*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 278421 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #336 στις: Απρίλιος 30, 2013, 12:45:11 πμ »
όταν λέμε "η κοινή γνώμη και η κοινωνία είναι εναντίον μας" εννοούμε την πλειοψηφία τους φυσικά (δεν χρειάζεται το 100%) και αυτό δεν νομίζω ότι επιδέχεται αμφισβήτηση.
Για να αναρωτηθεί ο κλάδος το γιατί θα πρέπει πρώτα να έχει καταλάβει τι έχει συμβεί μέχρι τώρα και τι πρόκειται να συμβεί ως εκ τούτου στο μέλλον.
Προφανώς  δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο (μέχρι τώρα τουλάχιστον) , όσον αφορά τους γιατρούς κτλ στους οποίους αναφέρεστε , ε φαίνεται ότι και στο επικοινωνιακό κομμάτι (εκπροσώπηση του κλάδου) είμαστε για κλάματα, όχι μόνο δεν προβάλλουμε τα θετικά μας αλλά αρκούμαστε (ως επίσημη εκπροσώπηση κλάδου εννοώ) στην στείρα αναπαραγωγή μιας σειράς από ξεπερασμένες ατάκες με κύρια χαρακτηριστικά την πλήρη άρνηση σε ότι θίγει τα κακώς ευνοούμενα από πολλούς κεκτημένα μας και την απουσία ρεαλιστικών (εφαρμόσιμων) αντιπροτάσεων.
 Γιατί είναι γνωστό ότι όταν μόνο αρνείσαι χωρίς να αντιπροτείνεις (και αυτό επί σειρά ετών) από ένα σημείο και μετά δε σε παίρνει κανένας στα σοβαρά.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:05 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #337 στις: Απρίλιος 30, 2013, 12:46:26 πμ »
Εγώ πλέον δεν είμαι και  σίγουρος ότι ισχύει κάτι τέτοιο.
Δηλαδή ότι η κοινωνία είναι εναντίον μας.
Πιστεύω τις δυσκολίες τις βιώνουμε όλοι στην καθημερινότητα μας.
Μέχρι πριν λίγο καιρό ίσως να ίσχυε (λόγω και του κοινωνικού αυτοματισμού και της άκρατης προπαγάνδας των ΜΜΕ) τώρα πιστεύω είναι πολλοί αυτοί που είναι δύσπιστοι απέναντι στις όποιες εξαγγελίες της κυβέρνησης.
Σε κάθε περιπτωση πάντως επιτρέψτε μου να επιμένω ότι πρέπει να προηγηθεί ενημέρωση. Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι η ΟΛΜΕ να βγει στα κανάλια πριν γυρίσουμε; τόσες δουλειές έχει και δεν προλαβαίνει; όποια και αν είναι τα αιτήματα μας πρέπει να ενημερωθεί το κοινό αλλιώς θα είναι άλλη μια απεργία στις τόσες που η πλειοψηφία δεν θα ξέρει για ποιο λόγο γίνεται. Και επαναλαμβάνω είναι λάθος να επικεντρώσουμε στο μισθολογικό και το ωράριο. το σημαντικότερο είναι η κατασταση στην εκπαίδευση (συγχώνευσεις, οριστικές διαλύσεις οικογενειών λόγω υποχρεωτικών και αμετάκλητων μεταθέσεων και η ανεργία χιλιάδων αναπληρωτών).

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό! Πρέπει οι συνδικαλιστές να βγούν και να πουν τα πραγματικά προβλήματα του κλάδου. Τα προβλήματά που θέτει το νομοσχέδιο δεν είναι μόνο δικά μας, είναι όλων μας, των γονιών, των παιδιών, των μεγαλυτέρων...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #338 στις: Απρίλιος 30, 2013, 12:49:12 πμ »
όταν λέμε "η κοινή γνώμη και η κοινωνία είναι εναντίον μας" εννοούμε την πλειοψηφία τους φυσικά (δεν χρειάζεται το 100%) και αυτό δεν νομίζω ότι επιδέχεται αμφισβήτηση.
Για να αναρωτηθεί ο κλάδος το γιατί θα πρέπει πρώτα να έχει καταλάβει τι έχει συμβεί μέχρι τώρα και τι πρόκειται να συμβεί ως εκ τούτου στο μέλλον.
Προφανώς  δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο (μέχρι τώρα τουλάχιστον) , όσον αφορά τους γιατρούς κτλ στους οποίους αναφέρεστε , ε φαίνεται ότι και στο επικοινωνιακό κομμάτι (εκπροσώπηση του κλάδου) είμαστε για κλάματα, όχι μόνο δεν προβάλλουμε τα θετικά μας αλλά αρκούμαστε (ως επίσημη εκπροσώπηση κλάδου εννοώ) στην στείρα αναπαραγωγή μιας σειράς από ξεπερασμένες ατάκες με κύρια χαρακτηριστικά την πλήρη άρνηση σε ότι θίγει τα κακώς ευνοούμενα από πολλούς κεκτημένα μας και την απουσία ρεαλιστικών (εφαρμόσιμων) αντιπροτάσεων.
 Γιατί είναι γνωστό ότι όταν μόνο αρνείσαι χωρίς να αντιπροτείνεις (και αυτό επί σειρά ετών) από ένα σημείο και μετά δε σε παίρνει κανένας στα σοβαρά.

++++++++++

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #339 στις: Απρίλιος 30, 2013, 12:53:10 πμ »
@silkcut

Καμία ΟΛΜΕ δεν αποφασίζει μόνη της. Συναποφασίζει με τις ΕΛΜΕ. Και σε όλες τις ΕΛΜΕ μπορούμε να πάρουμε τηλέφωνο ή να στείλουμε email και να τους πούμε βγείτε επιτέλους στα κανάλια και αρθρωστε λόγο. ενημερωστε για την κατάσταση. Θέλω να πιστεύω ότι ήδη μας διαβάζουν. Ας δώσουμε χρόνο μέχρι την άλλη βδομάδα να δούμε τι θα κάνουν...μην προκαταβάλουμε τις αντιδράσεις τους και τα όποια αντανακλαστικά. Θέλω να πιστεύω ότι αυτή τη φορά αρχίζουν και διαπιστώνουν την σοβαρότητα της κατάστασης.  Επαναλαμβάνω αυτούς τώρα έχουμε, αυτοί μόλις βγήκαν με δημοκρατικές διαδικασίες αυτοί θεσμικά μας εκπροσωπούν. Δεν έχω χρόνο να ψάξω αυτή τη στιγμή το τέλειο ούτε καν την πολυτέλεια να περιμένω. Σαφώς και θα θελα τους καλύτερους αλλά η πλειοψηφία αυτούς έχει τώρα. Ας δοκιμαστούν στα δύσκολα λοιπόν και ας φύγουν από τα τετριμμένα!

ΥΓ. Καλό βράδυ σε όλους.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2013, 12:58:46 πμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:05 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #340 στις: Απρίλιος 30, 2013, 12:54:26 πμ »
Και ας πούμε συνάδελφοι, ότι πράγματι μεγάλο μέρος των Ελλήνων είναι εναντίον μας. Καθημερινά με τη δουλειά μας και τη συμπεριφορά μας προσπαθούμε να το ανατρέψουμε αυτό. Ας προσπαθήσουμε με λογικά επιχειρήματα να πείσουμε όσους ενδεχομένως είναι  κατά μας. Αλλα το να μην κάνουμε τίποτα ισχυριζόμενοι ότι έχουμε εναντίον μας την κοινή γνώμη, είναι το λιγότερο ανόητο...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #341 στις: Απρίλιος 30, 2013, 01:03:46 πμ »
δεν μπορούμε να πείσουμε (δυστυχώς) κανένα πια, από τη στιγμή που τίθεται θέμα δυναμικής αντίδρασης κατόπιν εορτής και μετά την ανακοίνωση του +2, συγνώμη αλλά έτσι είναι.
Γιατί έπρεπε να μας πουν ότι θα αυξηθεί 2 ώρες το ωράριο μας για να αντιδράσουμε?
Αυτό έχει ψηφιστεί κάτι μήνες πριν, το πόσες ώρες δεν ξέραμε.
Αυτό όμως δε μας δικαιολογεί, όλοι και όλες οφείλαμε να γνωρίζουμε τις συνέπειες αυτής της αύξησης (υπεραριθμίες, υποχρεωτικές μεταθέσεις, γνωστά όλα εδώ και μήνες και ψηφισμένα μάλιστα, το ξήλωμα έχει αρχίσει εδώ και 3 χρόνια).
Η αλήθεια είναι ότι αυτή τη φορά δε μας κορόιδεψε κανένας, γνωρίζαμε αλλά δεν θέλαμε να παραδεχτούμε.
Στρουθοκαμηλισμός για μια ακόμα φορά.
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα υπερψηφιστεί πρόταση για απεργία διαρκείας, πάντως αν γινόταν προσωπικά θα συμμετείχα για όλους τους λόγους που έχουμε όλοι αναφερθεί σε προηγούμενα μηνύματά μας (και εγώ προσωπικά, λόγοι ατομικής αξιοπρέπειας) αλλά σε καμία περίπτωση κάτω από τη σημαία της ξεπερασμένης από τα γεγονότα συνδικαλιστικής μας ηγεσίας.
Αυτή τη στιγμή είναι το μόνο που μπορώ να κάνω (και βέβαια θεωρώ ότι δεν βρίσκεται μακριά από το τίποτα).
Γιατί τι μπορεί να καταφέρει ο δρομέας που κάνει κακή εκκίνηση?
Να κερδίσει τον αγώνα? Αποκλείεται.
ΥΓ  Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όλοι πόσο σημαντική είναι η εικόνα της επίσημης συνδικαλιστικής εκπροσώπησης κάθε κλάδου εργαζομένων, να κάνουμε την αυτοκριτική και την αυτοκάθαρση μας. Γιατί σκεφτείτε εσείς,  όταν αναφέρεστε για παράδειγμα στους εργαζόμενους της ΔΕΗ, ποιο συνειρμό κάνετε και ποιά πρόσωπα σας έρχονται αυτόματα στο νου?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2013, 01:34:49 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #342 στις: Απρίλιος 30, 2013, 02:31:16 πμ »
"Απεργία στις Πανελλαδικές"
"Αύξηση ωραρίου"
"Μεταθέσεις 2013"

Σεμινάριο: Πώς τινάζεις τα θέματα ενός φόρουμ στον αέΡΑ...

Κακόγουστο και κουραστικό σεμινάριο. Και στο παρελθόν τινάχτηκαν και άλλα θέματα στον αέΡΑ...
Κρατάει χρόνια αυτή η "κολόνια" της εμμονής.  ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #343 στις: Απρίλιος 30, 2013, 04:33:12 πμ »
- είναι κυρίως η  ΑΗΔΙΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ ΠΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΠΡΟΑΣΠΙΣΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ ΤΟΥΣ...

Ο Ελληνικός λαός τους ψήφισε κι εξακολουθεί να τους ψηφίζει. Περαστικά μας!

Αποσυνδεδεμένος pe19.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #344 στις: Απρίλιος 30, 2013, 06:45:15 πμ »

Ράιχενμπαχ: «Οι Γερμανοί διαδηλώνουν, οι Έλληνες ελάχιστα» Πηγή: www.lifo.gr
http://www.lifo.gr/now/politics/26399

Και εμείς ακόμη σκεφτόμαστε αν πρέπει να απεργήσουμε στις Πανελλήνιες...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #345 στις: Απρίλιος 30, 2013, 09:28:27 πμ »
Ας προσπαθήσουμε με λογικά επιχειρήματα να πείσουμε όσους ενδεχομένως είναι  κατά μας.

Είμαι εναντιον σας!!  ;D  Τι θα μου λεγατε;
* τα επιχειρηματα σας ομως να ειναι βασισμένα στη πραγματικοτητα οχι στην ιδεατή. Γιατί η αντιπροσφορά πρεπει να στέκει οχι μονο θεωρητικά/παιδαγωγικά αλλά πρακτικά, ρεαλιστικά. Για να μας δω(?)...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2013, 09:31:01 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #346 στις: Απρίλιος 30, 2013, 09:49:13 πμ »
Παρακολούθησα πριν από λίγο στο Σκαι τον Κοτσιφάκη και την Ρεπούση,η οποία μου θύμισε την Διαμαντοπούλου !Είπε η κυρία ότι καλό είναι να υπάρχουν 2 και 3 αναθέσεις στους καθηγητές !!!Κατά τα άλλα ευαγγελίζεται μια καλή Παιδεία για τα παιδιά μας ! Ο μαθηματικός να κάνει γυμναστική ,ο Θεολόγος Ιστορία ή Όμηρο και ο Φυσικός χημεία ή Βιολογία .....Μπράβο τη Ρεπούση  .... 

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #347 στις: Απρίλιος 30, 2013, 10:09:21 πμ »


Ας προσπαθήσουμε με λογικά επιχειρήματα να πείσουμε όσους ενδεχομένως είναι  κατά μας.

Είμαι εναντιον σας!!  ;D  Τι θα μου λεγατε;
* τα επιχειρηματα σας ομως να ειναι βασισμένα στη πραγματικοτητα οχι στην ιδεατή. Γιατί η αντιπροσφορά πρεπει να στέκει οχι μονο θεωρητικά/παιδαγωγικά αλλά πρακτικά, ρεαλιστικά. Για να μας δω(?)...
Προσωπικά βρέθηκα χθές σε μια μεγάλη παρέα, με άτομα διαφόρων ηλικιών και μάλιστα οι δυο εξ αυτών γονείς παιδιού που δίνει πανελλήνιες. Πάνω στη συζήτηση τους είπα ότι υπάρχει περίπτωση να πάμε σε απεργία μέσα στις πανελλαδικές. Αρχικά μόνο που δεν πέσανε να με φάνε, λέγοντάς μου πως δε νοίαζόμαστε για τον κόπο των παιδιών, το άγχος τους, ότι καθόμαστε το καλοκαίρι τόσους μήνες, και τώρα γκρινιάζουμε για δυο ωρίτσες παραπάνω. Αυτό που είπα είναι ότι δε με νοιάζει προσωπικά να κάθομαι στο σχολείο και φουλ ωράριο 8ωρο αλλά από αυτές τις ώρες είναι αδύνατον να είναι όλες διδιακτικές, έφερα παραδείγματα άλλων χωρών (που όλοι φαντάζομαι τα γνωρίζετε λίγο πολύ) σχετικά με το ωράριο, τους μισθούς, τα σχολεία και τις υποδομές τους. Επιπλέον είπα για το μεγάλο αγκάθι της παραπαιδείας, τους δεκάδες χιλιάδες ανέργους αναπληρωτές από Σεπτέμβρη, τα τριαντάρια τμήματα τις β αναθέσεις, τα σχέδια των Γερμανών για το νέο λύκειο, τις υποχρεωτικές μεταθέσεις ανά την Ελλάδα όλων μαςκαι άλλα πολλά. Στο τέλος ξέρεις τι μου είπαν, να αγωνιστείτε για τα παιδιά μας, για το καλό τους θα το κάνετε, αλλά αυτά που μας είπες δεν τα είδαμε πουθενά στην τηλεόραση. Μόνο για τις δύο ωρίτσες παραπάνω λένε... Τα συμπεράσματα δικά σου!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #348 στις: Απρίλιος 30, 2013, 10:14:39 πμ »
Ας προσπαθήσουμε με λογικά επιχειρήματα να πείσουμε όσους ενδεχομένως είναι  κατά μας.

Είμαι εναντιον σας!!  ;D  Τι θα μου λεγατε;
* τα επιχειρηματα σας ομως να ειναι βασισμένα στη πραγματικοτητα οχι στην ιδεατή. Γιατί η αντιπροσφορά πρεπει να στέκει οχι μονο θεωρητικά/παιδαγωγικά αλλά πρακτικά, ρεαλιστικά. Για να μας δω(?)...
Νίκησες, φεύγω γερμανία!

Αποσυνδεδεμένος dkerami

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #349 στις: Απρίλιος 30, 2013, 10:28:01 πμ »
Ψηφοφορία στην ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας το ΒΗΜΑ
"Πως αντιμετωπίζετε την πρόθεση των εκαπαιδευτικών για απεργία στις πανελλήνιες εξετάσεις για την αύξηση κατά δύο ώρες του ωραρίου τους την εβδομάδα"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.