*

Αποστολέας Θέμα: Ομιλίες και παρουσία σε εκκλησιασμούς  (Αναγνώστηκε 2214 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ομιλίες και παρουσία σε εκκλησιασμούς
« στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 01:50:34 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν υποχρεούνται οι νηπιαγωγοί να πηγαίνουν στον εκκλησιασμό των εθνικών εορτών και των Τριών Ιεραρχών και να βγάζουν λόγο?Στο χωριό λειτουργεί δημοτικό 6θεσιο και 2θεσιο νηπιαγωγείο.Το νηπιαγωγείο δεν παίρνει μέρος στον εκκλησιασμό γιατί δεν το επιτρέπουν οι συνθήκες.Δεν συνοδεύουν τα παιδια δηλαδή στην εκκλησία ούτε εκκλησιαζόμαστε σαν σχολική μονάδα.Το δημοτικό και στον εκκλησιασμό πηγαίνει και παρέλαση κάνει.Οι εκπαιδευτικοί του νηπιαγωγείου γνωρίζει  κάποιος βασει νόμου αν υποχρεωτικά πρέπει να πηγαίνουν στον εκκλησιασμό κ να αναλαμβάνουν κάποια ομιλία?Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ομιλίες και παρουσία σε εκκλησιασμούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:13:45 »

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ομιλίες και παρουσία σε εκκλησιασμούς
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 12:51:05 πμ »
Κανείς δε γνωρίζει??????????????????

Αποσυνδεδεμένος QPR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Ομιλίες και παρουσία σε εκκλησιασμούς
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 02:31:02 πμ »
Οι εκπαιδευτικοί του νηπιαγωγείου γνωρίζει  κάποιος βασει νόμου αν υποχρεωτικά πρέπει να πηγαίνουν στον εκκλησιασμό κ να αναλαμβάνουν κάποια ομιλία?
Ο Νόμος είναι το ζητούμενο και η υποχρεωτικότητα ή μήπως να κερδίσουν κάτι οι ψυχούλες των μικρών αθώων παιδιών;
"Άφετε τα παιδία και μη κωλύετε αυτά ελθείν προς με, των γαρ τοιούτων εστίν η βασιλεία των ουρανών
 και ειπεν αμην λεγω υμιν εαν μη στραφητε και γενησθε ως τα παιδια ου μη εισελθητε εις την βασιλειαν των ουρανων
 οστις ουν ταπεινωσει εαυτον ως το παιδιον τουτο ουτος εστιν ο μειζων εν τη βασιλεια των ουρανων
 και ος εαν δεξηται εν παιδιον τοιουτο επι τω ονοματι μου εμε δεχεται.''

Αποσυνδεδεμένος phi_lol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Ομιλίες και παρουσία σε εκκλησιασμούς
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 06:41:43 πμ »
Νομίζω ότι πας, επειδή πας ως συνοδός των μαθητών σου. Οπότε αν δεν πάει το σχολείο, εσείς ως τι θα πάτε;!
Everybody lies

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ομιλίες και παρουσία σε εκκλησιασμούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:13:45 »

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ομιλίες και παρουσία σε εκκλησιασμούς
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 08:36:03 πμ »
Μέχρι τώρα ποτέ δεν είχαμε πάει κ τώρα που άλλαξε ο διευθυντής του δημοτικού υποστιρίζει ότι ως δημόσιοι υπάλληλοι πρέπει να πάμε κ να αναλάβουμε κ κάποιο λόγο.Στην ουσία αυτό είναι το ζητόυμενο.QPR εξήγησα ότι τα παιδιά του νηπιαγωγείου δεν πηγαίνουν λόγω μη ύπαρξης πεζοδρομίου.Ξέρετε κάποιο νόμο που να λέει κάτι τέτοιο?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ομιλίες και παρουσία σε εκκλησιασμούς
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 09:36:39 πμ »
Μέχρι τώρα ποτέ δεν είχαμε πάει κ τώρα που άλλαξε ο διευθυντής του δημοτικού υποστιρίζει ότι ως δημόσιοι υπάλληλοι πρέπει να πάμε κ να αναλάβουμε κ κάποιο λόγο.Στην ουσία αυτό είναι το ζητόυμενο.QPR εξήγησα ότι τα παιδιά του νηπιαγωγείου δεν πηγαίνουν λόγω μη ύπαρξης πεζοδρομίου.Ξέρετε κάποιο νόμο που να λέει κάτι τέτοιο?


Στα νηπιαγωγεία δεν υπάρχει οργανωμένος εκκλησιασμός με την έννοια που υπάρχει στα δημοτικά. Δεν πηγαίνουμε δηλαδή όλοι από το σχολέιο. Αντίθετα, όποιος γονιός θέλει πηγαινει το παιδί του και συναντιόμαστε εκεί.
Οι εκπαιδευτικοί είναι υποχρεωτικό να παραβρεθούν στην εκκλησία (μέσα ή έξω ανάλογα με το τι πιστεύει και τι θέλει ο καθένας). Αν δεν πάνε στην εκκλησία πρέπει να πάνε στο σχολέιο. Ο εκκλησιασμός γίνεται σε εργάσιμη μέρα, αν δεν πας στην εκκλησία ωφείλεις να βρίσκεσαι στην εργασία σου.
Όσον αφορά τους λόγους, δεν έχω ιδέα τι γίνεται. Όταν ήμουν σε σχολέιο, πάντως, πηγαίναμε με τη σειρά: 1ο δημοτικό, 2ο δημοτικό, 1ο νηπιγωγείο, 2ο νηπιαγωγείο, γυμνάσιο, λύκειο κάι πάλι από την αρχή, ώστε να μην "χώνεται" κάποιος συνέχεια και "λουφάρει" κάποιος άλλος. Οι λόγοι συνήθως εκφωνούνταν από τους διευθυντές, εκτός αν ήθελε κάποιος άλλος.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ομιλίες και παρουσία σε εκκλησιασμούς
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 07:28:29 μμ »
αυτα ειναι προβληματα :o :o :o :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ομιλίες και παρουσία σε εκκλησιασμούς
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 12:56:25 πμ »
Όταν ο μισθός είναι 800 ευρώ και θέλω χρήματα για να πάω ναι είναι πρόβλημα.Και να πήγαινα αν ήταν οι μαθητές μου .Να πάω για να λουφάρουν οι 10 δάσκαλοι του Δημοτικού?Ξέρεις μετράω τη βενζίνη μου πολύ!!!Αλλά επειδή πάντα έχουμε άλλη διάθεση οι νηπιαγωγοί και στα πλαίσια της καλής συνεργασίας αναλάβαμε το λόγο των Τριών Ιεραρχών.Και είναι και σε τριήμερο αλλά θεωρούμε ότι αυτή η γιορτή μας αγγίζει πιο πολύ.Και να σου θυμίσω ότι επιδόματα τέλος οπότε οι γιορτές με 50 παιδιά σε πολύ μικρό χώρο με πολύ προετοιμασία κ υλικά αγορασμένα από τον παχυλό μας μισθό δείχνουν τη διάθεση και την όρεξη που έχουμε.Οπότε η ειρωνία σου ας περισσεύει.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ομιλίες και παρουσία σε εκκλησιασμούς
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 10:31:56 πμ »
Όταν ο μισθός είναι 800 ευρώ και θέλω χρήματα για να πάω ναι είναι πρόβλημα.Και να πήγαινα αν ήταν οι μαθητές μου .Να πάω για να λουφάρουν οι 10 δάσκαλοι του Δημοτικού?Ξέρεις μετράω τη βενζίνη μου πολύ!!!Αλλά επειδή πάντα έχουμε άλλη διάθεση οι νηπιαγωγοί και στα πλαίσια της καλής συνεργασίας αναλάβαμε το λόγο των Τριών Ιεραρχών.Και είναι και σε τριήμερο αλλά θεωρούμε ότι αυτή η γιορτή μας αγγίζει πιο πολύ.Και να σου θυμίσω ότι επιδόματα τέλος οπότε οι γιορτές με 50 παιδιά σε πολύ μικρό χώρο με πολύ προετοιμασία κ υλικά αγορασμένα από τον παχυλό μας μισθό δείχνουν τη διάθεση και την όρεξη που έχουμε.Οπότε η ειρωνία σου ας περισσεύει.

Στην εκκλησία πρέπει να πας. Το να θα μπεις μέσα είναι δική σου υπόθεση. Αλλιώς οφείλεις να πας στο σχολείο.
Οι εορτασμοί δεν είναι αργίες, αλλά κανονικά εργασιμές μέρες....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 893
Σύνολο: 894

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.