*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01  (Αναγνώστηκε 76003 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ath_38

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #140 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 04:22:56 μμ »
Οι πληροφορίες μου είναι οι εξής:
1)
Για ατομική προσφυγή τώρα που εμείς δεν συμμετείχαμε με τις προηγούμενες ομάδες ο κ Χατζηφώτης ζητάει περίπου 1000 ευρώ μετα από επικοινωνία μου. Αν βρεθούμε κάποιοι το κόστος θα μειωθεί. Σε ομάδα νομίζω των 20 ζήτησε περίπου 130 (ας με διορθώσουν οι συνάδελφοι που έκαναν)
2) Σε πρώτη φάση πρέπει να κάνουμε αίτηση στον ασεπ (ηλεκτρονικά στην φόρμα επικοινωνίας που έχει το site) για να μας στείλουν κάτι σαν βεβαίωση επιτυχίας όπου φαίνεται η ακριβής σειρά μας στους διαγωνισμούς.
3)Το δικηγορικό γραφείο θα κάνει αίτηση στο υπουργείο για τον διορισμό μας που θα είναι αρνητική φυσικά έτσι ώστε να προχωρήσει το θέμα στο διοικητικό εφετείο.
4)Σε κάποιες μέρες (ένα μήνα νωρίς από οτι μου είπαν από τις 9 Μαρτίου) θα εκδικαστεί η πρώτη ατομική οπότε θα πάρουμε κάποια δεδομένα για το πως θα πάει. 3 -6 μήνες θα χρειαστεί για την τελική απόφαση.
5) Αν το αποτέλεσμα στην πρώτη εκδίκαση είναι θετικό οι δικηγόροι θα ζητήσουν παράπάνω αμοιβή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2016, 04:25:05 μμ από ath_38 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:20 »

Αποσυνδεδεμένος ath_38

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #141 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 10:21:54 πμ »
Εχουν εκδηλώσει μέχρι στιγμής 2 συνάδελφοι ενδιαφέρον για προσφυγή.

Αποσυνδεδεμένος mmagan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #142 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 03:01:52 μμ »
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και για τον κόπο που έκανες να επικοινωνήσεις με τον δικηγόρο. Κρίνω ότι τα 1000 ευρώ είναι αρκετά μεγάλο ποσό (ειδικά φέτος που τουλάχιστον εγώ είμαι άνεργη) για να κάνουμε ατομική προσφυγή. Οπότε θα έλεγα να αρχίζει να δηλώνει ενδιαφέρον όποιος είναι πρόθυμος να μπει στην διαδικασία αυτή και να οργανωθούμε καλύτερα έστω και το Μάρτιο.

Αποσυνδεδεμένος ath_38

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #143 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 07:42:41 μμ »
Mακάρι να βρεθούν και άλλοι συνάδελφοι για να πέσει η τιμή. Στην ερώτηση μου : Σε πόσο χρόνο (στο περίπου) θα μπορούσε να γίνει η προσφυγή από την στιγμή που ξεκινάμε  τις διαδικασίες το γραφείο του κ Χατζηφώτη μου απάντησε τα εξής.
Εξαρτάται πρώτα απ' όλα από το χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο θα απαντήσει στην αίτησή μας(υπουργείο). Περίπου όμως χρειάζονται κάποιοι μήνες.
Το ζητούμενο είναι να καταθέσουμε την αίτηση το συντομότερο δυνατόν και να προσβάλλουμε επίσης σύντομα την τυχόν αρνητική απάντηση του Υπουργείου ούτως ώστε να ​ζητήσουμε να εκδικασθεί η δική σας προσφυγή με αυτή των άλλων συναδέλφων σας που έχουν προσδιοριστεί δικάσιμοι Απρίλιο - Ιούνιο. Και τούτο προκειμένου να έχουμε θετική απόφαση για τον αναδρομικό σας διορισμό μέχρι την έναρξη του επόμενου σχολικού έτους, ήτοι Σεπτέμβριο του 2016.
Αυτό θα ήταν το καλύτερο δυνατόν αν και ποτέ κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει το χρόνο της εκδίκασης της προσφυγής!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:20 »

Αποσυνδεδεμένος ath_38

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #144 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 07:47:29 μμ »
Υπάρχει κανένας καλός συνάδελφος που να μπορεί να εξηγήσει τι σχέση έχει το ΔΕΑ που είναι 9 Μαρτίου με αυτο που λέει για <<των άλλων συναδέλφων σας που έχουν προσδιοριστεί δικάσιμοι Απρίλιο - Ιούνιο>>?

Αποσυνδεδεμένος el yon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #145 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 10:13:44 μμ »
9 Μαρτίου έιναι το δικαστήριο της πρώτης ομάδας. Πέρυσι όταν ξεκίνησε η όλη διαδικασία με τις αιτήσεις στο υπουργείο, επειδή όλοι οι συνάδελφοι δεν το έμαθαν ταυτόχρονα, και ενημερώθηκαν πιο αργά, όλη η διαδικασία έγινε με ομάδες αναλόγως των ημερομηνιών που μαζεύονταν, γιαυτό και τα δικαστήρια διαφορετικά- δεν ξέρω και αν χωρίστηκαν και ανά ειδικότητες. Επίσης νομίζω το διάστημα που πρέπει να απαντήσει το υπουργείο στις αιτήσεις είναι 60 μέρες (ή 40 δεν το θυμάμαι)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #146 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 08:54:21 μμ »
Υπάρχουν φήμες για αρνητική έκβαση της υπόθεσης των διοριστέων στο ΔΕ με το Χατζηφώτη. Οπότε ίσως θέλετε να περιμένετε λίγο. Δε ξέρω πώς θα επηρεάσει αυτό την υπόθεση των προσφυγών, ξέρω όμως ότι ο Χατζηφώτης περίμενε θετική έκβαση, ήταν μάλιστα σχετικά σίγουρος και σκόπευε να χρησιμοποιήσει αυτή τη θετική έκβαση ως επιχείρημα και όπλο στις προσφυγές.

Αποσυνδεδεμένος ath_38

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #147 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 09:00:24 μμ »
Συνάδελφε επειδή δεν γνωρίζω αρκετά οι διοριστέοι περιμένουν και το ΔΕ? Τί νόημα έχει αυτό αφού είναι πρώτη γραμμή για το υπουργείο για να διοριστούν. Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω,

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #148 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 09:04:55 μμ »
Καλά, πρώτη γραμμή είναι εδώ και πόσα χρόνια... Και η κοροϊδία καλά κρατεί... Η δικιά τους προσφυγή άνοιξε το δρόμο για τη δικιά μας. Αλλιώς δε θα είχαμε πάτημα. Θα κοιμόμασταν τον ύπνο του δικαίου. Οι φήμες όμως λένε ότι την έχασαν γιατί η απόφαση 527 λέει ότι πρέπει να είναι 100% σε κάθε ειδικότητα. Αυτοί έλεγαν ότι πήγαν αλλού οι πιστώσεις που ήταν για το διορισμό τους. Και το δικαστήριο αυτό δε το θεώρησε κακό. Κακό θεωρεί το διορισμό άλλων στη θέση τους, αλλά από την ίδια ειδικότητα. Βέβαια, αυτό σε κάποιους από τους διοριστέους ισχύει. Δε ξέρω... Προς το παρόν φήμες είναι αυτές. Και υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιοι προσφυγέντες να δικαιωθούν και κάποιοι όχι. Γιατί σε κάποιες ειδικότητες έχει γίνει πάρτυ κανονικό εκτός ΑΣΕΠ...

Αποσυνδεδεμένος ath_38

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #149 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 09:09:05 μμ »
μα για αυτό κάνουμε προσφυγή εμείς επειδή με το 100% θα διοριζόμαστν.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #150 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 09:12:14 μμ »
μα για αυτό κάνουμε προσφυγή εμείς επειδή με το 100% θα διοριζόμαστν.

Εμάς που έχουμε ήδη ξεκινήσει την προσφυγή, μας βάζει (αν και δεν το έχει ζητήσει επίσημα με μέηλ ο ίδιος, μέσω διαρροών το ζητάει. Έχει ένα θέμα με την επικοινωνία και την ενημέρωση, το έχετε διαπιστώσει κάποιοι ήδη και θα το διαπιστώσετε και όσοι κάνετε προσφυγή μαζί του) να ψάχνουμε ΦΕΚ για να βρούμε ποιος έχει διοριστεί στη θέση που θα διοριζόμασταν κανονικά εμείς. Και εμένα από αυτή τη διαδικασία μου γεννάται η απορία, αν δηλαδή κάποιοι του 40% δεν έχουν διοριστεί ήδη, γιατί τους πρόλαβε η απόφαση 527 π.χ. ο αντίστοιχος επιτυχών ΑΣΕΠ που είναι μέσα στο 100%, δεν έχει δικαίωμα διορισμού;

Αποσυνδεδεμένος ath_38

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #151 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 09:23:46 μμ »
μια που μου έδωσες λοιπόν την αφορμή θα σου πω το εξής. Μίλησα με κάποιον νομικό του υπουργείου και μου είπε οτι αν η απόφαση είναι θετική αυτοί που θα μπορούσαν να διοριστούν σε αυτήν την περίπτωση θα ήταν επιτυχόντες του ασέπ ίδιας ειδικότητας και σε αριθμό με αυτούς  του 40%  που δεν διορίστηκαν και στην θέση τους θα μπουν επιτυχόντες κάτω σπό τους διοριστέους. Ωστόσο η απόφασητου ΔΕ θα επηρεάσει το Σύστημα διορισμών και αυτό θα είναι κέρδος.Παρόλα αυτά δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα. Αν κερδίσουμε όμως μου επιβεβαίωσαν οτι θα δικαιωθούν μόνο οι προσφυγέντες λογω της ιδιαιτερότητας της περίπτωσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2016, 09:27:59 μμ από ath_38 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #152 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 09:28:33 μμ »
μια που μου έδωσες λοιπόν την αφορμή θα σου πω το εξής. Μίλησα με κάποιον νομικό του υπουργείου και μου είπε οτι αν η απόφαση είναι θετική αυτοί που θα μπορούσαν να διοριστούν σε αυτήν την περίπτωση θα ήταν αυτοί του ασέπ που δεν έχουν διοριστοί ακόμη του 40% και στην θέση τους θα μπουν επιτυχόντες κάτω σπό τους διοριστέους. Ωστόσο η απόφασητου ΔΕ θα επηρεάσει το Σύστημα διορισμών και αυτό θα είναι κέρδος.Παρόλα αυτά δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα. Αν κερδίσουμε όμως μου επιβεβαίωσαν οτι θα δικαιωθούν μόνο οι προσφυγέντες λογω της ιδιαιτερότητας της περίπτωσης.

Ναι θα δικαιωθούν μόνο οι προσφυγέντες. Αλλά προφανώς θα προσφύγουν αμέσως και όλοι οι υπόλοιποι. Και λόγω δεδικασμένου, αν δεν υπάρχει εξωτερική παρέμβαση, η απόφαση θα είναι πολύ πιο γρήγορη. Ο νομικός του υπουργείου δεν τα λέει καλά. Σίγουρα δεν πρόκειται να απολυθεί κανείς που έχει ήδη διοριστεί, άσχετα με τον τρόπο, αλλά δεν είναι όπως τα λέει. Αν η απόφαση είναι θετική, θα δικαιωθούν όλοι όσοι τους έχουν πάρει τη θέση. Τώρα εδώ είναι λίγο περίεργο το θέμα. Θα δικαιωθούν μόνο αυτοί που τους έχουν πάρει τη θέση; Ή όσοι είναι μέσα στο 100%; Ή όλοι όσοι προσφύγουν;

Αποσυνδεδεμένος ath_38

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #153 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 09:33:59 μμ »
Δεν το διατύπωσα σωστά. Μου είπε οτι δεν θα γίνει κανένας αναδρομικός διορισμός πχ φιλολόγων γιατί έχει διατεθεί το σύνολο των θέσεων του ασεπ. Θα μπορούσε να διοριστεί πχ ενας της γερμανικής φιλολογίας ο οποίος είναι 10 θέσεις πιο κάτω από τον διοριστέο του ασεπ αφού από το 40% δεν έχει διορίσει ακόμη τον 10 σε σειρά με βάση τον νόμο 60-40.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 872
Σύνολο: 873

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.