*

Αποστολέας Θέμα: Πολυνομοσχέδιο: Υπηρέτηση οργανικής επί δύο έτη  (Αναγνώστηκε 38883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο: Υπηρέτηση οργανικής επί δύο έτη
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 27, 2010, 11:14:34 μμ »
Παιδιά, μετά από επικοινωνία με αιρετό μου είπε ότι σε περίπτωση που μετά από πχ 3-4 χρόνια πάρει κάποιος οργανική ως οριστική τοποθέτηση προερχόμενος από διάθεση θεωρείται ότι έχει ήδη υπηρετήσει την οργανική του και θεμελιώνει δικαίωμα μετάθεσης. Το έχω διασταυρώσει και με συνάδελφο που το έχει κάνει. Για τώρα υποθέτει ότι ισχύει το ίδιο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πολυνομοσχέδιο: Υπηρέτηση οργανικής επί δύο έτη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:55:03 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο: Υπηρέτηση οργανικής επί δύο έτη
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 28, 2010, 12:05:32 πμ »
Παιδιά, μετά από επικοινωνία με αιρετό μου είπε ότι σε περίπτωση που μετά από πχ 3-4 χρόνια πάρει κάποιος οργανική ως οριστική τοποθέτηση προερχόμενος από διάθεση θεωρείται ότι έχει ήδη υπηρετήσει την οργανική του και θεμελιώνει δικαίωμα μετάθεσης. Το έχω διασταυρώσει και με συνάδελφο που το έχει κάνει. Για τώρα υποθέτει ότι ισχύει το ίδιο...

Ο,τι ισχυει για την υποχρεωτικη μονοετη υπηρετηση της οργανικης θεσης, προκειμενου να θεμελιωθει δικαιωμα μεταθεσης, ισχυει και για τη διετη. Συνεπως, εκπαιδευτικος που μετατεθηκε σε νεα περιοχη, τεθηκε στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ, υπηρετησε 2 ετη και κατοπιν κατελαβε οργανικη θεση, δεν χρειαζεται να υπηρετησει εκ νεου 2 ετη για να κατοχυρωσει δικαιωμα μεταθεσης.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος HomoPanus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο: Υπηρέτηση οργανικής επί δύο έτη
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 28, 2010, 03:46:26 πμ »
Μιλησα με εναν συνδικαλιστη και μου ειπε οτι αυτη η παραγραφος θα δοθει μαχη να αλλαξει κατα τη συζητηση του Νομοσχεδιου μιας και αποτελει παγια θεση της ΟΛΜΕ.
Καποιος τα φωτα του:
Διοριστηκα Αυγουστο 2009. Πηρα αποσπαση απο την Χ περιοχη, δηλ δεν εξετισα την οργανικη μου.
α)Αν παω το επομενο Σεπτεμβριο 2010 στην Χ περιοχη, ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΜΕΙΝΩ? 2 σχολικα ετη?
ο Συνδικαλιστης μου ειπε ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ και ξεχρεωνω.
β)Ο ιδιος ομως μου ειπε οτι αν επιστρεψω στην περιοχη διορισμου μου τον ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2011, τοτε θα πρεπει να παραμεινω εκει 2 σχολικα ετη (εφοσον τελικα ψηφιστει απο τη Βουλη η συγκεκριμενη παραγραφος)
ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ Ο ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗΣ?

Ειμαι σε διλλημα: ετοιμαζομουν αυριο να ζητησω αποσπαση, ωστε να μην εκτισω ακομα την οργανικη μου. Τα δεδομενα ομως αλλαζουν. Απο οτι καταλαβαινω κινδυνευω αν δεν παω φετος σ' αυτη , κινδυνευω να την υπηρετησω διπλασια. Καταλαβαινω σωστα?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Στην περιπτωση που επελθει αξιολογικος εξορθολογισμος στην επιδοματικη πολιτικη του Δημοσιου, με το φασμα της χρεοκοπιας να πλαναται πανω από τη δυσμοιρη χωρα, δεν θα προξενουσε ιδιαιτερη εντυπωση αν οι αποσπασμενοι εκπαιδευτικοι σε φορεις του υπουργειου Παιδειας επαυαν να λαμβανουν το επιδομα διδακτικης προετοιμασιας και εξωδιδακτικης απασχολησης που ισουται περιπου με 410 Ε μηνιαιως.

Θα προξενούσε όμως ιδιαίτερη εντύπωση η εικόνα των κενών γραφείων, όπως προξενεί ιδιαίτερη εντύπωση ότι πιστεύεται από μερικούς ότι για την επαπειλούμενη χρεωκοπία ευθύνονται τα κατ`ευφημισμόν επιδόματα των αποσπασμένων εκπαιδευτικών, που οι εκάστοτε κυβερνώντες σκοπίμως δεν ενσωμάτωναν στο βασικό μισθό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πολυνομοσχέδιο: Υπηρέτηση οργανικής επί δύο έτη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:55:03 »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο: Υπηρέτηση οργανικής επί δύο έτη
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 28, 2010, 08:24:08 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι...Είμαι δεύτερη χρονιά διορισμένος.Πέρσι μετατέθηκα και κατόπιν αποσπάστηκα σε φορέα.Φέτος δε μετατέθηκα.Εχω δικαίωμα για απόσπαση σε άλλο ή εντός του ιδίου πυσδε και συγχρόνως δικαίωμα μετάθεσης του χρόνου?Η πρέπει να γυρίσω φέτος στην οργανική μου?Με λίγα λόγια αίτηση για μετάθεση δικαιούμαι από φέτος το Νοέμβρη ή από το νοέμβρη του 11 και εφόσον υπηρετήσω φέτος την οργανική???Ξέρω ότι στο ίδιο καζάνι βράζουμε όλοι,αλλά αν κάποιος γνωρίζει το συγκεκριμένο,θα του ήμουν υπόχρεος...ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Παράθεση

@boldboy

Καθοτι αντιλαμβανομαι ότι εκφραζεις ζωηρο ενδιαφερον για καταστροφολογικα σεναρια μεσσιανικης εσχατολογιας, τα οποια ειρησθω εν παροδω και δοθεισων των υφισταμενων συνθηκων προιουσας χρεοκοπιας του ελληνικου κρατιδιου προσλαμβανουν ρεαλιστικη υποσταση, παραθετω ένα ακομη ζοφερο, ακραιο σεναριο, αφορμώμενος από την εκπληξη που δοκιμασαν οι τοποτηρητες του ΔΝΤ, όταν διαπιστωσαν πως το επιδομα παραγωγικοτητας/αποδοσης καταβαλλεται σε ολους τους δ.υ., ανεξαιρετως της παραγωγικοτητας/αποδοσης τους.

Στην περιπτωση που επελθει αξιολογικος εξορθολογισμος στην επιδοματικη πολιτικη του Δημοσιου, με το φασμα της χρεοκοπιας να πλαναται πανω από τη δυσμοιρη χωρα, δεν θα προξενουσε ιδιαιτερη εντυπωση αν οι αποσπασμενοι εκπαιδευτικοι σε φορεις του υπουργειου Παιδειας επαυαν να λαμβανουν το επιδομα διδακτικης προετοιμασιας και εξωδιδακτικης απασχολησης που ισουται περιπου με 410 Ε μηνιαιως.

@ damien
Γνωστό και παλιό αυτό που λες...
Ας προθέσω κι εγώ ένα εξίσου παλιό σενάριο που έχει να κάνει με σύνδεση κινήτρου απόδοσης με αξιολόγηση...
Κανένα άλλο, εξίσου πονηρό με εκείνο του "μόνιμου ωρομιοσθίου" έχεις;

Καλωσήρθατε στο Τσίρκο ΥΠΔΒΜΘ-ΔΝΤ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2010, 08:32:15 πμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος digeo21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο: Υπηρέτηση οργανικής επί δύο έτη
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 28, 2010, 08:45:29 πμ »
Ρε παιδιά εγώ έχω μία άλλη ερώτηση. Έχω κάτσει ήδη ένα χρόνο και ξεχρέωσα την οργανική μου. Δυστυχώς δεν πήρα μετάθεση.Τώρα θέλω να πάρω απόσπαση εντός πύσπε σε φορέα. Λέτε του χρόνου να μην έχω δικαίωμα να πάρω μετάθεση??

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο: Υπηρέτηση οργανικής επί δύο έτη
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 28, 2010, 09:35:31 πμ »
Ρε παιδιά εγώ έχω μία άλλη ερώτηση. Έχω κάτσει ήδη ένα χρόνο και ξεχρέωσα την οργανική μου. Δυστυχώς δεν πήρα μετάθεση.Τώρα θέλω να πάρω απόσπαση εντός πύσπε σε φορέα. Λέτε του χρόνου να μην έχω δικαίωμα να πάρω μετάθεση??
λογικα εφοσον εχεις θεμελιωσει δικαιωμα μεταθεσης αυτο δε μπορει να αλλαξει αναδρομικα.αυτο θα ηταν παραλογο!!
Τελικα οσοι πηραμε μεταθεση φετος ποσα χρονια πρεπει να υπηρετηουμε??Ενα η δυο?? Γιατι και αυτο ειναι παραλογο, να παρουμε μεταθεση με αλλα δεδομενα και στην πορεια να αλλαζουν τα υποχρεωτικα χρονια!!
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο: Υπηρέτηση οργανικής επί δύο έτη
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 28, 2010, 10:29:43 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:37:38 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος magg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο: Υπηρέτηση οργανικής επί δύο έτη
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 28, 2010, 01:22:08 μμ »
Ρε παιδιά εγώ έχω μία άλλη ερώτηση. Έχω κάτσει ήδη ένα χρόνο και ξεχρέωσα την οργανική μου. Δυστυχώς δεν πήρα μετάθεση.Τώρα θέλω να πάρω απόσπαση εντός πύσπε σε φορέα. Λέτε του χρόνου να μην έχω δικαίωμα να πάρω μετάθεση??
λογικα εφοσον εχεις θεμελιωσει δικαιωμα μεταθεσης αυτο δε μπορει να αλλαξει αναδρομικα.αυτο θα ηταν παραλογο!!
Τελικα οσοι πηραμε μεταθεση φετος ποσα χρονια πρεπει να υπηρετηουμε??Ενα η δυο?? Γιατι και αυτο ειναι παραλογο, να παρουμε μεταθεση με αλλα δεδομενα και στην πορεια να αλλαζουν τα υποχρεωτικα χρονια!!

Γνωρίζει κανείς την απάντηση στο παραπάνω θέμα?Κι εγώ πήρα μετάθεση φέτος ....2 χρόνια θα πρέπει να την υπηρετήσουμε?

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο: Υπηρέτηση οργανικής επί δύο έτη
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 28, 2010, 02:17:50 μμ »
Παράθεση
Διοριστηκα Αυγουστο 2009. Πηρα αποσπαση απο την Χ περιοχη, δηλ δεν εξετισα την οργανικη μου.
α)Αν παω το επομενο Σεπτεμβριο 2010 στην Χ περιοχη, ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΜΕΙΝΩ? 2 σχολικα ετη?
ο Συνδικαλιστης μου ειπε ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ και ξεχρεωνω.
β)Ο ιδιος ομως μου ειπε οτι αν επιστρεψω στην περιοχη διορισμου μου τον ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2011, τοτε θα πρεπει να παραμεινω εκει 2 σχολικα ετη (εφοσον τελικα ψηφιστει απο τη Βουλη η συγκεκριμενη παραγραφος)

Δεν ξέρω... εγώ κατάλαβα ότι αυτό θα ισχύσει από Σεπτέμβρη 2010, οπότε θα αναγκαστείς να μείνεις δύο χρόνια όπως και να έχει. Στην παράγραφο δεν το διευκρινίζει, αλλά αν ψηφιστεί τώρα υποθέτω πως εμείς που πάμε το Σεπτέμβρη κάπου με μετάθεση θα πρέπει να μείνουμε 2 χρόνια. Άλλη άποψη κανείς;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο: Υπηρέτηση οργανικής επί δύο έτη
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 28, 2010, 02:45:12 μμ »
κανενας απ'οσους απευθυνθηκα, και στη ββαθμια, δε μπορεσε να απαντησει σε αυτο.Ειμαστε για την ωρα στο ισως...
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ

Στην περιπτωση που επελθει αξιολογικος εξορθολογισμος στην επιδοματικη πολιτικη του Δημοσιου, με το φασμα της χρεοκοπιας να πλαναται πανω από τη δυσμοιρη χωρα, δεν θα προξενουσε ιδιαιτερη εντυπωση αν οι αποσπασμενοι εκπαιδευτικοι σε φορεις του υπουργειου Παιδειας επαυαν να λαμβανουν το επιδομα διδακτικης προετοιμασιας και εξωδιδακτικης απασχολησης που ισουται περιπου με 410 Ε μηνιαιως.


Χμμμ...Για να δούμε ...αν πάω στην οργανική μου...έχουμε και λέμε...
250€ το ενοίκιο (τουλάχιστον)
50€ κοινόχρηστα, τηλέφωνα, ΔΕΗ, νερά (τουλάχιστον)
50€ εβδομαδιαίως τρένα, ΚΤΕΛ, βενζίνες
κανένα επιπλάκι, κανένα φαγητό έξω .............................

Χμμμ...σαν να συμφέρει ο...φορέας...

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ

Χμμμ...Για να δούμε ...αν πάω στην οργανική μου...έχουμε και λέμε...
250€ το ενοίκιο (τουλάχιστον)
50€ κοινόχρηστα, τηλέφωνα, ΔΕΗ, νερά (τουλάχιστον)
50€ εβδομαδιαίως τρένα, ΚΤΕΛ, βενζίνες
κανένα επιπλάκι, κανένα φαγητό έξω .............................

Χμμμ...σαν να συμφέρει ο...φορέας...

Χεχε ¨-)) μια χαρά είσαι, εγώ μόνο για πετρέλαιο τους μήνες Οκτώβριο έως και Μάρτιο (καμιά φορά και Απρίλιο) δίνω τουλάχιστον 100 ευρώ το μήνα σε σπίτι 40 τετραγωνικών !!!!Άλλοι ακόμη πιο πολλά, οπότε τυχερός είσαι ;D ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160290
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 592

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.504 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.