*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769351 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2394 στις: Ιούνιος 05, 2013, 04:46:46 μμ »
εδώ προσπαθούμε να κερδίσουμε το δικαίωμα αμοιβαίας μετάθεσης οι όντες σε διάθεση, τις αμοιβαίες αποσπάσεις θα τις εντάξω στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας! :D


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:44:23 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2395 στις: Ιούνιος 05, 2013, 04:49:01 μμ »
Η αμοιβαία απόσπαση μήπως την παρούσα στιγμή θα δημιουργούσε περισσότερα προβλήματα από αυτά που θα έλυνε;
Δεν είμαι αντίθετος αλλά η αμοιβαία απόσπαση αν δεν κάνω λάθος εξυπηρετεί μόνο όσους έχουν οργανική και "καλυμμένο" ωράριο.
Επίσης δεν ξέρω πόσα διαδικαστικά απαιτούνται για τις αμοιβαίες από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2396 στις: Ιούνιος 05, 2013, 04:51:51 μμ »
κι όμως, όσο και να σου φαίνεται απίστευτο, το θεσμικό πλαίσιο των αποσπάσεων ειναι πολύ πιο ευέλικτο απο αυτο των μεταθέσεων - και αρα πιο υλοποιήσιμο.

οι αμοιβαίες αποσπάσεις μπορούν να γίνουν σε πραγματικό χρόνο:
οι λειτουργικές τοποθετήσεις να γίνονται αύγουστο όχι σεπτέμβριο , οπότε να ξέρουμε αρκετά νωρίτερα το πραγματικό και υπαρκτό ωράριο κάποιου.Δεδομένου μάλιστα ότι η απόσπαση καλύπτει και  λειτουργικό κενό δεν είναι απαραίτητη η υπαρξη οργανικής.

επίσης η αμοιβαία απόσπαση δεν θέτει τις δεσμεύσεις της αμοιβαίας μετάθεσης - δηλαδή πχ την διαφορά υπηρεσίας μεταξύ των αιτούντων στα δέκα χρόνια ή την υπηρέτηση της οργανικής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2013, 04:53:38 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2397 στις: Ιούνιος 05, 2013, 04:54:44 μμ »
Πιστεύεις ότι μέχρι τον Οκτωβρη υπάρχει ωράριο;
Ποιος μου λέει ότι δεν θα γίνει η αμοιβαία απόσπαση και ένας από τους δύο θα ψάχνει για ώρες Οκτώβρη-Νοεμβρη;
Πρόσεξε δεν είμαι αντίθετος σε αυτό που λες αλλά επειδή ξέρω πως δουλεύει το σύστημα και τα πάρε δώσε των ωρών εγώ προσωπικά θα ημουν πολύ επιφυλακτικός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:44:23 »

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2398 στις: Ιούνιος 05, 2013, 04:55:06 μμ »
ρε bitch δεν πας για υπουργός Παιδείας; ;)

Εμείς καλά τα λέμε, αλλά χωρίς πολιτική βούληση τίποτα δεν θα γίνει.

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2399 στις: Ιούνιος 05, 2013, 05:07:23 μμ »
Η οργανικότητα στις θέσεις διδασκαλίας ανά σχολική μονάδα κλπ θα έπρεπε να έχει την έννοια της συνεχούς υπηρέτησης της από τον κατέχοντα εκπαιδευτικό.
Σήμερα, κατέχω μία οργανική που δεν υπηρετώ σημαίνει ότι αποκλείω μια μετάθεση πιθανότατα κάποιου οικογενειάρχη που θα την υπηρετούσε και θα έλυνε ή θα περιόριζε το πρόβλημά του. Θεωρώ πράγματι ότι η οργανικότητα και οι προϋποθέσεις της πρέπει να επανεξεταστούν. Διαφορετικά για μένα 5 προσλήψεις αναπληρωτών στην Κόρινθο κάθε χρόνο και ο μόνιμος Κορίνθιος της ίδιας ειδικότητας καθηλωμένος στην Τήλο συνιστά μ α λ α κ ί α ν. Για τον "μόνιμο" βεβαίως.

ΥΓ. Τα περί ...πολυπλοκότητας του συστήματος και πολυπαραμετροποίησης που θα ισχυριστούν κάποιοι μπορούν να συνοψιστούν στο εξής απλούν: έλλειψη πολιτικής βούλησης. Μία πρώτη σκέψη είναι ότι εξυπηρετείται αναμφίβολα ένας επιπλέον: ο προσλαμβανόμενος αναπληρωτής.
Είναι γνωστό ότι η διοικητική επιστήμη έχει λύσει πολύ δυσκολότερα προβλήματα από αυτό.
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2400 στις: Ιούνιος 05, 2013, 05:09:40 μμ »
Πιστεύεις ότι μέχρι τον Οκτωβρη υπάρχει ωράριο;
Ποιος μου λέει ότι δεν θα γίνει η αμοιβαία απόσπαση και ένας από τους δύο θα ψάχνει για ώρες Οκτώβρη-Νοεμβρη;
Πρόσεξε δεν είμαι αντίθετος σε αυτό που λες αλλά επειδή ξέρω πως δουλεύει το σύστημα και τα πάρε δώσε των ωρών εγώ προσωπικά θα ημουν πολύ επιφυλακτικός.

επί Στυλιανίδη το σύστημα αυτό δούλεψε ρολόι !! Ακόμα θυμόμαστε την χρονιά εκείνη!! Αυτό σημαινει ότι όλα μπορούν να γίνουν.
το ότι Οκτώβριο μήνα δεν έχουμε εικόνα για ωράριο συμβαίνει γιατί στο μεταξύ έχουμε 31 αυγούστου αποσπάσεις σε φορείς, στα καπάκια πρώτη και δεύτερη φάση αποσπάσεων απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, ανατροφής που σκάνε μύτη αρχές οκτώβρη και άλλα ωραία. Αν έχεις φροντίσει όλα αυτά να τα χεις λυσει ως 20 αυγούστου όλα τα άλλα ρολάρουν εύκολα απο μόνα τους.

ρε bitch δεν πας για υπουργός Παιδείας; ;)

Εμείς καλά τα λέμε, αλλά χωρίς πολιτική βούληση τίποτα δεν θα γίνει.


 ;D ;D ;D  δεν έχω το ένα και μοναδικό ταλέντο που χρειάζεται η θέση αυτή : να τα πηγαίνω καλά με τα ρουσφέτια...

για να υπάρξει πολιτική βούληση πρέπει να υπάρξει και η ανάλογη πίεση... Ως τώρα δεν βλέπω παρά καταγγελτικές ανακοινώσεις απο τους συνδικαλιστές των εκπαιδευτικών. Ένα κείμενο με σαφείς και συγκεκριμένες προτάσεις ( όχι συνθηματα τύπου " μισθός νεοδιόριστου 2000€ και Μεταθέσεις τώρα!! " ) - μιλάω για συγκεκριμένες προτάσεις δεν έχω δει. Να κατατεθεί στον Υπουργό, σε όλους τους βουλευτές, όλα τα κόμματα, να πάρουν θέση όλοι, να πρέπει να απαντήσουν όλοι. Αφου όλα μεταφράζονται σε ψήφους, να διαπραγματευθούν οι ψηφοι. ...

και να γράψω και κάτι που θυμήθηκα πάλι σήμερα: ο Ιούνιος σιγά σιγά τελειώνει... Στο τέλος του μήνα πού θα αναλάβουν οι αποσπασμενοι; Θα πρέπει να διασχισουν όλο το Αιγαίο για να βάλουν μια υπογραφή; Θα βγει πάλι η γνωστή ανακοίνωση της Πυθίας "να διευκολυνθούν οι αποσπασμένοι" και να έχουμε το περσινό φαινομενο να μεταφράζει ο καθένας όπως θελει; Γιατί κανείς δεν μιλάει γι αυτό; Πότε περιμένουν ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2401 στις: Ιούνιος 05, 2013, 05:18:16 μμ »
Λοιπόν μπορώ να πω κάποια πράγματα; ή θα βγω εκτός topic;

Το σύστημα της κινητικότητας (με την έννοια το που υπηρετεί ο καθένας) των εκπαιδευτικών έχει στηθεί τελείως μα τελείως στρεβλά. Βρίζουμε τον εκάστοτε Υπουργό (όχι ότι δεν φταίει) αλλά θέλουμε να μην βλέπουμε πέρα από το μισό μέτρο. Ας τα πάρουμε από την αρχή.

1) Είμαστε ή όχι ο μοναδικός κλάδος Δ.Υ. που με την ανοχή μας (γιατί μας βόλευε) είχαμε δημιουργήσει έννοιες όπως υπεράριθμος και σε διάθεση; Οταν ήταν να καπαρώσουμε κάποια οριστική τοποθέτηση μας άρεσε να μας λένε υπεράριθμους και όταν θέλαμε να πάρουμε μια απόσπαση μας άρεσε να είμαστε στη διάθεση και ας υπήρχε οργανική στο ΠΥΣΔΕ. απλά δεν την παίρναμε. Τώρα που ο υπεράριθμος και ο διαθεσίτης αποκτά άλλη έννοια μας πειράζει.

2) Για να διοριστούμε βάζουμε το οπουδήποτε στην Ελλάδα. Μετά το πρώτο 15μερο ζητάμε απόσπαση, μετάθεση κ.τ.λ.

3) αν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι ας ξεκινήσουμε από το βασικο. Επιτέλους ας πει το κάθε σχολείο πόσους και ποιους καθηγητές θέλει. Με προγραμματισμό 5ετιας τουλάχιστον. Ας δουλεύουμε όλοι στα σχολεία κάποιες ώρες (όχι διδακτικές), και οι μη έχοντες πλήρες ωράριο για μάθημα ας κάνουν γραφειοκρατική δουλειά. Δεν μπορεί όμως να έχεις 2 ώρες μάθημα να έχεις καβατζώσει ένα σχολείο και να γίνεσαι γραφιάς του

4) Μεταθέσεις - αποσπάσεις κ.τ.λ. θα γίνονται από σχολείο σε σχολείο.

5) Οσοι περισσεύουν ας δοθεί μετάταξη σε αλλο πόστο στο Δημόσιο.

Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν γίνει έρμαια επιλογών άλλων. Το σημερινό σύστημα βολεύει Υπουργούς, συνδικαλιστές ΚΑΙ εκπαιδευτικούς. Θέλουμε να αλλάξει; ας το κάνουμε και ας χάσουμε κάποια προνόμια. Δεν το κάνουμε; Ε, ας μην φωνάζουμε μετά.

ΥΓ. Ξέρω ότι ενοχλώ κάποιους αλλά βαρέθηκα να είμαστε η χώρα με τις/τους περισσότερους drama queens. Ελεος πια!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2013, 05:23:12 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2402 στις: Ιούνιος 05, 2013, 05:21:05 μμ »
σε αυτά που γράφεις guesteacher θα συμφωνήσω παραπάνω απο απόλυτα!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος lhel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2404 στις: Ιούνιος 05, 2013, 05:30:33 μμ »
http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CF%80%CE%B5-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82
Μη στεναχωριέστε, ο υπουργός λεει θέσπισε κοινωνικά κριτήρια για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
αρκει να μην είστε νεοδιόριστοι.....


και όπως πάντα οι νεοδιόριστοι την πληρώνουν....παντα οι πιο παλιοί βολεύονται και οι νέοι....χειρότερα και απο στρατό έγιναν οι εκπαιδευτικοί..

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2405 στις: Ιούνιος 05, 2013, 05:36:07 μμ »
Και κάτι τελευταίο,

σαφώς και την πληρώνουν οι νεότεροι. Παντού, οπου δεν υπάρχει αξιοκρατία την πληρώνουν οι νεότεροι. Δείτε και τα ποσοστά ανεργίας παντού.
Οταν όμως μας έλεγαν για αξιολόγηση ένα μεγάλο ποσοστό και νέων δεν την ήθελε γιατί θα ήταν αναξιοκρατική.
Ωραία λοιπόν ερωτώ....Εχω έναν καθηγητή που μετά από 20 χρόνια έχει πιάσει ένα σχολείο και συμπληρώνει ωράριο και δεν προκειται να φύγει από εκεί μέχρι την σύνταξη (αφού δεν αξιολογείται) και έχω και ένα νεότερο, πιο βολικό μιας και ποτέ του δεν αντέδρασε παρά μόνο στο internet, που μπορεί να επανεκπαιδευτεί και να προσφέρει περισσότερα αλλου μιας και ο μεγαλύτερος και δεν θα πάει εύκολα (βλέπε πολιτικές γνωριμίες) και αν τελικά πάει θα μου τα κάνει μπάχαλο...ποιον θα κουνήσω;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2013, 05:37:47 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος konna70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2406 στις: Ιούνιος 05, 2013, 05:36:50 μμ »
Λοιπόν μπορώ να πω κάποια πράγματα; ή θα βγω εκτός topic;

Το σύστημα της κινητικότητας (με την έννοια το που υπηρετεί ο καθένας) των εκπαιδευτικών έχει στηθεί τελείως μα τελείως στρεβλά. Βρίζουμε τον εκάστοτε Υπουργό (όχι ότι δεν φταίει) αλλά θέλουμε να μην βλέπουμε πέρα από το μισό μέτρο. Ας τα πάρουμε από την αρχή.

1) Είμαστε ή όχι ο μοναδικός κλάδος Δ.Υ. που με την ανοχή μας (γιατί μας βόλευε) είχαμε δημιουργήσει έννοιες όπως υπεράριθμος και σε διάθεση; Οταν ήταν να καπαρώσουμε κάποια οριστική τοποθέτηση μας άρεσε να μας λένε υπεράριθμους και όταν θέλαμε να πάρουμε μια απόσπαση μας άρεσε να είμαστε στη διάθεση και ας υπήρχε οργανική στο ΠΥΣΔΕ. απλά δεν την παίρναμε. Τώρα που ο υπεράριθμος και ο διαθεσίτης αποκτά άλλη έννοια μας πειράζει.

2) Για να διοριστούμε βάζουμε το οπουδήποτε στην Ελλάδα. Μετά το πρώτο 15μερο ζητάμε απόσπαση, μετάθεση κ.τ.λ.

3) αν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι ας ξεκινήσουμε από το βασικο. Επιτέλους ας πει το κάθε σχολείο πόσους και ποιους καθηγητές θέλει. Με προγραμματισμό 5ετιας τουλάχιστον. Ας δουλεύουμε όλοι στα σχολεία κάποιες ώρες (όχι διδακτικές), και οι μη έχοντες πλήρες ωράριο για μάθημα ας κάνουν γραφειοκρατική δουλειά. Δεν μπορεί όμως να έχεις 2 ώρες μάθημα να έχεις καβατζώσει ένα σχολείο και να γίνεσαι γραφιάς του

4) Μεταθέσεις - αποσπάσεις κ.τ.λ. θα γίνονται από σχολείο σε σχολείο.

5) Οσοι περισσεύουν ας δοθεί μετάταξη σε αλλο πόστο στο Δημόσιο.

Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν γίνει έρμαια επιλογών άλλων. Το σημερινό σύστημα βολεύει Υπουργούς, συνδικαλιστές ΚΑΙ εκπαιδευτικούς. Θέλουμε να αλλάξει; ας το κάνουμε και ας χάσουμε κάποια προνόμια. Δεν το κάνουμε; Ε, ας μην φωνάζουμε μετά.

ΥΓ. Ξέρω ότι ενοχλώ κάποιους αλλά βαρέθηκα να είμαστε η χώρα με τις/τους περισσότερους drama queens. Ελεος πια!

πόσο δίκιο έχεις !!

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2407 στις: Ιούνιος 05, 2013, 05:42:45 μμ »
Και κάτι τελευταίο,

σαφώς και την πληρώνουν οι νεότεροι. Παντού, οπου δεν υπάρχει αξιοκρατία την πληρώνουν οι νεότεροι. Δείτε και τα ποσοστά ανεργίας παντού.
Οταν όμως μας έλεγαν για αξιολόγηση ένα μεγάλο ποσοστό και νέων δεν την ήθελε γιατί θα ήταν αναξιοκρατική.
Ωραία λοιπόν ερωτώ....Εχω έναν καθηγητή που μετά από 20 χρόνια έχει πιάσει ένα σχολείο και συμπληρώνει ωράριο και δεν προκειται να φύγει από εκεί μέχρι την σύνταξη (αφού δεν αξιολογείται) και έχω και ένα νεότερο, πιο βολικό μιας και ποτέ του δεν αντέδρασε παρά μόνο στο internet, που μπορεί να επανεκπαιδευτεί και να προσφέρει περισσότερα αλλου μιας και ο μεγαλύτερος και δεν θα πάει εύκολα (βλέπε πολιτικές γνωριμίες) και αν τελικά πάει θα μου τα κάνει μπάχαλο...ποιον θα κουνήσω;


από που συνάγεις ότι ο νεότερος (σε διορισμό) δεν αντιδρά; ή ότι είναι πιο "βολικός";
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.