*

Αποστολέας Θέμα: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.  (Αναγνώστηκε 26489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 29, 2014, 12:47:45 μμ »
Παιδιά, δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά εκτιμώ ότι η νέα ηγεσία απλά δεν θα αγγίξει την καυτή αυτή πατάτα των αμαρτωλών μετατάξεων της περσινής χρονιάς. Πολύ φοβάμαι ότι όσοι πήραν πήραν, είτε δικαιωματικά (αρκετοί) είτε βυσματικά (πάρα πολλοί). Επίσης εκτιμώ ότι δεν μπορούμε πλέον να κινηθούμε δικαστικά γιατί έχει παρέλθει ο χρόνος (έχω κάνει κι εγώ 3 ενστάσεις με μηδενικό αποτέλεσμα).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:09:52 »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 29, 2014, 02:43:50 μμ »
Παίδες, στο fb του Μπράτη είδα ότι έγινε ΚΥΣΠΕ που ασχολήθηκε και με ενστάσεις-μετατάξεις εκπαιδευτικών β/θμιας που ζητούσαν να πάνε α/θμια. Αναφέρει μάλιστα 16 ΠΕ05 και 17 ΠΕ07, οι οποίοι είχαν αποδεσμευτεί, λέει, από το ΚΥΣΔΕ στις 17/07/2014. Δεν κατάλαβα, είχαμε δικαίωμα οι ξενόγλωσσοι φέτος να κάνουμε αίτηση μετάταξης στην α/θμια ? Αφού αυτό το δικαίωμα είχε δοθεί μόνο στις "εθελοντικές" και στη συνέχεια στις "υποχρεωτικές". Ξέρει κανείς τι συμβαίνει ?

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 29, 2014, 02:54:14 μμ »
(ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΘΟ) Συνεδρίαση ΚΥΣΠΕ για ενστάσεις επί των μεταθέσεων- μετατάξεις ( όλα τα ονόματα)

Φρέσκο πράμα...

http://mpratis.gr/index.php/2010-09-03-17-59-29/972-2014-07-29-10-37-40
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 30, 2014, 06:41:24 μμ »
(ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΘΟ) Συνεδρίαση ΚΥΣΠΕ για ενστάσεις επί των μεταθέσεων- μετατάξεις ( όλα τα ονόματα)

Φρέσκο πράμα...

http://mpratis.gr/index.php/2010-09-03-17-59-29/972-2014-07-29-10-37-40

Ξέρει κάποιος να μας ενημερώσει σχετικά με την παραπάνω διαδικασία;
Τι είναι αυτές οι αιτήσεις;
Πότε υποβλήθηκαν;
Είχε δοθεί κάποια προθεσμία;
Το ΚΥΣΠΕ αποφάσισε ποιός θα πάρει μετάταξη;
Αν κάποιος μπορεί να επικοινωνήσει με τον Μπράτη για να μας λύσει τις απορίες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:09:52 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 31, 2014, 09:12:22 πμ »
Παίδες, στο fb του Μπράτη είδα ότι έγινε ΚΥΣΠΕ που ασχολήθηκε και με ενστάσεις-μετατάξεις εκπαιδευτικών β/θμιας που ζητούσαν να πάνε α/θμια. Αναφέρει μάλιστα 16 ΠΕ05 και 17 ΠΕ07, οι οποίοι είχαν αποδεσμευτεί, λέει, από το ΚΥΣΔΕ στις 17/07/2014. Δεν κατάλαβα, είχαμε δικαίωμα οι ξενόγλωσσοι φέτος να κάνουμε αίτηση μετάταξης στην α/θμια ? Αφού αυτό το δικαίωμα είχε δοθεί μόνο στις "εθελοντικές" και στη συνέχεια στις "υποχρεωτικές". Ξέρει κανείς τι συμβαίνει ?

Κάθε χρόνο μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάταξη στην πρωτοβάθμια με πάγια διαδικασία. (τώρα δεν θυμάμαι να σου μνημονεύσω το νόμο). Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η περιοχή στην οποία ζητάς μετάταξη να έχει κενή οργανική θέση μετά την ολοκλήρωση των μεταθέσεων και αφού ικανοποιήθηκαν όλες οι αιτήσεις μετάθεσης προς τα εκεί. Καταλαβαίνεις πχ ότι για ΠΕ19 κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει, γιατί για το υπουργείο δεν υπάρχουν οργανικές ακόμα. Για ΠΕ06 υπάρχουν κάποιες. Έτσι ενώ το ΚΥΣΔΕ αποδέσμευσε όλους τους συναδέλφους ΠΕ 06 (Νομίζω 75), το ΚΥΣΠΕ δέχθηκε μόνο όσους ζητούσαν περιοχή που υπήρχε οργανικό κενό (συνολικά 13 άτομα).

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 31, 2014, 10:45:04 μμ »
perastike_kav, σ'ευχαριστώ. Αυτό το ξέρω κι εγώ, απλά είμαι ΠΕ05 όπου δεν υπάρχει ακόμα οργανική α/θμια, άρα...Γι'αυτό και μου έκανε εντύπωση, είδα ότι κάποιοι γαλλικών και γερμανικών, για τους οποίους δεν υπάρχουν ακόμα οργανικές α/θμια, παρά μόνο προσωρινές τοποθετήσεις, να ζητούν με την πάγια διαδικασία μετάταξη και απλά τά'χασα!

Αποσυνδεδεμένος el

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"ΕΛΥΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 12:20:53 πμ »
Λοιπόν επειδή σκούριασε το θέμα (λιοντάρι σκέτο που είσαι εγκατελειψες την προσπάθεια; ::) ;)) και επειδή είμαι σίγουρη οτι οι τελευταίες ενστασεις που ικανοποιήθηκαν ήταν με το Φεκ 6/6/14 (πριν βγει οριστικά απο το υπουργικό γραφείο  υπουργός που ξεπέρασε κάθε νοσηρή φαντασία στο θέμα "διαφάνεια" βόλεψε μερικούς ακόμα...)και οι στοιχειοθετημένες ενστασεις των μη προνομιούχων-βυσματούχων βρίσκονται στον κάδο ανακύκλωσης του υπεπθ η στην καλύτερη σε κάποιο συρτάρι αναρωτιέμαι τι έγινε με τους υπόλοιπους συναδέλφους που κινήθηκαν δικαστικά.Εχει βγει καποια απόφαση;Ενημερώστε να ξέρουμε τι γίνεται στο ξακουστό Ελλαδιστάν!Ευχαριστούμε! ;)
cease the day!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 07:31:17 πμ »
Λοιπόν επειδή σκούριασε το θέμα (λιοντάρι σκέτο που είσαι εγκατελειψες την προσπάθεια; ::) ;)) και επειδή είμαι σίγουρη οτι οι τελευταίες ενστασεις που ικανοποιήθηκαν ήταν με το Φεκ 6/6/14 (πριν βγει οριστικά απο το υπουργικό γραφείο  υπουργός που ξεπέρασε κάθε νοσηρή φαντασία στο θέμα "διαφάνεια" βόλεψε μερικούς ακόμα...)και οι στοιχειοθετημένες ενστασεις των μη προνομιούχων-βυσματούχων βρίσκονται στον κάδο ανακύκλωσης του υπεπθ η στην καλύτερη σε κάποιο συρτάρι αναρωτιέμαι τι έγινε με τους υπόλοιπους συναδέλφους που κινήθηκαν δικαστικά.Εχει βγει καποια απόφαση;Ενημερώστε να ξέρουμε τι γίνεται στο ξακουστό Ελλαδιστάν!Ευχαριστούμε! ;)
Καλημέρα και καλή αρχή σε όλους! Συμφωνώ και επαυξάνω el. Αναρωτιέμαι κι εγώ...

Αποσυνδεδεμένος el

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"ΕΛΥΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 03:41:31 μμ »
Καλημέρα και καλή αρχή σε όλους! Συμφωνώ και επαυξάνω el. Αναρωτιέμαι κι εγώ...
Καλή σχολική χρονιά! ;)Στη διευθυνση προσωπικου Α/θμιας που καλώ κατα καιρους μου έλεγαν κ μεσα στο καλοκαίρι και προ ολίγων ημερών οτι έχουν διαβιβασει τις ενστασεις στη νεα ηγεσια απο τον ιουνιο και περιμενουν οδηγιες... :oΣτο γραφείο υπουργου με προωθησαν αρχες του καλοκαιριου σε έναν ευγενέστατο κατα τα άλλα κυριο ο οποίος μου είπε "ξέρετε εδω που καλέσατε είναι το γραφείο υπουργού... ::)" ¨Ε.Τ. phone home" είπα να του απαντήσω αλλα κρατήθηκα... :-XΜα στο γραφείο υπουργου μας παρέπεμπαν όλο το προηγούμενο διάστημα μιας και το αρμόδιο τμήμα είχε παροπλίστει και όλες οι αποφάσεις λαμβάνονταν (μαγειρεύονταν...)απο εκει...
"ναι μα η ηγεσία έχει αλλαξει και εμείς δεν προτιθέμεθα να εμπλακούμε στα διοικητικά θέματα αφού υπάρχουν τα αρμόδια τμήματα" Τα αρμόδια τμήματα πάλι περιμένουν οδηγίες όπως σας προανέφερα άρα από τον άννα στον καϊάφα και ζήσε μαη μου να φας τριφύλλι...Γι αυτό αναρωτιέμαι αν υπάρχουν εξελίξεις από την εκδίκαση των υποθέσεων...Αν κάποιος ξέρει κάτι ας ενημερώσει.Δεν θέλω να το βάλω κάτω.Στο κάτω κάτω οφείλουν να μας απαντήσουν....
cease the day!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος blum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 08:09:42 μμ »
δικαστικη διακαιωση ενστασεων
κοιταξτε το θεμα που ανοιξα http://www.pde.gr/index.php?topic=31222.0
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2014, 08:12:30 μμ από blum »

Αποσυνδεδεμένος jim111

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:17:59 πμ »
Έχω κάνει αίτηση ανάκλησης της υποχρεωτικής μεταταξής μου απο εκπαιδευτικος σε διοικητικος εδω και 2 μήνες αλλά ακόμη τίποτα. Γνωρίζει κανείς κάτι; 

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 11:58:36 μμ »

Ακουγεται οτι θα ικανοποιηθουν αλλα θα ισχυουν απο την επομενη σχολικη χρονια

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 05:18:09 μμ »
Αν υπάρχει κάποιος εκπαιδευτικός που δικαιώθηκε δικαστικά για την υπόθεση των υποχρετικών μετατάξεων, να επικοινωνήσει μαζί μου με προσωπικό μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος natasa79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νεότερα για τις ενστάσεις επι των μετατάξεων
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 12:27:51 μμ »
Καλησπέρα,
είμαι και εγώ μια απο τις εκπαιδευτικούς που δεν πήραν μετάταξη απο την Β/θμια στην Α/θμια και έκαναν ένσταση επι του πίνακα με τους μεταταγέντες που δημοσιεύτηκε στις 11.10.2013.
Ένα χρόνο μετά δεν έχω λάβει απάντηση στην ένστασή μου, πράγμα τελείως παράνομο. Επικοινώνησα λοιπόν με το Συνήγορο του Πολίτη (καθώς δεν μπορώ οικονομικά να κινηθώ δικαστικά) και έκανα αναφορά μέσω αυτού του οργάνου, καθώς με ενημέρωσαν πώς παρεμβαίνουν σε θέματα μη απάντησης δημόσιας Υπηρεσίας σε ένσταση, όσος καιρός και αν έχει περάσει απο την υποβολή αυτής!
Επιπλέον, σήμερα το πρωί που άκουγα την εκπομπή του κου Πρωτοσάλτε στον SKAI, είχε τηλεφωνική συνομιλία με τον κο Λοβέρδο! Σκέφτηκα λοιπόν να στείλω μήνυμα με το πρόβλημα της μη απάντησης στην ένστασή μου στην εκπομπή και προς τιμήν του κου Πρωτοσάλτε, έκανε την ερώτηση αμέσως στον Υπουργό!
Η απάντησή του ήταν οτι δεν είναι δυνατόν να μην έχει απαντηθεί τόσο καιρό η ένσταση και πώς σήμερα κιόλας θα το δει.
Ταυτόχρονα, έστειλα πάλι μέσω της ΔΔΕ που ανήκω ένσταση γιατί δεν έχει απαντηθεί ακόμα η προηγούμενή μου ένσταση!
Δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά, αλλά θα προέτρεπα όσους δεν έχουν δικαιωθεί και ακόμα περιμένουν απάντηση του Υπουργείου να καταφύγουν στο Συνήγορο του Πολίτη, για να πιέσουμε μαζικά όποιον είναι υπεύθυνος!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.