*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση- ΤΕΕ!  (Αναγνώστηκε 3651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έκθεση- ΤΕΕ!
« στις: Ιανουάριος 13, 2008, 12:22:06 μμ »
Κανω ιδιαιτερο μαθημα σε παιδια ΤΕΕ και σε πολυ λιγο τελειωνω τα κειμενα της υλης. Εχω κανει περιληψεις, πλαγιοτιτλους, αναπτυξη παραγραφου και συλλογιστικη πορεια για ολα τα κειμενα. Επισης, τα παιδια εχουν γραψει τουλαχιστον απο μια εκθεση για καθε θεμα.

1) Τι αλλο πρεπει να κανω?
2) Υπαρχει περιπτωση να μπει κατι συνδυαστικο π.χ ο πολεμος και τα ανθρωπινα δικαιωματα, ενω απο το κειμενο του Θουκυδιδη ολα τα βοηθηματα προτεινουν μονο τον πολεμο- ειρηνη.
3) Επειδη θα αρχισω επαναληψεις, εχω κατεβασει παλια θεματα και θεματα των φροντιστων Ελλαδος για να τους δωσω αλλα επειδη δεν καλυπτουν ολη την υλη, μηπως ξερει κανεις αμα υπαρχει κατι αλλο? Φυσικα θα μπορουσα να βγαλω μονη μου θεματα αλλα δεν εμπιστευομαι τις δυναμεις μου ακομα.. :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση- ΤΕΕ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:47:21 »

Αποσυνδεδεμένος matahari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση- ΤΕΕ!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 13, 2008, 05:01:55 μμ »
Sirina , σωστή η πορεία της διδασκαλίας σου. Θα μπορούσες να κάνεις και πλήρη γλωσσική εξομάλυνση του κάθε κειμένου με το να ασκήσεις τα παιδιά στην εύρεση συνωνύμων , αντωνύμων, συνθέτων , ομόρριζων κ.λπ.Θα έχεις ίσως διαπιστώσει ότι οι μαθητές των ΤΕΕ δεν γνωρίζουν τη σημασία λέξεων που εμείς θεωρούμε αυτονόητο να γνωρίζουν.. Είναι ιδιαίτερα χρήσιμη , ευχάριστη και εποικοδομητική αυτή η άσκηση , νομίζω.. Αυτά..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2008, 05:06:55 μμ από matahari »

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση- ΤΕΕ!
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 13, 2008, 07:50:30 μμ »
Εκανα και τετοιες ασκησεις και μαλιστα επειδη ειναι καλοβολα παιδια τους εβαλα και κανουμε συνωνυμα- αντιθετα σε ολες τις λεξεις ολων των κειμενων.

Δεν μου λες βρε Ματα για την αποια νουμερο 2, τι εχεις να προτεινεις? Να βαλω συνθετικα η να μεινω στα απλα?

Αποσυνδεδεμένος matahari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση- ΤΕΕ!
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 16, 2008, 05:58:19 μμ »
Κάνε οπωσδήποτε το Πόλεμος Ειρήνη και όλες τις σχετικές με τα θέματα ενότητες.. Τα ανθρώπινα δικαιώματα συνδέονται με τον Πόλεμο με την έννοια της καταπάτησής τους ( συνέπεια πολέμου).΄Καλό  είναι να κάνεις μια σφαιρική παρουσίαση - ανάλυση των εννοιών, αφού έχεις και βολικούς μαθητές ... Ελπίζω να σε κατατόπισα... Πάντως τα θέματα που πέφτουν στις Εξετάσεις των ΤΕΕ είναι βατά κατα γενική ομολογία. Σκέψου να πέσει το ποίημα του Βρεττάκου ??? και να τους ζητήσουν να γράψουν έκθεση για τους πνευματικούς ανθρώπους , την ΄Ποίηση , τη λογοτεχνία!!! Ή το κείμενο του Τερζάκη ..  :-\Θα τα κάψουν κι αυτά τα λίγα παιδιά που δίνουν εξετάσεις στα ΤΕΕ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση- ΤΕΕ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:47:21 »

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση- ΤΕΕ!
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 16, 2008, 11:02:51 μμ »
Ασε, το ποιημα ειναι ο πανικος των μαθητών μου, το φοβουνται οπως ο διαολος το λιβανι ;D. Τους εδωσα υλικο και για ανθρωπινα δικαιωματα, οποτε μαλλον ειμαι κομπλε οπως το βλεπω..

Αποσυνδεδεμένος depyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση- ΤΕΕ!
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 18, 2008, 10:57:01 πμ »
Μπορείτε να μου προτείνετε ενα βιβλίο που να περιέχει υλικό για εκθέσεις; Δίνω φωτ/πιες από το βιβλίο οτ Σπ. Κούτρα, Πειστικός Λόγος αλλά δεν καταλαβαίνουν ούτε τα μισά απ΄ όσα λέει.... Δεν με ενδιαφέρει να παράγουν τόσο υψηλού επιπέδου λόγο αλλά να μπορούν να αναπτύξουν κάποια θέματα με σχετική ευχέρεια

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση- ΤΕΕ!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 21, 2008, 02:37:41 μμ »
Έχω ανοίξει κι αλλού καινούριο θέμα αλλά θα ρωτήσω κι εδώ. Δεν έχω ιδέα τί και πώς διδάσκεται η Έκφραση - Έκθεση σε ΤΕΕ και ΕΠΑΛ. Κάνουν το ίδιο βιβλίο με τα Γενικά και τί περίπου τους ζητάνε; Στη β' λυκείου τί θα πρέπει να διδάξω; Επίσης, τα Κ.Ν.Λ. είναι κοινά; Βοήθεια, pls!
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.