*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786989 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4718 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 09:28:29 μμ »
Θέλω να πιστεύω ότι οι εκκρεμούσες αποσπάσεις των γνωστών ειδικοτήτων θα βγουν και ότι δε θα τις φάει η μαρμάγκα, όπως πολύ άδικα έφαγε και τις εθελοντικές μετατάξεις. Όπως και να 'χει, και για τις δύο περιπτώσεις θωρώ ότι ο υπουργός υποχρεούται να μας ξεκαθαρίσει το σκεπτικό του.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2013, 09:47:36 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:00:29 »

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4719 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 09:42:57 μμ »
 ΠΥΣΔΕ της ηπειρωτικής χώρας επικοινώνησε σήμερα με τους εκπαιδευτικούς του που έχουν πάρει απόσπαση για άλλα ΠΥΣΔΕ και τους ζήτησε να επιστρέψουν μέχρι να έρθουν αντικαταστάτες. Μπορεί προϊστάμενος ΔΔΕ να βγει πάνω από την υπουργική εγκύκλιο;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4720 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 09:49:09 μμ »
Τελικά, αποδεικνύεται ότι το μόνο σίγουρο για απόσπαση είναι τα καλλιτεχνικά, μουσικά, εκκλησιαστικά και μητροπόλεις!! Βγήκαν γρήγορα και χωρίς να ζητούν να υπάρχουν κενά για να καταλάβεις τη θέση. Κ ξέρεις ακριβώς που πηγαίνεις. Βέβαια, δεν πρέπει να πέσεις στην παγίδα να ρωτήσεις αν υπάρχουν κενά! Σε γνωστό μου είπαν ότι δεν θα πάρουν, γιατί έχουν και υπεράριθμους στην ειδικότητά του και τελικά πήραν και τραβάει τα μαλλιά του, που δεν έκανε αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4721 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 09:56:09 μμ »
Ανακοινωνουν κενα τα μουσικα αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα παρουν. Πχ μουσικο κορινθου εδωσε κενο βιολογου αλλα δεν πηρε κανενα. Αλλα στα μουσικα και καλλιτεχνικα αν εχεις καποιοα πτυχια μουσικης η πιστοποιησεις συνηθως σε προτιμανε. Εγω ροσωπικα προτιμω τα μουσικα και καλλιτεχνικα απο οποιαδηποτε αλλα σχολεια. Για οσο βεβαια θα υπαρχουν και αυτα
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:00:29 »

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4722 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 10:27:01 μμ »
Οι μετατάξεις είναι για τις ειδικότητες το μέγιστο πλήγμα. Είμαι ΠΕ11. Μετά από μια προσεκτικότατη ματιά, παρατηρώ ότι όσοι συνάδελφοι πήραν μετάταξη έχουν πολύ λιγότερα χρόνια προϋπηρεσίας από εμένα (φαντάζομαι και άλλους πολλούς) και τα περισσότερα από αυτά σε γραφεία (αυτό το δεύτερο είναι βέβαια λεπτομέρεια).  Ενώ λοιπόν εγώ δεν μπορώ να πάρω μετάθεση γιατί το Υπουργείο δεν δίνει στις περιοχές που ζητώ, δίνει το δικαίωμα ουσιαστικά μετάθεσης στους μεταταχθέντες. Μια "ωραία" μετάθεση από το παράθυρο, που εγώ νομότυπα δεν έχω το δικαίωμα να ζητήσω και να διεκδικήσω, μετά από 16 χρόνια προϋπηρεσίας. Επιπλέον αλλάζει τις δυνατότητες που έχω να είμαι κοντά στα παιδιά μου μέσα από τη μοριοδοτούμενη (επιτέλους) απόσπαση μέσα σε ένα βράδυ χωρίς να με έχει προειδοποιήσει. Τα παιδιά μου είναι παιδιά ενός κατώτερου Θεού για το υπουργείο. Καλό κουράγιο σε όλους μας και ...ας μην έχουμε μνήμη "χρυσόψαρου".

Για όποιον δεν κατάλαβε είμαι διορισμένη στην Αθμια! Άρα δεν μπορώ να μεταταχθώ,  αλλά επίσης τόσα χρόνια δεν με μεταθέτει γιατί δεν υπήρχαν κενά (μηδενικές μεταθέσεςι), κενά τα οποία δια μαγείας βρέθηκαν για τους συναδέλφους.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4723 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 10:36:14 μμ »
ΠΥΣΔΕ της ηπειρωτικής χώρας επικοινώνησε σήμερα με τους εκπαιδευτικούς του που έχουν πάρει απόσπαση για άλλα ΠΥΣΔΕ και τους ζήτησε να επιστρέψουν μέχρι να έρθουν αντικαταστάτες. Μπορεί προϊστάμενος ΔΔΕ να βγει πάνω από την υπουργική εγκύκλιο;
Μπορούν δηλαδή έτσι να αυθαιρετούν;  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος mkok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4724 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 10:45:57 μμ »
Λειτουργικά υπεράριθμοι δεν είναι οι αποσπασμένοι, έτσι δεν είναι;
Ποιοι είναι;
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος chrysana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4725 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:13:47 μμ »
Μηπως αυτοι που ειναι στην διαθεση κι ακομα και μετα τις τοποθετησεις σε λειτουργικα κενα, παραμενουν με μηδεν ωρες? Δε ξερω σιγουρα αλλα ετσι το αντιλαμβανομαι.

Αποσυνδεδεμένος galadriel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σκεπτική ως προς την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4726 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:17:45 μμ »
http://esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/ypoyrgeio-apsopaseis-anaplhrotes-yphretoyntes-akpaideytikoi-arithmoys

Συνάδελφοι δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ ΚΟΛΑΖΟΜΑΙ μ αυτά που διαβάζω. Ούτε τα προσχήματα πια δεν κρατάνε..!!
Words, words, words..

Αποσυνδεδεμένος mkok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4727 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:20:23 μμ »
Μηπως αυτοι που ειναι στην διαθεση κι ακομα και μετα τις τοποθετησεις σε λειτουργικα κενα, παραμενουν με μηδεν ωρες? Δε ξερω σιγουρα αλλα ετσι το αντιλαμβανομαι.

Aφού είναι κενό λειτουργικά, πώς θα παραμένουν μηδέν οι ώρες;
Ευχαριστώ πάντως, θα πάρω να ρωτήσω για σιγουριά.
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος tomygun31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4728 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:23:03 μμ »
Ενώ και οι δάσκαλοι είναι περισσότεροι από το άθροισμα των πρωινών +ολοήμερων δημοτικών αντίθετα μόνο για καθηγητές αναφέρει το non paper ''οι ανάγκες που απαιτούνται δεν ξεπερνούν τους .......καθηγητές'' .Εν ψυχρώ περισσεύεται μας λέει δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4729 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:44:07 μμ »
Πάνω που τα έκανε ο άνθρωπος και τελείωσε ‘και είδε ότι ήταν καλά’ και είπε να διαρρεύσει ότι θα κάνει μερικές μετατάξεις  για να ξεπιαστεί, του περίσσεψαν 4000 δάσκαλοι και κάπου 2000 καθηγητές. Και άντε πάλι από την αρχή να κατεβάσει ιδέες τώρα.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4730 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:22:48 πμ »
Καλημερα συναδελφοι. Καλη αρχη. Τα νουμερα που δινονται ειναι απογοητευτικα και για τις δυο βαθμιδες. Οταν στην Αθηνα βγαζει ήδη 1.000 πλεοναζοντες δασκαλους και τα ολοημερα τα αποδυναμωνει με στοχο την σταδιακη καταργηση τους, ποσοι δασκαλοι θα πλεοναζουν στη συνεχεια;
Επισης, οι ειδικοτητες που μεταταχθηκαν διατιθενται και σε ΕΑΕΠ και  σε ολοημερα. Οταν ελαχιστοποιηθουν τα ολοημερα ή ενδεχομενως το 2015 τα ΕΑΕΠ παυσουν να χρηματοδοτουνται απο το ΕΣΠΑ ή κριθουν και μετατραπουν σε κανονικα, τι θα γινουν οι τοσες ειδικοτητες;
Εφοσον δεν δινονται αποσπασεις, στη δευτεροβαθμια, στον δικο μου νομο ειμαστε τουλαχιστον διπλασιοι στην ειδικοτητα μου απο οσους χρειαζονται. Στο σχολειο μου χρειαζονται 1 (12 ωρες) και σημερα θα'μαστε 3...
Τωρα μιλανε με νουμερα και τα νουμερα συνιστανται σε μια πραξη αφαιρεσης: ποσους εχω μειον (-) ποσους θελω ισον  (=)ποσοι πλεοναζουν. Κι αν συνυπολογισουμε και ενδεχομενες τροποποιησεις στις αναθεσεις μαθηματων ή στις ωρες διδασκαλιας ανα ταξη; Επιπροσθετοι πλεοναζοντες.... Και τι τους κανουμε οσους πλεοναζουν;;;;; ευκολη απαντηση...
Επισης, απο περσι συζητουσαν την ενοποιηση διευθυνσεων πρωτοβαθμιας και δευτεροβαθμιας. Οσοι εκαιδευτικοι μετατασσονται σε θεση διοικητικων, αν συνυπολογισουμε και τους υπαλληλους που δουλευουν ως διοικητικοι στις διευθυνσεις των 2 βαθμιδων χρονια, θα χρειαζονται ολοι;
Και βεβαια,ο Υπουργος στη ΔΕΘ ειπε οτι για φετος δεν θα χρειαστουν αναγκαστικες μεταθεσεις; Του χρονου; Επισης, η μετακινηση σε ομορους νομους εννοειται οτι η ισχυει κανονικα...
Οι εκπαιδευτικοι ειμαστε 160.000 περιπου. Το δημοσιο εχει 500.000 περιπου. Ως το 2015 πρεπει να φυγουν 150.000 δημοσιοι υπαλληλοι. Απο που θα φυγουν;  Αν λοιπον χονδρικα πρεπει να φυγει το 1/3 των δημοσιων υπαλληλων,σε απλη αναλογια πρεπει να φυγουν 50.000 εκπαιδευτικοι (το 1/3 χονδρικα). Δεν πιστευω να υπαρχει καποιος που να πιστευει οτι οι εκπαιδευτικοι θα μεινουν αλωβητοι...
Απο Δευτερα αγωνας γιατι κανεις απο μας δεν ξερει που θα κατσει η μπιλια... κι εννοειται οτι η ρουλετα ειναι πειραγμενη... Καλιο προλαμβανειν παρα θεραπευειν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:36:23 πμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4731 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:41:38 πμ »
Ανακοινωνουν κενα τα μουσικα αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα παρουν. Πχ μουσικο κορινθου εδωσε κενο βιολογου αλλα δεν πηρε κανενα. Αλλα στα μουσικα και καλλιτεχνικα αν εχεις καποιοα πτυχια μουσικης η πιστοποιησεις συνηθως σε προτιμανε. Εγω ροσωπικα προτιμω τα μουσικα και καλλιτεχνικα απο οποιαδηποτε αλλα σχολεια. Για οσο βεβαια θα υπαρχουν και αυτα
μήπως  δεν  το δήλωσε  κανεις? Η  μπορεί  κάποιος  να  δήλωσε  μουσικο  κ  φορέα/κυ  κ  να  ικανοποιήθηκε  η  αίτηση  για  τον  φορέα/κυ  κ  έτσι  η  θέση  του  βιολόγου  στο  μουσικό  έμεινε  κενη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160771
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.