*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 635882 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1988 στις: Ιούλιος 16, 2009, 01:21:45 μμ »
Σ"ευχαριστω για την ψυχολογικη ενισχυση.Εχω αναγκη να πιστεψω στην αξιοπιστια του διαγωνισμου για να μπορεσω να αναμετρηθω τιμια μαζι του!Προφανως εισαι στους διοριστεους.Σωστα?Αν ναι πώς τα καταφερες?

ναι ανηκω στους τυχερους που διοριστηκαν. θεωρω οτι ο διαγωνισμος ειναι αξιοκρατικος απλα δεν αναδεικνυει τους καλυτερους. αλλα ειναι το καλυτερο κριτηριο. το προτιμω χιλιες φορες απο οαεδ, σιβιτανιδειο κτλ.
τα καταφερα με πολυ διαβασμα, θυσιες κ φυσικα τυχη. βεβαια σε καμια περιπτωση δε συγκρινω τις θυσιες που εκανα εγω με τις θυσιες που εκανε η l.k ή αλλοι ανθρωποι που εχουν οικογενεια ή πολλες ωρες δουλειας κτλ. ειχα την απολυτη στηριξη των γονιων μου κ ετσι δε δουλευα. ειχα κρατησει μονο ενα ιδιαιτερο. η δουλεια μου ηταν το διαβασμα για ασεπ. ετσι απο ιουλιο ξεκινησα συστηματικο διαβασμα με ωραριο. ο καθε ανθρωπος εχει τα ορια του. ετσι εγω ειπα οτι 6 μηνες απο τη ζωη μου τις αφιερωνω σε αυτην την προσπαθεια. ημουν τυχερη κ διοριστηκα. με εσωσε η ειδικη διδακτικη. για αυτο κ λεω οτι οσο διαβασμα κ αν κανει κανεις πρεπει να ειναι κ τυχερος. αλλα πιστευω οτι οι κοποι ανταμειβονται. βεβαια εσυ δε θα χρειαστεις τοσο διαβασμα γιατι εχεις πολυχρονη εμπειρια. εγω απλα εκανα 2 χρονια ιδιαιτερα μονο αρχαια κ συνηθως σε παιδια γυμνασιου οποτε ειχα περισσοτερες ελλειψεις.
πεισμα κ πιστη στον εαυτο μας θελει. σου ευχομαι πραγματικα ο,τι καλυτερο!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:54:55 »

Αποσυνδεδεμένος doukisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1989 στις: Ιούλιος 16, 2009, 04:41:24 μμ »
Θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει σχετικα με τα παιδαγωγικα?καποιες ερωτησεις οπως πχ περι αξιολογησης εκπαιδευτικων απο γονεις και σχετικα με το που πρεπει να απευθυνθει ο εκπαιδευτικος σε περιπτωσεις παραβατικοτητας μαθητων  δεν τις ειχα συναντησει σε οσα διαβασα κατα την προετοιμασια μου.τι θα μπορουσα να διαβασω ωστε να καλυψω παρομοιου περιεχομενου ερωτησειω σε σχεση με γονεις εκπαιδευτικους μαθητες?

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1990 στις: Ιούλιος 16, 2009, 06:08:34 μμ »
Mπραβο για το διορισμο σου!!Οπως περιπου τα περιγραφεις φανταζομαι και τη δικη μου προετοιμασια τουλαχιστον ως προς το χρονικο διαστημα.Πρεπει να εκμεταλλευτω τα καλοκαιρια...Οσο αφορα την απορια της doukissa δεν εχω να προτεινω καποιο συγκεκριμενο εγχειριδιο ομως απο την πειρα μου και δεδομενου του 90 στα παιδαγωγικα, σου επισημαινω πως για ολα "φταιει"ο καθηγητης και πως γονεις και παιδια εχουν καθε "δικαιωμα" να τον κρινουν και να τον αξιολογουν!
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1991 στις: Ιούλιος 16, 2009, 06:36:00 μμ »
doukissa,θα συμφωνησω με την  TYXEROULA. πρεπει διαβαζοντας παιδαγωγικα να καταλαβεις τη φιλοσοφια του μαθηματος. και γω 90 εγραψα εχοντας μπει στο πνευμα. υπαρχουν εκατονταδες βιβλια οπου μπορεις να διαβασεις γυρω απο αυτα που ρωτας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:54:55 »

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1992 στις: Ιούλιος 16, 2009, 07:52:56 μμ »
Markos εισαι ενας απο τους ηρωες μου στο forum!Bρε παιδια, μου "ανοιξατε" τα ματια σε πολλα θεματα.Να'στε καλα!Και τωρα προτεινω να παρετε θεση στο ερωτημα:ΔΙΑΒΑΣΜΑ (Π0ΛΥ) ,ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΚΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ ΑΙΤΙΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ? ΜΟΝΟ ΑΝΑΓΚΑΙΑ? Η' ΜΟΝΟ ΕΠΑΡΚΗΣ?
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1993 στις: Ιούλιος 16, 2009, 08:04:35 μμ »
Markos εισαι ενας απο τους ηρωες μου στο forum!Bρε παιδια, μου "ανοιξατε" τα ματια σε πολλα θεματα.Να'στε καλα!Και τωρα προτεινω να παρετε θεση στο ερωτημα:ΔΙΑΒΑΣΜΑ (Π0ΛΥ) ,ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΚΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ ΑΙΤΙΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ? ΜΟΝΟ ΑΝΑΓΚΑΙΑ? Η' ΜΟΝΟ ΕΠΑΡΚΗΣ?

TYXEROULA,σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.
κοιτα, το διαβασμα ειναι αναγκαια συνθηκη αλλα οχι επαρκης. ετσι τουλαχιστον πιστευω εγω.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1994 στις: Ιούλιος 16, 2009, 09:34:22 μμ »

Συμφωνώ με το Μάρκο. Όπως έχει ειπωθεί, δε μπορείς να λογαριάζεις χωρίς τον ξενοδόχο (= διδακτική). Πιστεύω πως θα υπάρχουν πολλοί που θα είναι πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο στο γνωστικό, αλλά η διδακτική θα κάνει τη διαφορά  ::)

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1995 στις: Ιούλιος 16, 2009, 11:52:06 μμ »
Κι εγω παιδια την ιδια γνωμη εχω αλλα το θεμα ειναι αν μπορει κανεις να εφαρμοσει την αρχη της "ησσονος προσπαθειας" ,οπως προσπαθησα εγω.Κι αυτο οχι απο τεμπελια-προτιμω καποιες φορες να διαβαζω το αντικειμενο μου παρα ν'αλλαζω πανες.Αλλ'αυτα τα κολπα δεν περνανε στον Ασεπ και σε τελικη αναλυση βγαζω το καπελο στους διοριστεους γιατι μ'αυτα που γνωριζουν λογικα θ'αναβαθμισουν την εκπαιδευση μακροπροθεσμα.Απ'την αλλη σκεφτομαι μηπως να κανω κανενα τριτο?Αληθεια ξερετε ποσα μορια πρεπει να 'χουν οι τριτεκνοι για αναπληρωτες?(αραγε αν εισαι εγκυος στο τριτο κανοντας την αιτηση, δηλωνεις τριτεκνος? ???Γιατι αν οχι,πρεπει να βιαστω!!!)Τι λεω θεε μου η απελπισμενη.....
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1996 στις: Ιούλιος 17, 2009, 12:54:50 πμ »
Γνωστή μου σκεφτόταν να κάνει εξωσωματική για να κάνει τρίδυμα με τη μία! Παιδιά δεν κάνω πλάκα, το σκεφτόταν σοβαρά. Καλά που της έτριξε λίγο τα δόντια ο άντρας της. Οπότε Τυχερούλα εγώ τουλάχιστο δε σε παρεξηγώ. Έχω δει και χειρότερα! :)

PS:Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και να είναι γερά  :)

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1997 στις: Ιούλιος 17, 2009, 01:20:11 πμ »
gringa σ'ευχαριστω,οντας αγκαλια με τη διχρονη κορη μου που δε λεει να κλεισει ματι...Παντως τα παιδια σε κανουν να καταλαβαινεις το πραγματικο νοημα της ζωης.Αντε και στα δικα σας!Η αληθεια ειναι πως ηλπιζα σε διδυμα στη δευτερη εγκυμοσυνη λογω κληρονομικοτητας αλλα ηρθε η μικρουλα που κανει για ...δυο!Τελος παντων,ξεφυγαμε απο το θεμα.Ας πουμε πως το "σηκωνει¨ η ωρα...Παντως,αληθεια θελω να ενημερωθω περι τριτεκνιας.Ισως ειναι κι αυτο μια καποια λυσις, αν του αρεσουν τα παιδια.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1998 στις: Ιούλιος 17, 2009, 01:15:03 μμ »
κι εγώ την ίδια απορία έχω πόσα μόρια θέλει ο 3τεκνος για αναπληρωτής.. έχω ένα παιδι και ελπίζω να μου τύχουν διδυμα ,, αν όχι πάλι εδώ είμαστε.. πρώτα ο θεός!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1999 στις: Ιούλιος 17, 2009, 01:18:58 μμ »
ωχ, και ημουνα υπερ των 3τεκνων !! εσεις βαλατε μπροστα τωρα να εκθλιψει η υπογεννητικοτητα!
αρχιζω να ανησυχω!!!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2000 στις: Ιούλιος 17, 2009, 01:37:02 μμ »
και καλά λέει ,,να κάνουμε τρια παιδιά και να αλλάξει το νόμο για τους τρίτεκνους ... να πει ως εδώ ήταν,, κόψτε το κεφάλι σας τωρα...δεν έχει !!

Αποσυνδεδεμένος doukisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2001 στις: Ιούλιος 17, 2009, 04:47:03 μμ »
εγω παλι εχοντας τρια κοριτσακια ,το μεγαλυτερο 5,5 αποφασισα να δωσω πρωτη φορα και αν και τα πηγα καλα στην β θεματικη την οποια και φοβομουν εχασα για ελαχιστο το γνωστικο λογω αρχαιων.παντως μια σοβαρη προετοιμασια με τρια παιδια δεν ειναι και ευκολη υποθεση .ομως επειδη το παλεψα περα απο τις δυναμεις μου και αν και απογοητευτικα με τα αποτελεσματα  τελικα λεω να μην το βαλουμε κατω αλλα να το παλεψουμε για εναν ακομη ΑΣΕΠ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160692
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 371
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.05 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.