*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1785853 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5824 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 06:26:55 μμ »
Ερώτηση όσον αφορά την ένσταση (και όχι πια αίτηση επαναξέτασης) κατά των αποσπάσεων: είναι δυνατόν σε μια διαδικασία εν εξελίξει να τροποποιείται το νομικό πλαίσιο επειδή έτσι βολεύει κάποιους; Τι εννοώ: αν γνωρίζω καλά τα πράγματα, στην εγκύκλιο αποσπάσεων πουθενά δεν αναφέρεται ότι οι προηγούνται όσοι προέρχονται απο πλεονασματική περιοχή. Αντιθέτως ορίζεται με σαφήνεια η μοριοδότηση που επιτρέπει σε κάποιους να μετακινηθούν από περιοχή σε περιοχή. Πώς λοιπόν είναι δυνατόν να τροποποιείται κατά το δοκούν αυτό;;; Πώς γίνεται να πήραν απόσπαση άτομα με λιγότερα μόρια; Δεν πρόκειται για καθαρά παράνομη και άκυρη διοικητική πράξη (ή θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε); Ας μου απαντήσει κάποιος με περισσότερο καθαρή σκέψη, γιατί από όταν βγήκαν οι αποσπάσεις έχω πάρει ανάποδες στροφές με την κατάφωρη αδικία εις βάρος μας!
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:51:06 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5825 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 06:30:45 μμ »
Ερώτηση όσον αφορά την ένσταση (και όχι πια αίτηση επαναξέτασης) κατά των αποσπάσεων: είναι δυνατόν σε μια διαδικασία εν εξελίξει να τροποποιείται το νομικό πλαίσιο επειδή έτσι βολεύει κάποιους; Τι εννοώ: αν γνωρίζω καλά τα πράγματα, στην εγκύκλιο αποσπάσεων πουθενά δεν αναφέρεται ότι οι προηγούνται όσοι προέρχονται απο πλεονασματική περιοχή. Αντιθέτως ορίζεται με σαφήνεια η μοριοδότηση που επιτρέπει σε κάποιους να μετακινηθούν από περιοχή σε περιοχή. Πώς λοιπόν είναι δυνατόν να τροποποιείται κατά το δοκούν αυτό;;; Πώς γίνεται να πήραν απόσπαση άτομα με λιγότερα μόρια; Δεν πρόκειται για καθαρά παράνομη και άκυρη διοικητική πράξη (ή θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε); Ας μου απαντήσει κάποιος με περισσότερο καθαρή σκέψη, γιατί από όταν βγήκαν οι αποσπάσεις έχω πάρει ανάποδες στροφές με την κατάφωρη αδικία εις βάρος μας!

Δεν ξέρω αν όλο αυτό στηρίζεται κάπου αλλά συμφωνώ πως πρέπει να τηρείται ενιαία πρακτική και αν μη τι άλλο
ας δημοσιοποιήσουν τα πυσδε που έλαβαν υπόψη τους ως πλεονασματικά!!!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5826 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 06:35:48 μμ »
 Σε καμμία περίπτωση 2 μέτρα και 2 σταθμά! Ίση μεταχείριση για όλους!
  

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5827 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 06:36:36 μμ »
Σε καμμία περίπτωση 2 μέτρα και 2 σταθμά! Ίση μεταχείριση για όλους!
+++++++
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:51:06 »

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5828 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 06:41:05 μμ »
προσπαθεί κανείς να γίνει όσο πιο συγκεκριμένος μπορεί. δεν αρκεί δηλαδή να γράψεις "παρακαλώ επανεξετάστε την απόσπασή μου".. καλό ειναι να βρεις και να γράψεις αν υπάρχουν κενά εκεί που θες να πας και ποια ακριβώς ειναι αυτά - με ποσες ώρες δηλαδή , να εκθέσεις αν υπάρχουν, τις περιπτώσεις εκπ/κών που πήραν απόσπαση εκεί που  εσύ θες με λιγότερα μόρια κτλ.
Γενικά στην αίτηση επανεξέτασης, να βάλετε όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεια που θα ισχυροποιήσουν την αιτησή σας ώστε αυτή να μην καταλήξει στο αρχείο.

να πούμε δηλαδη και τους λόγους που ζητάμε???

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5829 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 06:47:37 μμ »
Ερώτηση όσον αφορά την ένσταση (και όχι πια αίτηση επαναξέτασης) κατά των αποσπάσεων: είναι δυνατόν σε μια διαδικασία εν εξελίξει να τροποποιείται το νομικό πλαίσιο επειδή έτσι βολεύει κάποιους; Τι εννοώ: αν γνωρίζω καλά τα πράγματα, στην εγκύκλιο αποσπάσεων πουθενά δεν αναφέρεται ότι οι προηγούνται όσοι προέρχονται απο πλεονασματική περιοχή. Αντιθέτως ορίζεται με σαφήνεια η μοριοδότηση που επιτρέπει σε κάποιους να μετακινηθούν από περιοχή σε περιοχή. Πώς λοιπόν είναι δυνατόν να τροποποιείται κατά το δοκούν αυτό;;; Πώς γίνεται να πήραν απόσπαση άτομα με λιγότερα μόρια; Δεν πρόκειται για καθαρά παράνομη και άκυρη διοικητική πράξη (ή θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε); Ας μου απαντήσει κάποιος με περισσότερο καθαρή σκέψη, γιατί από όταν βγήκαν οι αποσπάσεις έχω πάρει ανάποδες στροφές με την κατάφωρη αδικία εις βάρος μας!
+++++++++++++++++++++++
Αλλά,  τι μπορούμε να κάνουμε;  >:(

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5830 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 06:54:55 μμ »
Όσοι ανήκουν στην ίδια περίπτωση μ' εμένα (δηλαδή, στην περιοχή που ζητούσαν αποσπάστηκαν άτομα με λιγότερα μόρια) να κάνουμε ένσταση στοιχειωθετημένη με κοινοποίηση προς όλα τα αιρετά και τακτικά μέλη του ΚΥΣΔΕ με την επιφύλαξη και περαιτέρω νόμιμων ενεργειών, σε περίπτωση που δεν γίνει δεκτή. Όσον αφορά το αν στηρίζεται αυτό κάπου, φυσικά και στηρίζεται, σε κάτι που η ηγεσία του υπουργείο παραπαιδείας έχει ξεχάσει εντελώς: στο Σύνταγμα! Έχω την τύχη να έχω σύζυγο δικηγόρο και θα με βοηθήσει να συντάξω την ένσταση (όσον αφορά στο νομικό μέρος). Αν και έχω την ατυχία να βρίσκεται αυτός στη δύση κι εγώ στην ανατολή (κυριολεκτικά). Όποιος θέλει, μπορεί να μου στείλει π.μ. και να του στείλω το υπόδειγμα αυτου που θα φτιάξουμε ως "μπουσουλα" (μόλις το φτιάξουμε, το αργότερο αύριο φαντάζομαι. Πάντως είμαι πεπεισμένη ότι σε καμια περίπτωση δεν πρέπει να ανεχτούμε αυτή την αδικία και να αφήσουμε να γελούν εις βάρος μας τα βύσματα! Φτάνει πια! Enough is enough!!!
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5831 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 06:55:54 μμ »
Ερώτηση όσον αφορά την ένσταση (και όχι πια αίτηση επαναξέτασης) κατά των αποσπάσεων: είναι δυνατόν σε μια διαδικασία εν εξελίξει να τροποποιείται το νομικό πλαίσιο επειδή έτσι βολεύει κάποιους; Τι εννοώ: αν γνωρίζω καλά τα πράγματα, στην εγκύκλιο αποσπάσεων πουθενά δεν αναφέρεται ότι οι προηγούνται όσοι προέρχονται απο πλεονασματική περιοχή. Αντιθέτως ορίζεται με σαφήνεια η μοριοδότηση που επιτρέπει σε κάποιους να μετακινηθούν από περιοχή σε περιοχή. Πώς λοιπόν είναι δυνατόν να τροποποιείται κατά το δοκούν αυτό;;; Πώς γίνεται να πήραν απόσπαση άτομα με λιγότερα μόρια; Δεν πρόκειται για καθαρά παράνομη και άκυρη διοικητική πράξη (ή θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε); Ας μου απαντήσει κάποιος με περισσότερο καθαρή σκέψη, γιατί από όταν βγήκαν οι αποσπάσεις έχω πάρει ανάποδες στροφές με την κατάφωρη αδικία εις βάρος μας!

Μέχρι τώρα ο Υπουργός αποφασιζει και διατάζει.
Μέχρι τώρα δεν έχει διωχθεί Νομικά.
Μέχρι τώρα συνεχίζει να κάνει ότι θέλει.
Δίκαιο έχεις. Θα το  βρείς όμως;

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5832 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 07:12:39 μμ »
Όσοι ανήκουν στην ίδια περίπτωση μ' εμένα (δηλαδή, στην περιοχή που ζητούσαν αποσπάστηκαν άτομα με λιγότερα μόρια) να κάνουμε ένσταση στοιχειωθετημένη με κοινοποίηση προς όλα τα αιρετά και τακτικά μέλη του ΚΥΣΔΕ με την επιφύλαξη και περαιτέρω νόμιμων ενεργειών, σε περίπτωση που δεν γίνει δεκτή. Όσον αφορά το αν στηρίζεται αυτό κάπου, φυσικά και στηρίζεται, σε κάτι που η ηγεσία του υπουργείο παραπαιδείας έχει ξεχάσει εντελώς: στο Σύνταγμα! Έχω την τύχη να έχω σύζυγο δικηγόρο και θα με βοηθήσει να συντάξω την ένσταση (όσον αφορά στο νομικό μέρος). Αν και έχω την ατυχία να βρίσκεται αυτός στη δύση κι εγώ στην ανατολή (κυριολεκτικά). Όποιος θέλει, μπορεί να μου στείλει π.μ. και να του στείλω το υπόδειγμα αυτου που θα φτιάξουμε ως "μπουσουλα" (μόλις το φτιάξουμε, το αργότερο αύριο φαντάζομαι. Πάντως είμαι πεπεισμένη ότι σε καμια περίπτωση δεν πρέπει να ανεχτούμε αυτή την αδικία και να αφήσουμε να γελούν εις βάρος μας τα βύσματα! Φτάνει πια! Enough is enough!!!

Προσωπικά δεν αποσπάστηκα σε νομό στον οποίο αργότερα πήρε αναπληρωτές.......
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2013, 07:24:36 μμ από suliet »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5833 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 07:53:13 μμ »
Παιδιά...δεν έχετε συνυπολογίσει μάλλον κάτι πολύ σημαντικό...η φίλη μου (ΠΕ70) με οργανική στον Πειραιά, μετά από 4 χρόνια απόσπασης στη Δράμα φέτος βρέθηκε Πειραιά...ταυτόχρονα στη Β φάση αποσπάστηκαν άτομα στις Σέρρες (η φίλη μου είχε δηλωμένο και τον νομό Σερρών και Καβάλας για απόσπαση εκτός από Δράμα) άτομα με πολύ λιγότερα μόρια απ'τη φίλη μου....με την μόνη διαφορά όμως πως αυτοί αποσπάστηκαν στις Σέρρες από τη Δράμα και την Καβάλα που είναι 2 νομοί με πλεόνασμα δασκάλων στην πρωινή ζώνη...αντιθέτως η φίλη μου που ανήκει στον Πειραιά δεν την αφήνει ο Πειραιάς να φύγει με καμία Παναγία γιατί ο Πειραιάς έχει έλλειμμα....

Αυτό λοιπόν μπορεί να ισχύει και στις δικές σας περιπτώσεις και δεν παίζει ρόλο για το  Υπουργείο το πόσα μόρια έχετε, αλλά το να μην αναγκαστεί να πάρει αναπληρωτές στο πρωινό ωράριο εφόσον αποσπάσει κάποια άτομα από ελλειμματικές περιοχές.... :o

 ΥΓ: Βέβαια...είμαι λίγο άκυρη γιατί βλέπω πως το έχετε συζητήσει ήδη...απλά αυτό ισχύει άσχετα με το γράμμα του νόμου...αυτή την πληροφορία της έδωσε της φίλης μου άτομο μέσα από γραφείο Α΄θμιας που δουλεύει πολλά χρόνια στα γραφεία...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2013, 07:56:05 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5834 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 08:02:46 μμ »
Διαβαζοντας τα σχολια των συναδελφων Vadim και ΑΡΗΣ-80 μια φρικη την επαθα...
Αν καταλαβα καλα, απο οσα περιγραφουν οι συναδελφοι, η αποσπαση μπορει να χειροτερεψει τη ζωη σου συμφωνα με τις υποχρεωτικες αποσπασεις εντος περιφερειακης διευθυνσης.
Τι εννοω; Πολυ απλα: εγω επιθυμω αποσπαση στην Α ή Β Αθηνας. Βγαινουν σημερα οι αποσπασεις (υποθετικα) και ναι, πετυχα το τζοκερ και αποσπωμαι στην Α Αθηνας! Χαρα απεριγραπτη! Παω στη διευθυνση και μου λενε οτι δεν εχουν κενα στην  Α Αθηνας αλλα, στα πλαισια της υποχρεωτικης αποσπασης εντος της περιφερειακης διευθυνσης Αττικης, εχουν κενα στις Σπετσες, στον Πορο, στην Αιγινα ή ακομη χειροτερα εχουν ενα ωραιοτατο κενο μονο στα Κυθηρα και πρεπει να παω εκει γιατι οι αποσπασμενοι τοποθετουνται τελευταιοι και με τα μορια μου αναγκαστικα παω Κυθηρα!!! Ωραιοτατα τα Κυθηρα, δεν εχω λογια, αλλα για διακοπες το καλοκαιρι...
Ουσιαστικα, αυτο που λεω ειναι οτι οταν αιτουμαστε αποσπαση σε μια διευθυνση-νομο θα πρεπει να εχουμε υποψη οτι τοποθετουμαστε τελευταιοι ολων και σε περιπτωση υποχρεωτικης αποσπασης (που φοριεται πολυ φετος, ειναι πολυ της μοδας), εμεις θα ειμαστε αυτοι που θα μετακινηθουμε αναγκαστικα! Φαντασου να παρεις αποσπαση Αθηνα κι απο Γαλατσι, Ζωγραφου κλπ να βρεθεις Κυθηρα... ε ρε γλεντια!!!
Ή εναλλακτικα, να παρεις αποσπαση για Κυκλαδες κι εκει που νομιζεις οτι καβατζωσες τη Συρο, αφου οι Κυκλαδες και τα Δωδεκανησα ανηκουν στην περιφ. διευθυνση εκπαιδευσης νοτιου Αιγαιου,(διορθωστε με αν κανω λαθος)  να καταληξεις με υποχρεωτικη αποσπαση σε Καρπαθο, Λερο, Συμη,...
Το χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο ή δεν το χτυπας;;; Θα μου πεις, θα 'σαι τοσο γκαντεμης; Κι αν σου κάτσει;...

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5835 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 08:12:31 μμ »
Δεν διάβασα τις προηγούμενες σελίδες αλλά θέλω να αναφέρω τη δική μου περίπτωση και τα συμπεράσματα δικά σας. Κλάδος ΠΕ70 ,προυπηρεσια   7 χρόνια, παντρεμένος με ένα παιδί ,έγγυος η σύζυγος στο δεύτερο . Ζητούσα στη β φάση αποσπάσεων Κυκλαδες,Σάμο, Λέσβο. Δεν πήρα απόσπαση...Είμαι πλέον πεπεισμένος πως δεν επανεξέτασαν καμία αίτηση για απόσπαση.Βόλεψαν τους δικούς τους και τέλος.Μην αναλώνεστε λοιπόν σε συζητήσεις περί υπεραριθμιών-κενών κτλ.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5836 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 08:14:25 μμ »
Παιδιά...δεν έχετε συνυπολογίσει μάλλον κάτι πολύ σημαντικό...η φίλη μου (ΠΕ70) με οργανική στον Πειραιά, μετά από 4 χρόνια απόσπασης στη Δράμα φέτος βρέθηκε Πειραιά...ταυτόχρονα στη Β φάση αποσπάστηκαν άτομα στις Σέρρες (η φίλη μου είχε δηλωμένο και τον νομό Σερρών και Καβάλας για απόσπαση εκτός από Δράμα) άτομα με πολύ λιγότερα μόρια απ'τη φίλη μου....με την μόνη διαφορά όμως πως αυτοί αποσπάστηκαν στις Σέρρες από τη Δράμα και την Καβάλα που είναι 2 νομοί με πλεόνασμα δασκάλων στην πρωινή ζώνη...αντιθέτως η φίλη μου που ανήκει στον Πειραιά δεν την αφήνει ο Πειραιάς να φύγει με καμία Παναγία γιατί ο Πειραιάς έχει έλλειμμα....

Αυτό λοιπόν μπορεί να ισχύει και στις δικές σας περιπτώσεις και δεν παίζει ρόλο για το  Υπουργείο το πόσα μόρια έχετε, αλλά το να μην αναγκαστεί να πάρει αναπληρωτές στο πρωινό ωράριο εφόσον αποσπάσει κάποια άτομα από ελλειμματικές περιοχές.... :o

 ΥΓ: Βέβαια...είμαι λίγο άκυρη γιατί βλέπω πως το έχετε συζητήσει ήδη...απλά αυτό ισχύει άσχετα με το γράμμα του νόμου...αυτή την πληροφορία της έδωσε της φίλης μου άτομο μέσα από γραφείο Α΄θμιας που δουλεύει πολλά χρόνια στα γραφεία...

Αυτο που λες δεν είναι δυνατόν να ισχύει με βάση το νόμο για τους εξής λόγους: οταν γίνεται μια διαδικασία υπηρεσιακών μεταβολών και ορίζονται κάποια κριτήρια εξ αρχής, δεν είναι δυνατόν να τροποποιηθούν στη συνέχεια επειδή απλώς έτσι βολεύει κάποιους. Αυτό είναι παράνομο και αντισυνταγματικό και βυσματικό. Και πραγματικά, δεν ξέρω για εσας, αλλά εγώ δεν θα το αφήσω να περάσει έτσι. Λυπάμαι για τους συναδέλφους που ενδεχομένως να ακυρωθεί η απόσπασή τους ως παράνομη αλλά εκείνοι δεν λυπήθηκαν εμένα. Οπότε... θα κάνω ό,τι είναι νόμιμο με κάθε μέσο (ακόμα και διοικητικό δικαστήριο, έτσι για το γ@@@@το!).
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5837 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 08:16:01 μμ »
Διαβαζοντας τα σχολια των συναδελφων Vadim και ΑΡΗΣ-80 μια φρικη την επαθα...
Αν καταλαβα καλα, απο οσα περιγραφουν οι συναδελφοι, η αποσπαση μπορει να χειροτερεψει τη ζωη σου συμφωνα με τις υποχρεωτικες αποσπασεις εντος περιφερειακης διευθυνσης.
Τι εννοω; Πολυ απλα: εγω επιθυμω αποσπαση στην Α ή Β Αθηνας. Βγαινουν σημερα οι αποσπασεις (υποθετικα) και ναι, πετυχα το τζοκερ και αποσπωμαι στην Α Αθηνας! Χαρα απεριγραπτη! Παω στη διευθυνση και μου λενε οτι δεν εχουν κενα στην  Α Αθηνας αλλα, στα πλαισια της υποχρεωτικης αποσπασης εντος της περιφερειακης διευθυνσης Αττικης, εχουν κενα στις Σπετσες, στον Πορο, στην Αιγινα ή ακομη χειροτερα εχουν ενα ωραιοτατο κενο μονο στα Κυθηρα και πρεπει να παω εκει γιατι οι αποσπασμενοι τοποθετουνται τελευταιοι και με τα μορια μου αναγκαστικα παω Κυθηρα!!! Ωραιοτατα τα Κυθηρα, δεν εχω λογια, αλλα για διακοπες το καλοκαιρι...
Ουσιαστικα, αυτο που λεω ειναι οτι οταν αιτουμαστε αποσπαση σε μια διευθυνση-νομο θα πρεπει να εχουμε υποψη οτι τοποθετουμαστε τελευταιοι ολων και σε περιπτωση υποχρεωτικης αποσπασης (που φοριεται πολυ φετος, ειναι πολυ της μοδας), εμεις θα ειμαστε αυτοι που θα μετακινηθουμε αναγκαστικα! Φαντασου να παρεις αποσπαση Αθηνα κι απο Γαλατσι, Ζωγραφου κλπ να βρεθεις Κυθηρα... ε ρε γλεντια!!!
Ή εναλλακτικα, να παρεις αποσπαση για Κυκλαδες κι εκει που νομιζεις οτι καβατζωσες τη Συρο, αφου οι Κυκλαδες και τα Δωδεκανησα ανηκουν στην περιφ. διευθυνση εκπαιδευσης νοτιου Αιγαιου,(διορθωστε με αν κανω λαθος)  να καταληξεις με υποχρεωτικη αποσπαση σε Καρπαθο, Λερο, Συμη,...
Το χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο ή δεν το χτυπας;;;

Εννοειται οτι το χτυπας το κεφαλι σου αλλα βρε παιδια αναρωτιεμαι ποιο διεστραμμενο μυαλο σκεφτηκε να βαλει τους αποσπασμενους σε αυτο το "παιχνιδι". Εχουν υπ'οψη τους γιατι γινονται οι αποσπασεις? Κατι για "ανθρωποκεντρικο χαρακτηρα" και "κοινωνικα κριτηρια "που αναμασανε στις εγκυκλιους και τις αποφασεις τους τα εχουν διαβασει ποτε? Εγω δηλαδη ζητω αποσπαση στην Αττικη για να ζω στο σπιτι μου με το συζυγο και τα τεκνα  και εχω φοβο να καταληξω σε νησι? ποιο το νοημα της αποσπασης? Μα ποσος παραλογισμος πια? Τι ΜΠΑΧΑΛΟ!? :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.