*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα  (Αναγνώστηκε 138443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Newfree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #784 στις: Ιούλιος 24, 2022, 03:32:58 μμ »
Κακά τα ψεμματα. Τον γραπτό τον υποστηρίζουν όσοι έχουν ελάχιστες έως καθόλου πιθανότητες να προσληφθούν ως αναπληρωτές ή να διοριστούν ως μόνιμοι. Υπάρχουν και κάποιοι πραγματικοί ιδεολόγοι που θεωρούν ότι είναι σωστό να γίνει, έστω και αν μπορούν να διοριστούν τα επόμενα χρόνια με το ισχύον σύστημα, αλλά είναι ελάχιστοι. Οι περισσότεροι θεωρούν ότι οι κόποι τους πρέπει να ανταμειφθούν είτε λόγω της ταλαιπωρίας που έχουν τραβήξει από τη πολυετή αναπλήρωση και της προϋπηρεσίας που έχουν, είτε λόγω οικονομικής αιμορραγίας και μόχθου πνευματικού πολλών ετών για μεταπτυχιακές σπουδές (με εξαίρεση τα μαϊμού μεταπτυχιακά). Το σίγουρο είναι ότι το ισχύον σύστημα έχει αδικήσει τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που δεν τους μοριοδοτει καθόλου, ενώ θα έπρεπε να το κάνει αναλογικά και συγκριτικά με το κόπο τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:01:19 »

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #785 στις: Ιούλιος 24, 2022, 03:44:18 μμ »
Έχω συμμετάσχει σε 4 γραπτούς διαγωνισμούς.Δις υψηλόβαθμος(και τις δύο 200 θέσεις κάτω από τον τελευταίο διοριστέο).Στα 20(!) χρόνια λοιπόν από το 2002 εργάστηκα 9 χρόνια ως ωρομίσθιος ενώ θα έπρεπε να εργαστώ ως αναπληρωτής σύμφωνα με το Σύνταγμα και διορισμένος μόνιμος σύμφωνα με το Σ.τ.Ε. από το 2004 ή το 2006 λόγω κλοπής μου αντισυνταγματικής.Εργάστηκα μόλις 1 χρόνο πλήρους ωραρίου αναπληρωτής 40 χλμ.(!) από το σπίτι μου από τον Νοέμβρη το 2019(!) κι ενώ από το 2012 έως το 2019 δεν δούλεψα καθόλου(!)και μισή χρονιά αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου (15 ώρες) από τον Γενάρη.Λες να θέλω να ξαναδώσω γραπτό;Με 6 μήνες διάβασμα επί 8ωρου,1.000 € νέα βιβλία.Να πιστέψω ποιόν;

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #786 στις: Ιούλιος 24, 2022, 03:49:12 μμ »
Έχω συμμετάσχει σε 4 γραπτούς διαγωνισμούς.Δις υψηλόβαθμος(και τις δύο 200 θέσεις κάτω από τον τελευταίο διοριστέο).Στα 20(!) χρόνια λοιπόν από το 2002 εργάστηκα 9 χρόνια ως ωρομίσθιος ενώ θα έπρεπε να εργαστώ ως αναπληρωτής σύμφωνα με το Σύνταγμα και διορισμένος μόνιμος σύμφωνα με το Σ.τ.Ε. από το 2004 ή το 2006 λόγω κλοπής μου αντισυνταγματικής.Εργάστηκα μόλις 1 χρόνο πλήρους ωραρίου αναπληρωτής 40 χλμ.(!) από το σπίτι μου από τον Νοέμβρη το 2019(!) κι ενώ από το 2012 έως το 2019 δεν δούλεψα καθόλου(!)και μισή χρονιά αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου (15 ώρες) από τον Γενάρη.Λες να θέλω να ξαναδώσω γραπτό;Με 6 μήνες διάβασμα επί 8ωρου,1.000 € νέα βιβλία.Να πιστέψω ποιόν;
1. Το δικό σου παράδειγμα είναι πολύ συγκεκριμένο, ίσως δικαίως διαμαρτύρεσαι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο διαγωνισμός δεν είναι η καλύτερη υπό τις παρούσες συνθήκες λύση για την συντριπτική πλειοψηφία όλων
2. γιατί δεν προσέφυγες στην δικαιοσύνη? πάρα πολλοί έχουν διοριστεί πρόσφατα μετά από δικαστικές αποφάσεις σε σχέση με την 'κλοπή' θέσεων

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #787 στις: Ιούλιος 24, 2022, 03:50:28 μμ »
1.Υποστηρίζω τον γραπτό ως την καλύτερη δυνατή λύση,
3.Έχω προσφύγει δικαστικά από το 2015.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:01:19 »

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #788 στις: Ιούλιος 24, 2022, 03:55:15 μμ »
3.<<Ίσως δικαίως διαμαρτύρεσαι>>γράφεις.Ίσως;

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #789 στις: Ιούλιος 24, 2022, 03:59:49 μμ »
E εντάξει αφού δεν με…έβαλαν φυλακή μετά από βασανισμό να είμαι ευχαριστημένος ε;

Αποσυνδεδεμένος Newfree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #790 στις: Ιούλιος 24, 2022, 04:01:28 μμ »
Έχω συμμετάσχει σε 4 γραπτούς διαγωνισμούς.Δις υψηλόβαθμος(και τις δύο 200 θέσεις κάτω από τον τελευταίο διοριστέο).Στα 20(!) χρόνια λοιπόν από το 2002 εργάστηκα 9 χρόνια ως ωρομίσθιος ενώ θα έπρεπε να εργαστώ ως αναπληρωτής σύμφωνα με το Σύνταγμα και διορισμένος μόνιμος σύμφωνα με το Σ.τ.Ε. από το 2004 ή το 2006 λόγω κλοπής μου αντισυνταγματικής.Εργάστηκα μόλις 1 χρόνο πλήρους ωραρίου αναπληρωτής 40 χλμ.(!) από το σπίτι μου από τον Νοέμβρη το 2019(!) κι ενώ από το 2012 έως το 2019 δεν δούλεψα καθόλου(!)και μισή χρονιά αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου (15 ώρες) από τον Γενάρη.Λες να θέλω να ξαναδώσω γραπτό;Με 6 μήνες διάβασμα επί 8ωρου,1.000 € νέα βιβλία.Να πιστέψω ποιόν;

Δικαίως αγανακτείς και αναμφίβολα είσαι αδικημένος, όπως θα ειναι και άλλοι σαν εσένα. Την ίδια αδικία και αναξιοκρατία βίωσαν αρκετοί άλλοι συνάδελφοί που δεν ήταν επιτυχόντες στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, αλλά είχαν κάνει μεταπτυχιακες σπουδες και δεν μπορούσαν να προσληφθούν ούτε ως ωρομισθιοι στη δημόσια εκπαίδευση για λόγους που αναφέρεις και εσυ. Μάλιστα γνωρίζω συναδέλφους που έχουν φύγει στο εξωτερικό προ μνημονιων και δεν σκοπευουν να ξαναγυρίσουν. Και τους καταλαβαίνω απόλυτα με όλα όσα συμβαίνουν και πρόκειται να ξανασυμβούν στο μέλλον (νέο μνημόνιο κλπ). 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #791 στις: Ιούλιος 24, 2022, 04:12:55 μμ »
Κακά τα ψεμματα. Τον γραπτό τον υποστηρίζουν όσοι έχουν ελάχιστες έως καθόλου πιθανότητες να προσληφθούν ως αναπληρωτές ή να διοριστούν ως μόνιμοι. Υπάρχουν και κάποιοι πραγματικοί ιδεολόγοι που θεωρούν ότι είναι σωστό να γίνει, έστω και αν μπορούν να διοριστούν τα επόμενα χρόνια με το ισχύον σύστημα, αλλά είναι ελάχιστοι. Οι περισσότεροι θεωρούν ότι οι κόποι τους πρέπει να ανταμειφθούν είτε λόγω της ταλαιπωρίας που έχουν τραβήξει από τη πολυετή αναπλήρωση και της προϋπηρεσίας που έχουν, είτε λόγω οικονομικής αιμορραγίας και μόχθου πνευματικού πολλών ετών για μεταπτυχιακές σπουδές (με εξαίρεση τα μαϊμού μεταπτυχιακά). Το σίγουρο είναι ότι το ισχύον σύστημα έχει αδικήσει τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που δεν τους μοριοδοτει καθόλου, ενώ θα έπρεπε να το κάνει αναλογικά και συγκριτικά με το κόπο τους.

Όσοι έχουν προϋπηρεσια είναι λογικό να μην υποστηρίζουν τον ΑΣΕΠ αυτήν την στιγμή. Το θέμα είναι αν γενικα ο κλάδος ήταν ποτέ υπέρ του ΑΣΕΠ, αυτό με λυπεί εμένα. Έχω καταλάβει ότι δεν ήταν. Μάλιστα όταν διορίστηκα, όποιον έβλεπα σχετικά νέο τον ρωτούσα με ενθουσιασμό με ποιον ΑΣΕΠ είχε μπει και δεν έβρισκα σχεδον κανέναν! Στο σχολείο μου, που έχει χαμηλό μέσο όρο ηλικιασ, μόνο 3 -5 άτομα έχουμε διοριστεί με ΑΣΕΠ, κανένας ντόπιος ανάμεσα μας, οι ντόπιοι μάλιστα δεν έχουν φύγει καν από το σπίτι τους, ή αν έφυγαν θα ήταν για 1-2 χρόνια το πολύ, εκμεταλλεύτηκαν άλλες διευκολύνσεις και τρούπωσαν, δεν θέλω να πω πιο πολλά γιατί θα γίνει αντιληπτο σε ποιο μέρος αναφέρομαι.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #792 στις: Ιούλιος 24, 2022, 04:22:25 μμ »
Ενώ οι γραπτές εξετάσεις διαχρονικά είναι ο πιο ασφαλής τρόπος διερεύνησης απόκτησης γνώσεων και το ξέρει όλη η εκπαιδευτική κοινότητα αυτό σαν στρουθοκάμηλοι επειδή δεν θέλουν ή δεν μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτές τον απαξιώνουν!Σκέψου να τους έλεγε μαθητής τους:περνάω στην τάδε σχολή με πανελλήνιες εξετάσεις ή με…απλή παρουσία;

Αποσυνδεδεμένος Newfree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #793 στις: Ιούλιος 24, 2022, 04:45:18 μμ »
Ενώ οι γραπτές εξετάσεις διαχρονικά είναι ο πιο ασφαλής τρόπος διερεύνησης απόκτησης γνώσεων και το ξέρει όλη η εκπαιδευτική κοινότητα αυτό σαν στρουθοκάμηλοι επειδή δεν θέλουν ή δεν μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτές τον απαξιώνουν!Σκέψου να τους έλεγε μαθητής τους:περνάω στην τάδε σχολή με πανελλήνιες εξετάσεις ή με…απλή παρουσία;


Είναι ένας τρόπος αξιολόγησης και δη γνωσεων ο γραπτός διαγωνισμός, αλλά δεν διασφαλίζει ότι ο εκπαιδευτικός που θα προσληφθεί θα είναι καλύτερος και ιδιαίτερα στο παιδαγωγικό κομμάτι που είναι και το σημαντικότερο όλων κατ' εμέ, από κάποιον άλλο που έγραψε μια μονάδα πιο κάτω στο διαγωνισμό από τον τελευταίο διορισθέντα. Όσο για τους μαθητές που αναφέρεις και έχουν περάσει σε πανεπιστημιακές σχολες μέσω των πανελληνιων εξετάσεων, ακόμη και με βαθμό 2, επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν είναι απαραίτητα πιο μορφωμένοι από κάποιους άλλους αποφοιτους Λυκείου.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #794 στις: Ιούλιος 24, 2022, 05:00:32 μμ »
Ενώ το να μπαίνεις σε έναν πίνακα και να σε παίρνει τηλέφωνο για να πας αναπληρωτής και εν τέλει να διορίζεσαι σε κάνει καλό ε;Και μάλιστα καλύτερο από αυτόν που διάβασε και έδωσε γραπτό;Όσο για τους μαθητές δεν ζητήσαμε μόρφωση.Άλλο το ένα άλλο το άλλο.Μην τα συγχέουμε.Οι εξετάσεις δεν πιστοποιούν μόρφωση.Σιγά σιγά θα νιώσω και…ένοχος που με έκλεψαν και δουλεύουν άλλοι αντί για εμένα αναπληρωτές και μόνιμοι!Θα ζητήσω και συγγνώμη που με έχουν κλέψει 20(!) μόλις χρόνια ενώ διάβαζα σαν τρελλός ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΨΙΧΟΥΛΑ…Ευχαριστώ για την…ενσυναίσθηση!Ζήτω η προϋπηρεσία!

Αποσυνδεδεμένος anatolithan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #795 στις: Ιούλιος 24, 2022, 06:54:49 μμ »
Έχω συμμετάσχει σε 4 γραπτούς διαγωνισμούς.Δις υψηλόβαθμος(και τις δύο 200 θέσεις κάτω από τον τελευταίο διοριστέο).Στα 20(!) χρόνια λοιπόν από το 2002 εργάστηκα 9 χρόνια ως ωρομίσθιος ενώ θα έπρεπε να εργαστώ ως αναπληρωτής σύμφωνα με το Σύνταγμα και διορισμένος μόνιμος σύμφωνα με το Σ.τ.Ε. από το 2004 ή το 2006 λόγω κλοπής μου αντισυνταγματικής.Εργάστηκα μόλις 1 χρόνο πλήρους ωραρίου αναπληρωτής 40 χλμ.(!) από το σπίτι μου από τον Νοέμβρη το 2019(!) κι ενώ από το 2012 έως το 2019 δεν δούλεψα καθόλου(!)και μισή χρονιά αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου (15 ώρες) από τον Γενάρη.Λες να θέλω να ξαναδώσω γραπτό;Με 6 μήνες διάβασμα επί 8ωρου,1.000 € νέα βιβλία.Να πιστέψω ποιόν;
Πραγματικά απίστευτο και εξοργιστικό ολο αυτό!!!! :( :( :(Συγγνώμη τι ειδικότητα ειστε

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #796 στις: Ιούλιος 24, 2022, 07:00:12 μμ »
Γυμναστής.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #797 στις: Ιούλιος 24, 2022, 07:08:40 μμ »


Είναι ένας τρόπος αξιολόγησης και δη γνωσεων ο γραπτός διαγωνισμός, αλλά δεν διασφαλίζει ότι ο εκπαιδευτικός που θα προσληφθεί θα είναι καλύτερος και ιδιαίτερα στο παιδαγωγικό κομμάτι που είναι και το σημαντικότερο όλων κατ' εμέ, από κάποιον άλλο που έγραψε μια μονάδα πιο κάτω στο διαγωνισμό από τον τελευταίο διορισθέντα. Όσο για τους μαθητές που αναφέρεις και έχουν περάσει σε πανεπιστημιακές σχολες μέσω των πανελληνιων εξετάσεων, ακόμη και με βαθμό 2, επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν είναι απαραίτητα πιο μορφωμένοι από κάποιους άλλους αποφοιτους Λυκείου.

Είναι διαγωνισμός, άρα ο αριθμός θέσεων αυθαίρετος άρα δεν σημαίνει ότι ο 201 ας πούμε είναι χειρότερος από τον 200 που πήρε την τελευταία θέση. Ισχύει αυτό. Αλλά είναι κι ένα κριτήριο να ξεχωρίσει ο πτυχιούχος του 8 από τον πτυχιούχο του 6, που λογικά δεν έχει καμία ελπίδα. Και βασικά είναι το μόνο σύστημα που όλοι πάνε επι ίσοις οροις γιατί μοναδικό προαπαιτούμενο είναι οι γνώσεις και η μελέτη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 314
Σύνολο: 316

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.