*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786066 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #672 στις: Αύγουστος 11, 2013, 03:57:31 μμ »
θαθελα να ρωτησω, οι αποσπασμενοι σε φορεις περιμενουν αντικαταστατη για να γυρισουν στα γραφεια;
φυσικα, δεν ρωτω για τους απλους αποσπασμενους σε σχολεια!
γιατι η κωλυσιεργία  τους θα γυρίσει εναντίον τους :P
Δεν έχω ιδέα σχετικά με το αν οι αποσπασμένοι σε φορείς χρειάζεται ή όχι να περιμένουν αντικαταστάτη, αλλά νομίζω πως η καθυστέρηση τόσο της εγκυκλίου όσο και των αποτελεσμάτων των αποσπάσεων ουδεμία σχέση έχει με δική τους ή μη κωλυσιεργία. Αυτοί υπάλληλοι είναι, εντολές εκτελούν και κάποιοι (δε λέω όλοι, άλλά κάποιοι) από αυτούς μπορεί να έχουν την ίδια αγωνία με όλους εμάς...
δεν στρεφομαι εναντιον των εκπ/κων σε φορεις, αλλα των στελεχων του υπουργειου που καθυστερουν να βγαλουν αποτελεσματα...
αν περιμενουν κι αυτοι να αντικατασταθουν τοτε από 2/9 θα αδειασουν οι υπηρεσίες

τότε οκ κι εγώ μαζί σου με 1000! :)
Αν και, με βάση ό,τι είπε η anemoni, αυτοί έχουν φροντίσει να κάνουν τα κουμάντα τους!!!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:17:47 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #673 στις: Αύγουστος 11, 2013, 04:48:04 μμ »
Οι αποσπασμένοι σε φορείς δεν περιμένουν αντικαταστάτη, εγώ τόσα χρόνια δεν είδα κάτι τέτοιο,,, άλλωστε πολλοί είναι στην διάθεση, αγγλικών, γαλλικών, πληροφορικάριοι... εξάλλου, αν πρέπει να στελεχωθεί μια διεύθυνση, ο ίδιος ο διευθυντής δε θα θέλει τους αποσπασμένους στα γραφεία τους για να βγάλουν τη δουλειά;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2013, 04:50:06 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #674 στις: Αύγουστος 11, 2013, 05:00:22 μμ »
Τις διευθύνσεις δευτεροβάθμιας ως ένα σημείο τις κάλυψαν με τους εκπαιδευτικούς των ΕΠΑΛ που εξαιρέθηκαν από τη διαθεσιμότητα. Στην Κ.Υ. του υπουργείου έχουν δηλώσει ότι θα περικοπούν οι αποσπάσεις κατά 2/3 σε σχέση με πέρσι. Με δεδομένο ότι οι αναπληρωτές που θα προσληφθούν θα είναι ελάχιστοι, δεν ξέρω κατά πόσο τους παίρνει να πραγματοποιήσυον μεγάλο αριθμό αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ...Καταλαβαίνω ότι δεν είναι ευχάριστες αυτές οι σκέψεις, αλλά απλά εκφράζω τη δική μου αίσθηση. Δεν έχω κάποια πληροφόρηση. Σκεφτείτε όμως τι πανηγύρι έχει να γίνει με τις υποχρεωτικές μετατάξεις στην α'βάθμια, από τη στιγμή μάλιστα που τα ΠΥΣΔΕ δε θα γνωμοδοτήσουν καν -όπως φημολογείται- και θα παραγματοποιηθούν κεντρικά από το υπουργείο. Όταν έχεις να μετακινήσεις 5.000 ανθρώπους μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα και δεν έχεις και πιστώσεις για αναπληρωτές, λογικά δεν πριμοδοτείς και τις αποσπάσεις γιατί θα γίνει μεγάλο μπάχαλο...Βέβαια πολύ που τους ενδιαφέρει το αν θα λειτουργήσουν τα σχολεία ή όχι...

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #675 στις: Αύγουστος 11, 2013, 05:03:19 μμ »
Τις διευθύνσεις δευτεροβάθμιας ως ένα σημείο τις κάλυψαν με τους εκπαιδευτικούς των ΕΠΑΛ που εξαιρέθηκαν από τη διαθεσιμότητα. Στην Κ.Υ. του υπουργείου έχουν δηλώσει ότι θα περικοπούν οι αποσπάσεις κατά 2/3 σε σχέση με πέρσι. Με δεδομένο ότι οι αναπληρωτές που θα προσληφθούν θα είναι ελάχιστοι, δεν ξέρω κατά πόσο τους παίρνει να πραγματοποιήσυον μεγάλο αριθμό αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ...Καταλαβαίνω ότι δεν είναι ευχάριστες αυτές οι σκέψεις, αλλά απλά εκφράζω τη δική μου αίσθηση. Δεν έχω κάποια πληροφόρηση. Σκεφτείτε όμως τι πανηγύρι έχει να γίνει με τις υποχρεωτικές μετατάξεις στην α'βάθμια, από τη στιγμή μάλιστα που τα ΠΥΣΔΕ δε θα γνωμοδοτήσουν καν -όπως φημολογείται- και θα παραγματοποιηθούν κεντρικά από το υπουργείο. Όταν έχεις να μετακινήσεις 5.000 ανθρώπους μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα και δεν έχεις και πιστώσεις για αναπληρωτές, λογικά δεν πριμοδοτείς και τις αποσπάσεις γιατί θα γίνει μεγάλο μπάχαλο...Βέβαια πολύ που τους ενδιαφέρει το αν θα λειτουργήσουν τα σχολεία ή όχι...

Θα συμφωνήσω μαζί σου jimmy100!Κι όχι μόνο αυτό αλλά έχει να πέσει η υποχρεωτική υπερωρία σύννεφο!!!
Γιατί κενά υπάρχουν, πολιτική βούληση να καλυφθούν σωστά όχι!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:17:47 »

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #676 στις: Αύγουστος 11, 2013, 05:12:36 μμ »
Εγώ, θα δω το θέμα, από μια άλλη οπτική: αύξησαν το ωράριο, θεσμοθέτησαν υποχρεωτικές μεταθέσεις, επέταξαν τον κλάδο, κατάργησαν ειδικότητες, έβγαλαν σε διαθεσιμότητα 2000 εκπαιδευτικούς, διέρρευσαν κουτσούρεμα ειδικοτήτων, μετατάσσουν ( ; ) υποχρεωτικά 5000...να μην δώσουν ούτε αποσπάσεις φέτος;...Πολιτικά, στέκει κάτι τέτοιο;...


Η άποψή μου, είναι πως λόγω της παραπάνω σειράς γεγονότων, δεν θα θελήσουν να ρίξουν και άλλο λάδι στη φωτιά...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2013, 05:15:39 μμ από athapris »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #677 στις: Αύγουστος 11, 2013, 05:18:00 μμ »
Εγώ θα δω το θέμα, από μια άλλη οπτική: αύξησαν το ωράριο, θεσμοθέτησαν υποχρεωτικές μεταθέσεις, επέταξαν τον κλάδο, κατάργησαν ειδικότητες, έβγαλαν σε διαθεσιμότητα 2000 εκπαιδευτικούς, διέρρευσαν κουτσούρεμα ειδικοτήτων, μετατάσσουν ( ; ) υποχρεωτικά 5000...να μην δώσουν ούτε αποσπάσεις φέτος;...Πολιτικά, στέκει κάτι τέτοιο;...


Η άποψή μου, είναι πως λόγω της παραπάνω σειράς γεγονότων, δεν θα θελήσουν να ρίξουν και άλλο λάδι στη φωτιά...

Δεν είναι καθόλου λάθος το σκεπτικό σου. Για την ακρίβεια εύχομαι να επιβεβαιωθεί αυτό και κανένα άλλο.
Αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής: οι αποσπάσεις διενεργούνται βάσει κάποιου αλγόριθμου τώρα που ισχύει η μοριοδότηση ή όχι;
Αν ναι, τότε είναι καθαρά θέμα του τι κενά θα δηλωθούν στο σύστημα. Ένας αιρετός από τους 2 που μίλησα μου είπε ότι στο συγκεκριμένο πυσδε  έχουν δηλωθεί σχεδόν παντού(εννοώ σχεδόν σε όλες τις ειδικότητες ββαθμιας) πλεονάσματα... :(
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #678 στις: Αύγουστος 11, 2013, 05:23:03 μμ »
Μεταξύ μας εμένα μου φάνηκε ότι η εγκύκλιος αποσπάσεων βγήκε απλά για να βγει.
2/9 όλοι στα σχολεία τους και αν αποδεδειγμένα μπορεί να γίνει απόσπαση θα γίνει (θα έλεγα μόνο από νησιά προς ξηρά κι αυτό μόνο για ειδικές κατηγορίες ή με παιδιά).
Να δω βέβαια πώς θα αντιμετωπίσουν το φαινόμενο των δεκάδων αιτήσεων για άδεια άνευ αποδοχών.
Όσο για τους 302 που εξαιρέθηκαν, τι να πω...μπορεί να τους βγει σε κακό η εξαίρεση γιατί αργότερα θα πρέπει να αξιολογηθούν ως διοικητικοί: τι στόχους είχες, τι πέτυχες κ.λ.π.
Προς το παρόν μου φαίνεται ότι η πλειοψηφία απλά θα κυκλοφορεί στους διαδρόμους των Διευθύνσεων. Έπρεπε να το σκεφτούν καλύτερα και να τους μεταφέρουν και σε άλλες υπηρεσίες. Εκεί βέβαια δεν θα περνούσε το κόλπο της μετάταξης στην ίδια κατηγορία.
Οι 58 Διευθύνσεις Δ.Ε. χρειάζονται τουλάχιστον 1200 υπαλλήλους. Δεν ξέρω πόσοι είναι οι Διοικητικοί αλλά οι 302 αυτή τη στιγμή ουσιαστικά δεν υπολογίζονται ως "προσωπικό" γιατί πολύ απλά δεν κατέχουν το αντικείμενο.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #679 στις: Αύγουστος 11, 2013, 05:27:13 μμ »
Εγώ, θα δω το θέμα, από μια άλλη οπτική: αύξησαν το ωράριο, θεσμοθέτησαν υποχρεωτικές μεταθέσεις, επέταξαν τον κλάδο, κατάργησαν ειδικότητες, έβγαλαν σε διαθεσιμότητα 2000 εκπαιδευτικούς, διέρρευσαν κουτσούρεμα ειδικοτήτων, μετατάσσουν ( ; ) υποχρεωτικά 5000...να μην δώσουν ούτε αποσπάσεις φέτος;...Πολιτικά, στέκει κάτι τέτοιο;...


Η άποψή μου, είναι πως λόγω της παραπάνω σειράς γεγονότων, δεν θα θελήσουν να ρίξουν και άλλο λάδι στη φωτιά...

Έχει λογική το σκεπτικό σου, μακάρι να επιβεβαιωθεί - στο μέτρο του δυνατού φυσικά. Απλά με βάση τη δική μου λογική, όταν επιχειρείς τόσο μεγάλη αναδιάρθρωση δυναμικού και παράλληλα δεν μπορείς τις όποιες ελλείψεις να τις εξισορροπήσεις με συμβασιούχους (=αναπληρωτές), τότε αν μη τι άλλο το να προχωρήσεις και στον περσινό αριθμό αποσπάσεων κάνει τα πράγματα ακόμη πιο σύνθετα. Ήδη με το +2 του ωραρίου στη δευτεροβάθμια δεν έχει μείνει οργανική για οργανική κενή! Και πλέον ακόμη και σε ειδικότητες όπως η δική μου (ΠΕ02) μένει κόσμος στη διάθεση.

Εκτός αυτού, έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια κυβέρνηση καμικάζι. Χωρίς εισαγωγικά. Είναι η πιο επιθετική κυβέρνηση που πέρασε από αυτό τον τόπο τα τελευταία 40 χρόνια, δε λογαριάζει απολύτως τίποτα, τσαλακώνει όποια δικαιώματα έχουν απομείνει και δεν σκέφτεται με πολιτικάντικα κριτήρια- κι αυτό έχει φανεί επανειλημμένα.

Αποσυνδεδεμένος LITHIUM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #680 στις: Αύγουστος 11, 2013, 05:57:46 μμ »
Τα λειτουργικά κενά(γιατί αυτά καλύπτουν οι αποσπάσεις) θα είναι σε κάθε νομό τεράστια.
Για αυτό τον λόγο θα γίνουν αποσπάσεις. Σε διαφορετική περίπτωση τα λειτουργικά κενά θα είναι χιλιάδες.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #681 στις: Αύγουστος 11, 2013, 05:58:59 μμ »
Τα λειτουργικά κενά(γιατί αυτά καλύπτουν οι αποσπάσεις) θα είναι σε κάθε νομό τεράστια.
Για αυτό τον λόγο θα γίνουν αποσπάσεις. Σε διαφορετική περίπτωση τα λειτουργικά κενά θα είναι χιλιάδες.

Μακάρι, αλλά παρ' όλα αυτά κρατάω μικρό καλάθι....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #682 στις: Αύγουστος 11, 2013, 06:06:03 μμ »
Πάντως θα ήθελα πάρα πολύ να είχαμε μια εκτίμηση(στο βαθμό που είναι δυνατή) για το ζήτημα των αποσπάσεων από πυσδε σε πυσδε από μέλη όπως ο Damien ή ο Patreas...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #683 στις: Αύγουστος 11, 2013, 07:03:22 μμ »
Τα λειτουργικά κενά(γιατί αυτά καλύπτουν οι αποσπάσεις) θα είναι σε κάθε νομό τεράστια.
Για αυτό τον λόγο θα γίνουν αποσπάσεις. Σε διαφορετική περίπτωση τα λειτουργικά κενά θα είναι χιλιάδες.

για να ενισχυσω την παραπανω αποψη (και γιατι ετσι μας βολευει) αφου δεν θα παρουν και τοοοσους αναπληρωτες,  γιατι να μην κανουν αποσπασεις;

Αποσυνδεδεμένος ioannapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #684 στις: Αύγουστος 11, 2013, 07:19:06 μμ »
Γιατί πολύ απλά τις συνταξιοδοτήσεις θα τις καλύψουν με τις αυξησεις ωραρίου.... αρα τι αποσπάσεις να κάνουν;αφου σε μεγαλα σχολεία πχ ενας να γει στη σύνταξη πχ φιλολογος οι υπόλοιποι που είναι και πολλοί καλύπτουν τις 16 ή 12 ωρες με την αύξηση ωραρίου

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #685 στις: Αύγουστος 11, 2013, 07:55:22 μμ »
Πολλοί αναπληρωτές, πολλές και οι αποσπάσεις.
Λίγοι οι αναπληρωτές; - λίγες και οι αποσπάσεις.
Με λίγα λόγια και οι αναπληρωτές καλύπτουν λειτουργικά κενά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 926
Σύνολο: 931

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.