*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786045 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #686 στις: Αύγουστος 11, 2013, 07:57:11 μμ »
Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει αν θα ρίξουν κι άλλο λάδι στη φωτιά.    Η κοινωνία δεν έχει ιδέα για αυτό που περνάν οι εκπαιδευτικοί παρά μόνο αν είναι οι σύζυγοί τους και δεν την νοιάζει κιόλας. Το Σεπτέμβρη θα γίνει το μεγάλο μπάχαλο με άπειρα κενά και θα προσπαθήσουν τότε στην πράξη να δουν πόσοι περισσεύουν και που χρειάζονται πόσους. Γι αυτό εγώ είμαι κατά της απεργείας το Σεπτέμβρη και θα προτιμούσα να γίνει Οκτώβρη. Ισως τότε να πάρει χαμπάρι η κοινωνία το τι συμβαίνει... Ας μην τους προστατέψουμε κιόλας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:48 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #687 στις: Αύγουστος 11, 2013, 08:13:21 μμ »
Κάπως έτσι...να μην γίνει αμέσως. Να συζητήσουν οι εκπαιδευτικοί μεταξύ τους, να ενημερωθούν άμεσα από τους συνδικαλιστές, να γίνουν γενικές συνελεύσεις - να οργανωθεί καλύτερα και μετά να γίνει απεργία. Η κυβέρνηση-το υπ. παιδείας δείχνει να έχει χάσει το μπούσουλα και χρειάζεται άλλοθι για την αποτυχία. Ας μην το προσφέρουμε αμέσως με απεργία. Να δει πρώτα όλος ο κόσμος το μπάχαλο στα σχολεία τον Σεπτέμβρη και εμείς να απαιτήσουμε να μην γίνουν υποχρ. μεταθέσεις αλλά αποσπάσεις και προσλήψεις αναπληρωτών. Συμπαράσταση στους εκπαιδευτικούς της τεχν. εκπαίδευσης που βγήκαν σε διαθεσιμότητα και απαίτηση για παράταση εφαρμογής του νέου νομοσχεδίου για την παιδεία.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #688 στις: Αύγουστος 11, 2013, 08:26:18 μμ »
Πολλοί αναπληρωτές, πολλές και οι αποσπάσεις.
Λίγοι οι αναπληρωτές; - λίγες και οι αποσπάσεις.
Με λίγα λόγια και οι αναπληρωτές καλύπτουν λειτουργικά κενά!
Ακριβώς έτσι είναι!!!
Όπως ακριβώς και:
Πολλοί οι νεοδιόριστοι, πολλές και οι μεταθέσεις.
Λίγοι οι νεοδιόριστοι, λίγες και οι μεταθέσεις.
 :)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #689 στις: Αύγουστος 11, 2013, 08:35:01 μμ »
gio66 βγάλαμε νόμους δηλαδή;  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:48 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #690 στις: Αύγουστος 11, 2013, 08:37:46 μμ »
gio66 βγάλαμε νόμους δηλαδή;  ;D ;D ;D
;D ;D ;D
Μάλλον ανακαλύψαμε τους άγραφους νόμους μέσω της χρόνιας παρατήρησης των υπηρεσιακών μας μεταβολών!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος LITHIUM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #691 στις: Αύγουστος 11, 2013, 10:10:53 μμ »
Τα λειτουργικά κενά που κάλυπταν χιλιάδες αναπληρωτές πως θα καλυφθούν αφού θα είναι λίγοι;
Αναγκαστικά θα έχει και πολλές αποσπάσεις. Άλλωστε και οι συνταξιοδοτήσεις δεν ήταν λίγες.

Αποσυνδεδεμένος Stavrina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #692 στις: Αύγουστος 12, 2013, 05:49:33 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Παρακολουθώ αρκετό καιρό τις ενδιαφέρουσες συζητήσεις σας και αποφάσισα (at last!) να γίνω κι
εγώ μέλος της παρέας σας :)
Είμαι κι εγώ μια εκπαιδευτικός από τις χιλιάδες που περιμένουν την ανακοίνωση των αποσπάσεων,συγκεκριμένα είμαι
της Αγγλικής,έχω οργανική στην πρωτοβάθμια και έχω κάνει αίτηση για νομο της Πελοποννήσου.Αναρωτιέμαι αν είναι
εφικτό να αποσπασθώ,διότι μόρια έχω μόνο από την προυπηρεσία μου(16 χρόνια).Γνωρίζει κάποιος από εσάς;





Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #693 στις: Αύγουστος 12, 2013, 06:10:13 μμ »
Τα λειτουργικά κενά που κάλυπταν χιλιάδες αναπληρωτές πως θα καλυφθούν αφού θα είναι λίγοι;
Αναγκαστικά θα έχει και πολλές αποσπάσεις. Άλλωστε και οι συνταξιοδοτήσεις δεν ήταν λίγες.

Μη ξεχνάς την κάλυψη κενών που τους προσφέρει η αύξηση ωραρίου .

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #694 στις: Αύγουστος 12, 2013, 06:18:35 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Παρακολουθώ αρκετό καιρό τις ενδιαφέρουσες συζητήσεις σας και αποφάσισα (at last!) να γίνω κι
εγώ μέλος της παρέας σας :)
Είμαι κι εγώ μια εκπαιδευτικός από τις χιλιάδες που περιμένουν την ανακοίνωση των αποσπάσεων,συγκεκριμένα είμαι
της Αγγλικής,έχω οργανική στην πρωτοβάθμια και έχω κάνει αίτηση για νομο της Πελοποννήσου.Αναρωτιέμαι αν είναι
εφικτό να αποσπασθώ,διότι μόρια έχω μόνο από την προυπηρεσία μου(16 χρόνια).Γνωρίζει κάποιος από εσάς;

Καλώς ήρθες!
Αυτήν την στιγμή ούτε ο ίδιος ο Υπουργός μπορεί να σου πει.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #695 στις: Αύγουστος 12, 2013, 07:24:45 μμ »
Αποσπάσεις εξακολουθούν να γίνονται:
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B%CE%A919-%CE%98%CE%9B4

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #696 στις: Αύγουστος 12, 2013, 07:36:33 μμ »
Τα λειτουργικά κενά που κάλυπταν χιλιάδες αναπληρωτές πως θα καλυφθούν αφού θα είναι λίγοι;
Αναγκαστικά θα έχει και πολλές αποσπάσεις. Άλλωστε και οι συνταξιοδοτήσεις δεν ήταν λίγες.

Αποσπάσεις θα δίνονται μόνο εκεί που συμφέρει την υπηρεσία. Δηλαδή αν σε έναν νομό υπάρχουν δυνατότητα κάλυψης εκ των έσω των ωρών μπορεί να δοθεί απόσπαση σε συνάδελφο σε κάποιον νομό που υπάρχει έλλειψη. Όμως σε νομό που η απόσπαση του συναδέλφου θα προκαλέσει λειτουργικό κενό και δεν πρόκειται να προσληφθεί αναπληρωτής ή δεν μπορεί να καλυφθεί με άλλο τρόπο δεν θα δοθεί απόσπαση ακόμα και αν εκεί που πηγαίνει υπάρχει κενό για να καλύψει. Κανένας ΔΔΕ δεν θα συναινέσει να φύγει το προσωπικό για να καλύψει ανάγκες άλλων νομών και ο ίδιος να έχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #697 στις: Αύγουστος 12, 2013, 07:54:29 μμ »
Άμεση η ανάγκη εξέτασης των αιτήσεων για απόσπαση των εκπαιδευτικών της Π.Ε.

από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ



 Συναδέλφισσες , συνάδελφοι

Φτάσαμε σχεδόν στα μέσα Αυγούστου, σε 15 ημέρες ανοίγουν τα σχολεία, και ακόμη δεν έχει γίνει ο α΄ κύκλος των αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, ούτε οι αποσπάσεις σε υπηρεσίες και φορείς αρμοδιότητας του Υπουργείου Παιδείας. Υπενθυμίζω ότι πέρυσι η Α΄ φάση των αποσπάσεων Π.Ε. (από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, σε ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ αλλά και σε υπηρεσίες και φορείς αρμοδιότητας Υπουργείου Παιδείας) είχε ολοκληρωθεί στα τέλη Ιουλίου του 2012 .

Η πρωτοφανής αυτή καθυστέρηση στις αποσπάσεις θα έχει ως αποτέλεσμα αφενός μεν να καθυστερήσουν όλες οι υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών (τοποθετήσεις αποσπασμένων, προσλήψεις αναπληρωτών), αφετέρου δε τη μεγάλη ταλαιπωρία χιλιάδων εκπαιδευτικών που κρατούνται όμηροι όλο το καλοκαίρι , μη γνωρίζοντας σε ποιο σχολείο θα διδάσκουν τον Σεπτέμβρη.

Τα όσα λέγονται στο υπουργείο Παιδείας ότι οι αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ θα γίνουν μετά τις μετατάξεις των εκπαιδευτικών της Β/θμιας στην Α/θμια, δείχνουν την προχειρότητα και την έλλειψη παντελούς σχεδιασμού, αφού για τις μετατάξεις αυτές κανείς δεν γνωρίζει ακόμη το παραμικρό. Σε ποιες θέσεις θα γίνουν; με ποιά κριτήρια; πότε θα γίνουν οι αιτήσεις; Αν ακολουθηθεί αυτό το σενάριο, τότε οι αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ δεν θα εξετασθούν ούτε τον Σεπτέμβρη!!!

Μετά και την επιστολή μου , που απέστειλα στην πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας στις 8-8-2013, επανέρχομαι στο θέμα και καλώ τον Υπουργό Παιδείας να δώσει εντολή στις αρμόδιες υπηρεσίες, για να εξεταστούν άμεσα οι αιτήσεις απόσπασης των εκπαιδευτικών, από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, έτσι ώστε να ξεκινήσουν ομαλά τα σχολεία τον Σεπτέμβρη και να σταματήσει επιτέλους η αγωνία χιλιάδων εκπαιδευτικών.

Ο αιρετός του ΚΥΣΠΕ

Δημήτρης Μπράτης

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #698 στις: Αύγουστος 12, 2013, 07:56:20 μμ »
οι αιρετοί της ββαθμιας...τι κάνουν;;; :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #699 στις: Αύγουστος 12, 2013, 07:56:43 μμ »
 Μα δεν αποφασίζουν οι ΔΔΕ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 951
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 933
Σύνολο: 947

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.185 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.