*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 09:39:11 μμ »
Nα ρωτήσω κι εγώ κάτι για τα ένσημα?Κellykou θα χρειαστώ τις γνώσεις σου μιας και είμαι καινούρια στο χώρο..Μόλις σήμερα ξεκίνησα να δουλέυω σε Κ.Ξ.Γ.
Διδάσκω Αγγλικά..Μου έχουν δώσει 9 ώρες. :'(Άσχετο..Αλλά είναι καλές για πρώτη χρονιά σε φροντιστήριο?
Κι επανέρχομαι..Μου έδωσαν 9 ώρες και έχω μάθημα Δευτέρα εως Πέμπτη και δεν έχω καθόλου την Παρασκευή.Πόσα ένσημα πρέπει να πάρω?
Είναι κακό που δεν έχω μάθημα την Παρασκευή? :-\
Καταλαβαίνετε,ως καινούρια ανησυχώ μη με πιάσουν κορόιδο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:51:20 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 10:29:37 μμ »
Επειδη χρειαζεσαι 10 ωρες τουλαχιστον για να μοιραστουν τα ενσημα σου σε 5 ημερες (Χρειάζεται 2 ωρες για ενα ενσημο) δεν μπορεις να παρεις ενσημα και τις 5 ημερες την εβδομαδα. Αν ησουν παλια καθηγητρια και επαιρνες καθε χρονο ΟΑΕΔ φετος θα ειχες προβλημα γιατι δε θα σου εφταναν τα ενσημα. Ομως επειδη εισαι καινουρια και θα παρεις ΟΑΕΔ του χρονου ,για πρωτη χρονια ειναι ενταξει. Αν παρεις 80 φετος και 120 του χρονου, θα παρεις τα ενσημα που θελεις για του χρονου για να βγεις στον ΟΑΕΔ. Αν οπως λες τις 9 ωρες τις μοιρασει σε 4 ημερες θα παρεις 4 ενσημα αρκει καθε μερα να εχει τουλαχιστον 2 ωρες.

Αποσυνδεδεμένος may22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 03, 2007, 03:30:17 πμ »
Oι 9 ώρες που μου έχουν δώσει είναι από Δευτέρα εως Πέμπτη και είναι χωρισμένες ως εξής:
Δευτέρα 2 ώρες
Τρίτη 1μιση ώρα
Τετάρτη 2 ώρες και
Πέμπτη 3μιση ώρες...
Άρα δεν έχω κάθε μέρα δίωρο γιατί την Τρίτη έχω μόνο μιάμιση::::(
τι γίνεται με αυτά τα δεδομένα??Διαφωτίστε με..Ανησυχώ >:(

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 03, 2007, 03:38:17 πμ »
Πιθανότατα δεν υπάρχει πρόβλημα. Μάλλον θα σε δηλώσει από μόνος του στο ΙΚΑ με 2 ώρες την Τρίτη και 3 την Πέμπτη. Για καλό και για κακό όμως ζήτησέ του το κι εσύ. Έτσι κι αλλιώς δεν του κοστίζει τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:51:20 »

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 01:39:08 πμ »
Πέμπτη 4/10 ανακοινώνεται η νέα σύμβαση εργασίας στην ιστοσελίδα του ΣΕΦΚ. Αφορά τους καθηγητές που εργάζονται στα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης. 2-3-4 Νοεμβρίου οι εκλογές του σωματίου. Ενημερωθείτε! www.sefk.gr

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 01:40:17 πμ »
σωματείου ήθελα να γράψω :-[

Αποσυνδεδεμένος Maryse

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 04:29:13 μμ »
Μια ερώτηση...
Οι καθηγητές πληροφορικής που διδάσκουν σε φροντιστήρια Ecdl θεωρούνται καθηγητές μέσης εκπαίδευσης ή κάτι άλλο; ποιοι είναι οι όροι αμοιβής και εργασίας γι' αυτούς;
Nascitur non fit...

Αποσυνδεδεμένος liouliou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 09:22:14 πμ »
Kαλημέρα! Αν και φιλόλογος, άρχισα φέτος να εργάζομαι σε ΚΓΞ  :'( απ' οτι ξέρω δε βγήκε ακόμη η συλλογική σύμβαση καθηγητών που εργάζονται σε ΚΓΞ..
Η ιδιοκτήτρια του ΚΓΞ μου ειπε να υπογράψω σύμβαση με το περσινό ωρομίσθιο και πως αν βγει το φετινό θα τα πάρω "ενδεχομένως" αναδρομικά.
Να υπογράψω;
Το δεύτερο ζήτημα που με απασχολεί είναι οτι μου ανακοίνωσε πως ο σύλλογος πλεον θεωρεί οτι η διδακτική ώρα διαρκεί 55 λεπτά, ισχύει κατι τέτοιο;Να σημειώσω πως με υποχρέωσε να υπογράψω μια "ιδιωτικη συμφωνια" ( επίσης έγγραφο που της έδωσε ο σύλλογος) σύμφωνα με την οποία δεσμεύομαι να μην φύγω κατα τη διάρκεια της χρονιάς - πρόστιμο 1.500 ευρώ..
Σ' αυτό το έγγραφο όμως αναφέρεται πως η διδακτικη ώρα ορίζεται στα 50 λεπτά.Μπορώ να το επικαλεστώ;
ΠΟΙΟΙ; ΑΝ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ; ΠΟΤΕ; ΑΝ ΟΧΙ ΤΩΡΑ;

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 01:20:34 πμ »
Ποιος συλλογος ειναι αυτος σου ανεφερε?

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 01:26:21 πμ »
Διαβασε αυτα που εχω γραψει στην πρωτη σελιδα και θα καταλαβεις τι εννοω. Με ποια συμβαση σου εκανε προσληψη με της ΟΙΕΛΕ ή με το κλαδικο το οποιο δεν μας εκπροσωπει? Μπες στο site της οιελε και κανε καταγγελια για τη ρητρα που υπεγραψες των 1500 ευρω. Ειναι παρανομη. Το κανουν για να δενουν τους καθηγητες, να τους εκμεταλλευονται και αυτοι να μην μπορουν να μιλησουν. Αυτοι αν σε απολυσουν θα σου δωσουν αποζημιωση 1500 ευρω?

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 01:33:37 πμ »
 Συλλογικη συμβαση εργασιας  (πηγη http://www.taxheaven.gr/sse/article.php?id=521)      Δ.Α49/2006 Αρθρο 4 Θεσμικα θεματα
3.Η διαρκεια της διδασκαλιας οριζεται σε πενηντα λεπτα της ωρας(50') και το διαλειμμα σε δεκα λεπτα της ωρας (10')

Αποσυνδεδεμένος liouliou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 01:44:10 πμ »
Σ' ευχαριστώ Κέλλυ  :)

δεν μου είπε ποιος σύλλογος, απ' οτι καταλαβα ειναι δικη της επινόηση.
δεν κάνω δεκαλεπτα διαλείμματα παρα μόνο 5 λεπτα κι αυτα ειμαι υποχρεωμένη να τα περνάω μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας, σαν άλλο μίασμα..
Πότε αναμένεται να βγει η συλ.σύμβαση 2007-2008 ;
ΠΟΙΟΙ; ΑΝ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ; ΠΟΤΕ; ΑΝ ΟΧΙ ΤΩΡΑ;

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 01:51:52 πμ »
Ιδεα δεν εχω . Ο κλαδικος συλλογος των 21 ατομων που ειναι εγκαθετοι των φροντιστηριουχων πηγε το Βυρωνα που ανηκει στη ΟΙΕΛΕ στα δικαστηρια για να διεκδικησει να υπογραφει αυτος τις συλλογικες συμβασεις .Το δικαστηριο ήταν για τις 25 Σεπτεμβριου αλλα δε ξερω τι εγινε. Γι'αυτο εχει καθυστερησει η συμβαση. Εσυ πηγαινε πρωτα στην πρωτη  σελιδα της συζητησης και διαβασε ενα προχειρο ιστορικο που εχω κανει. Μετα πήγαινε στο λινκ που εδωσα που ειναι το site των λογιστων και κατεβασε τη συμβαση της περασμενης χρονιας. Ειναι και η μοναδικη που ισχυει γιατι εχει περασει απο διαιτησια. Βλεπεις οι φροντιστηριουχοι προσεβαλαν τη συμβαση και εφτασε σε εργασιακο διαιτητη. Ειναι η μονη ισχυουσα αυτη τη στιγμη. κατεβασε τη για να ξερεις τι δικαιουσαι. Ο.Κ? Τα λεμε ;)

Αποσυνδεδεμένος chiara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 06:45:13 μμ »
Καλησπερα σε ολους.ανακαλυψα το φορουμ ψαχνοντας για αμοιβες και συμβασεις.Τι κατασταση ειναι αυτη με τις 2 συμβασεις για τους καθηγητες ξενων γλωσσων! τηλεφωνησα σε υπθργειο εργασιας και επιθεωρηση και μου ειπαν οτι ισχυουν και οι δυο.σιγα μη βρεθει κανενας να πληρωσει με της ΟΙΕΛΕ οταν η αλλη δινει ψιχουλα και την δεχεται το κρατος. εγω παραιτηθηκα απο το φροντιστηριο γιατι εκτος των αλλων αρχισασ με δηθεν λαθοι στην τιμη, δεν ειδε ο λογιστης οτι ειμαι παντρεμενη, εκανε λαθος και τις ωρες που αντι για 14 εβαλαν 10.Ασε που στο θεμα των τριετιων ειναι τελειως αδικη αυτη η συμβαση οταν οριζει 300 ενσημα για να στοιχειοθετεις ενα χρονο προυπηρεσια.Θα ηθελα να απαντησει και η kellykou στο μηνυμα μου.Εχεις απολυτο δικιο οτι πρεπει να διεκδικουμαι αυτο που μας αξιζει αλλα να ξερεις οτι οι εργοδοτες στα φροντιστηρια εχουν αποθρασυνθει τελειως.Ακομα κι αν εσυ πεις με ποια συμβαση θες να σε πανε αυτοι απλα δεν θα σε παρουν.Και για να σου πω την αληθεια,αν ειναι να πηγαινω για να παρω οσα επαιρνα οταν ξεκινησα προτιμω να κανω μια ασχετη δουλεια.Εγω διαβασα για να παρω πτυχιο με αριστα γιατι νομιζα οτι αυτο θα με ξεχωρισει, αλλα αν ειναι να με εκμεταλευονται και νομιμα μαλιστα με τετοιες  συμβασεις εχοντας την ανοχη του κρατους, χιλιες φορες να ασχολουμαι με οτιδηποτε αλλο.Αυτη τη στιγμη ειμαι στο δευτερο χρονο του μεταπτυχιακου μηπως βρω καμια ακρη στη ζωη μου.Παντως ορκιστηκα ποτε ξανα σε φροντιστηριο.Μονο να σε κλεψουν θελουν και εναν καλο λογο για τη δουλεια σου ποτε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160794
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 410
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.