*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1785860 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2478 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:01:32 μμ »
αυτές τις ημέρες χιλιάδες καθηγητές, πολλοί με οικογένεια, άρρωστους γονείς, και άλλα σοβαρά προβλήματα αγωνιούν για την απόσπασή τους ...τα χρήματα είναι λίγα και περνούν δύσκολα! πολλοί θα βρεθούν μακριά από το σπίτι τους στα πλαίσια του εξορθολογισμού της διαχείρισης του προσωπικού (λέμε)...παρόλα αυτά θα βρεθούν αντιμέτωποι με πολλά προβλήματα! όσα έγραψα προηγουμένως είναι αλήθεια και δεν το βίωσα μόνο εγώ, αλλά και πολλοί άλλοι συνάδελφοι...ακόμα και οι συνδικαλιστές εκεί, γιατί είναι βολεμένοι σφυρίζουν κλέφτικα! δεν ενδιαφέρεται κανείς...ακρίβεια και αδιαφορία! αυτή είναι η αλήθεια!   
Συνάδελφε, καλή η εκτόνωση του πόνου, αλλά αν δεν ενδιαφερθούμε η ίδιοι για την εργασιακή μας αξιοπρέπεια μην περιμένεις ότι θα σε λυπηθεί η κυβέρνηση ή το υπουργείο ή η κοινωνία. Έχουμε μπροστά μας απεργίες και αγώνες. Καιρός να ορθώσουμε το ανάστημά μας. Δε γίνεται αλλιώς!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:30 »

Αποσυνδεδεμένος ΘΗΣΕΑΣ 1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2479 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:04:49 μμ »
Nαι αλα για δείτε στην Αργολίδα 1 ατομο και στα Γακ και στη Δ/νση και 1 για που....;..
"Μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι"

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2480 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:13:32 μμ »
@Marios 1980

Αυτή η λογική που λέει: κάτσε στ' αυγά σου, γιατί υπάρχουν πιο εξαθλιωμένοι από σένα εξυπηρετεί άλλους και όχι εμάς. Δεν μπορεί να γράφονται σχόλια του τύπου "υπάρχουν εκπαιδευτικοί μαμόθρεφτοι", "μην παραπονιέστε, γιατί υπάρχουν 1,5 εκατομμύρια άνεργοι" κτλ. Στον κλάδο υπάρχει σοβαρή πίεση (οικονομική και ηθική). Υπάρχει αντικειμενικό πρόβλημα. Πώς να ζήσει ένας άνθρωπος με οικογένεια μακριά από το σπίτι του με 700 ευρώ. Ακόμα και σε όμορο νομό να είσαι πώς μπορείς να καλύψεις τα έξοδα μετάβασής σου. Επίσης, με τα δεδομένα των τελευταίων χρόνων δεν υπάρχει η προοπτική της μετάθεσης για κανέναν. Μην αυτομαστιγωνόμαστε κιόλας!

Αυτή η λογική διορίζομαι, "πάω  στο νησί για να καβατζωθω στο δημόσιο, να πληρωνωμαι 12 μήνες το χρόνο βρέξει χιονίσει, αλλά από τη πρώτη μέρα που πάω ο χαβας μου είναι να φύγω και ζητάω αποσπάσεις και ξανά αποσπάσεις" ποιον εξυπηρετεί? τους μαθητές που δεν έχουν δάσκαλο ή πο κάθε χρόνο έχουν άλλο δάσκαλο? το φορολογούμενο άνεργο που πληρώνει για τους αναπληρωτές?  το βλάκα γονιό φορολογούμενο στη Σάμο ας πούμε, που του κουβαλάνε αναπληρωτές 1, 2, 3, μήνες μετά από την έναρξη σχολικού έτους?
Και 700 ευρώ παίρνουν οι καινούριοι. Εγω δεν ξέρω συνάδελφο με πάνω από 5 χρόνια να παίρνει 700 ευρώ. Είμαι εκαπιδευτικός στο δημόσιο, αλλά έχω δουλέψει και στον ιδιωτικό τομέα και δε ζω στη φούσκα μου και ακού και τι λένε οι άλλοι γύρω μου. Τη τύχη ποθ είχε η απεργία τον Ιουνιο θα έχουν και οι τωρινες. Προοπτική μετάθεσης δεν υπάρχει όντως. Αλλά όταν το κράτος σε διορίζει στη Κάρπαθο θέλει δάσκαλο στη Κάρπαθο. Αν έσυ θέλεις να είσαι στο Χαλάνδρι πήγαινε σε φροντιστήριο στο Χαλάνδρι.

Κάποτε είχα διαβάσει ένα ωραίο ανέκδοτο, άκου: Ήταν κάποτε ένας κύριος που όλοι τον είχαν για άγιο άνθρωπο. Προσπαθούσε να τους βοηθήσει όλους, ακόμα και φάρμακα αγόραζε που δεν του χρειάζονταν. Όταν τον ρωτούσαν γιατί το κάνει, τότε έλεγε "ε, και ο φαρμακοποιός πρέπει να ζήσει". Μια μέρα τον είδαν να πετάει τα φάρμακα στα σκουπίδια. "Μα γιατί πετάς τόσο ακριβά φάρμακα" του λέει η οικογένειά του και ο κύριος απαντά "γιατί πρέπει και εγώ  να ζήσω" . 

Τουτέστιν, καλά όλα αυτά για την επαρχία που λες, κι εγώ σε νησί μεγάλωσα και σε περιφερειακό σχολείο και κάθε χρόνο άλλαζα καθηγητές, αλλά όταν ο άλλος εξαθλιώνεται μην περιμένεις να σκεφτεί το καθήκον του ως εκπαιδευτικός. Σκέφτεται την επιβίωσή του και μόνο.

ΥΓ1: Όσο για το ότι δεν έχεις γνωρίσεις καθηγητή των 700 ευρώ, εγώ παίρνω 780 κι έχω και ένα παιδί και είμαι στον πέμπτο χρόνο.

ΥΓ2: Όλα τα χρόνια στην επαρχία υπηρέτησα (χωρίς να ζητήσω ούτε άδεια ούτε απόσπαση, αν και θα μπορούσα), εκτός από πέρυσι που πήρα απόσπαση σε μεγάλο αστικό κέντρο, γιατί δεν μπορούσα να ζήσω με το μισθό που παίρνω. Και φέτος ξαναζήτησα για τον ίδιο λόγο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:15:58 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος ΘΗΣΕΑΣ 1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2481 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:16:22 μμ »
Τι έχεις να πεις για το παράδοξο της Αργολίδας 1 σε 2 θέσεις και η άλλη που....;
"Μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:30 »

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2482 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:25:30 μμ »
καλά σοβαρά μιλάμε? να πουμε και ευχαριστώ στο καλό μας Υπουργείο που αυριο ξεκινάει το σχολικό έτος και εμείς ακόμη δεν ξέρουμε που θα βρισκόμαστε? τα παιδιά μας που θα τα γράψουμε? εκτός και αν μερικοί κοντα σε όλα τα άλλα χαριτωμένα είναι της λογικής 'ήθελες να γίνεις εκπαιδευτικός, ποιός σου είπε να κάνεις παιδιά και να δημιουργήσεις οικογένεια.' ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ!
λεμε ΔΕΝ υπαρχουν χρήματα! δεν είναι δυνατον ετσι που έχουν οι καταστάσεις να συντηρηθούν 2 σπίτια (που δεν είναι αυτό το μόνο έξοδο).
Αν έχετε εσείς και σας περισσεύουν( που μαλλον κατι τέτοιο πρεπει να συμβαινει αλλιως δεν εξηγείται τέτοια στάση απέναντι στο πρόβλημα του άλλου) να σας δωσω ένα λογαριασμό να μου καταθέσετε γιατι εγώ δεν εχω.
Οταν διοριστήκαμε ξέραμε ότι θα κάνουμε το 'αγροτικό' μας για ένα χρονικό διάστημα-το οποιο κάποτε θα τελείωνε. Αυτό όμως έχει αλλάξει μαζί με πολλά άλλα.
Ευτυχως εχω να πω, που κάποιοι με τα μυαλά αυτά ΔΕΝ είναι διευθυντες.....απαπα...μιλάμε να σου πιούν το λάδι και να χαίρονται! >:(
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

Αποσυνδεδεμένος Spiridoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2483 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:38:55 μμ »
βρε παιδια να σας πω και εγω την ιστορια μου, ισως αντιστροφα απο αυτη των περισσοτερων, απο την πρωτη στιγμη που διοριστηκα ζηταγα το νησι μου, δεν τα καταφερα ποτε  ουτε με μεταθεση ουτε με αποσπαση, πλην της περσινης χρονιας. Να πω οτι ειμαι διαθεση ΠΥΣΔΕ στην Αθηνα και προσπαθω να ξεκολλησω απο αυτην 5 χρονια τωρα....η περσινη χρονια που βρεθηκα σπιτι μου- σε ενα απομακρυσμενο χωριο  -  ηταν σαφως η πιο ισορροπημενη και η πιο αν θελετε οικονομικη αφου εμενα σπιτι μου...δεν ξερω εφετος τι θα γινει....το πιο οξυμορο οτι τη θεση μου στην Αθηνα πολλοι ισως θα την ηθελαν, αλλα πως να την ανταλλαξω αφου δεν ειμαι οριστικα τοποθετημενη σε σχολειο??

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2484 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:42:06 μμ »
βρε παιδια να σας πω και εγω την ιστορια μου, ισως αντιστροφα απο αυτη των περισσοτερων, απο την πρωτη στιγμη που διοριστηκα ζηταγα το νησι μου, δεν τα καταφερα ποτε  ουτε με μεταθεση ουτε με αποσπαση, πλην της περσινης χρονιας. Να πω οτι ειμαι διαθεση ΠΥΣΔΕ στην Αθηνα και προσπαθω να ξεκολλησω απο αυτην 5 χρονια τωρα....η περσινη χρονια που βρεθηκα σπιτι μου- σε ενα απομακρυσμενο χωριο  -  ηταν σαφως η πιο ισορροπημενη και η πιο αν θελετε οικονομικη αφου εμενα σπιτι μου...δεν ξερω εφετος τι θα γινει....το πιο οξυμορο οτι τη θεση μου στην Αθηνα πολλοι ισως θα την ηθελαν, αλλα πως να την ανταλλαξω αφου δεν ειμαι οριστικα τοποθετημενη σε σχολειο??
Θέλεις να πας, γιατί έχεις σπίτι. Ο άλλος, που έχει κτίσει τη ζωή του σ' ένα αστικό κέντρο, που δεν μπορεί να τον ακολουθήσει η οικογένειά του, που έχει παιδιά τι κάνει; Πώς μπορεί με αυτούς τους μισθούς να συντηρεί σπίτι, έξοδα και να στέλνει και στην οικογένειά του;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος mg_eagle

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2485 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:47:01 μμ »

Και 700 ευρώ παίρνουν οι καινούριοι. Εγω δεν ξέρω συνάδελφο με πάνω από 5 χρόνια να παίρνει 700 ευρώ. Είμαι εκαπιδευτικός στο δημόσιο, αλλά έχω δουλέψει και στον ιδιωτικό τομέα και δε ζω στη φούσκα μου και ακού και τι λένε οι άλλοι γύρω μου. Τη τύχη ποθ είχε η απεργία τον Ιουνιο θα έχουν και οι τωρινες. Προοπτική μετάθεσης δεν υπάρχει όντως. Αλλά όταν το κράτος σε διορίζει στη Κάρπαθο θέλει δάσκαλο στη Κάρπαθο. Αν έσυ θέλεις να είσαι στο Χαλάνδρι πήγαινε σε φροντιστήριο στο Χαλάνδρι.

Συγνωμη για τη σφηνα κιολας αλλα οταν το κρατος σε διοριζει στην Καρπαθο (τυχαια αναφερω αυτο μιας κ αυτο ανεφερες κ συ) - θα μπορουσε να ειναι οπουδηποτε - εσενα και αλλους 2.. 3.. 6... 19 (και παει λεγοντας) απο τους οποιους χρειαζεται μονο το 1/4 , ε τοτε επετρεψε μου να πιστευω πως δε χρειαζεται απαραιτητα τοσους δασκαλους. Ειναι γνωστη η ιστορια με τους σε διαθεση σε τετοια νησια - και οχι μονο - που χρονια τωρα χτυπουσαν αποσπαση σε Διευνθυνσεις/ γραφεια βουλευτων και αλλα κ παιρνανε τα μορια χωρις να χουν πατησει σε αυτα τα μερη. Εγω πχ διοριστηκα το 2005 σε περιοχη που ζητουσαν 6 της ειδικοτητας μου και στειλανε 12. Και καλα, εκει ημασταν λιγοι. Φιλη μου διοριστηκε σε νησι του Ιουνιου την ιδια χρονια και ενω ζητουσαν 1, στειλανε με διορισμο 19 ατομα.. Ενταξει, ελεος! τι ψαχνεις να βρεις τωρα.. (ολα αυτα με φιλικη διαθεση)

Καλα αποτελεσματα σε ολους μας, μακαρι ολοι να μπορουσαμε να ικανοποιηθουμε.. τουλαχιστον ας ικανοποιηθουν εκεινοι με τις μεγαλυτερες αναγκες..

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2486 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:47:19 μμ »

Οταν διοριστήκαμε ξέραμε ότι θα κάνουμε το 'αγροτικό' μας για ένα χρονικό διάστημα-το οποιο κάποτε θα τελείωνε. Αυτό όμως έχει αλλάξει μαζί με πολλά άλλα.

πόσο ήταν το χρονικό διάστημα που συμφώνησες να κάνεις το αγροτικό σου όταν αποδέχτηκες τον διορισμό σου;

καταλαβαίνω ότι μπορεί να τραβάς ζόρι, αλλά σε παρακαλώ μην βγάζουμε τους υπόλοιπους ηλίθιους.
Πήρες ένα ρίσκο και διορίστηκες εκεί που διορίστηκες. ΡΙΣΚΟ. Αυτή είναι η λέξη που περιγράφει την τοποθέτηση του μόνιμου εκπαιδευτικού. Άλλοι έχουν μεγάλο, άλλοι μικρό. Άλλοι είναι τυχεροί άλλοι είναι άτυχοι. Είναι όμως ΕΠΙΛΟΓΗ σου. Αν εσύ θεωρούσες ότι θα έρθουν όλα όπως θες, ε τι να πω....οκ ελπίζω να παίζεις συχνά τζόκερ και να κερδίζεις, μαζί σου τότε.

Αλλά το να περνάμε στο άλλο άκρο και να διαστρεβλώνουμε την λογική γιατί τα ρίσκα μας δεν ήρθαν έτσι όπως θέλαμε και να κατηγορούμε το σύμπαν ότι συνωμότησε εναντίον μας ελπίζω να μην ανήκει στην σύγχρονή Ελληνική εκπαιδευτική κουλτούρα την οποία θέλουμε να περάσουμε στα παιδιά.

Όπως και να έχει σου εύχομαι καλή απόσπαση και σύντομα και μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2487 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:48:47 μμ »
@ spiridoula
μπορείς να προσπαθήσεις με αμοιβαία απόσπαση. Δεν προβλέπεται απο κάπου αλλά αν βρεις το "ζευγάρι" σου ίσως δεχτούν να εξετάσουν τις αιτήσεις σας στο ΚΥΣΔΕ κατά παρέκλιση και αφου βέβαια δεν παρακωλύεται η ομαλή λειτουργία των σχολείων σας.

@LK
δεν έχεις άδικο αλλά δεν έχεις και δικαιο:  Το 90% των εκπαιδευτικών θε΄λει να γυρισει αθήνα/θεσσαλονίκη και λοιπά αστικα κέντρα. Προφανώς αυτό δεν ειναι δυνατό να γίνει και προφανώς τα σχολεία της επαρχίας πρέπει επίσης να λειτουργήσουν. Σεβαστό το προσωπικό πρόβλημα του καθενός αλλά η υπηρεσία δεν οφειλει - όπως πολλοί πιστεύουν - να υποκλίνεται στο προσωπικό θέμα του καθενός μας.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Spiridoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2488 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:51:12 μμ »
βρε παιδια να σας πω και εγω την ιστορια μου, ισως αντιστροφα απο αυτη των περισσοτερων, απο την πρωτη στιγμη που διοριστηκα ζηταγα το νησι μου, δεν τα καταφερα ποτε  ουτε με μεταθεση ουτε με αποσπαση, πλην της περσινης χρονιας. Να πω οτι ειμαι διαθεση ΠΥΣΔΕ στην Αθηνα και προσπαθω να ξεκολλησω απο αυτην 5 χρονια τωρα....η περσινη χρονια που βρεθηκα σπιτι μου- σε ενα απομακρυσμενο χωριο  -  ηταν σαφως η πιο ισορροπημενη και η πιο αν θελετε οικονομικη αφου εμενα σπιτι μου...δεν ξερω εφετος τι θα γινει....το πιο οξυμορο οτι τη θεση μου στην Αθηνα πολλοι ισως θα την ηθελαν, αλλα πως να την ανταλλαξω αφου δεν ειμαι οριστικα τοποθετημενη σε σχολειο??
Θέλεις να πας, γιατί έχεις σπίτι. Ο άλλος, που έχει κτίσει τη ζωή του σ' ένα αστικό κέντρο, που δεν μπορεί να τον ακολουθήσει η οικογένειά του, που έχει παιδιά τι κάνει; Πώς μπορεί με αυτούς τους μισθούς να συντηρεί σπίτι, έξοδα και να στέλνει και στην οικογένειά του;

ακριβως αυτο αντιμετωπιζω στην Αθηνα, οπου δεν εχω σπιτι...ιδιες ιστοριες ειναι σχεδον ολων μας απλα σε αλλους τοπους...στην Αθηνα πρεπει να πληρωνω ΤΑ ΠΑΝΤΑ και δεν εχω βοηθεια απο πουθενα...δεν το εγραψα για να πικρανω καποιον, αν το εκανα σζηταω συγγνωμη απλα ηθελα να γραψω και τη δικη μου εμπειρια....που θελω δηλ. να φυγω απο μεγαλο αστικο κεντρο και να παω στο κατσικοχωρι μου, που πολυ το αγαπω....
παντως για ανα επιστεψω και ακριβως επι του θεματος προχτες μιλησα με αιρετους-τους πηρα ολους σβαρνα- και μου ειπαν απο ΤΡιτη Τεταρτη οι απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος Spiridoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2489 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:54:51 μμ »
@ spiridoula
μπορείς να προσπαθήσεις με αμοιβαία απόσπαση. Δεν προβλέπεται απο κάπου αλλά αν βρεις το "ζευγάρι" σου ίσως δεχτούν να εξετάσουν τις αιτήσεις σας στο ΚΥΣΔΕ κατά παρέκλιση και αφου βέβαια δεν παρακωλύεται η ομαλή λειτουργία των σχολείων σας.

@LK
δεν έχεις άδικο αλλά δεν έχεις και δικαιο:  Το 90% των εκπαιδευτικών θε΄λει να γυρισει αθήνα/θεσσαλονίκη και λοιπά αστικα κέντρα. Προφανώς αυτό δεν ειναι δυνατό να γίνει και προφανώς τα σχολεία της επαρχίας πρέπει επίσης να λειτουργήσουν. Σεβαστό το προσωπικό πρόβλημα του καθενός αλλά η υπηρεσία δεν οφειλει - όπως πολλοί πιστεύουν - να υποκλίνεται στο προσωπικό θέμα του καθενός μας.


αχ τωρα προσεξα...μιλας για αμοιβαια αποσπαση...φυσικα δεν το γνωριζα αυτο, οτι δηλ. υπαρχει κατι τετοιο....η διαδικασια ποια ειναι? σε ευχαριστω πολυ!!

σε ευχαριστω για το μηνυμα σου...με προβληματισες παρα πολυ, διοτι αφου ξεμπερδεψα αμεσως με την υπηρετηση της οργανικης στη Ροδο ως νεοδιοριστη, παντα ηθελα να κανω αιτηση για αμοιβαια και παντα μου ελεγαν οχι...πραγματικα ρωταγα κεθε χρονο με την ελπιδα να εχει αλλαξει κατι, αλλα παντα επαιρνα την απαντηση οτι λογω της διαθεσης ΠΥΣΔΕ δεν μπορω να καταθεσω αιτηση...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:56:24 μμ από Spiridoula »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2490 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:55:26 μμ »
@ spiridoula
μπορείς να προσπαθήσεις με αμοιβαία απόσπαση. Δεν προβλέπεται απο κάπου αλλά αν βρεις το "ζευγάρι" σου ίσως δεχτούν να εξετάσουν τις αιτήσεις σας στο ΚΥΣΔΕ κατά παρέκλιση και αφου βέβαια δεν παρακωλύεται η ομαλή λειτουργία των σχολείων σας.

@LK
δεν έχεις άδικο αλλά δεν έχεις και δικαιο:  Το 90% των εκπαιδευτικών θε΄λει να γυρισει αθήνα/θεσσαλονίκη και λοιπά αστικα κέντρα. Προφανώς αυτό δεν ειναι δυνατό να γίνει και προφανώς τα σχολεία της επαρχίας πρέπει επίσης να λειτουργήσουν. Σεβαστό το προσωπικό πρόβλημα του καθενός αλλά η υπηρεσία δεν οφειλει - όπως πολλοί πιστεύουν - να υποκλίνεται στο προσωπικό θέμα του καθενός μας.
Ναι, αλλά η υπηρεσία δεν μπορεί να με εξαθλιώνει και να μου λέει "κάτσε στην επαρχία, γιατί έχω ανάγκες". Επίσης, δεν μπορεί να σκύβει επιλεκτικά στο προσωπικό πρόβλημα των βυσμάτων και σ' εμάς που θέλουμε απόσπαση στο σχολείο να λέει "θυσιάσου για τις ανάγκες της υπηρεσίας".  Δε γίνεται!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2491 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:00:42 μμ »

Οταν διοριστήκαμε ξέραμε ότι θα κάνουμε το 'αγροτικό' μας για ένα χρονικό διάστημα-το οποιο κάποτε θα τελείωνε. Αυτό όμως έχει αλλάξει μαζί με πολλά άλλα.

πόσο ήταν το χρονικό διάστημα που συμφώνησες να κάνεις το αγροτικό σου όταν αποδέχτηκες τον διορισμό σου;

καταλαβαίνω ότι μπορεί να τραβάς ζόρι, αλλά σε παρακαλώ μην βγάζουμε τους υπόλοιπους ηλίθιους.
Πήρες ένα ρίσκο και διορίστηκες εκεί που διορίστηκες. ΡΙΣΚΟ. Αυτή είναι η λέξη που περιγράφει την τοποθέτηση του μόνιμου εκπαιδευτικού. Άλλοι έχουν μεγάλο, άλλοι μικρό. Άλλοι είναι τυχεροί άλλοι είναι άτυχοι. Είναι όμως ΕΠΙΛΟΓΗ σου. Αν εσύ θεωρούσες ότι θα έρθουν όλα όπως θες, ε τι να πω....οκ ελπίζω να παίζεις συχνά τζόκερ και να κερδίζεις, μαζί σου τότε.

Αλλά το να περνάμε στο άλλο άκρο και να διαστρεβλώνουμε την λογική γιατί τα ρίσκα μας δεν ήρθαν έτσι όπως θέλαμε και να κατηγορούμε το σύμπαν ότι συνωμότησε εναντίον μας ελπίζω να μην ανήκει στην σύγχρονή Ελληνική εκπαιδευτική κουλτούρα την οποία θέλουμε να περάσουμε στα παιδιά.

Όπως και να έχει σου εύχομαι καλή απόσπαση και σύντομα και μετάθεση.
ένα σύντομο σχόλιο μόνο: επιλογή είναι το να μπορείς να αποφασίζεις πώς θα ζήσεις όχι πώς θα πεθάνεις. Με άλλα λόγια, ο σύγχρονος εργαζόμενος και ο εκπαιδευτικός αποφασίζει κάτω από το περίστροφο της ανεργίας. Ε, αυτό δεν είναι επιλογή και δεν μπορούμε να λέμε ότι ελεύθερα αποφασίσαμε και γι αυτό δε μιλάμε.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 424
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.