*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 444613 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1568 στις: Απρίλιος 30, 2020, 12:54:55 μμ »
Δεν περίμενα και από σένα να διαχωριζεις τους συναδέλφους σε διορισμένους και αδιοριστους.
Με αυτό τον τρόπο όμως, εκθέτεις τους διορισμένους...

Ουτε εγω περιμενα απο σενα να διαχωριζεις τους συναδελφους σε ηθικους και ανηθικους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:07:20 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1569 στις: Απρίλιος 30, 2020, 01:04:14 μμ »
Ουτε εγω περιμενα απο σενα να διαχωριζεις τους συναδελφους σε ηθικους και ανηθικους
Μα τον sapore θεωρώ ηθικό. Δεν αναφερθηκα καν σε σένα.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1570 στις: Απρίλιος 30, 2020, 01:04:39 μμ »
JackB, είσαι ψευτάκος.
11/5 σού έγραψα, παγώνι.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1571 στις: Απρίλιος 30, 2020, 01:05:01 μμ »
Δεν περίμενα και από σένα να διαχωριζεις τους συναδέλφους σε διορισμένους και αδιοριστους.
Με αυτό τον τρόπο όμως, εκθέτεις τους διορισμένους...

Τα έχω εξηγήσει 1 δις φορές: Κανένας "διαχωρισμός".
Αλλά το 90% των αναπληρωτών (ειδικά της €ιδικής: ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ "ΔΙΟΡΙΣΜΟ"  ;D ): Μιλάνε εξ'ιδίου οφέλους:
ΚΑΙ δε θα πάνε σχολείο για φέτος.
ΚΑι θα περιμένουν οι υπόλοιποι να τους τα "ανοίξουν" (να "πάρει μπρος" χωρίς κανένα δικό τους κόστος) για να "διοριστούν".

Για μένα είναι σαφές (ό,ποια "αφορμή"/"ενδιάμεσο" και να γινόταν: Είτε κοροωνοϊός είτε "σεισμός": ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ): Όσο κι ΑΝ δε γίνεται σαφές στην "αιτιοκρατία" που μας μάθαν:

Παρτακισμός (90%: ΚΑΙ μαζί και τα "χλωρά") ==> No "διορισμός"....

ΔΕ γίνεται σαφές , το κατανοώ.
Εξ'ου και όσα μας αραδιάζουν οι €ιδικοί ("Αγωγής") εδώ μέσα: ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ: Βγάλτε οι άλλοι "το φίδι απ'την τρύπα" να "διοριστούμε".

Είναι πολύ απλό.
ΑΛΛΑ , έτσι κι αλλιώς: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.
Παράθεση των post μου και άλλων θα ξανακάνω και το Σεπτέμβρη και το 2021 και 2022.

ΚΑΙ τότε θα δούμε.
ΟΚ: Ως το ρουά-μάτ; Δεκτόν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:07:20 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2950
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1572 στις: Απρίλιος 30, 2020, 01:08:38 μμ »
Εγώ παιδιά δεν έχω κι οπότε θα πάγω στο σχολειό κι ό,τι γίνει. Αλλά τους συναδέλφους με οικογένεια και παιδάκια τους καταλαβαίνω απόλυτα και να πράξουν με πρώτο και κύριο γνώμονα την υ γ ε ί α. Ό,τι θεωρούν σωστότερο. Απ' τη στιγμή που δεν είμαι γονέας δεν ημπορώ να κάμω υποδείξεις. Εσύ nikos99 είσαι γονιός ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1573 στις: Απρίλιος 30, 2020, 01:10:55 μμ »
 Ας πούμε ότι εγω που κινδυνεύω γιατί είμαι σε ήπια ανοσοκαταστολή με απροσδιόριστο αυτοάνοσο νόσημα και είμαι αναπληρωτής Α) δεν μπορώ να πάρω άδεια, Β) δεν μπορώ να δικαιολογήσω τις απουσίες του παιδιού μου, Γ) αν παραιτηθώ αποκλείομαι από την επόμενη χρονιά, Δ)αν παραιτηθώ χάνω το ταμείο ανεργίας Ε) αν παω στο σχολείο κινδυνεύω να αρρωστήσω σοβαρά Ζ) ακόμη και αν παραιτηθώ συνεχίζω να μην μπορώ να δικαιολογήσω τις απουσίες του παιδιού μου Η)ανησυχω για το παιδί μου με επίσης "ελαφρα" ζητήματα υγείας

Δεν νομίζω ότι για τους μόνιμους συναδέλφους οι ανησυχίες είναι διαφορετικές με εξαίρεση τα Γ και Δ
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1574 στις: Απρίλιος 30, 2020, 01:14:03 μμ »
ΚΑΙ δε θα πάνε σχολείο για φέτος.
ΚΑι θα περιμένουν οι υπόλοιποι να τους τα "ανοίξουν" (να "πάρει μπρος" χωρίς κανένα δικό τους κόστος) για να "διοριστούν".

Γιατί δεν το λες ευθέως;;;
Κάποια μπουμπούκια εδώ μέσα θέλουν να ανοίξουν τα σχολεία ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΟΥΝ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ!

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2020, 06:32:54 μμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1575 στις: Απρίλιος 30, 2020, 01:20:31 μμ »
Εβπ διοριστηκαν πάντως αλλά με την λογική σου θα ξεδιοριστουν. Βρε λες να ξεδιοριστουν?

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1576 στις: Απρίλιος 30, 2020, 01:22:41 μμ »
Εβπ διοριστηκαν πάντως αλλά με την λογική σου θα ξεδιοριστουν. Βρε λες να ξεδιοριστουν?

Το κρατάω για παράθεση το 2021-22.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2950
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1577 στις: Απρίλιος 30, 2020, 01:36:26 μμ »
Δεν είν' οι διορισμοί το θέμα. Αλλά το απλό απλούστατο γεγονός ότι δεν ημπορούμε να κάνομε υποδείξεις στο τι θα πράξει ο ένας ή ο άλλος συνάδελφος. Δεν αντιλαμβάνομαι την αγωνιώδη προσπάθεια του nikos99 να μας πείσει τι; Για τις θέσεις του; Οκ. Ο καθείς κι η άποψή του. Κι οι λοιμωξιολόγοι μεταξύ τους διαφωνούν. Οπαδικό θα το κάνουμε; Εγώ είμαι του Τσιόδρα κι εγώ του Μαγιορκίνη και πάμε να λύσομε τις διαφορές μας;

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2950
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1578 στις: Απρίλιος 30, 2020, 01:46:45 μμ »
Α, και κάτι ακόμη. Είναι επιεικώς απαράδεκτο άμα ο αναπληρωτής χρειαστεί αναρρωτική να μην πληρώνεται τις μέρες απουσίας. Αυτό πρέπει ν' αλλάξει κι αντίς να συζητάμε αυτά λέμε άρες μάρες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1579 στις: Απρίλιος 30, 2020, 03:14:26 μμ »
Η κατάσταση με το Υπουργείο Παιδείας & τους ειδικούς είναι για γέλια και για κλάματα...
Το Υπουργείο θέλει να δείξει μια εικόνα "άψογη", ότι αφού η Κυβέρνηση τιθάσευσε τον ιό, τώρα ανοίγουμε και τα σχολεία, να κάνουν τα παιδιά μάθημα και τηρούμε και τους όρους υγιεινής (εδώ γελάμε), χωρίς να δηλώσουν ευθαρσώς ότι πρόκειται για έναν κεκαλυμμένο πειραματισμό ούτε φυσικά να λένε πως, μετά την καραντίνα, τώρα έρχεται η τακτική της ανοσίας της αγέλης (κι όσοι αντέξουν)...
Οι δε ειδικοί, άλλα υποστήριζαν στην αρχή της νόσου κι άλλα τώρα (που η ύφεση κι η κρίση ζορίζουν), άλλα έλεγαν για τις μάσκες αρχικά κι άλλα τις τελευταίες ημέρες, αλλού μάς λένε υποχρεωτική η μάσκα, αλλού και ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ είναι προαιρετική και συνεχίζουν και με άλλα αντιφατικά για μελέτες, φάρμακα, μικρά παιδιά κλπ. Όπως βλέπω, διεκδικούν με μεγάλες αξιώσεις την καριέρα πολιτικού! Τους την εύχομαι.
Τα σχολεία δε χρειαζόταν ν' ανοίξουν καν, αφού το ΡΙΣΚΟ είναι σαφώς μεγαλύτερο από τις ωφέλειες (ποιες αλήθεια ωφέλειες για τους μαθητές σε αυτό το χρονικό σημείο της σχολικής χρονιάς και με τη συμμετοχή να είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ). Ακόμη, είναι ντροπή να υποτιμούν τη νοημοσύνη μας! Λένε ότι αν βρεθεί κάποιος μαθητής να νοσεί, δε θα κλείσει όλο το σχολείο, αλλά μόνο η συγκεκριμένη τάξη...! Ότι τα ανοιχτά παράθυρα στις αίθουσες, θα μάς σώσουν...! Ότι θα βγαίνουμε άλλες ώρες για διαλείμματα και δε θα υπάρχει συγχρωτισμός...! Αστεία πράγματα! Ειδικοί δεν είμαστε, έχουμε όμως σκέψη και κρίση! Το μόνο τους μέλημα έπρεπε να ήταν η διεξαγωγή των Πανελλαδικών και μόνο κι όχι να διακινδυνεύουν να χάσουν τις εξετάσεις τους για τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ οι μαθητές της Γ' Λυκείου! Τι θα πουν άραγε στους 5, 10 ή 100 μαθητές που θα ασθενήσουν και δε θα μπορέσουν να δώσουν Πανελλαδικές κανονικά; Ότι ο Σεπτέμβριος είναι κοντά; Ή ότι πάντ υπάρχουν παράπλευρες απώλειες;
Για να μην κουράζω πιο πολύ όμως, κανένας σοβαρός σχεδιασμός από το Υπουργείο, που πέρα από τα λόγια, είναι ανίκανο για πράξεις. Καμία διορατικότητα, καμία προνοητικότητα, καμία σοβαρή πρόταση για την επόμενη σχολική χρονιά, πέραν του ότι αυτή θα ξεκινήσει νωρίτερα. Καμία μέριμνα για τους εκπαιδευτικούς, λες κι αυτοί δεν στήριξαν τους μαθητές τους, στα δύσκολα που πέρασαν...! Και δυστυχώς, βλέπω και κάποιους "συναδέλφους" να δείχνουν υπέρμετρο ζήλο για την επιστροφή στα σχολεία, λες κι από αυτήν εξαρτάται ο διορισμός τους, (αν δηλ. γίνουν διορισμοί με αυτή την ύφεση, που παραδέχτηκε κι ο Πρωθυπουργός, κοιτάζοντας πιο πολύ τη διέξοδο των εκλογών...)!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1580 στις: Απρίλιος 30, 2020, 03:26:43 μμ »
Δεν έχω αγωνία για τον διορισμό μου. Δεν περιμένω να διοριστώ. Μου κάνει εντύπωση όμως που τα δικά μου μηνύματα ματαφράζονται ως ''αγωνία, πρεμούρα και  υπέρμετρη σπουδή'' ενώ τα δικά σας, (των άλλων 'ντε), ''προβληματισμός, εύλογες ανησυχιες και ροζ ομορφιές''.
Ισως να έχετε δικιο αν και μακάρι όλα να κυλήσουν καλά.
Θα έχουμε πρόβλημα τον Σεπτέμβρη, φοβάμαι, αν συνεχιστεί η τηλεκπαιδευση.
Με συγχωρείτε για τα πολλά μηνύματα. Γεια σας.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1581 στις: Απρίλιος 30, 2020, 03:46:17 μμ »
@gia
"Και δυστυχώς, βλέπω και κάποιους "συναδέλφους" να δείχνουν υπέρμετρο ζήλο για την επιστροφή στα σχολεία, λες κι από αυτήν εξαρτάται ο διορισμός τους"

Δε νομίζω ότι είναι κανένας συνάδελφος τόσο άσχετος που να συνδέει το ένα με το άλλο. Απλώς ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να διαφωνεί ή να συμφωνεί με το άνοιγμα των σχολείων. Δημοκρατία έχουμε (έστω και τυπικά).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2020, 04:21:35 μμ από ΡΕΑ.Τ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.