*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12  (Αναγνώστηκε 432584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophia82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1218 στις: Ιούλιος 11, 2011, 11:57:37 μμ »
Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι που θα φανεί αστείο, αλλά έχω αγχωθεί πολύ. Στο κομμάτι της αιτήσης που έχει την υπεύθυνη δήλωση μου γράφει ότι δεν έχω εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις και ότι δεν έχω νόμιμα απαλλαγεί από αυτές. Το θεώρησα περιττό να το ρωτήσω αφού είμαι γυναίκα. Υπάρχει πιθανότητα να μπω τελευταία στους πίνακες της κατηγορίας μου, όπως αναφέρει η εγγύκλιος; Συγγνώμη, αλλά έχω αγχωθεί πολύ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:54:35 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1219 στις: Ιούλιος 12, 2011, 12:07:22 πμ »
Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι που θα φανεί αστείο, αλλά έχω αγχωθεί πολύ. Στο κομμάτι της αιτήσης που έχει την υπεύθυνη δήλωση μου γράφει ότι δεν έχω εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις και ότι δεν έχω νόμιμα απαλλαγεί από αυτές. Το θεώρησα περιττό να το ρωτήσω αφού είμαι γυναίκα. Υπάρχει πιθανότητα να μπω τελευταία στους πίνακες της κατηγορίας μου, όπως αναφέρει η εγγύκλιος; Συγγνώμη, αλλά έχω αγχωθεί πολύ...
Πρέπει να φαίνεται ότι έχεις εκπληρώσει μπλα μπλα.
Εμένα τη γυναίκα μου τη φώναξε πίσω (την επόμενη μέρα) ο καταχωρητής να υπογράψει διόρθωση γιατί ξέχασε να το καταχωρήσει στην αρχή

Αποσυνδεδεμένος sophia82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1220 στις: Ιούλιος 12, 2011, 12:10:19 πμ »
Ευχαριστώ, θα φροντίσω να το διορθώσω αύριο κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1221 στις: Ιούλιος 12, 2011, 12:42:04 πμ »
οι ωρομίσθιοι παίρνουν ως 4 ώρες το πολύ? δλδ. μπορεί να σε πάρουν αμω 15 ώρες και να συμπληρώσεις άλλες 4 αν βολέψεις το πρόγραμμα? πρέπει να΄έιναι από τήν ίδια περιοχή?
Αν διαβάσεις προσεκτικά την εγκύκλιο το ξεκαθαρίζει στη σελ. 12 στο τέλος της παραγράφου που λέει ΠΡΟΣΟΧΗ:

Επισημαίνεται τέλος ότι δεν επιτρέπεται η ύπαρξη δυο συμβάσεων εκπ/κού με την ίδια ή με άλλη Δ/νση Εκπ/σης στον ίδιο κλάδο (π.χ. ταυτόχρονα μία σύμβαση αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου και μία ωρομισθίου).

Παλιότερα μπορούσε ένας πληροφορικός να δουλεύει ωρομίσθιος και στην πρωτοβάθμια και στη δευτεροβάθμια ταυτόχρονα και ενώ οι αποδοχές του ήταν οι μισές σε σχέση με έναν αναπληρωτή, η προϋπηρεσία του ήταν ίση με του αναπληρωτή! Τώρα δε μιλάει για διαφορετική βαθμίδα εκπαίδευσης, αλλά γενικά αναφέρει ούτε άλλη δ/νση, πράγμα το οποίο αποκλείει τα πάντα. Το μόνο που επιτρέπει είναι να διδάσκεις ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στη δευτεροβάθμια και ως πληροφορικός στην πρωτοβάθμια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:54:35 »

Αποσυνδεδεμένος Recoba

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1222 στις: Ιούλιος 12, 2011, 01:05:05 πμ »
οι ωρομίσθιοι παίρνουν ως 4 ώρες το πολύ? δλδ. μπορεί να σε πάρουν αμω 15 ώρες και να συμπληρώσεις άλλες 4 αν βολέψεις το πρόγραμμα? πρέπει να΄έιναι από τήν ίδια περιοχή?
Αν διαβάσεις προσεκτικά την εγκύκλιο το ξεκαθαρίζει στη σελ. 12 στο τέλος της παραγράφου που λέει ΠΡΟΣΟΧΗ:

Επισημαίνεται τέλος ότι δεν επιτρέπεται η ύπαρξη δυο συμβάσεων εκπ/κού με την ίδια ή με άλλη Δ/νση Εκπ/σης στον ίδιο κλάδο (π.χ. ταυτόχρονα μία σύμβαση αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου και μία ωρομισθίου).

Παλιότερα μπορούσε ένας πληροφορικός να δουλεύει ωρομίσθιος και στην πρωτοβάθμια και στη δευτεροβάθμια ταυτόχρονα και ενώ οι αποδοχές του ήταν οι μισές σε σχέση με έναν αναπληρωτή, η προϋπηρεσία του ήταν ίση με του αναπληρωτή! Τώρα δε μιλάει για διαφορετική βαθμίδα εκπαίδευσης, αλλά γενικά αναφέρει ούτε άλλη δ/νση, πράγμα το οποίο αποκλείει τα πάντα. Το μόνο που επιτρέπει είναι να διδάσκεις ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στη δευτεροβάθμια και ως πληροφορικός στην πρωτοβάθμια!
http://www.minedu.gov.gr/proslhpseis-diorismoi-metatheseis-apospaseis/protobathmia-kai-deyterobathmia/08-07-11-dieykriniseis-gia-toys-ypopsifioys-ton-pinakon-anapliroton-oi-opoioi-katatassontai-se-pinakes-perissoteron-toy-enos-kladon.html

"Για τους υποψηφίους των πινάκων αναπληρωτών, οι οποίοι κατατάσσονται σε πίνακες περισσότερων του ενός κλάδων, σύμφωνα με την κατά περίπτωση ισχύουσα νομοθεσία, σε περίπτωση πρόσληψής τους με πλήρες ωράριο από τον πίνακα ενός κλάδου αναστέλλεται η υποψηφιότητά τους στους πίνακες των λοιπών κλάδων. Σε περίπτωση
πρόσληψης με μειωμένο ωράριο από τον πίνακα ενός κλάδου, οι εκπ/κοί παραμένουν διαθέσιμοι προς πρόσληψη στους πίνακες των λοιπών κλάδων μόνο για πρόσληψη με πλήρες ωράριο διδασκαλίας".

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι άν είσαι σε δύο κλάδους επιτρέπεται -ταυτόχρονα- μόνο να δουλεύεις στον ένα κλάδο ως αναπληρωτής (πλήρους ή μειωμένου) και στον άλλο ως ωρομίσθιος.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1223 στις: Ιούλιος 12, 2011, 02:24:48 πμ »
οι ωρομίσθιοι παίρνουν ως 4 ώρες το πολύ? δλδ. μπορεί να σε πάρουν αμω 15 ώρες και να συμπληρώσεις άλλες 4 αν βολέψεις το πρόγραμμα? πρέπει να΄έιναι από τήν ίδια περιοχή?
Αν διαβάσεις προσεκτικά την εγκύκλιο το ξεκαθαρίζει στη σελ. 12 στο τέλος της παραγράφου που λέει ΠΡΟΣΟΧΗ:

Επισημαίνεται τέλος ότι δεν επιτρέπεται η ύπαρξη δυο συμβάσεων εκπ/κού με την ίδια ή με άλλη Δ/νση Εκπ/σης στον ίδιο κλάδο (π.χ. ταυτόχρονα μία σύμβαση αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου και μία ωρομισθίου).

Παλιότερα μπορούσε ένας πληροφορικός να δουλεύει ωρομίσθιος και στην πρωτοβάθμια και στη δευτεροβάθμια ταυτόχρονα και ενώ οι αποδοχές του ήταν οι μισές σε σχέση με έναν αναπληρωτή, η προϋπηρεσία του ήταν ίση με του αναπληρωτή! Τώρα δε μιλάει για διαφορετική βαθμίδα εκπαίδευσης, αλλά γενικά αναφέρει ούτε άλλη δ/νση, πράγμα το οποίο αποκλείει τα πάντα. Το μόνο που επιτρέπει είναι να διδάσκεις ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στη δευτεροβάθμια και ως πληροφορικός στην πρωτοβάθμια!
http://www.minedu.gov.gr/proslhpseis-diorismoi-metatheseis-apospaseis/protobathmia-kai-deyterobathmia/08-07-11-dieykriniseis-gia-toys-ypopsifioys-ton-pinakon-anapliroton-oi-opoioi-katatassontai-se-pinakes-perissoteron-toy-enos-kladon.html

"Για τους υποψηφίους των πινάκων αναπληρωτών, οι οποίοι κατατάσσονται σε πίνακες περισσότερων του ενός κλάδων, σύμφωνα με την κατά περίπτωση ισχύουσα νομοθεσία, σε περίπτωση πρόσληψής τους με πλήρες ωράριο από τον πίνακα ενός κλάδου αναστέλλεται η υποψηφιότητά τους στους πίνακες των λοιπών κλάδων. Σε περίπτωση
πρόσληψης με μειωμένο ωράριο από τον πίνακα ενός κλάδου, οι εκπ/κοί παραμένουν διαθέσιμοι προς πρόσληψη στους πίνακες των λοιπών κλάδων μόνο για πρόσληψη με πλήρες ωράριο διδασκαλίας".

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι άν είσαι σε δύο κλάδους επιτρέπεται -ταυτόχρονα- μόνο να δουλεύεις στον ένα κλάδο ως αναπληρωτής (πλήρους ή μειωμένου) και στον άλλο ως ωρομίσθιος.
Από αυτό που παραθέτεις δεν συμπεραίνω ότι μπορείς να δουλεύεις στον έναν κλάδο ΑΚΩ ή ΑΜΩ και στον άλλον ωρομίσθιος. Σίγουρα δεν έχει νόημα αν προσληφθείς ως ΑΚΩ να πας και ωρομίσθιος. Πιστεύω ότι δε γίνεται κιόλας, αλλά η προϋπηρεσία στην ωρομισθία θα είναι άχρηστη εφόσον του ΑΚΩ είναι πλήρους μοριοδότησης.

Κάποτε ένας αγγλικός ή πληροφορικός μπορούσε να παίρνει μισό μόριο προϋπηρεσίας από την πρωτοβάθμια και το άλλο μισό από τη δευτεροβάθμια, ώστε στο τέλος του μήνα είχε ένα ολόκληρο μόριο, όπως ο αναπληρωτής.
Τώρα δε γίνονται αυτά. Η εγκύκλιος είναι αφοπλιστική, με πολλές δικλείδες που δεν αφήνουν κανένα περιθώριο!

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1224 στις: Ιούλιος 12, 2011, 07:34:09 πμ »
Οσον αφορα τις περιοχες να βαλουμε και τις 30?
Αν βαλουμε 20 μονο?
Υπαρχει καμια παγιδα σε αυτο?
Τι λετε?
Γενικα τι πρεπει να προσεξουμε στην αιτηση και ποια διαφορα εχει απτην περσυνη?

Δικαιούσαι να "διεκδικήσεις" μέχρι και 30 περιοχές με όποια σειρά επιθυμείς (ΑΚΩ, ΑΜΩ).
Το πόσες θα συμπληρώσεις είναι προσωπική απόφαση θεωρώ.

Για τις αλλαγές που παρουσιάζει  η φετινή εγκύκλιος δες εδώ:

http://www.pde.gr/index.php?topic=23567.0
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος roulaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1225 στις: Ιούλιος 12, 2011, 07:54:43 πμ »
καλημερα! το mail το βάλατε όλοι υποχρεωτικά;

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1226 στις: Ιούλιος 12, 2011, 08:00:32 πμ »
ναι

Αποσυνδεδεμένος roulaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1227 στις: Ιούλιος 12, 2011, 08:06:23 πμ »
ευχαριστώ... μπορώ να το διορθώσω ε;μέχρι να λήξει η προθεσμία.

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1228 στις: Ιούλιος 12, 2011, 08:12:00 πμ »
ευχαριστώ... μπορώ να το διορθώσω ε;μέχρι να λήξει η προθεσμία.

Ναι, μπορείς!
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος speed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1229 στις: Ιούλιος 12, 2011, 08:17:02 πμ »
Καλημέρα! Δεν πρόλαβα να φτάσω στη ΔΔΕ στο Μαρούσι και με παίρνουν τηλ. ότι είναι ήδη στο νούμερο 47 (ώρα 07:45) και ότι δε θα εξυπηρετήσουν άλλους για σήμερα οπότε να μην κάνω τον κόπο καν να πάω. Τσάμπα το πρωινό ξύπνημα. Αύριο το ξυπνητήρι στις 06:30!!! :-X

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1230 στις: Ιούλιος 12, 2011, 09:40:53 πμ »
ωχ ρε παιδια τι χαλι ειναι αυτο...εμας 10-2 εξυπηρετουν

Αποσυνδεδεμένος lloullou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1231 στις: Ιούλιος 12, 2011, 11:30:11 πμ »
οπότε για να καταλάβω... αν με πάρουν ΑΜΩ στην Α'βαθμια δε μπορώ να συμπληρώσω ώρες στην Β'βαθμια ως ωρομίσθια? ή μπορώ αν είμαι πάλι στην Α'βαθμια?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 255
Σύνολο: 257

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.