*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440428 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #630 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:20:42 μμ »
Δηλαδή ούτε 300 ευρώ το μήνα (για 20 ώρες την εβδομάδα), αν εννοεί καθαρά βέβαια...  :o






Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:11:31 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #631 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:26:55 μμ »
Τα 3,5 ευρά ισχύουν για τους ξενόγλωσσους στης δευτεροβάθμιας το ανώτερο που θα σου δώσει είναι 9 - 10 ευρώ και πάλι πρέπει να συμπληρώνεις κάποια κριτήρια , το λιγότερο που έχω ακούσει είναι στα 6 ευρώ .
Πάντως είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε εργοδότη να διαμορφώσει την τιμή του ωρομισθίου ,για παράδειγμα η διευθύντρια στο φροντιστήριο ξένων γλωσσών της κολλητής μου ξεκίνησε τους καθηγητές με μηδενική προυπηρεσία στα 7 ευρώ , στο δικό μου δευτεροβάθμιας είμαι με 8 ευρώ .
Το μόνο που μας έχει μείνει είναι η αξιοπρέπεια μας και η ΨΥΧΗ μας , μην τους τη χαρίζεται και σας μιλώ εγώ που παραιτήθηκα με σίγουρες 10 ώρες από το φροντιστήριο ,το προηγούμενο ,γιατί τα ΕΣ ΕΣ ωχριούσαν μπροστά στη διευθύντρια μου ,

Αποσυνδεδεμένος Kat19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #632 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:30:54 μμ »
Καλά τα λες τυχερούλα αλλά άμα δεν έχει κανείς προϋπηρεσία και είναι νέος στο χώρο,τι να κάνει;Φέτος,ειδικά τα ιδιαίτερα έχουν πέσει πολύ...Τελικά,όταν είπα κάτι για 8 ευρώ,γύρισε και μου είπε ότι με τόσα θα έπαιρνα κάποιον με προϋπηρεσία αλλά θέλω να πάρω νέους...Αντιπρότεινα 5 (είναι όντως ευτελές ποσό..) γιατί θέλω οπωσδήποτε να βάλω προύπηρεσία στο βιογραφικό αλλά όπως φαίνεται την έχασα τη δουλειά...

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #633 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:37:26 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ...Λοιπόν,ας μπω στο ψητό...Είχα πάει τις προάλλες για συνέντευξη σε φροντιστήριο.Όταν ήρθε η ώρα να μιλήσουμε για αποδοχές, μου παρουσίασε ότι φέτος τα πράγματα έχουν αλλάξει και μου έδειξε ωρομίσθιο 3,5 ευρώ.Όταν του είπα ότι αυτό αφορά τους ξενόγλωσσους το αρνήθηκε λέγοντας ότι δεν είναι μόνο γι'αυτούς.Μπορεί κάποιος να μου πει αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο με τα φροντιστήρια Μέσης εκπαίδευσης γιατί από συμβάσεις δε γνωρίζω και πολλά...Ή απλώς να θεωρήσω ότι πήγε να εκμεταλλευτεί καταστάσεις;


Προσπάθησε να εκμεταλλευτεί καταστάσεις!!! Φυσικά και δεν ισχύει αυτό στα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης. Είναι εξευτελιστική η τιμή για τον κόπο που καταβάλλουμε  για την προετοιμασία, τις σημειώσεις, τις άπειρες διορθώσεις (ειδικά όταν είσαι φιλόλογος), τη συγγραφή διαγωνισμάτων, συχνά τη συγγραφή προτεινόμενων θεμάτων προς δημοσίευση στις εφημερίδες.... και άλλα πολλά που κάνουμε  τα οποία περνάνε στα ψιλά γράμματα και κανείς δε λαμβάνει υπόψη! 'Εκανες πολύ καλά που δε δέχτηκες!!! Εκπτώσεις στη δουλειά μας και την ποιότητα της δεν κάνουμε!!! Θα βρεις ιδιαίτερα ή αργότερα κάποιο άλλο φροντιστήριο! Μη νιώθεις άσχημα!!! Αν όλοι πράξουν ανάλογα και δε το δεχτούν θα πάρει το μήνυμα ότι δεν υπάρχουν ''κορόϊδα''και θα αλλάξει τακτική!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:11:31 »

Αποσυνδεδεμένος Kat19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #634 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 12:08:12 πμ »
Δηλαδή ούτε 300 ευρώ το μήνα (για 20 ώρες την εβδομάδα), αν εννοεί καθαρά βέβαια...  :o

Δεν εννοεί καθαρά >:( Άλλωστε είναι και δύσκολο να πάρει κάποιος νέος πλήρες ωράριο :(

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #635 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 12:16:57 πμ »
Αυτη η αμοιβη δεν αξιζει σε κανενα. Ουτε σε σενα που τωρα ξεκινας ουτε σε μας που δουλευουμε ηδη καποια χρονια.Δεν πρεπει ν'αφησουμε τους εργοδοτες να μας ποδοπατησουν!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #636 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 07:48:10 πμ »
Κατ λες θες προϋπηρεσία στο βιογραφικό σου; γιατί; για να βρεις δουλειά μετά από 5 χρόνια σε ένα άλλο φροντιστήριο που θα σου δίνουν 5 ευρώ μικτά;;
 
Δοκίμασε το πάντως για ένα χρόνο αν δεν έχεις τίποτα άλλο, για να αποκτήσεις και συ τη δική σου άποψη.

πάντως τα πράγματα είναι δύσκολα...
όταν έχει φουρτούνα ή περιμένεις να σταματήσει ή μπαίνεις στο καραβι αλλά θα ταλαιπωρηθείς και δεν ξέρεις αν το ρίσκο θα σε βγάλει σε λιμάνι.... Διαλέχτε και πάρτε....  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2012, 02:53:21 μμ από τυχερούλα2 »

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #637 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 12:02:13 μμ »
Προσπάθησε να εκμεταλλευτεί καταστάσεις!!! Φυσικά και δεν ισχύει αυτό στα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης. Είναι εξευτελιστική η τιμή για τον κόπο που καταβάλλουμε  για την προετοιμασία, τις σημειώσεις, τις άπειρες διορθώσεις (ειδικά όταν είσαι φιλόλογος), τη συγγραφή διαγωνισμάτων, συχνά τη συγγραφή προτεινόμενων θεμάτων προς δημοσίευση στις εφημερίδες.... και άλλα πολλά που κάνουμε  τα οποία περνάνε στα ψιλά γράμματα και κανείς δε λαμβάνει υπόψη! 'Εκανες πολύ καλά που δε δέχτηκες!!! Εκπτώσεις στη δουλειά μας και την ποιότητα της δεν κάνουμε!!! Θα βρεις ιδιαίτερα ή αργότερα κάποιο άλλο φροντιστήριο! Μη νιώθεις άσχημα!!! Αν όλοι πράξουν ανάλογα και δε το δεχτούν θα πάρει το μήνυμα ότι δεν υπάρχουν ''κορόϊδα''και θα αλλάξει τακτική!
Και συμπληρώνω ενημερώσεις γονέων, επιτηρήσεις που πιθανότατα θα τις κάνεις και δεν θα τις πληρώνεσαι,ένσημα μοιρασμένα με τέτοιο τρόπο ανά τη βδομάδα που δεν θα θεμελιώσεις δικαίωμα για επίδομα ανεργίας το καλοκαίρι (είχα 28 ώρες και δεν μπήκα ταμείο), αποδοχές που θα σου δηλώνει (μικρότερες από το 1/3 των πραγματικών δηλώθηκαν σε μένα)....ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #638 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 10:04:45 μμ »

[/quote]
Και συμπληρώνω ενημερώσεις γονέων, επιτηρήσεις που πιθανότατα θα τις κάνεις και δεν θα τις πληρώνεσαι,ένσημα μοιρασμένα με τέτοιο τρόπο ανά τη βδομάδα που δεν θα θεμελιώσεις δικαίωμα για επίδομα ανεργίας το καλοκαίρι (είχα 28 ώρες και δεν μπήκα ταμείο), αποδοχές που θα σου δηλώνει (μικρότερες από το 1/3 των πραγματικών δηλώθηκαν σε μένα)....ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ!!!!!
[/quote]

έτσι ακριβώς....   :(

Αποσυνδεδεμένος Kat19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #639 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 10:33:43 μμ »
Κατ λες θες προϋπηρεσία στο βιογραφικό σου; γιατί; για να βρεις δουλειά μετά από 5 χρόνια σε ένα άλλο φροντιστήριο που θα σου δίνουν 5 ευρώ μικτά;;
 
Δοκίμασε το πάντως για ένα χρόνο αν δεν έχεις τίποτα άλλο, για να αποκτήσεις και συ τη δική σου άποψη.

πάντως τα πράγματα είναι δύσκολα...
όταν έχει φουρτούνα ή περιμένεις να σταματήσει ή μπαίνεις στο καραβι αλλά θα ταλαιπωρηθείς και δεν ξέρεις αν το ρίσκο θα σε βγάλει σε λιμάνι.... Διαλέχτε και πάρτε....  8)

Για να διαπραγματευτώ δουλειά την επόμενη φορά(ίσως τον επόμενο χρόνο) με καλύτερους(όσο μπορούν να είναι τέτοιοι) όρους και κυρίως αυτό που είπες...δεν υπάρχει κάτι άλλο.Δυστυχώς,από τη στιγμή που η πόρτα της δημόσιας εκπαίδευσης ολοένα και περισσότερο στενεύει και οι θέσεις της ιδιωτικής εκπαίδευσης είναι για λίγους, τότε η μόνο διέξοδος είναι τα ιδαίτερα....Αν δε βρίσκονται και αυτά αλλά εσύ θες να μείνεις μέσα στο χώρο γιατί τον αγαπάς,τι κάνεις;Πολλοί,δυστυχώς,συμβιβάζονται...Όχι ότι και τα 5 ευρώ...σώζουν...Πρέπει να ψάξω και για πρωινή δουλειά :)

Αποσυνδεδεμένος Claire1616

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #640 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 02:42:40 μμ »
Γεια σε όλους!

Είμαι νέα στο χώρο και αν και κάνω ιδιαίτερα από το 2009 δεν έχω προϋπηρεσια σε φροντιστήριο. Φέτος, με ειδοποίησαν για 1.5 ώρα που περίσσευε και φυσικά δέχτηκα..Επειδή είμαι λίγο άσχετη όμως τι ωρομίσθιο να περιμένω και τι ένσημα θα μου βάζει ;

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #641 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 12:31:22 πμ »
Ερωτηση στη Βουλη για τη νεα ''συλλογικη'' συμβαση των εργαζομενων στα ΚΞΓ στην Αττικη  http://www.apf.gr/default.asp?static=34&ID=1387
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #642 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 09:15:47 πμ »
Είναι ντροπή να δίνουν ωρομίσθια σε καθηγητές που δεν παίρνουν ούτε οι καθαρίστριες! Εγώ φυσικά παραπονέθηκα στον εργοδότη μου για τη μείωση (έπαιρνα 12 την ώρα με βάση τη συλλογική και τώρα πρόκειται να γίνει σοβαρή μείωση που δεν γνωρίζω ακόμη!). Και τα 12 είναι λίγα.Σκεφτείτε: δεν έχουμε δώρα, το καλοκαίρι μας απολύουν, ενημερώσεις, διορθώσεις, σημειώσεις κ.τλ.. Οτιδήποτε κάτω από 10 είναι εξευτελιστικό για τις σπουδές και το έργο μας και θα έπρεπε όλοι να αντιδράσουμε. Η κρίση δεν πρέπει να αποτελεί το πρόσχημα για αδυσώπητη εκμετάλλευση. Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί από εμάς τη δέχονται και έτσι πνιγόμαστε όλοι.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #643 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 09:18:04 πμ »
Εδώ λένε για 7 € την ώρα να δίνουν στα φροντιστήρια!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160702
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.