*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #616 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:29:13 μμ »
Σχεδόν 3,5 ευρώ μεικτά την ώρα θα πληρώνεται ο νεοπροσλαμβανόμενος καθηγητής ιδιωτικής εκπαίδευσης σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών. Οι καθηγητές που θα διδάσκουν 18 ώρες την εβδομάδα προβλέπεται να δουν τις απολαβές τους να μειώνονται κατά 63,5%, που σημαίνει μεικτές μηνιαίες απολαβές στα 253 ευρώ. Συνυπολογίζοντας την κατάργηση των επιδομάτων προϋπηρεσίας, μεταπτυχιακών, δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα η μισθολογική μείωση αγγίζει το 90%.

Όλα αυτά εξαιτίας του Πανελλήνιου Συνδέσμου Ιδιοκτητών Ξένων Γλωσσών - Europalso, που σε συνεργασία με ένα αμφίβολης νομιμότητας σωματείο εργαζομένων στα Κέντρα Ξένων Γλωσσών Νομού Αττικής υπέγραψαν στις 6 Σεπτεμβρίου παρασυμβάσεις εργασίας μειώνοντας τις απολαβές των καθηγητών καταστρατηγώντας προηγούμενες Διαιτητικές Αποφάσεις και Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας.

 http://live-pro.gr/arthra/253-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%BE%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%BB%CF%89%CF%83%CF%83%CF%8E%CE%BD

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:53 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #617 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:36:58 μμ »
'Από την έως τώρα εμπειρία μου είναι μέρα εργασίας και ένσημο. Άλλες χρονιές μου έχει δηλώσει και μια ώρα την ημέρα και άλλες και δύο. Δεν είχα πρόβλημα με τον ΟΑΕΔ ή το ΙΚΑ και το βιβλιάριο ποτέ. Τι να σου πω... Έχει άλλα μείον το να σου δηλώσει μία ώρα/ημέρα (πχ. μειωμένο ποσό ταμείου) αλλά μετράει κανονικά.
Οκ.Σ'ευχαριστω πολυ.! :)


Ουφ!!! Και εγώ αυτό θέλω! Να μου απλώσει τίς μέρες για να ξαναπάρω επίδομα του χρόνου το καλοκαίρι. Απλά σε περίπτωση που δε δεχτεί σκέφτομαι μήπως του προτείνω να πληρώνω μόνη μου το ένσημο... Γι'αυτό ρωτάω για το κόστος! Να δω αν με συμφέρει!

Αν έχεις πολλές ώρες ίσως σε συμφέρει. Ηξερα συνάδελφο στο φροντιστήριο πέρσι με 11 ώρες, αυτή πλήρωνε τα 2 από τα 3 ένσημα.
Καλά και εγώ φέτος αν δεν το δεχόταν θα αναγκαζόμουν να πληρώσω τα άλλα 2. Δυστυχώς δεν ξέρω πόσο είναι το κάθε ένσημο. Νομίζω κάπου το είχαμε ξανασυζητήσει....

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #618 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:37:05 μμ »
Ενα ερωτημα :Οταν η πλειοψηφια των αναπληρωτων μεινει χωρις εργασια στα δημοσια σχολεια του χρονου που θα στραφει; Στα φροντιστηρια και ιδιαιτερα.Οποτε του χρονου θα γινει ΚΟΛΑΣΗ που λεει ο Κατσικας...

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #619 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:41:10 μμ »
Σχεδόν 3,5 ευρώ μεικτά την ώρα θα πληρώνεται ο νεοπροσλαμβανόμενος καθηγητής ιδιωτικής εκπαίδευσης σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών. Οι καθηγητές που θα διδάσκουν 18 ώρες την εβδομάδα προβλέπεται να δουν τις απολαβές τους να μειώνονται κατά 63,5%, που σημαίνει μεικτές μηνιαίες απολαβές στα 253 ευρώ.

Και ποιος θα παει τοτε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:53 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #620 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:46:33 μμ »
kallipateira, νομίζω θα σε βοηθήσει η απάντηση του jak13 εδώ. Βέβαια ίσως κάτι να έχει αλλάξει από τότε. http://www.pde.gr/index.php?topic=174.msg519228#msg519228

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #621 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:55:21 μμ »
kallipateira, νομίζω θα σε βοηθήσει η απάντηση του jak13 εδώ. Βέβαια ίσως κάτι να έχει αλλάξει από τότε. http://www.pde.gr/index.php?topic=174.msg519228#msg519228

Ευχαριστώ πολύ! 14 ώρες έχω οπότε αν θέλει μπορεί να τις απλώσει!!!

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #622 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:28:50 μμ »
Μήπως ξέρει κανείς πόσο είναι το ωρομίσθιο σε κξγ της Θεσ/νικης?Τα 3,5 μεικτά απ ό,τι κατάλαβα είναι για Αττική για την υπόλοιπη Ελλάδα τι ισχύει? Μάλλον θα εργαστώ σε ένα κξγ και φοβούμενη μην απορριφθώ και μείνω πάλι άνεργη δε μίλησα για το οικονομικό, μόνο μου είπε για 20-25 ωρες. Ευχαριστώ για την όποια απάντηση

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #623 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:40:15 μμ »
Δεν έχει αποφασιστεί κάτι, όπως με της Αττικής, οπότε προς το παρόν μένουμε στην τελευταία που ίσχυε μέχρι και πέρσι. http://www.taxheaven.gr/labordoc/index/view/mid/84/cid/704

Αν την τηρήσει κατά γράμμα είσαι πλήρης απασχόλησης με τις ώρες που σου δίνει, όπερ και σημαίνει 683,78+ μισθό και 25 ένσημα.
Βέβαια, ελάχιστοι το τηρούν....Μακάρι να έπεσες σε σωστό εργοδότη! Από εκεί και πέρα αν σου πει ωρομίσθιο διαφορετικό από της σύμβασης κρίνεις αν σε συμφέρει. Άλλο μέλος του φόρουμ σε Θεσσαλονίκη έλεγε για 7ε/ώρα.

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #624 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:45:37 μμ »
evi06 ευχαριστώ για την απάντηση, αν και χλωμό το κόβω να πέσω σε σωστό σήμερα. Ας ειναι και 7 σε περίπτωση που θα ναι λιγότερα σαν τα 3,5 μεικτά ούτε που ξέρω τι θα κάνω...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #625 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:48:51 μμ »
Καλή σου τύχη τότε!  :D

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #626 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 10:48:32 πμ »
καλημερα συναδελφοι!για να παρει κανεις 1 ενσημο την ημερα ποσες ωρες πρεπει να δηλωσει?ηξερα οτι με 1,5 ωρα παιρνεις ενσημο αλλα μια γνωστη μου μου ειπε οτι εχει αλλαξει και πρεπει να δουλεψεις 3 ωρες για να παρεις ενσημο.ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος eirini_84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #627 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 06:00:24 μμ »
Αυτό που ξέρω είναι ότι με βάση τα περσινά χρειάζονται 2 ώρες (1,5 φροντιστηριακή) για ένα ένσημο...τώρα αν έχει αλλάξει κάτι, δεν το γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος Kat19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #628 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 09:39:36 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ...Λοιπόν,ας μπω στο ψητό...Είχα πάει τις προάλλες για συνέντευξη σε φροντιστήριο.Όταν ήρθε η ώρα να μιλήσουμε για αποδοχές, μου παρουσίασε ότι φέτος τα πράγματα έχουν αλλάξει και μου έδειξε ωρομίσθιο 3,5 ευρώ.Όταν του είπα ότι αυτό αφορά τους ξενόγλωσσους το αρνήθηκε λέγοντας ότι δεν είναι μόνο γι'αυτούς.Μπορεί κάποιος να μου πει αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο με τα φροντιστήρια Μέσης εκπαίδευσης γιατί από συμβάσεις δε γνωρίζω και πολλά...Ή απλώς να θεωρήσω ότι πήγε να εκμεταλλευτεί καταστάσεις;

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #629 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:15:25 μμ »
προτιμώ να ασχολούμαι με τον κήπο μου και τα ζαρζαβατικά μου και να κάνω μάθημα σε παιδιά γνωστών και ας με πληρώνουν με ό,τι έχουν παρά αυτή η ξεφτίλα των φροντιστηρίων....
Μάλλον έισαστε πολύ νέοι και γι΄αυτό το συζητάτε....
Θα σας βγει ο πάτος, θα εξουθενωθείτε σωματικά και ψυχικα και μετά θα καταλάβετε ότι μιλάμε για εκμετάλλευση... >:(

Βρείτε δυο-τρια παιδάκια να τους κάνετε μάθημα, και με τέτοιους όρους μη μπλέκετε με φροντιστήρια..

Άποψή μου....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160690
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.