*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 277438 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1344 στις: Μάιος 10, 2013, 08:06:31 μμ »
Ρε παιδιά πάντως θα την πω την κακία μου...μερικοί μου θυμίζετε τον πρωην αρχιεπίσκοπο που όταν τον ρώτησαν για την Χούντα είπε δεν ξέρω τίποτα εγώ διάβαζα τότε...

Να το πω πιο απλά. Αυτό που λέγαμε 5 πιθαμές από τον ... να είναι και όπου θέλει ας είναι ε, δεν είναι πέντε πιθαμές πλέον....
Καιρός και οι εκπαιδευτικοί να διαπιστώσουμε ότι είμαστε λειτουργοί για εμάς, κάστα για την Κυβέρνηση και τους Δημοσιογράφους και μια απλή επαγγελματική ομάδα για την υπόλοιπη κοινωνία. Με λίγα λόγια το τι πιστεύουμε εμείς για εμάς δεν σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι μας βλέπουν το ίδιο. Πόσο μάλλον όταν αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις δεν τους ενδιαφέρει ο όποιος ρόλος μας. εδώ μέχρι και οι συνδικαλιστές μας παίζουν παιχνίδια τι να λέμε τώρα...

ΥΓ. Για αυτούς δεν είμαι ο ict είμαι το νούμερο 8 όλοι με ξέρουνε με αυτό....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 08:14:45 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:06 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1345 στις: Μάιος 10, 2013, 08:08:49 μμ »
http://www.doe.gr/index.php?categoryid=73&p2_articleid=9985

ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ Δ.Ο.Ε. ΚΟΜΝΗΝΟΥ ΜΑΝΤΑ
Το τοπίο μέσα στο οποίο την τελευταία τριετία δρα και λειτουργεί ο εκπαιδευτικός, γίνεται ολοένα και πιο ζοφερό. Καλείται να λειτουργήσει στο σχολείο χωρίς πετρέλαιο, στο σχολείο χωρίς βιβλία, στο σχολείο χωρίς εκπαιδευτικούς στο σχολείο με τα εκατοντάδες κενά που εξακολουθούν και σήμερα να υπάρχουν.
Την ίδια ώρα καταγράφονται χιλιάδες αδιόριστοι εκπαιδευτικοί που είναι πια και τα πρώτα θύματα τις ανεργίας στο χώρο της εκπαίδευσης για να ακολουθήσουν οι χιλιάδες συνάδελφοι μας αναπληρωτές που δεν θα δουλέψουν του χρόνου.
Η κατάσταση που επικρατεί με τις αποδοχές μας, οι οποίες υφίστανται συνεχείς περικοπές έχει οδηγήσει, ιδίως τους νέους συναδέλφους, κάτω από τα όρια της αξιοπρεπούς διαβίωσης, όταν καλούμαστε με 630€ το μήνα να ζήσουμε εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά από τις οικογένειές μας.
Αυτό είναι το τοπίο, το οποίο έχει επιβληθεί στο χώρο της εκπαίδευσης και συνολικά στο χώρο της εργασίας την τελευταία τριετία και στο οποίο προσπαθούν οι εργαζόμενοι μέσα από τα συνδικάτα τους να αντιδράσουν και επειδή αυτήν ακριβώς την αντίδραση τη φοβούνται και φοβούνται την δυναμική που μπορεί να πάρει στη συνέχεια, η κυβέρνηση και η τρόικα, χρησιμοποιούν τα μεγάλα τους όπλα το φόβο και την τιμωρία. Και αυτή τη στιγμή η συζήτηση στον κλάδο έχει μεταφερθεί από τους μισθούς, τις αποδοχές και την κατάσταση που υπάρχει στην καθημερινότητα μας στην αξιολόγηση τα πειθαρχικά τις υποχρεωτικές μεταθέσεις και τη μη πρόσληψη των αναπληρωτών.
Και προσπαθούν με αυτόν τον τρόπο να φοβίσουν τους εργαζόμενους να μη τους επιτρέψουν να σηκώσουν το κεφάλι, να τους πατήσουν προς τα κάτω, προκειμένου να περάσουν αυτές οι πολιτικές.
Γιατί γνωρίζουν ότι οι αντοχές και τα όρια έχουν εξαντληθεί και το καζάνι είναι έτοιμο να σκάσει. Και προσπαθούν να τον πατήσουν, προσπαθούν να κάνουν τον εκπαιδευτικό πειθήνιο όργανο τους, προσπαθούν να επαναφέρουν λογικές που καταδικάστηκαν από τον κλάδο, από τη δημοκρατική Πολιτεία εδώ και πάνω από 30 χρόνια.
Προσπαθούν να επαναφέρουν τις λογικές μιας ασφυκτικής τιμωρίτικής αξιολόγησης, ενός πειθαρχικού δικαίου, που θα επικρέμεται πάνω από τα κεφάλια όλων μας ως δαμόκλειος σπάθη καθώς και τις υποχρεωτικές μεταθέσεις όσων κάθε φορά θα «κρίνουν» ως υπεράριθμους.
Είναι θέμα τιμής για τους εκπαιδευτικούς, αλλά και παρακαταθήκη για το μέλλον, να καταγράψουν την κάθετη αντίθεση τους στο έγκλημα που επιτελείται στη δημόσια εκπαίδευση της χώρας.
Η ενότητα των εκπαιδευτικών και η αγωνιστική συμπόρευση είναι δεδομένη και αδιαπραγμάτευτη, κανείς (μαθητής, εκπαιδευτικός, γονέας, πολίτης αυτής της χώρας) δεν μπορεί να είναι απών από τον αγώνα για τη Δημόσια και Δωρεάν Παιδεία για όλα τα παιδιά.
Οι συλλογικότητες είναι η μόνη δυνατή συνθήκη που μπορεί να μας κρατήσει ζωντανούς, να κρατήσει ζωντανό το όραμα.
Μπορούμε όλοι μαζί να κρατήσουμε ζωντανή την ελπίδα.
Αθήνα 10/5/2013
Κομνηνός Μαντάς
Πρόεδρος της Δ.Ο.Ε.
Μετά τις τελευταίες εξελίξεις το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. θα συνεδριάσει εκτάκτως τη Δευτέρα 13/5/2013 για να πάρει την τελική του απόφαση.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1346 στις: Μάιος 10, 2013, 08:18:16 μμ »
Sicat, υπήρχε αίτημα να συνεδριάσει το Δ.Σ. της ΔΟΕ την Πέμπτη και να λάβει παράλληλες αποφάσεις με την ΟΛΜΕ και δεν απάντησε καν στο αίτημα του ΠΑΜΕ κανένας εκπρόσωπος μέσα στο Δ.Σ. της ΔΟΕ. Αυτό είναι το ζητούμενο.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1347 στις: Μάιος 10, 2013, 08:19:01 μμ »
Ρε παιδιά πάντως θα την πω την κακία μου...μερικοί μου θυμίζετε τον πρωην αρχιεπίσκοπο που όταν τον ρώτησαν για την Χούντα είπε δεν ξέρω τίποτα εγώ διάβαζα τότε...

Να το πω πιο απλά. Αυτό που λέγαμε 5 πιθαμές από τον ... να είναι και όπου θέλει ας είναι ε, δεν είναι πέντε πιθαμές πλέον....
Καιρός και οι εκπαιδευτικοί να διαπιστώσουμε ότι είμαστε λειτουργοί για εμάς, κάστα για την Κυβέρνηση και τους Δημοσιογράφους και μια απλή επαγγελματική ομάδα για την υπόλοιπη κοινωνία. Με λίγα λόγια το τι πιστεύουμε εμείς για εμάς δεν σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι μας βλέπουν το ίδιο. Πόσο μάλλον όταν αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις δεν τους ενδιαφέρει ο όποιος ρόλος μας.

ΥΓ. Για αυτούς δεν είμαι ο ict είμαι το νούμερο 8 όλοι με ξέρουνε με αυτό....
Aκριβως το κυρος του εκπαιδευτικου καθε χρονο που περνα  πεφτει ολο και περισσοτερο ,ειτε μισθολογικα ειτε κοινωνικα ,τωρα πια επισημα και πολιτικα ,φταινε οι ιδιοι οι εκπαιδευτικοι ,επιμενω!

Το 'ξερε η ηγεσια της ΟΛΜΕ ,οτι αυτο θα γινοταν στο τελος,η επιταξη...
Απλα ''ανοιξε'' την κανουλα για να εκτονωθει η ασχημη ψυχολογια του ταλαιπωρημενου εκπαιδευτικου!
Αναρωτιεμαι αν δεν υπηρχαν οι υποχρεωτικες μεταθεσεις.... ::) ??? :( :-\ :-X

 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:06 »

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1348 στις: Μάιος 10, 2013, 08:22:55 μμ »
H κάνουλα έχει αλλάξει από την αλλαγή του οικονομικού μοντέλου της Ελλάδας.
Με λίγα λόγια και συγγνώμη για την έκφραση θα σου αλλάξω την Παναγία μέχρι να δεκτείς το δόγμα ότι δεν πουλιέται κλείνει και ότι πουλιέται ξεπουλιέται...
Με λίγα λόγια ή απεργούμε για να λέμε ότι απεργήσαμε και δεν τα δεκτήκαμε όλα αμάσητα ή δεν απεργούμε.
Η προδιαγεγραμένη πορεία της χώρας δεν αλλάζει.
το δόγμα δεν αλλάζει.
ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ.
Και αυτός που νομίζει ότι μπορεί να αντισταθεί θα τον κατασπαράξουν. Λυπάμαι αλλά είμαι ρεαλιστής όσο δεν πάει...

Ζητάμε να αλλάξει η κοινωνία. Δεν θα αλλάξει. Δεν θέλει να αλλάξει. ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ. Στην τελική μεταξύ δόσεις ή εκπαιδευτικοί / συντάξεις ή εκπαιδευτικοί βρεστε ποιος κερδίζει.  εδώ διαλύσαν άλλους που δεν τους πλήρωνε το κράτος στους εκπαιδευτικούς θα σταματήσουν;

ΥΓ. επίσης ζούμε τις τελευταίες μέρες του όποιου συνδικαλισμού οπουδήποτε ή ακούω φωνές;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 08:29:34 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1349 στις: Μάιος 10, 2013, 08:30:29 μμ »
LK, θα μπορούσε να απαντήσει η ΔΟΕ από ευγένεια και μόνο. Στην Ελλάδα συνηθίζεται να μην απαντάνε ακόμη και οι δημόσιες υπηρεσίες. Καθετί όμως αποτελεί και μορφή πίεσης. Δεν απάντησαν στο ΠΑΜΕ θα πρέπει να απαντήσουν στους ίδιους τους εκπαιδευτικούς δηλαδή τους δασκάλους. Είπαμε το νάνι-νάνι των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας (βλέπε ακόμη και Μπράτη μέσω fb) αμέσως μετά το ξεκαθάρισμα λογαριασμών με την βθμια θα διακοπεί βίαια. 

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1350 στις: Μάιος 10, 2013, 08:31:06 μμ »
Και τώρα τι;;; Πάλι χαμένοι;;;
Καταρχάς, αγαπητή Aelia, να δούμε τι μας έφταιξε και φτάσαμε ως εδώ:
α. Βαρύτατες οι ευθύνες του κυβερνητικού συνδικαλισμού που μας καθησύχαζε για όσα επρόκειτο να συμβούν (ενιαίο μισθολόγιο, αξιολόγηση, αύξηση ωραρίου-απολύσεις)
β. Βαρύτατες ευθύνες και στο σύνολο του κλάδου γιατί ενώ ήξερε, έκανε ότι δεν ήξερε. Κρυβόμενοι πίσω από το επιχείρημα για "πουλημένους συνδικαλιστές" δε συμμετείχε σε καμιά κινητοποίηση και δεν έδειχνε την αντίδρασή του για όσα συνέβαιναν.
γ. Όσο για τους αναπληρωτές που θα τη πληρώσουν και πρώτοι, μία από τα ίδια και χειρότερα από άποψη κινήματος.
δ. Αντιμετώπιζε η πλειοψηφία ως γραφικούς όσους προειδοποιούσαν και όσους απεργούσαν. Σήμερα ο Μπουμπούκος είπε στον Παπαχρήστο "μα οι καθηγητές τα ξέρανε μήνες πριν" και δεν απεργούσαν.
ε. Βαρύτατες ευθύνες γιατί μία μέρα πριν από την κατάργηση των δώρων μας βγάλαμε πανελλαδικά στις εκλογές για αιρετούς πρώτη δύναμη τη ΔΑΚΕ, τον κυβερνητικό συνδικαλισμό. Σα να λέμε, δηλαδή, βαράτε μας.
στ. Ακόμα και τώρα όποιον συνάδελφο έλεγε να είμαστε προσεκτικοί τον κατακεραύνωναν οι υπόλοιποι.

Τώρα τι κάνουμε;
Ας κάνουμε τα αντίθετα, αν μπορούμε και αν πήραμε το μάθημά μας επιτέλους.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1351 στις: Μάιος 10, 2013, 08:33:48 μμ »
@sikat

ερώτηση κρίσεως γιατί ο Μπράτης έφυγε από την ΔΟΕ και πήγε στο ΚΥΣΠΕ;
Και γιατί περισσευουν δάσκαλοι στην Αθήνα και τα σχολεία δεν έχουν σωστές οργανικές;

Δεν ξέρω αν καταλάβατε αλλά είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 08:35:32 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1352 στις: Μάιος 10, 2013, 08:34:48 μμ »
LK, θα μπορούσε να απαντήσει η ΔΟΕ από ευγένεια και μόνο. Στην Ελλάδα συνηθίζεται να μην απαντάνε ακόμη και οι δημόσιες υπηρεσίες. Καθετί όμως αποτελεί και μορφή πίεσης. Δεν απάντησαν στο ΠΑΜΕ θα πρέπει να απαντήσουν στους ίδιους τους εκπαιδευτικούς δηλαδή τους δασκάλους. Είπαμε το νάνι-νάνι των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας (βλέπε ακόμη και Μπράτη μέσω fb) αμέσως μετά το ξεκαθάρισμα λογαριασμών με την βθμια θα διακοπεί βίαια.
Και για να το καταλάβουμε καλύτερα, ζήτησαν τη σύγκληση Δ.Σ. της ΔΟΕ τα μέλη της ΔΟΕ που πρόσκεινται στο ΠΑΜΕ και οι άλλες παρατάξεις δεν απάντησαν, ενώ στην ΟΛΜΕ πρωτοστατούσαν για απεργία διαρκείας.  :o

Και πρέπει να ξέρουμε ότι οι ίδιες αυτές παρατάξεις που πρωτοστατούσαν για απεργία διαρκείας καταψήφισαν το Φλεβάρη μέτρα παρεμπόδισης της αξιολόγησης.

Αυτά, πρέπει να τα καταλάβουμε, έστω και αργά και να ρωτάμε είτε στις συνελεύσεις είτε όταν έρχονται στο σχολείο για ενημέρωση εξηγήσεις. Γιατί αν δεν πιέσουμε εμείς, θα μας κάνουν μαριονέτες τους.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1353 στις: Μάιος 10, 2013, 08:35:05 μμ »
Εχετε καταλαβει τι εγινε;γιατι βλεπω να συνεχιζονται οι συζητησεις περι του συμπαντος.Μας επιστρατευουν χωρις καν να εχουμε λαβει αποφαση για απεργια.Δεν μας δινουν τη δυνατοτητα ουτε να συνεδριασουμε.Μας αγνοουν,μας επιβαλλουν τις αποφασεις τους.Εδω μιλαμε για δημοκρατικη κριση.Θα συνεχισουμε να συζηταμε για το οικονομικο μοντελο της χωρας;ζουμε σε παραλληλο συμπαν;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1354 στις: Μάιος 10, 2013, 08:36:36 μμ »
επειδή εγώ αυτά τα περί επιτάξεων δεν τα ξέρω καλά μπορεί κάποιος να μας πει αν η επίταξη ισχύει και για στάση εργασίας ή για λευκή απεργία;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1355 στις: Μάιος 10, 2013, 08:38:23 μμ »
Εγώ GR εχω καταλάβει πολύ καλά τι γίνεται από το 2000 που δούλευα στον ΙΤ και λίγο ανεβήκαμε στους Ολυμπιακούς...για να φαγωθούν κάποια λεφτά σε έργα.
Εσύ τώρα καταλαβαίνεις ότι στην Ελλάδα τα εργατικά δικαιώματα, τα ατομικά σου δικαιώματα και το Σύνταγμα έχει καταπατηθεί;
Οκ, λοιπόν αντέδρασε...οι υπόλοιποι πριν από σένα δεν μπορούσαν ή δεν ήξεραν...

Αρνηση
Θυμός
Διαπραγματευση
Καταθλιψη
Αποδοχή

Σε όλες τις κηδείες μελλοντικές ή τωρινες περνάμε αυτα τα στάδια. επέλεξε που θες να είσαι.

@bitch τι εννοείς λευκή απεργία στις Πανελλήνιες;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 08:42:49 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1356 στις: Μάιος 10, 2013, 08:40:32 μμ »
λευκή απεργία ειναι όταν παρίστασαι στον εργασιακό σου χώρο αλλά δεν προσφέρεις έργο. Προφανώς ο μισθός κόβεται -υπάρχει σχετική απόφαση - αλλά η επίταξη ισχύει και σ αυτή την περιπτωση; ( με δεδομένο ότι σε επιτάσσει ώστε να είσαι στη δουλειά σου, πράγμα το οποίο συμβαίνει στηνπεριπτωση αυτή ).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1357 στις: Μάιος 10, 2013, 08:41:01 μμ »
επειδή εγώ αυτά τα περί επιτάξεων δεν τα ξέρω καλά μπορεί κάποιος να μας πει αν η επίταξη ισχύει και για στάση εργασίας ή για λευκή απεργία;
Φυσικά θα ισχύει και για τις στάσεις εργασίας. Δεύτερον, έχουμε πάρει χαμπάρι το νέο δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα; Η συνάδελφος Σοφία Ποταμιάνου στο ΠΥΣΔΕ της Κεφαλονιάς περνάει ΕΔΕ γιατί αρνήθηκε να αξιολογήσει συνάδελφο για θέση διευθυντή. Ένας άλλος συνάδελφος ετέθη σε διαθεσιμότητα γιατί είχε οικονομικές διαφορές με γείτονά του και αυτός του έκανε αναφορά στην υπηρεσία. Βεβαίως μπορείς να κάνεις λευκή απεργία αρκεί να είσαι έτοιμος-η να αντιμετωπίσεις όλα αυτά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160136
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 658
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.