*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1785898 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6230 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 01:46:52 μμ »
Τι σας έχω;
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2013/131014_apospaseis_pe.doc
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2013/131014_apospaseis_gak.pdf
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2013/131014_apospaseis_vivlio8ikes.pdf
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2013/131014_apospaseis_de.doc
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2013/131014_apospaseis_de_aei_tei.doc

Ωραιότατα!!!
Βέβαια, κάποιες τις ξέραμε από την προηγούμενη εβδομάδα, αφού όλες έχουν ως ημερομηνία υπογραφής την 9η έως και 11η Οκτωβρίου και ντρεπόταν να τις δημοσιεύσουν, αλλά είναι ξεκάθαρο πως ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΠΕΦΤΕΙ ΒΡΟΧΗ!!!
Και οι υπόλοιποι, ακόμη περιμένουν, εκατοντάδες χιλιόμετρα μακρυά από τα σπίτια τους, να τακτοποιηθούν διαμένοντας στα ξενοδοχεία και αναμένοντας την δίκαιη αντιμετώπιση τους βάσει μορίων!
Βρε, τί "μόρια" τους χρειάζονται!!!
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:59:42 »

Αποσυνδεδεμένος brassovia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6231 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 02:04:30 μμ »
Ωραιότατα!!!
Βέβαια, κάποιες τις ξέραμε από την προηγούμενη εβδομάδα, αφού όλες έχουν ως ημερομηνία υπογραφής την 9η έως και 11η Οκτωβρίου και ντρεπόταν να τις δημοσιεύσουν, αλλά είναι ξεκάθαρο πως ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΠΕΦΤΕΙ ΒΡΟΧΗ!!!
Και οι υπόλοιποι, ακόμη περιμένουν, εκατοντάδες χιλιόμετρα μακρυά από τα σπίτια τους, να τακτοποιηθούν διαμένοντας στα ξενοδοχεία και αναμένοντας την δίκαιη αντιμετώπιση τους βάσει μορίων!
Βρε, τί "μόρια" τους χρειάζονται!!!

Θεέ μου πώς θα αντέξουμε εμείς οι κοινοί θνητοί μακριά από τις οικογένειές μας βλέποντας όλο και περισσότερα βύσματα να βολεύονται. Είμαι σίγουρη ότι ένας από τους λόγους που γίνεται το φετινό είναι για να ξανα-αποκτήσουν οι βουλευτές και πάσης φύσεως πολιτικά πρόσωπα τις πελατειακές σχέσεις με τους πολίτες....

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6232 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 04:01:56 μμ »
Θεέ μου πώς θα αντέξουμε εμείς οι κοινοί θνητοί μακριά από τις οικογένειές μας βλέποντας όλο και περισσότερα βύσματα να βολεύονται. Είμαι σίγουρη ότι ένας από τους λόγους που γίνεται το φετινό είναι για να ξανα-αποκτήσουν οι βουλευτές και πάσης φύσεως πολιτικά πρόσωπα τις πελατειακές σχέσεις με τους πολίτες....

Πραγματικά ΝΤΡΟΠΗ!!! Είναι δυνατόν να αρνούνται τις αποσπάσεις σε χιλιάδες εκπαιδευτικούς οικογενειάρχες, που κοντεύουν να ξετιναχτούν οικονομικά και να εξοντωθούν ψυχολογικά και να πραγματοποιούν εκατοντάδες αποσπάσεις σε γραφεία, αφήνοντας κενά πισω στα σχολεία? Ας δώσουν δουλειά στους συναδέλφους που είναι σε διαθεσιμότητα, τους εκπαιδευτικούς, τους δημοτικούς αστυνομικούς κλπ και ας αφήσουν τους εν ενεργεία εκπαιδευτικούς να δουλέψουν με ανθρώπινες συνθήκες ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ!!! 

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6233 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 06:49:09 μμ »
Έλεος ρε παιδια πάλι εγιναν αποσπάσεις σε φορείς???Τι θα γίνει φέτος θα σταματήσουν επιτέλους?Μου αρεσει που έλεγε ο μεγάλος :Του χρόνου όλοι γυρνάνε στα σχολεία!
Ποιοι όλοι??Αφού οι περισσότεροι έχουν φύγει σε γραφεία!!!!
Σε εμάς τους καημένους που κοντεύουμε να μείνουμε άφραγκοι θα δώσει καμια απόσπαση να πάμε στα σπίτια μας????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:59:42 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6234 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 06:49:22 μμ »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6235 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 09:24:54 μμ »
συνολικά πόσες αποσπάσεις έχουν γίνει μέχρι τώρα σε πάσης φύσεως φορείς?
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6236 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 09:40:40 μμ »
Παιδιά....επειδή πολλά λέγονται συνέχεια για βύσματα...έχει 10 λεπτά που με πήρε η παιδική μου φίλη τηλέφ. (ΠΕ70) που πήρε μόλις σήμερα απόσπαση για Γ.Α.Κ στην επαρχία (με οργανική στον Πειραιά...΄φετος την κατέβασαν εδώ) και μου είπε πως όταν της είπαν (μια συνάδελφος στο σχολείο) να κάνει αίτηση γι αυτές τις αποσπάσεις γελούσε γιατί νόμιζε κι αυτή πως ήταν όλα αυτά βυσματικά...και φυσικά δεν είχε βύσμα και δεν περίμενε και τίποτα...όταν το έμαθε σήμερα πως αποσπάται δεν το πίστευε με τίποτα...
Αυτά για την ιστορία με τα βύσματα....το ξέρω πως η μεγάλη πλειοψηφία των αποσπάσεων σε φορείς είναι βυσματικές,αλλά τελικά όχι όλες...στην περίπτωσή της π.χ ο Πειραιάς είχε 50  δασκάλους στη διάθεση (γιατί δεν ξέραν τα κενά τους τα βόδια) και τώρα τελικά επειδή ακριβώς διαπίστωσαν πως έχουν αρκετά άτομα στη διάθεση την άφησαν να φύγει...το ΟΚ το δίνει πρώτα η Α'θμια οργανικής ότι σε αφήνει να φύγεις...και τελικά έφυγε χωρίς να χρησιμοποιήσει κανένα μέσο.
Θέλω να πω πως θα 'πρεπε ίσως να κάνετε αίτηση απόσπασης και γι αυτά χωρίς να προκαταβάλλεστε...
Όσο για το ότι είναι όντως απαράδεκτο αυτό που γίνεται με αποσπάσεις σε γραφεία,που θα μπορούσαν όντως να καλυφθούν με άτομα που είναι σε διαθεσιμότητα και να πάνε οι εκπαιδευτικοί στις τάξεις,συμφωνώ απολύτως,αλλά δεν θέλουν να τακτοποιήσουν τα άτομα που είναι σε διαθεσιμότητα,αλλά να τα απολύσουν μια και έδωσε τέτοια γραμμή η ΤΡΟΙΚΑ και όσο για τα σχολεία....το να πάρουν αναπληρωτή είναι πιο βολικό απ'το να δουλεύουν παντού μόνιμοι... ???
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2013, 09:42:25 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6237 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:09:55 μμ »
Παιδιά....επειδή πολλά λέγονται συνέχεια για βύσματα...έχει 10 λεπτά που με πήρε η παιδική μου φίλη τηλέφ. (ΠΕ70) που πήρε μόλις σήμερα απόσπαση για Γ.Α.Κ στην επαρχία (με οργανική στον
Αυτά για την ιστορία με τα βύσματα....το ξέρω πως η μεγάλη πλειοψηφία των αποσπάσεων σε φορείς είναι βυσματικές,αλλά τελικά όχι όλες...
η φίλη σου μάλλον αποτελέι την μοναδική εξαίρεση πανελληνίως -αν κρίνω απο τον χορό των βυσμάτων που γίνεται φέτος και που δεν έχει προηγούμενο.
.....Βρε μηπως την απέσπασαν κατα λάθος?
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6238 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:48:14 μμ »
Αφου οι αποσπασεις των ειδικοτητων δεν θα εξεταστουν στην αυριανη συνεδριαση του ΚΥΣΔΕ, πότε στο δι@@@λο θα γινουν; Για μεταταξεις δεν βγαζουν εγκυκλιο, για αποσπασεις απλα το αφηνουν να αιωρειται γενικα και αοριστα... δεν εξηγειται αλλιως:ή μας κανουν σκοπιμα πολεμο νευρων ή δεν ξερουν τι τους γινεται και τα χουν κανει μπαχαλο. Ελεος πια, απο τις 14 Αυγουστου ως τωρα δεν εχουμε σηκωσει κεφαλι. Εχουν περασει δηλαδη 2 μηνες απο τοτε και ακομη τα Πυσδε τοποθετουν εκπαιδευτικους. Αν ξερατε ποσες τροποποιησεις αναθεσης μαθηματων και project καναμε στο δικο μου σχολειο, θα γελαγατε με τις ωρες... Βαρεθηκαμε να μην ξερουμε σημερα τι προγραμμα θα εχουμε αυριο και να μας το λενε τηλεφωνικα το απογευμα...το χαος, δεν υπαρχει αυτο το πραγμα. Τα ερημα τα παιδακια, σε αλλη ταξη πανε, αλλον καθηγητη περιμενουν, αλλου τα ψαχνουμε εμεις... απεριγραπτη κατασταση.

http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CF%85%CF%83%CE%B4%CE%B5-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CF%81%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%81%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%AF%CF%81%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CE%B9%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6239 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:48:42 μμ »
η φίλη σου μάλλον αποτελέι την μοναδική εξαίρεση πανελληνίως -αν κρίνω απο τον χορό των βυσμάτων που γίνεται φέτος και που δεν έχει προηγούμενο.
.....Βρε μηπως την απέσπασαν κατα λάθος?

Θα φανεί στις επόμενες ανακλήσεις...  ;D
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6240 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:58:24 μμ »
Και αλλες ακόμα...
http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%B3%CE%B4%CE%B2%CE%BC-%CE%BF%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1

ΥΓ. Βέβαια επειδή δεν γράφει ημερομηνία δεν ξέρω μήπως είναι παλιότερο το έγγραφο και όχι σημερινό.

Στην ΓΓΔΒΜ ξαναέγιναν στις 31/8, με 19 άτομα. Οπότε, αυτοί νιόφερτοι φαίνονται!  ;D
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6241 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 11:10:05 μμ »
η φίλη σου μάλλον αποτελέι την μοναδική εξαίρεση πανελληνίως -αν κρίνω απο τον χορό των βυσμάτων που γίνεται φέτος και που δεν έχει προηγούμενο.
.....Βρε μηπως την απέσπασαν κατα λάθος?

Τι να σας πω ρε παιδιά....;; Πραγματικά αν είχε βύσμα θα μου το λεγε, εμένα μου τα λέει όλα, έχουμε τέτοια σχέση...και έπεσε απ'τα σύννεφα κι αυτή...ούτε που ήξερε πως γίνονται τέτοιες αποσπάσεις μέχρι τώρα... ???

Λέτε να αποσπούν και κάποιους με καθαρό τρόπο έτσι για ξεκάρφωμα...;;  ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος english06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6242 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 11:18:39 μμ »
Αφου οι αποσπασεις των ειδικοτητων δεν θα εξεταστουν στην αυριανη συνεδριαση του ΚΥΣΔΕ, πότε στο δι@@@λο θα γινουν; Για μεταταξεις δεν βγαζουν εγκυκλιο, για αποσπασεις απλα το αφηνουν να αιωρειται γενικα και αοριστα... δεν εξηγειται αλλιως:ή μας κανουν σκοπιμα πολεμο νευρων ή δεν ξερουν τι τους γινεται και τα χουν κανει μπαχαλο. Ελεος πια, απο τις 14 Αυγουστου ως τωρα δεν εχουμε σηκωσει κεφαλι. Εχουν περασει δηλαδη 2 μηνες απο τοτε και ακομη τα Πυσδε τοποθετουν εκπαιδευτικους. Αν ξερατε ποσες τροποποιησεις αναθεσης μαθηματων και project καναμε στο δικο μου σχολειο, θα γελαγατε με τις ωρες... Βαρεθηκαμε να μην ξερουμε σημερα τι προγραμμα θα εχουμε αυριο και να μας το λενε τηλεφωνικα το απογευμα...το χαος, δεν υπαρχει αυτο το πραγμα. Τα ερημα τα παιδακια, σε αλλη ταξη πανε, αλλον καθηγητη περιμενουν, αλλου τα ψαχνουμε εμεις... απεριγραπτη κατασταση.

http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CF%85%CF%83%CE%B4%CE%B5-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CF%81%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%81%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%AF%CF%81%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CE%B9%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82
maria 2013 συμπάσχω όσο δεν φαντάζεσαι....μου ρχεται να πάω έξω από το ΥΠΑΙΘ και να αρχίσω να φωνάζω.Ειμαστε ξεκρέμαστοι στα ξενοδοχεία 1 μιση μήνα τώρα,πάμε στο σχολείο με ψυχολογία ότι αυτή η βδομάδα θα είναι η τελευταία μας και το μαρτύριο δε λέει να τελειώσει...θες να φωνάξεις και δε σ'ακούει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6243 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 11:34:10 μμ »
maria 2013 συμπάσχω όσο δεν φαντάζεσαι....μου ρχεται να πάω έξω από το ΥΠΑΙΘ και να αρχίσω να φωνάζω.Ειμαστε ξεκρέμαστοι στα ξενοδοχεία 1 μιση μήνα τώρα,πάμε στο σχολείο με ψυχολογία ότι αυτή η βδομάδα θα είναι η τελευταία μας και το μαρτύριο δε λέει να τελειώσει...θες να φωνάξεις και δε σ'ακούει κανείς.
Στο σχολείο που είσαι, μάθημα κάνεις; Ωράριο έχεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160634
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 404

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.