*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2011-2012  (Αναγνώστηκε 184232 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
άντε να δούμε! :P :P :P

θα κρατήσω ένα μισθό για ταξίδια... :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Angelcrow

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγω που ειμαι ασχετη βρε συναδελφοι μπορειτε να με κατατοπισετε λιγο ???? Περσυ τελειωσα και προσπαθω να δω τις επιλογες μου ...Δεν καταλαβαινω τι εννοειτε για ΟΑΕΔ και ΕΠΑΣ ..αν μπορει καποιος να μου διευκρινησει εστω και με λιγα λογια ...ευχαριστω πολυ ...ΠΕ02  ::)

Αποσυνδεδεμένος rolls

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Εγω που ειμαι ασχετη βρε συναδελφοι μπορειτε να με κατατοπισετε λιγο ???? Περσυ τελειωσα και προσπαθω να δω τις επιλογες μου ...Δεν καταλαβαινω τι εννοειτε για ΟΑΕΔ και ΕΠΑΣ ..αν μπορει καποιος να μου διευκρινησει εστω και με λιγα λογια ...ευχαριστω πολυ ...ΠΕ02  ::)

Οταν λεμε ΕΠΑΣ  εννοουμε Επαγγελματικες Σχολες του ΟΑΕΔ. Ο ΟΑΕΔ εχει και ΙΕΚ. Τα παιδακια γραφονται σε τμηματα και ο ΟΑΕΔ προσλαμβανει καθε χρονο εκτακτο ωρομισθιο προσωπικο για να τα διδαξει. Εχει φυσικα και τους μονιμους εκπαιδευτους, που οπως γινεται παντου στην Ελλαδα, ποτε δεν ειναι αρκετοι!!!
Μπορει βεβαια να βγαζει προκυρηξη, αλλα αργει παρα πολυ να βγαλει τα αποτελεσματα!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Angelcrow

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οποτε το θεμα ειναι ποτε θα βγει η προκυρηξη σωστα ? Και οταν βγει να καταθεσω τα χαρτια μου ?  Ολο αυτο λειτουργει αφενος να δουλεψεις και να βγαζεις τα προς το ζην και αφετερου να μαζεψεις μορια ?  Ποσο κοντα επεσα ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
δεν είναι σχολεία του υπ. παιδείας έχε κατά νου. έχουν δικό τους πίνακα με μοριοδοτήσεις.
Παράθεση
Ολο αυτο λειτουργει αφενος να δουλεψεις...
αν εννοείς με αυτό ότι είναι πρόγραμμα απασχόλησης άνεργων καθηγητών, τότε όχι. είναι μια δουλειά για την οποία κάνεις αιτήσεις και προσλαμβάνουν καθηγητές με συγκεκριμένα κριτήρια.
επίσης, λέγεται ότι από την επόμενη χρονιά οι καθηγητές ΕΠΑΣ θα προσλαμβάνονται από τον πίνακα του παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Οποτε το θεμα ειναι ποτε θα βγει η προκυρηξη σωστα ? Και οταν βγει να καταθεσω τα χαρτια μου ?  Ολο αυτο λειτουργει αφενος να δουλεψεις και να βγαζεις τα προς το ζην και αφετερου να μαζεψεις μορια ?  Ποσο κοντα επεσα ?
Η προκήρυξη έχει βγει και οι αιτήσεις γίνονταν μέχρι αρχές Ιουνίου. Αργότερα βγήκαν τα αποτελέσματα και δόθηκε προθεσμία για τις ενστάσεις. Από τότε περιμένουμε τους οριστικούς πίνακες με την κατάταξη των καθηγητών ανά ειδικότητα σύμφωνα με τα μόριά τους. Αρχές Οκτώβρη αναμένουμε να γίνουν οι προσλήψεις.

Άρα μπορείς να καταθέσεις αίτηση μόνο όταν βγει του χρόνου η προκήρυξη και σαφώς όχι για σχολεία του ΟΑΕΔ επειδή δεν γίνονται πια φιλολογικά μαθήματα εκεί, αλλά μόνο τεχνικά. Επαγγελματικές σχολές είναι.
Εσύ μπορείς να κάνεις του χρόνου αίτηση όταν βγάλει το υπ. παιδείας την προκήρυξη για αναπληρωτές και ωρομίσθιους.

Αποσυνδεδεμένος Angelcrow

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οποτε το θεμα ειναι ποτε θα βγει η προκυρηξη σωστα ? Και οταν βγει να καταθεσω τα χαρτια μου ?  Ολο αυτο λειτουργει αφενος να δουλεψεις και να βγαζεις τα προς το ζην και αφετερου να μαζεψεις μορια ?  Ποσο κοντα επεσα ?
Η προκήρυξη έχει βγει και οι αιτήσεις γίνονταν μέχρι αρχές Ιουνίου. Αργότερα βγήκαν τα αποτελέσματα και δόθηκε προθεσμία για τις ενστάσεις. Από τότε περιμένουμε τους οριστικούς πίνακες με την κατάταξη των καθηγητών ανά ειδικότητα σύμφωνα με τα μόριά τους. Αρχές Οκτώβρη αναμένουμε να γίνουν οι προσλήψεις.

Άρα μπορείς να καταθέσεις αίτηση μόνο όταν βγει του χρόνου η προκήρυξη και σαφώς όχι για σχολεία του ΟΑΕΔ επειδή δεν γίνονται πια φιλολογικά μαθήματα εκεί, αλλά μόνο τεχνικά. Επαγγελματικές σχολές είναι.
Εσύ μπορείς να κάνεις του χρόνου αίτηση όταν βγάλει το υπ. παιδείας την προκήρυξη για αναπληρωτές και ωρομίσθιους.

 
Νομιζω οτι κατι καταλαβα...Οι αιτησεις για αναπληρωτες-ωρομισθιους για τα ΕΠΑΣ κτλ ειναι ξεχωριστες απο αυτες που εγιναν τον ιουνου για β' εκπαιδευση ... νομιζω τωρα το πετυχα ...

Αποσυνδεδεμένος andreas1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Μπορει κάποιος να ειναι αμω και ωρομισθιος στον ΟΑΕΔ;;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Νομιζω οτι κατι καταλαβα...Οι αιτησεις για αναπληρωτες-ωρομισθιους για τα ΕΠΑΣ κτλ ειναι ξεχωριστες απο αυτες που εγιναν τον ιουνου για β' εκπαιδευση ... νομιζω τωρα το πετυχα ...
Πέτυχες ότι είναι χωριστές οι αιτήσεις. Σαφώς διότι πρόκειται για προκηρύξεις δυο διαφορετικών υπουργείων,
του Υπ Παιδείας και του Εργασίας. ΕΠΑγγελματικό Λύκειο έχει μόνο το υπουργείο Παιδείας, ενώ ΕΠΑγγελματικές Σχολές έχουν και άλλα υπουργεία όπως το Υπ Εργασίας και το Υπ. Τουρισμού. Κάθε υπουργείο βγάζει την εγκύκλιο πρόσληψης αναπληρωτών όποτε θέλει, δεν υπάρχουν κανόνες. Το Υπ. Εργασίας που έχει τις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ δεν προσλαμβάνει αναπληρωτές τα τελευταία χρόνια. Το είχε κάνει κάποτε για δυο χρονιές μόνο, το 2004 και το 2005.

Μην αγχώνεσαι είναι τόσα πολλά και πολύπλοκα τα της εκπαίδευσης που και εμείς δεν τα μάθαμε σε μια νύχτα, ούτε καν σε μια χρονιά. Υπομονή θέλει... Θα μαθαίνεις διαβάζοντας τα θέματα του φόρουμ. Από τις συζητήσεις των άλλων θα παίρνεις απαντήσεις στα περισσότερα και όπου δεν καταλαβαίνεις θα ρωτάς...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Μπορει κάποιος να ειναι αμω και ωρομισθιος στον ΟΑΕΔ;;
Νομίζω ότι δεν μπορεί. Παλιότερα που ο ωρομίσθιος στο Υπ. παιδείας μπορούσε να πάρει ως και 11 ή 12 ώρες (ανάλογα αν ήταν στη δευτεροβάθμια ή στην πρωτοβάθμια) σαφώς έπαιρνε και ώρες ωρομισθίας στον ΟΑΕΔ.

Τώρα ο ΑΜΩ θεωρείται αναπληρωτής, άρα δεν πρέπει να εργάζεται αλλού (μάλλον ισχύει ότι και για τους ΑΚΩ)
ενώ στον ΟΑΕΔ αν εργάζεσαι αλλού δε σου δίνουν πάνω από 7 ώρες εβδομαδιαίως.

Radius

  • Επισκέπτης
Μπορει κάποιος να ειναι αμω και ωρομισθιος στον ΟΑΕΔ;;
Νομίζω ότι δεν μπορεί. Παλιότερα που ο ωρομίσθιος στο Υπ. παιδείας μπορούσε να πάρει ως και 11 ή 12 ώρες (ανάλογα αν ήταν στη δευτεροβάθμια ή στην πρωτοβάθμια) σαφώς έπαιρνε και ώρες ωρομισθίας στον ΟΑΕΔ.

Τώρα ο ΑΜΩ θεωρείται αναπληρωτής, άρα δεν πρέπει να εργάζεται αλλού (μάλλον ισχύει ότι και για τους ΑΚΩ)
ενώ στον ΟΑΕΔ αν εργάζεσαι αλλού δε σου δίνουν πάνω από 7 ώρες εβδομαδιαίως.
Μα και ο αναπληρωτής, όπως ο μόνιμος, δεν δικαιούται μέχρι 10 ώρες την εβδομάδα εργασία σε άλλο φορέα κατόπιν άδειας από τη Διεύθυνση;

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Μπορει κάποιος να ειναι αμω και ωρομισθιος στον ΟΑΕΔ;;
ο μονιμος και ο αναπληρωτης καθηγητης εχουν το δικαιωμα μετα απο αιτηση τους στο ΠΥΣΔΕ που ανηκουν και αδεια του ΠΥΣΔΕ να δουλεψουν μεχρι 10 ωρες σε ΕΠΑΣ οαεδ, ιδιωτικα ΙΕΚ και αλλα ...Αυτο λεει η νομοθεσια . Αλλα παντα με αδεια απο το ΠΥΣΔΕ. ΕΑΝ το κανεισ χωρισ αδεια και σε καρφωσει κανενας θα εχεις συνεπειες.

Αποσυνδεδεμένος mimika12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Μπορει κάποιος να ειναι αμω και ωρομισθιος στον ΟΑΕΔ;;
ο μονιμος και ο αναπληρωτης καθηγητης εχουν το δικαιωμα μετα απο αιτηση τους στο ΠΥΣΔΕ που ανηκουν και αδεια του ΠΥΣΔΕ να δουλεψουν μεχρι 10 ωρες σε ΕΠΑΣ οαεδ, ιδιωτικα ΙΕΚ και αλλα ...Αυτο λεει η νομοθεσια . Αλλα παντα με αδεια απο το ΠΥΣΔΕ. ΕΑΝ το κανεισ χωρισ αδεια και σε καρφωσει κανενας θα εχεις συνεπειες.

To ΠΥΣΔΕ δίνει παρέκληση μόνο για μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση δηλ ΙΕΚ, ΤΕΙ, ΚΕΚ.
Οι ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ανήκουν στη δευτεροβάμια. Μόνο αν είσαι ωρομίσθιος επιτρέπεται να διδάξεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ

Radius

  • Επισκέπτης
Για καθίστε όμως να δούμε τι θα γίνει, γιατί ήδη οι υπάλληλοι του Υπουργείου Παιδείας απαντούν σε συναδέλφους που τηλεφωνούν και ρωτάνε ότι δεν κάνουν άλλες προσλήψεις αναπληρωτών πριν δουν τι θα αποφασίσει να κάνει η Τρόικα και η κυβέρνηση για το κόψιμο όλων των συμβάσεων του '11.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.