*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5768 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:58:42 μμ »
Mπράβο κορίτσι μου...Πες τα...Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα...Bon courage avec les idiots...
Merci bien Elenam! Je m' en fous des idiots....ils sont partout! (η καλύτερη διδασκαλία είναι η στάση μας η προσωπική απέναντι στα πράγματα, αυτή άλλωστε είναι και η υπεροχή μας. Ακόμη και μαθηματικά θα δίδασκα, ήμουν άριστη άλλωστε και στα μαθηματικά. Η κούτρα αυτών που πιάνουν την καρέκλα είναι το πραγματικό πρόβλημα γενικά, όχι μόνο στο σχολείο. Αλίμονο να μην κομπλάρει η διευθύντριά μου όταν ξέρω 2 γλώσσες άψογα και τελειώνω και δεύτερο μετ/κό. Σε ενδεχόμενη αξιολόγηση βάσει νόμου μητσοτάκη εγώ δεν απολύομαι με τίποτα...έχω και τα 30μόρια του ΑΣΕΠ-αυτή δεν έχει απολύτως τίποτα ούτε το ηλίθιο lower στα αγγλικά...)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:13:34 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5769 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:03:41 μμ »
Ενα τηλεφωνακι στη Συμβουλο,ισως? Καποτε δεν με αφηναν να σχηματισω τμημα αν και ειχα τον απαιτουμενο αριθμο μαθητων. Μεσολαβησε η τοτε Συμβουλος κι ολα τακτοποιηθηκαν!
Το έχω σκεφτεί και αυτό. Αλλά οι σύμβουλοι είναι άφαντοι. Το 2005 ως νεοδιόριστη παρακαλούσα τη σύμβουλο να έρθει να μας επισκεφτεί και μου είχε υποσχεθεί να έρθει και να φέρει μαζί της και υλικό (βιντεοκασέτες και cd). Κατόπιν την συνάντησα στο Υπουργείο και σε διάφορες επιμορφώσεις για τα μητρώα εξεταστών στο ΚΠΓ. Φυσικά ποτέ κανείς δεν ήρθε πουθενά (έχω αλλάξει 3 νησιά στη δ' δωδ/σου) και ποτέ κανείς δεν ακούστηκε...τι να πω...Αντίθετα έχω φίλο μου σύμβουλο δάσκαλο ο οποιος τρέχει σε όλα τα σχολεία της περιοχής του  και κάνει θαύματα με αυτά που οργανώνει. το θέμα είναι τον σύμβουλο ποιος τον αξιολογεί; ποιος τον ελέγχει;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5770 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:04:51 μμ »
Κορίτσια,

μιλάμε για αποσπάσεις εδώ.  :)

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5771 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:05:08 μμ »
Merci bien Elenam! Je m' en fous des idiots....ils sont partout! (η καλύτερη διδασκαλία είναι η στάση μας η προσωπική απέναντι στα πράγματα, αυτή άλλωστε είναι και η υπεροχή μας. Ακόμη και μαθηματικά θα δίδασκα, ήμουν άριστη άλλωστε και στα μαθηματικά. Η κούτρα αυτών που πιάνουν την καρέκλα είναι το πραγματικό πρόβλημα γενικά, όχι μόνο στο σχολείο. Αλίμονο να μην κομπλάρει η διευθύντριά μου όταν ξέρω 2 γλώσσες άψογα και τελειώνω και δεύτερο μετ/κό. Σε ενδεχόμενη αξιολόγηση βάσει νόμου μητσοτάκη εγώ δεν απολύομαι με τίποτα...έχω και τα 30μόρια του ΑΣΕΠ-αυτή δεν έχει απολύτως τίποτα ούτε το ηλίθιο lower στα αγγλικά...)
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Τα προσόντα σου είναι δεδομένα,η δε εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα (έχω περάσει κι εγώ με δύο δουλειές) σε οπλίζει με άλλη οπτική στη στενόμυαλη καθημερινότητα των ανθρώπων που αντιμετωπίζεις εκεί. Ο ικανός άνθρωπος μπορεί να διδάξει οτιδήποτε και μάλιστα κατά γενική ομολογία (γνωστών μου μαθητών και γονέων), πολλοί ξενόγλωσσοι διδάσκουν ιστορία με πολύ μεγαλύτερη μεταδοτικότητα από ό,τι άλλοι...χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τους ...άλλους! ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:13:34 »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5772 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:06:44 μμ »
Κορίτσια,

μιλάμε για αποσπάσεις εδώ.  :)
Οk, έχεις απόλυτο δίκιο... Σόρυ, άκουσε κανείς τίποτα τουλάχιστον για την τύχη των ενστάσεών μας για τις μετατάξεις ?

Αποσυνδεδεμένος kokoblok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5773 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:10:54 μμ »
Πρωτα ο διευθυντης παιρνει τις ωρες του.
Και μετα οι αλλοι.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5774 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:11:29 μμ »
Οk, έχεις απόλυτο δίκιο... Σόρυ, άκουσε κανείς τίποτα τουλάχιστον για την τύχη των ενστάσεών μας για τις μετατάξεις ?

Αν και σε θέμα αποσπάσεων ρωτάς για μετατάξεις  :) το νεότερο είναι οι δηλώσεις των αιρετών νομίζω...

http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/teleftaia-synedriash-kysde-apospaseis

YΓ. Οσο για το παραπάνω που λέτε να βάλετε την σύμβουλο

α) Βεβαιωθείτε ότι ο/η σύμβουλος δεν πίνει ουζάκια μα τον/την Διευθυντή του Σχολείου, αιρετούς και Δ/ντη Ββθμιας (αν ξέρετε πώς γίνονται οι τοποθετήσεις Δ/ντών και Συμβούλων στις μικρές κοινωνίες θα καταλάβετε τι εννοώ)
β) Βεβαιωθείτε ότι το υπόλοιπο του ωραρίου σας στην Ββθμια δεν μπορεί να συμπληρωθεί σε ένα δεύτερο σχολείο της Ββθμιας μακριά από αυτό που είσαστε ήδη. Ανέφερα κάτι παραπάνω...πρώτα συμπληρώνουμε ωράριο στην Ββθμια και μετά γίνεται η διάθεση στην αβθμια...οπότε έχετε το υπόψη και αυτό. Γι αυτό είπα πάντα κάνουμε κίνηση όταν έχουμε να κερδίσουμε περισσότερα από αυτά που μπορούμε να χάσουμε...δυστυχως το σωστό και το δίκαιο ειδικά στο Δημόσιο πολλές φορές έχει υψηλό τίμημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:13:52 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5775 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:16:00 μμ »
@guestteacher, σ'ευχαριστώ πολύ που με...επαναφέρεις στην τάξη  :D, την είδα αυτή την ενημέρωση των αιρετών...Πάντως το θέμα των αποσπάσεων παραμένει ακανθώδες και, κατά την ταπεινή μου άποψη, μη δαπανηρό για το κράτος, αν και το μήνυμα της maria2013 που είχε αναρτηθεί έχει απολύτως λογική βάση... :-\ :-\

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5776 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:20:13 μμ »
@guestteacher, σ'ευχαριστώ πολύ που με...επαναφέρεις στην τάξη  :D, την είδα αυτή την ενημέρωση των αιρετών...Πάντως το θέμα των αποσπάσεων παραμένει ακανθώδες και, κατά την ταπεινή μου άποψη, μη δαπανηρό για το κράτος, αν και το μήνυμα της maria2013 που είχε αναρτηθεί έχει απολύτως λογική βάση... :-\ :-\

Χωρίς να εχω ιδιαίτερες γνώσεις ή πληροφορίες η μη ικανοποίηση των αποσπάσεων δημιουργεί μια νέα γενιά "απελπισμένων".
Χρήσιμο "υλικό" για νέα φάση μετατάξεων όποτε γίνουν...

ΥΓ. Ασε που οι νέες μετατάξεις μπορεί να μην είναι και τόσο απαίτηση της τρόικας και του Υπουργείου...για να το κάνω λιανά...μπορεί με τους "απελπισμένους" να βρίσκονται και ευνοημένοι...Τα πλεονάσματα καλύπτουν τα ελλείματα...τα πλεονάσματα καλύπτουν τα ελλείματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:24:53 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5777 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:25:46 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα, ενώ διαβλέπω κι άλλο ένα πονηρό (ίσως κι απίθανο) σενάριο...Γιατί να μην προχωρήσουν σε εύλογο χρονικό διάστημα, μετά από λίγα χρόνια π.χ. σε κατάργηση των νεοσύστατων κλάδων στην Α/θμια, εκεί δηλαδή όπου θα έχουν δοθεί οι οργανικές θέσεις με την α' (ή την β') φάση μετατάξεων, κάτι που θα σημαίνει αυτόματη διαθεσιμότητα ή κι απόλυση...? Δεν καταστροφολογώ, όμως ομολογώ ότι το έχω σκεφτεί. Βέβαια όλα αυτά είναι σενάρια της νοσηρής φαντασίας μου, ελπίζω... :(

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5778 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:29:14 μμ »
Πρωτα ο διευθυντης παιρνει τις ωρες του.
Και μετα οι αλλοι.
Πόσες ώρες είναι τώρα για τους διευθυντές;
  

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5779 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:32:41 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα, ενώ διαβλέπω κι άλλο ένα πονηρό (ίσως κι απίθανο) σενάριο...Γιατί να μην προχωρήσουν σε εύλογο χρονικό διάστημα, μετά από λίγα χρόνια π.χ. σε κατάργηση των νεοσύστατων κλάδων στην Α/θμια, εκεί δηλαδή όπου θα έχουν δοθεί οι οργανικές θέσεις με την α' (ή την β') φάση μετατάξεων, κάτι που θα σημαίνει αυτόματη διαθεσιμότητα ή κι απόλυση...? Δεν καταστροφολογώ, όμως ομολογώ ότι το έχω σκεφτεί. Βέβαια όλα αυτά είναι σενάρια της νοσηρής φαντασίας μου, ελπίζω... :(

Αμα θέλει να σε διώξει βρίσκει τρόπους όπως και αν θέλει να σε κρατήσει...οπότε μην αγχώνεσαι...εγώ προσωπικά έχω πιο σημαντικά να ασχοληθω από το να μπω στον εγκέφαλο αυτών που μας κυβερνάνε...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5780 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:34:01 μμ »
Πόσες ώρες είναι τώρα για τους διευθυντές;

Πολύ καλή σελίδα για να ενημερώνεστε (βέβαια έχει και κάποια λαθάκια μερικές φορές)

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/539-ypochrewtiko-wrario-ergasias-ekpaidevtikwn-kai-symplhrwsh-wrariu.html

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5781 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:50:42 μμ »
 @ guestteacher, ευχαριστώ, ενδιαφέρον το λινκ!
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160747
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.