*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786350 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7406 στις: Δεκέμβριος 14, 2013, 06:42:36 μμ »
Γιατί σκεφτόσουν να ξαναψηφίσεις πασοκονδ; Τελικά καλά μας κάνουν και μας φέρονται έτσι. Χαιρετίσματα

Κάποιοι άνθρωποι είναι γεννημένοι για να είναι ερειστικοί. Κατ' αρχήν, δεν έχω ψηφίσει ποτέ στη ζωή μου πασοκνδ. Ούτε και "σκεφτόμουν" να τους ψηφίσω. Απλώς επισημαίνω το αυτονόητο στους υπόλοιπους συναδέλφους του φόρουμ (να τιμωρήσουμε την κυβέρνηση στις εκλογές). Σε παρακαλώ λοιπόν να μου ζητήσεις συγγνώμη, γιατί κάνεις σχόλια προσωπικά για ένα άτομο που δεν ξέρεις. Και με τον τρόπο σου βλάπτεις την κοινή προσπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:40:00 »

Αποσυνδεδεμένος argen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7407 στις: Δεκέμβριος 14, 2013, 08:47:59 μμ »
Η αναπληρώτρια πρεπει να παρουσιαστει να αναλαβει υπηρεσία.Συμφωνα με την εγκύκλιο των αδειων καμια αδεια δε δινεται αν δεν εχουν περασει 10 μερες απο την ημερομηνια  αναληψη υπηρεσιας.Αρα αν δεν ερθει στο νησακι δεν μπορει να δικαιολογησει τη συμβαση της και αν ειναι με ΕΣΠΑ ακομα χειρότερα. Κάποιος την καλύπτει για αυτες τις μερες αν δεν ερθει και αφου καλύπτει αυτην απαιτειται να καλύψει και σενα. Να μην υπαρχουν δυο μετρα και δύο σταθμά.

Ευχαριστώ dreaming για την απάντηση. Κι εγώ αυτό ξέρω αλλά αυτό για το δεκαήμερο.
Θα το ψάξω ξανά.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7408 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 12:01:05 μμ »
Argen, και εγω συμφωνώ ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις,αν δεν έρθει άμεσα η αναπληρώτρια, να ζητήσεις απο την διεύθυνση του σχολείου σου να δηλώσει εκ νέου το κενό. Την στιγμή που δεν δικαιούται να πάρει άδεια προτού περάσουν δέκα ημέρες απο την πρόσληψή της και δεν εμφανισθεί στο σχολείο σου να υπογράψει άμεσα, θα πρέπει να περάσουν στον επόμενο.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7409 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 02:14:44 μμ »
Η αναπληρώτρια μπορεί να πάρει ότι άδεια θέλει πριν τη συμπλήρωση 10 ημερών. Απλά δεν πληρώνεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:40:00 »

Αποσυνδεδεμένος argen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7410 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 07:57:50 μμ »
Ναι κι εγώ αυτό διάβασα mlm απλά μάλλον θα πρέπει να ξαναδηλωθεί το κενό άμεσα αν δεν θα μπορέσει να εργαστεί...
Απλά εγώ για να αποδεσμευτώ χρειάζομαι αυτήν την υπογραφή της στο σχολείο ...

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΑ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τέρας υπομονής
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7411 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 08:45:54 μμ »
Περνώντας από τη Β-θμια άκουσα ότι σε πολλές περιπτώσεις δεν έγιναν αποδεσμεύσεις , μαζεύουνε κενά πάλι και ότι τους ενημέρωσαν από το υπ. ότι έχουν ακόμα πιστώσεις για 500 περίπου άτομα στο σύνολο. Είναι που είχαν τελειώσει οι πιστώσεις αρχές Οκτώβρη. Γιατί τότε δεν ικανοποίησαν τις αποσπάσεις που έπρεπε από τότε με άμεση πρόσληψη αναπληρωτών; Τι καψόνι είναι αυτό φέτος; Μήπως πρέπει να κάνουμε πιο δυναμικές κινήσεις από αυτή της ψήφου;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7412 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 11:19:31 πμ »
Ναι κι εγώ αυτό διάβασα mlm απλά μάλλον θα πρέπει να ξαναδηλωθεί το κενό άμεσα αν δεν θα μπορέσει να εργαστεί...
Απλά εγώ για να αποδεσμευτώ χρειάζομαι αυτήν την υπογραφή της στο σχολείο ...
Συνάδελφε κι εγώ εχω ξεμείνει γιατί ενώ πήραν αναπληρωτές τους τοποθέτησαν αλλού γι'αλλού και τώρα μου λένε να περιμένω μια συνάδελφο να γυρίσει από άδεια. Εν τω μεταξύ εγώ ξέρω ότι δε σκοπεύει να γυρίσει άρα τι γίνεται με μένα?  :-\

Αποσυνδεδεμένος argen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7413 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 02:03:06 μμ »
agglikouPE06 δε ξερω τι να πω για να σε παρηγορήσω...
Μάλλον πρέπει να γίνει συνεννόηση ξανά μεταξύ του σχολείου-Δ/νσης-συναδέλφου οπότε και αν δεν έχει σκοπό να γυρίσει να ξανασταλεί το κενό...
Τι άλλο να πω... κουράγιο... για ακόμη λίγο μάλλον
Εμένα ευτυχώς η συνάδελφος κατάλαβε ότι επείγομαι κι εγώ να φύγω και ήρθε και υπέγραψε οπότε και αποδεσμεύτηκα.

Αποσυνδεδεμένος FIREFOX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7414 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 07:55:31 μμ »
τι  εγινε; δεν βλεπω κινητικοτητα στα μηνυματα  !!!!!! εχετε αποδεσμευθει σχεδον ολοι; τελευταιοι μειναμε; ελπιζω τουλαχιστον να τακτοποιηθουν ολοι με το νεο χρονο !!!!!! τι ακουτε εστω και σαν φημη; γραψτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος darmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7415 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 08:07:29 μμ »
τι  εγινε; δεν βλεπω κινητικοτητα στα μηνυματα  !!!!!! εχετε αποδεσμευθει σχεδον ολοι; τελευταιοι μειναμε; ελπιζω τουλαχιστον να τακτοποιηθουν ολοι με το νεο χρονο !!!!!! τι ακουτε εστω και σαν φημη; γραψτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ειμαι εγω εδω, απο 01/10/2013  φυλαω Θερμοπυλες

και περιμενω, και περιμενω, και δεν κουνιεται φυλλο

νομιζω πως δεν εχει νοημα ολο αυτο πια!!!!

Εχω απελπιστει εντελως!!!!!
 

Αποσυνδεδεμένος desp_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7416 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 09:29:31 μμ »
Κάποιοι αποδεσμευτήκαν μετά από ένα μήνα αναμονής και τώρα δεν βρίσκουν κενό στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης (αφού τοποθετήθηκαν οι αναπληρωτές). Σε περίπτωση ανάκλησης της απόσπασης γυρίζουν στην οργανική τους όπου έχει τοποθετηθεί αναπληρωτής, τουλάχιστον μετά τη δημοσίευση της απόφασης;

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7417 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 11:48:35 πμ »
τι  εγινε; δεν βλεπω κινητικοτητα στα μηνυματα  !!!!!! εχετε αποδεσμευθει σχεδον ολοι; τελευταιοι μειναμε; ελπιζω τουλαχιστον να τακτοποιηθουν ολοι με το νεο χρονο !!!!!! τι ακουτε εστω και σαν φημη; γραψτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κι εγώ έχω ξεμείνει FIREFOΧ, συμπάσχω λοιπόν! Μου λένε να περιμένω μία από άδεια, αλλιώς αναπληρωτή από Υπουργείο.Ιδέα δεν έχω πώς γίνεται η διαδικασία και πόσο θα πάρει κι έτσι είμαι έρμαιο της ΔΔΕ μου που αποδέσμευσε μία συνάδελφο χωρίς παιδιά και με λιγότερα μόρια κι άφησε εμένα με 2 παιδιά και άλλη μία με 1 παιδάκι να πηγαινοερχόμαστε και να ξοδεύουμε το μισθό μας ενώ είμαστε για 5η βδομάδα αποσπασμένες...

Αποσυνδεδεμένος dim07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7418 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 02:50:34 μμ »
Συνάδελφοι, δεν είστε οι μόνοι που περιμένετε  να συμβεί το "θαύμα" της αποδέσμευσης. Είμαστε και εμείς, εγώ δηλ. και κάμποσοι άλλοι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων σαν κι εμένα, που έχουμε παγιδευτεί στην πρωτοβάθμια και αναμένουμε στο ακουστικό μας, μα από πουθενά τόποτα, έχω και έχουμε βαρεθεί να ρωτάμε και να παίρνουμε τηλέφωνα........! :(

Αποσυνδεδεμένος FIREFOX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7419 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 05:09:30 μμ »
   17 Δεκ. 2013, 10:15
Σ.ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ: Αναμένουμε 1.500 τουλάχιστον συμπληρωματικές πιστώσεις αναπληρωτών
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
Αναμένουμε την έγκριση  από τα υπουργεία Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Οικονομικών για 1.500 τουλάχιστον συμπληρωματικές πιστώσεις αναπληρωτών που αφορούν σε Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση με δυνατότητα να κατευθυνθούν και στις καταργούμενες ειδικότητες.
Τα παραπάνω ανακοίνωσε στη Βουλή ο υφυπουργός Παιδείας Σ. Κεδίκογλου, ενώ σημείωσε τα εξής:
Α.Έχει γίνει μια προσπάθεια όπως βλέπετε έστω και με λάθη και παραλείψεις με αυτές τις ιδιαίτερες συνθήκες και με την τελευταία πρόσληψη 1.102 αναπληρωτών έχουν καλυφθεί πλήρως σε όλη την επικράτεια ανάγκες σε όλες τις άλλες ειδικότητες συνολικά.
Β.Για την κάλυψη των αναγκών σε όλες τις ειδικότητες όπως σας είπα προχωρήσαμε στην πρόσληψη 404 αναπληρωτών διαφόρων ειδικοτήτων. Και σε επόμενο κύμα προσελήφθησαν επιπλέον 1.102 αναπληρωτές μόνο για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και μεταξύ των άλλων και για τις ανάγκες των επαγγελματικών λυκείων. Άρα, αυτό έχει λυθεί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160683
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.142 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.