*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 965020 φορές)

0 μέλη και 30 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3808 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 08:01:11 μμ »
Πρόβλεψη ΣΟΚ για πάνω από 2.000 κρούσματα κάθε ημέρα αν ανοίξουν γυμνάσια / λύκεια και γίνουν άλλα “ανοίγματα”
Πηγή άρθρου: Πρόβλεψη ΣΟΚ για πάνω από 2.000 κρούσματα κάθε ημέρα αν ανοίξουν γυμνάσια / λύκεια και γίνουν άλλα “ανοίγματα” | porto-rafti https://porto-rafti.gr/%cf%80%cf%81%cf%8c%ce%b2%ce%bb%ce%b5%cf%88%ce%b7-%cf%83%ce%bf%ce%ba-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%80%ce%ac%ce%bd%cf%89-%ce%b1%cf%80%cf%8c-2-000-%ce%ba%cf%81%ce%bf%cf%8d%cf%83%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-%ce%ba/?fbclid=IwAR3cTdF2bI6DKPYCM5wvdC6O0H_QSIsfG_NlFDwXOEbqH87QXnBKFk6fZ-c

https://www.newsit.gr/ellada/thomaidis-gia-lymata-vlepoume-ayksisi-krousmaton-prepei-na-ayksithei-i-tilergasia/3210713/ «Εδώ και τέσσερις εβδομάδες εμείς παρατηρούμε στα λύματα την αύξηση στα κρούσματα κορονοϊού που υπάρχουν στην Αττική» σημείωσε ο καθηγητής Αναλυτικής Χημείας του ΕΚΠΑ, Νίκος Θωμαΐδης.
Όπως τόνισε ο κ. Θωμαΐδης, υπάρχει συνεχόμενη διασπορά του ιού στην κοινότητα, με τα στοιχεία να καταγράφουν αύξηση περίπου 10%, κάτι που σημείωσε πως «θα μεταφραστεί σε κρούσματα το επόμενο 10ήμερο».

Και στη Θεσσαλονική η κατάσταση ξέφυγε επειδή αγνοούσαν τα λύματα και εκαναν τεστ με το σταγονομετρο,

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:17 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3809 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 08:23:32 μμ »
Το ότι τα κρούσματα είναι σήμερα μειωμένα να το θεωρήσω κάτι ευχάριστο ή απλώς έκαναν λιγότερα τεστ;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3810 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 08:30:21 μμ »
Αθήνα, άντε και Θεσσαλονίκη παρακολουθούμε μόνο! Η απόφαση θα συμπαρασύρει όλα τα σχολεία!

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3811 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 08:39:49 μμ »
Παράθεση
...επισης οι μεγαλυτεροι σε ηλικια μαθητες ακολουθουν πιο ευκολα τα μετρα απο τα νηπια και τα βρεφη...
τι κανουν οι μεγαλυτεροι μαθητες???!!! μαλλον δεν σας εφερε ο δρομος  να περασετε ποτε (εστω απεξω) απο κατι σχολεια που ονομαζονται Επαλ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:17 »

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3812 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 08:45:07 μμ »
τι κανουν οι μεγαλυτεροι μαθητες???!!! μαλλον δεν σας εφερε ο δρομος  να περασετε ποτε (εστω απεξω) απο κατι σχολεια που ονομαζονται Επαλ...


Κοιτα μιλαω ηλικιακα ποιανου του καβει περισσοτερο...αν ο αλλος ειναι ανεγκεφαλος ουτε στα 45 δεν καταλαβαινει

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1352
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3813 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 09:35:25 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/342551_gymnasia-lykeia-ton-martio-mporoyn-na-anoixoyn-me-asfaleia Γυμνάσια - Λύκεια: Τον Μάρτιο μπορούν να ανοίξουν με ασφάλεια

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3814 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 09:43:59 μμ »
τι κανουν οι μεγαλυτεροι μαθητες???!!! μαλλον δεν σας εφερε ο δρομος  να περασετε ποτε (εστω απεξω) απο κατι σχολεια που ονομαζονται Επαλ...

Μάλλον δεν πέρασε ούτε από κάποιο γραφείο καθηγητών για να δει ποιο είναι το ποσοστό συμμόρφωσης και των συναδέλφων..  ::)

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3815 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 09:54:14 μμ »
Μάλλον δεν πέρασε ούτε από κάποιο γραφείο καθηγητών για να δει ποιο είναι το ποσοστό συμμόρφωσης και των συναδέλφων..  ::)

 Ε μετα ας ψοφησουμε ολοι ρε παιδια με τις εξυπναδες σας εδω μεσα.....αν δεν βαζουμε μυαλο..η αναρχια ορισμενων δεν ειναι δικαιολογια για να μεινουν κλειστα τα παντα....τα σχολεια που δεν επρεπε να κλεισουν ή επρεπε να ξανα ανοιξουν πρωτα ηταν τα λυκεια ..δημοτικα -γυμνασια εχουν περιθωριο αλλες χρονιες να αναδιοργανωθει η υλη που χανεται.. οι αλλοι δεν εχουν περιθωρια .μη μιλησω για την κοινωνικοποιηση νηπιων και βρεφων στα  νηπιαγωγεια και παιδικους....τωρα αν μερικοι πουλανε τρελιτσα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο κι ας τους εβαζαν οχι προστιμα που ελεγε η Μακρη αλλα στη μπουζου αν ηταν να σωθουν οι υπολοιποι για 5-10 κοπανους... κι εγω μπορει να μην εχω δει μαθητες επαλ και καθηγηταδες αλλα μαλλον κι εσεις που τα λετε αυτα δεν εχετε δει μαθητες γ λυκειου και τους γονεις τους που τρεχουν πανικοβλητοι και ειναι μες στο αγχος

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1352
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3816 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 10:02:56 μμ »
Το ότι τα κρούσματα είναι σήμερα μειωμένα να το θεωρήσω κάτι ευχάριστο ή απλώς έκαναν λιγότερα τεστ;
σημερα πηγε γνωστος μου να κανει τεστ..του ειπαν στο κεντρο υγειας μεγάλου Δημου της Αττικης ότι δεν προσέρχονται όλοι στα ραντεβου

Αποσυνδεδεμένος aquarius2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Σιχαίνομαι την υποκρισία
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3817 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 10:14:24 μμ »
Ε μετα ας ψοφησουμε ολοι ρε παιδια με τις εξυπναδες σας εδω μεσα.....αν δεν βαζουμε μυαλο..η αναρχια ορισμενων δεν ειναι δικαιολογια για να μεινουν κλειστα τα παντα....τα σχολεια που δεν επρεπε να κλεισουν ή επρεπε να ξανα ανοιξουν πρωτα ηταν τα λυκεια ..δημοτικα -γυμνασια εχουν περιθωριο αλλες χρονιες να αναδιοργανωθει η υλη που χανεται.. οι αλλοι δεν εχουν περιθωρια .μη μιλησω για την κοινωνικοποιηση νηπιων και βρεφων στα  νηπιαγωγεια και παιδικους....τωρα αν μερικοι πουλανε τρελιτσα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο κι ας τους εβαζαν οχι προστιμα που ελεγε η Μακρη αλλα στη μπουζου αν ηταν να σωθουν οι υπολοιποι για 5-10 κοπανους... κι εγω μπορει να μην εχω δει μαθητες επαλ και καθηγηταδες αλλα μαλλον κι εσεις που τα λετε αυτα δεν εχετε δει μαθητες γ λυκειου και τους γονεις τους που τρεχουν πανικοβλητοι και ειναι μες στο αγχος

Ας μείνουμε στο τελευταίο. Περί μαθητών Γ Λυκείου. Τρεχουν πανικόβλητοι να ανοίξουν τα σχολεία; Όταν με το καλό ανοίξουν θα με ενδιέφεραν τα ποσοστά συμμετοχής της συγκεκριμένης τάξης στα δια ζώσης μαθήματα. Έχω μια εικόνα πάντως της περσινής χρονιάς πόσο συμμετείχαν!

Φυσικά δεν ειμαι εγώ ειδικός να προτείνω το τι θα ανοίξει και τι όχι και ποτέ. Μια χαρά πληρώνονται κάποιοι να κάνουν αυτή τη δουλειά. Ας κριθούν από τα λεγόμενά τους και τις πράξεις τούς. Και μαζί με αυτούς αυτοί που τους επιλέγουν!
Ο καθένας παίρνει από τη ζωή ότι του αξίζει!

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3818 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 10:18:27 μμ »
Ε μετα ας ψοφησουμε ολοι ρε παιδια με τις εξυπναδες σας εδω μεσα.....αν δεν βαζουμε μυαλο..η αναρχια ορισμενων δεν ειναι δικαιολογια για να μεινουν κλειστα τα παντα....τα σχολεια που δεν επρεπε να κλεισουν ή επρεπε να ξανα ανοιξουν πρωτα ηταν τα λυκεια ..δημοτικα -γυμνασια εχουν περιθωριο αλλες χρονιες να αναδιοργανωθει η υλη που χανεται.. οι αλλοι δεν εχουν περιθωρια .μη μιλησω για την κοινωνικοποιηση νηπιων και βρεφων στα  νηπιαγωγεια και παιδικους....τωρα αν μερικοι πουλανε τρελιτσα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο κι ας τους εβαζαν οχι προστιμα που ελεγε η Μακρη αλλα στη μπουζου αν ηταν να σωθουν οι υπολοιποι για 5-10 κοπανους... κι εγω μπορει να μην εχω δει μαθητες επαλ και καθηγηταδες αλλα μαλλον κι εσεις που τα λετε αυτα δεν εχετε δει μαθητες γ λυκειου και τους γονεις τους που τρεχουν πανικοβλητοι και ειναι μες στο αγχος

Διδάσκω σε Λύκειο, οπότε ξέρω αν και πώς τρέχουν οι μαθητές μου, ευχαριστώ.

Κοίτα, λες δύο διαφορετικά πράγματα. Τώρα πρεσβεύεις την αναγκαιότητα να ανοίξουν τα σχολεία ειδικά για τους μαθητές της Γ’ Λυκείου λόγω πανελλαδικών. Συμφωνούμε, πάει αυτό.
Προηγουμένως όμως πρέσβευες την ευκολία να ανοίξει η Δευτεροβάθμια γιατί εκεί οι μαθητές συμμορφώνονται με τους κανόνες, μπλα, μπλα, μπλα..
Καταλαβαίνεις ότι είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα, έτσι; Άλλο πρέπει να ανοίξουν και να βρούμε έναν τρόπο να το κάνουμε με ασφάλεια και άλλο φοράμε ροζ γυαλιά και κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας ότι "οι μαθητές της Δευτεροβάθμιας είναι ώριμοι και ακολουθούν τα μέτρα με ευλάβεια". Εκεί διαφωνούμε!

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3819 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 10:23:15 μμ »
Έλα η καραμέλα με την ασφαλεια και το άνοιγμα

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3820 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 10:24:29 μμ »
Ε μετα ας ψοφησουμε ολοι ρε παιδια με τις εξυπναδες σας εδω μεσα.....αν δεν βαζουμε μυαλο..η αναρχια ορισμενων δεν ειναι δικαιολογια για να μεινουν κλειστα τα παντα....τα σχολεια που δεν επρεπε να κλεισουν ή επρεπε να ξανα ανοιξουν πρωτα ηταν τα λυκεια ..δημοτικα -γυμνασια εχουν περιθωριο αλλες χρονιες να αναδιοργανωθει η υλη που χανεται.. οι αλλοι δεν εχουν περιθωρια .μη μιλησω για την κοινωνικοποιηση νηπιων και βρεφων στα  νηπιαγωγεια και παιδικους....τωρα αν μερικοι πουλανε τρελιτσα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο κι ας τους εβαζαν οχι προστιμα που ελεγε η Μακρη αλλα στη μπουζου αν ηταν να σωθουν οι υπολοιποι για 5-10 κοπανους... κι εγω μπορει να μην εχω δει μαθητες επαλ και καθηγηταδες αλλα μαλλον κι εσεις που τα λετε αυτα δεν εχετε δει μαθητες γ λυκειου και τους γονεις τους που τρεχουν πανικοβλητοι και ειναι μες στο αγχος
Κάνεις λάθος, θεωρώ. Οι μικρότερες ηλικίες δεν καλύπτονται με την τηλεκπαίδευση. Στα νήπια οι κηδεμόνες κι όχι τα παιδιά παρακολουθούν. Οι μικρές τάξεις του δημοτικού είναι οι πιο σημαντικές! Χωρίς τις βάσεις βλέπουμε χρόνια τώρα τι συμβαίνει. Αν διδάσκονται τόσο χάλια στο δια ζώσης τα παιδιά του δημοτικού σκέψου στην τηλεκπαίδευση! Τα παιδιά της ββάθμιας και δη της Γ λυκείου έχουν την ωριμότητα να παρακολουθήσουν και να εξελιχθούν καλά. Κερδίζουν και χρόνο και πολλά έτσι. Πέρα που η ύλη είναι ελάχιστη και έχει ήδη βγει σε πολλά μαθήματα. Θα βαρεθούν να κάνουν τα ίδια και τα ίδια. Τα γυμνάσια καλό θα ήταν να ανοίξουν έστω για λίγο. Το λύκειο δεν χρειάζεται.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3821 στις: Ιανουάριος 28, 2021, 10:28:51 μμ »
Διδάσκω σε Λύκειο, οπότε ξέρω αν και πώς τρέχουν οι μαθητές μου, ευχαριστώ.

Κοίτα, λες δύο διαφορετικά πράγματα. Τώρα πρεσβεύεις την αναγκαιότητα να ανοίξουν τα σχολεία ειδικά για τους μαθητές της Γ’ Λυκείου λόγω πανελλαδικών. Συμφωνούμε, πάει αυτό.
Προηγουμένως όμως πρέσβευες την ευκολία να ανοίξει η Δευτεροβάθμια γιατί εκεί οι μαθητές συμμορφώνονται με τους κανόνες, μπλα, μπλα, μπλα..
Καταλαβαίνεις ότι είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα, έτσι; Άλλο πρέπει να ανοίξουν και να βρούμε έναν τρόπο να το κάνουμε με ασφάλεια και άλλο φοράμε ροζ γυαλιά και κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας ότι "οι μαθητές της Δευτεροβάθμιας είναι ώριμοι και ακολουθούν τα μέτρα με ευλάβεια". Εκεί διαφωνούμε!

Ή δεν διαβασες καλα ή παρερμηνευεις αυτα που λεω..Μονο για τα λυκεια μιλησα...αν εχεις δει και προηγουμενες αναφορες μου προηγουμενες μερες παλι αυτο θα δεις πως λεω,  οτι τα γυμνασια δεν επειγουν οσο τα λυκεια ..δευτεροβαθμια ειναι και τα λυκεια ξερεις αφου δουλευεις εκει δεν ειναι μονο τα γυμνασια ..αρα που λεω αλλα τη μια κι αλλα την αλλη;;και δεν μιλησα για ευκολια ..ειπα οτι εκει σαν μεγαλυτερα τα παιδια μπορουν να ακολουθησουν και να κατανοησουν καλυτερα ...τωρα αν μιλαμε για κακομαθημενα και παραχαιδεμενα 15χρονα που δεν ακουν κανεναν και  δεν μπορουν να τους επιβληθουν ουτε οι γονεις τους και κανουν του κεφαλιου τους που μαζευονται σε πλατειες .τι να πω;; σαφως και δεν ειναι σοβαρα πραγματα κι επιχειρηματα αυτα..οσο για το ποιοι τρεχουν πανικοβλητοι ναι μεσα στην κοινωνια ζω εχω φιλους και γνωστους και επαγγελματικα ξερεις δεν βρισκομαι κι εγω μακρια...εχω ματια και βλεπω...


Aquarius αλλο  οπως περυσι που ειχε βγει μεγαλο κομματι της υλης και πλησιαζοντας τις εξετασεις ουτως η αλλως λειπουν απο τα σχολεια  κι αλλο τωρα που ηταν η αρχη και επισης και τα φροντιστηρια λειτουργουν με τον ιδιο τροπο...και δεν ξερω τι ειδικοτητα εισαι , αλλα αλλο θεωρητικη που ειναι οπως λεει κι η λεξη πιο θεωρητικα τα μαθηματα κι αλλο να κανεις ασκησεις μαθηματικα φυσικη , χημεια κλπ εξ αποστασεως.. Ευχαριστω κι εγω...!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160663
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 973
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 968
Σύνολο: 978

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.