*

Αποστολέας Θέμα: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο  (Αναγνώστηκε 54165 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:14:40 μμ »
LK καλά όλα αυτά που λες, αλλά επιμένεις εδώ και μέρες να προσβάλλεις όσους πήγαν και πλήρωσαν τις έκτακτες εισφορές κλπ. Για προσγειώσου λίγο.. το να φωνάζει ο Τσίπρας και η Παπαρήγα να μην πληρώσει κανένας τα χαράτσια (και δεν διαφωνώ) καλά είναι.. αλλά αυτοί πληρώσουν/δεν πληρώσουν, συνέπειες δεν θα έχουν.. Εγώ, εσύ και ο παραδίπλα όμως, θα έχει δικαστικά θέματα μετά με το δημόσιο. ΜΟΝΟ ΑΝ γίνει κάτι ομαδικό και μαζικό σε αυτό το θέμα της μη πληρωμής, έχει νόημα. Ατομικά απλά πάνε σε σφαγή...
Δεν αρνήθηκαν μόνο ο Τσίπρας και η Παπαρήγα να το πληρώσουν, αλλά και άλλοι πολλοί. Και όταν έψαξα να βρω κάποιον από την ΕΛΜΕ μου να με βοηθήσει, ώστε να μην είμαι μόνη μου, δε βρήκα κανέναν. Και από το σχολείο μου, επίσης, δε βρήκα κανέναν, αλλά μου απάντησαν ό,τι και εσύ. Αναγκάστηκα να απευθυνθώ στην ΟΛΜΕ και προς τιμήν του, ένα μέλος από αυτές τις παρατάξεις που χλευάζετε δέχτηκε με προθυμία να το πάρει και να υπερασπιστεί και εμένα και όσους άλλους είχαν αποφασίσει να δεχτούν τις συνέπειες. Και όταν πήγα στο σχολείο και τους είπα την άκρη που βρήκα, τότε ξέρετε τι μου απάντησαν; "Άσε, γιατί είναι δύσκολες εποχές, μη στιγματιστούμε σαν αριστεροί". Δεν αρνήθηκα, φίλε μου, να πληρώσω το χαράτσι, γιατί είμαι μέλος του ΠΑΜΕ ή του Σύριζα, αλλά γιατί ο άντρας μου πληρώνει 900 ευρώ ασφάλεια, γιατί έκανε  2 μήνες να εργαστεί αναρρώνοντας από την εγχείρηση που έκανε το καλοκαίρι και δεν υπήρχε καμία μέριμνα γι αυτόν, γιατί σε λίγους μήνες δε θα πληρώνομαι και γιατί βαρέθηκα να θεωρούν και εμένα που είμαι δημόσιος υπάλληλος και τον άντρα μου που είναι ελεύθερος επαγγελματίας κλέφτες. Και, ναι, αυτή τη στιγμή έχω τόση οργή που είμαι έτοιμη να δεχτώ και τις συνέπειες, γιατί δεν μπορώ άλλο. Και αν είμαι οργισμένη με αυτό το θέμα, δεν είμαι οργισμένη με αυτούς που από φόβο πήγαν να το πληρώσουν (τους καταλαβαίνω, γιατί και εγώ νιώθω αυτό το φόβο), αλλά με αυτούς που από πάνω κάνουν και κριτική στους πάντες. Είναι σαν εκείνο το γνωστό "εγώ δεν έχω ψηφίσει ποτέ ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ", αλλά κάθε φορά ή το ένα ή το άλλο βγαίνει. Δηλαδή, αυτοί οι άνθρωποι που φοβούνταν τις συνέπειες από την άρνηση πληρωμής των χαρατσιών θα βρουν τη τόλμη αν μας χτυπήσουν ή μας συλλάβουν, όταν πάμε να καταλάβουμε το υπουργείο ν' αντισταθούν ή θα μας αφήσουν μόνους μας να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα; Ας προσέχει, λοιπόν, ο καθένας και τι λέει και ποιους θα πιστέψει.  Αν έχω άδικο που νιώθω απογοητευμένη από τον κλάδο μου και απ' όσα λέγονται και εδώ μέσα, τότε πείστε με και πέστε μου τον άλλο δρόμο.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2011, 03:32:48 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:16 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:16:25 μμ »
επαναφέρω λοιπόν την πρόταση αύριο να συγκαλέσουμε, τυπικά - άτυπα όπως θέλετε πέστε το, συμβούλιο εκπαιδευτικών στα σχολεία που είμαστε. Να συζητηθεί το βαθμολόγιο-μισθολόγιο και να παρθούν αποφάσεις ανά σύλλογο σχολείου. Να μην μπορέσουμε να πείσουμε τους συναδέλφους μας τουλάχιστον να συνταχθούν σε ένα κείμενο κατά του νομοσχεδίου δεν το πιστεύω, ότι δηλαδή η πλειοψηφία θα ταχθεί υπέρ αυτού του ισοπεδωτικού φτωχολογίου μου είναι αδιανόητο.
Στη συνέχεια κοινοποιούμε στην ελμε μας τις αποφάσεις της συνέλευσης και πιεζουμε άμεσα να γίνουν γενικές συνελεύσεις. Με τις αντίστοιχες προτάσεις-αποφάσεις των σχολείων να συμμετέχουμε στις συνελεύσεις των ελμε και κοιτάμε να αποφασίσουμε δράσεις έστω και σε επίπεδο ελμε για πληροφόρηση του κόσμου. Ίσως θα μπορούσαμε να κάνουμε και συνελεύσεις γονέων και κηδεμόνων, τουλάχιστον όσοι είμαστε γονείς.

Εν τω μεταξύ αν μπορεί να πραγματοποιηθεί ακόμη και μια συγκέντρωση 100 γραφικών έξω από το υπουργείο οικονομικών που να ενημερώνει τον κόσμο για την κατάντια που μας ετοιμάζουν, εγώ είμαι πρόθυμη να συμμετάσχω. Κι αυτό ακόμη συνδικαλισμός είναι. Αλλά παρά το χρονοβόρο των γενικών συνελεύσεων κλπ θεωρώ ότι πρέπει να παλέψω και μέσα από τα νόμιμα, έστω και αν στη συνείδηση τη δική μου είναι απονομιμοποιημενα, συνδικαλιστικά όργανα για το καλύτερο αποτέλεσμα.


Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:20:06 μμ »
ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΔΝΤ

http://www.youtube.com/watch?v=cjKmCWzN2FM


Μισθούς Βουλγαρίας ζητάει η τρόικα

http://greekrider.blogspot.com/2011/10/blog-post_08.html
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:21:49 μμ »
Καμία "χρονοβόρα" λύση δεν είναι λύση. Ότι είναι να γίνει πρέπει να γίνει άμεσα.  Το πρωί πήγα και τα είπα σε δύο βουλευτές (μπαίνοντας καταδρομικά) και κόντεψα να φάω και ξύλο. Τα είπα και στη παιδική χαρά και οι γονείς συμφώνησαν μαζί μου. Αν αυτό γίνει από ΄10 άτομα σε κάθε νομό θα έχει αποτέλεσμα. Αν φοβάστε να γίνετε γραφικοί έχω φασόλια για να σπείρετε στις γλάστρες και μπορώ να βρω κατσίκες για να έχουν γάλα τα παιδιά σας.
Δυστυχώς κάποιοι καταλαβαίνουν μόνο έτσι.
Καληνύχτα.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:16 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:24:47 μμ »
επαναφέρω λοιπόν την πρόταση αύριο να συγκαλέσουμε, τυπικά - άτυπα όπως θέλετε πέστε το, συμβούλιο εκπαιδευτικών στα σχολεία που είμαστε. Να συζητηθεί το βαθμολόγιο-μισθολόγιο και να παρθούν αποφάσεις ανά σύλλογο σχολείου. Να μην μπορέσουμε να πείσουμε τους συναδέλφους μας τουλάχιστον να συνταχθούν σε ένα κείμενο κατά του νομοσχεδίου δεν το πιστεύω, ότι δηλαδή η πλειοψηφία θα ταχθεί υπέρ αυτού του ισοπεδωτικού φτωχολογίου μου είναι αδιανόητο.
Στη συνέχεια κοινοποιούμε στην ελμε μας τις αποφάσεις της συνέλευσης και πιεζουμε άμεσα να γίνουν γενικές συνελεύσεις. Με τις αντίστοιχες προτάσεις-αποφάσεις των σχολείων να συμμετέχουμε στις συνελεύσεις των ελμε και κοιτάμε να αποφασίσουμε δράσεις έστω και σε επίπεδο ελμε για πληροφόρηση του κόσμου. Ίσως θα μπορούσαμε να κάνουμε και συνελεύσεις γονέων και κηδεμόνων, τουλάχιστον όσοι είμαστε γονείς.

Εν τω μεταξύ αν μπορεί να πραγματοποιηθεί ακόμη και μια συγκέντρωση 100 γραφικών έξω από το υπουργείο οικονομικών που να ενημερώνει τον κόσμο για την κατάντια που μας ετοιμάζουν, εγώ είμαι πρόθυμη να συμμετάσχω. Κι αυτό ακόμη συνδικαλισμός είναι. Αλλά παρά το χρονοβόρο των γενικών συνελεύσεων κλπ θεωρώ ότι πρέπει να παλέψω και μέσα από τα νόμιμα, έστω και αν στη συνείδηση τη δική μου είναι απονομιμοποιημενα, συνδικαλιστικά όργανα για το καλύτερο αποτέλεσμα.
Απόλυτα ρεαλιστική η πρότασή σου. Το θέμα είναι πού να βρούμε και τους συλλόγους κάποιοι, γιατί τελούν πολλά σχολεία, όπως και το δικό μου υπό κατάληψη. Είναι ένα θέμα και αυτό. Και οι γονείς μπορούν να το κάνουν. Η κατάληξη είναι να βρούμε αντίσταση, αλλά ας προσπαθήσουμε. Εγώ προσπάθησα στο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου του γιού μου να θέσω κάποια θέματα, αλλά η πλειοψηφία δε φάνηκε να συγκινείται. Το ενδιαφέρον επικεντρώθηκε στο τι θα κάνουμε στην αποκριάτικη γιορτή. Ο κόσμος είναι ... στον κόσμο του.  :P

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:27:33 μμ »
Καμία "χρονοβόρα" λύση δεν είναι λύση. Ότι είναι να γίνει πρέπει να γίνει άμεσα.  Το πρωί πήγα και τα είπα σε δύο βουλευτές (μπαίνοντας καταδρομικά) και κόντεψα να φάω και ξύλο. Τα είπα και στη παιδική χαρά και οι γονείς συμφώνησαν μαζί μου. Αν αυτό γίνει από ΄10 άτομα σε κάθε νομό θα έχει αποτέλεσμα. Αν φοβάστε να γίνετε γραφικοί έχω φασόλια για να σπείρετε στις γλάστρες και μπορώ να βρω κατσίκες για να έχουν γάλα τα παιδιά σας.
Δυστυχώς κάποιοι καταλαβαίνουν μόνο έτσι.
Καληνύχτα.
Καλά έκανες. Το είχαν κάνει και οι ταξιτζήδες αυτό, δηλαδή μπουκάριζαν μέσα στα γραφεία βουλευτών και ζητούσαν να πάρουν θέση. Μη ξεχνάμε ότι είμαστε 180.000 εκπαιδευτικοί και έχουμε τη δύναμη να διαμορφώσουμε συνειδήσεις.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:35:16 μμ »
LK, εξαρτάται και από το πώς τιθεται το θέμα και στους γονείς αλλά και τι σύλλογος γονέων είναι. Ο δικός μου σύλλογος γονέων είναι πολύ πιθανόν να συνταχθεί με το μέρος μας σε ένα γενικότερο πλαίσιο για το πού πάνε οι μισθοί μας, για το τι εισφορές καλούμαστε να πληρώσουμε, για το αν νοείται δάσκαλος να προσφέρει στα παιδιά μας αμειβόμενος με 600-70 ευρώ το μήνα. Έστω κι ένα ερωτηματολόγιο που λέιε ο λόγος να απαντηθεί με ερωτήσεις που να περιγράφουν την κατάσταση μας όφελος στο μέλλον όλων μας. Ας θέσουμε ρωτήσεις απλοικές και απλές, του στυλ "προσδοκάτε από ένα δάσκαλο με 700 ευρώ να μπορεί να είναι απερισπαστος από το πρόβλημα της επιβίωσης του και να ασχολείται με κέφι με τα παιδιά μας;"

paschalist, ωραία αυτά που περιέγραψες αλλά δεν πρέπει να δούμε και μια συντεταγμένη ομαδική δράση; Μπορεί να είμαι λάθος, δεν λέω...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:38:34 μμ »
Η φτώχεια του Γιάννη και η απάντηση της Ελευθερίας ... (αξίζει να σπαταλήστε 3 λεπτά)



 Του Γιάννη Ξανθούλη

 Να ξαναγίνουμε φτωχοί. Όπως ήμασταν πάντα. Όπως οι ήρωες των παλιών
αναγνωστικών που οι γιαγιάδες έμοιαζαν με γιαγιάδες κι όχι με συνταξιούχες
πόρνες.

Να προσθέσω και εγώ, ως ιστορικός, ότι την ίδια εποχή που τα παιδιά των φτωχών διάβαζαν για τους ήρωες που αποδέχονταν τη φτώχεια τους, κάποιοι άλλοι  σάπιζαν στις φυλακές, στα ξερονήσια, δολοφονούνταν και ήταν στο περιθώριο, επειδή αρνούνταν να αποδεχτούν τη μοίρα τους, όπως η καλή γιαγιά των παραμυθιών. Αλλά  πως τα έφερε η μοίρα και οι χρόνοι να έρθει καπάκι η ζωή, όπως έλεγε και ο Μάνος Ελευθερίου και να θεωρούνται από κάποιους ψευτοδιανοούμενους όχι ήρωες, αλλά γραφικοί.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:44:01 μμ »
Όλες οι πολυκατοικίες δεν έχουν παιδιά/μαθητές κ πολλοί από τους κατοίκους τους δεν είναι ΔΥ, που είναι στην ίδια με μας θέση;;;
Πώς μοιράζουν φυλλάδια τα σούπερ μάρκετς στην είσοδο της πολυκατοικίας;
Να κολλήσουμε ένα χαρτί, όχι με λόγια αλλά με πίνακα, επιγραμματικά, όπου θα αναφέρονται οι απώλειες στους μισθούς όλων των ΔΥ.
Έτσι θα ενωθούμε με όλους τους κλάδους του δημοσίου κ μπορούμε να φωνάξουμε δυνατότερα.
Γιατί μόνοι μας ως εκπαιδευτικοί, αν ξεηκωθούμε, θα μας αντιμετωπίζουν οι υπόλοιποι πολίτες σαν "μιλάτε κ εσείς που κάθεστε Πάσχα-καλοκαίρι-Χριστούγεννα κ δουλεύετε 4 ώρες τη μέρα!"
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:45:20 μμ »
LK, εξαρτάται και από το πώς τιθεται το θέμα και στους γονείς αλλά και τι σύλλογος γονέων είναι. Ο δικός μου σύλλογος γονέων είναι πολύ πιθανόν να συνταχθεί με το μέρος μας σε ένα γενικότερο πλαίσιο για το πού πάνε οι μισθοί μας, για το τι εισφορές καλούμαστε να πληρώσουμε, για το αν νοείται δάσκαλος να προσφέρει στα παιδιά μας αμειβόμενος με 600-70 ευρώ το μήνα. Έστω κι ένα ερωτηματολόγιο που λέιε ο λόγος να απαντηθεί με ερωτήσεις που να περιγράφουν την κατάσταση μας όφελος στο μέλλον όλων μας. Ας θέσουμε ρωτήσεις απλοικές και απλές, του στυλ "προσδοκάτε από ένα δάσκαλο με 700 ευρώ να μπορεί να είναι απερισπαστος από το πρόβλημα της επιβίωσης του και να ασχολείται με κέφι με τα παιδιά μας;"

paschalist, ωραία αυτά που περιέγραψες αλλά δεν πρέπει να δούμε και μια συντεταγμένη ομαδική δράση; Μπορεί να είμαι λάθος, δεν λέω...

Η συζήτηση άρχισε από τον προβληματισμό "τι γίνεται που το σχολείο δε λειτουργεί ως ολοήμερο, λόγω των ελλείψεων σε προσωπικό". Άκουγα τη συζήτηση που γινόταν και ξέρετε από πού ζητούσαν λύσεις; Από τους εκπαιδευτικούς. Επί της ουσίας απαιτούσαν να μένουν οι δάσκαλοι δυο ώρες παραπάνω αμισθί, προκειμένου να βολευτούν οι ίδιοι. Όταν και ο διευθυντής και ο σύμβουλος τους εξήγησε την κατάστασή μας, αυτοί έλεγαν ότι δεν μπορούμε να πιέσουμε το κράτος και είναι ανέφικτα αυτά που λέτε και πρέπει να κοιτάμε το τώρα. Στην επόμενη συνέλευση που πραγματοποιήθηκε από τους γονείς μόνο, σχολίασαν κάποιοι ότι οι εκπαιδευτικοί δεν ξέρουν τίποτε άλλο παρά από συνδικαλισμό. Τότε πήρα το λόγο και τους εξήγησα τις συνθήκες, αλλά αφού δεν είχαν τι να απαντήσουν, η συζήτηση στράφηκε στην αποκριάτικη γιορτή. Τι να πω, μπορεί να μη θέσαμε σωστά το θέμα ούτε εγώ ούτε ο διευθυντής ούτε ο σχολικός σύμβουλος. Μπορεί να φταίει και κάτι άλλο, όμως, ότι έχουμε γίνει μια κοινωνία ατομιστών.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος nikos111111

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 03:23:23 μμ »
Μίλησα με έναν συνάδελφο που βρίσκετε στην Σάμο. Μου είπε ότι μιλούσε με όλους τους συναδέλφους στο σχολείο του και όλοι τους ήταν υπέρ της απεργίας διαρκείας. Να κλείσουν τα σχολεία    μέχρι να πάρουν πίσω το μέτρο

Αποσυνδεδεμένος lianma2002

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλή λευτεριά αδέρφια
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:01:38 μμ »
180.000  αδέρφια και με τις οικογένειες 1.000.000  . αν καταλάβουμε την δυναμη μας θα κατουρηθούν πάνω τους οι χέστες. αρκεί να ξυπνήσουμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Αποσυνδεδεμένος lianma2002

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλή λευτεριά αδέρφια
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:05:28 μμ »
Για όποιον έχει ακόμα αυταπάτες  !!!!

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=47440

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:30:41 μμ »
Μου έρχεται τώρα τελευταία στο μυαλό ένα μέρος, πως το λένε πως το λένε;

Ξεκινάει από Γου και τελειώνει σε δι.

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;
Nil homini certum est

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160622
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 711
Σύνολο: 728

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.