*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786040 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #882 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:49:24 μμ »
Ρε παιδια για να καταλαβω:οι αποσπασεις δεν δινονται με τα μορια;παιζει ρολο απο ποιο πυσδε εισαι;δηλαδη αν καποιος απο  α πειραια θελει να παει β αθηνας κ εχει λιγοτερα μορια απο μενα που ειμαι απο α δωδεκανησου πχ αλλα εχω περισσοτερα μορια απ αυτον, θα παει αυτος ή εγω;δεν εχω καταλαβει!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:55:28 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #883 στις: Αύγουστος 22, 2013, 02:01:14 μμ »
Μολις πηρα τηλ στο υπυργειο! Μου ειπε δεν υπαρχει κανενας προγραμματισμος για τις αποσπασεις. Δεν ηξερε καθολου τι γινεται! Της λεω ειμαστε σε τεραστιο οικονομικο αδιεξοδο και μου λεει δε μπορω να κανω κατι! Θα πατε στην οργανικη! Πολυ ευγενικη κυρια αλλα....

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #884 στις: Αύγουστος 22, 2013, 02:06:27 μμ »
Ρε παιδια για να καταλαβω:οι αποσπασεις δεν δινονται με τα μορια;παιζει ρολο απο ποιο πυσδε εισαι;δηλαδη αν καποιος απο  α πειραια θελει να παει β αθηνας κ εχει λιγοτερα μορια απο μενα που ειμαι απο α δωδεκανησου πχ αλλα εχω περισσοτερα μορια απ αυτον, θα παει αυτος ή εγω;δεν εχω καταλαβει!!!!!

αυτή την απορία έχω κι εγώ, αν και νομίζω πως λογικά δεν πρέπει να μετράει το πυσδε προέλευσης. Αν κάποιος ξέρει, ας μας πληροφορήσει.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #885 στις: Αύγουστος 22, 2013, 02:10:57 μμ »
Μολις πηρα τηλ στο υπυργειο! Μου ειπε δεν υπαρχει κανενας προγραμματισμος για τις αποσπασεις. Δεν ηξερε καθολου τι γινεται! Της λεω ειμαστε σε τεραστιο οικονομικο αδιεξοδο και μου λεει δε μπορω να κανω κατι! Θα πατε στην οργανικη! Πολυ ευγενικη κυρια αλλα....

Σοβαρά? Κανένας προγραμματισμός? Είναι απίστευτοι οι άνθρωποι...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:55:28 »

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #886 στις: Αύγουστος 22, 2013, 02:20:05 μμ »
Μολις πηρα τηλ στο υπυργειο! Μου ειπε δεν υπαρχει κανενας προγραμματισμος για τις αποσπασεις. Δεν ηξερε καθολου τι γινεται! Της λεω ειμαστε σε τεραστιο οικονομικο αδιεξοδο και μου λεει δε μπορω να κανω κατι! Θα πατε στην οργανικη! Πολυ ευγενικη κυρια αλλα....
TI???????????????????????
 >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #887 στις: Αύγουστος 22, 2013, 02:26:01 μμ »
Χαλαρά κύριε υπουργέ, μένουν μόνο 9 μέρες μέχρι να ανοίξουν τα σχολεία!
Εμένα έχει καρφωθεί μια τρομακτική ιδέα στον εγκέφαλό μου: μήπως εσκεμμένα καθυστερούν τα πάντα γιατί γνωρίζουν ότι εφόσον πραγματοποιηθούν αποσπάσεις θα προκύψουν κενά; Οπότε, μας στέλνουν όλους στις οργανικές μας και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Οι περισσότερες θέσεις πληρώνονται, γύρω στον αγιασμό μας ξεφουρνίζουν επισήμως ότι θα πραγματοποιηθούν ελάχιστες αποσπάσεις -δεν έχουμε πιστώσεις για αναπληρωτές, τι να κάνουμε- κυρίως για ειδικές κατηγορίες και τελικά τα σχολεία λειτουργούν όπως λειτουργούν με τους έχοντες οργανική.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #888 στις: Αύγουστος 22, 2013, 02:35:13 μμ »
Χαλαρά κύριε υπουργέ, μένουν μόνο 9 μέρες μέχρι να ανοίξουν τα σχολεία!
Εμένα έχει καρφωθεί μια τρομακτική ιδέα στον εγκέφαλό μου: μήπως εσκεμμένα καθυστερούν τα πάντα γιατί γνωρίζουν ότι εφόσον πραγματοποιηθούν αποσπάσεις θα προκύψουν κενά; Οπότε, μας στέλνουν όλους στις οργανικές μας και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Οι περισσότερες θέσεις πληρώνονται, γύρω στον αγιασμό μας ξεφουρνίζουν επισήμως ότι θα πραγματοποιηθούν ελάχιστες αποσπάσεις -δεν έχουμε πιστώσεις για αναπληρωτές, τι να κάνουμε- κυρίως για ειδικές κατηγορίες και τελικά τα σχολεία λειτουργούν όπως λειτουργούν με τους έχοντες οργανική.

Tότε θα έχουν κενά στα πυσδε που θα μας έστελναν με απόσπαση. Πέρυσι έφυγα από Δωδεκάνησα για πυσδε της Κ. Μακεδονίας και όταν έφτασα μου δώσανε κενά 2σελίδων μπρος πίσω για να διαλέξω σχολείο! Κενά υπάρχουν...και ελπίζω να μην ακούγομαι σαν τον ΓΑΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2013, 02:40:11 μμ από gumus »
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #889 στις: Αύγουστος 22, 2013, 02:38:10 μμ »
Ρε παιδια για να καταλαβω:οι αποσπασεις δεν δινονται με τα μορια;παιζει ρολο απο ποιο πυσδε εισαι;δηλαδη αν καποιος απο  α πειραια θελει να παει β αθηνας κ εχει λιγοτερα μορια απο μενα που ειμαι απο α δωδεκανησου πχ αλλα εχω περισσοτερα μορια απ αυτον, θα παει αυτος ή εγω;δεν εχω καταλαβει!!!!!

αυτή την απορία έχω κι εγώ, αν και νομίζω πως λογικά δεν πρέπει να μετράει το πυσδε προέλευσης. Αν κάποιος ξέρει, ας μας πληροφορήσει.

Δεν παίζει πλέον ρόλο από ποιο πύσδε προέρχεσαι αλλά μόνο τα μόρια. Μία χρονιά μόνο είχανε κάνει πρώτα αποσπάσεις όλων αυτών που πλεόναζαν, έστω και με λίγα μόρια, και μετά όλων των υπολοίπων βάση μορίων. Προκλήθηκαν μεγάλες αντιδράσεις και δεν ξανάγινε.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #890 στις: Αύγουστος 22, 2013, 02:41:28 μμ »
Γιατί να μας παιδεύουν έτσι ρε παιδιά? Αυτό που περιγράφεις jimmy100 είναι καψόνι σε όλο του το μεγαλείο...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #891 στις: Αύγουστος 22, 2013, 02:50:20 μμ »
@Rwxanh Καψόνι είναι, αλλά δε τους ενδιαφέρει. Οι άνθρωποι είναι κυνηγοί κεφαλών: μέσα σε μια νύχτα έδιωξαν 2500 ανθρώπους, θα κολλήσουν στο να στείλουν κόσμο στην οργανική του, ενώ θα περιμένει απόσπαση;

@Gumus Kενά θα υπάρχουν. Η διαφορά είναι ότι φέτος υπό την πίεση της έλλειψης αναπληρωτών μπορεί να δούμε να εντατικοποιούνται καταστάσεις που τα προηγούμενα χρόνια ήταν πιο χαλαρές: υποχρεωτικές υπερωρίες, τμήματα των 28-30 μαθητών κτλ. Αν ένα διευθυντής ΔΔΕ έχει ενημερωθεί ότι από τους 30 αναπληρωτές που ζήτησε θα του στείλουν 10, δε θα έχει άλλη επιλογή. Η άλλη επιλογή είναι να μείνουν οι ώρες ακάλυπτες. Φέτος είδα για πρώτη φορά στο δικό μου ΠΥΣΔΕ να αναφέρεται ότι οι αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ θα γίνουν μόνο με αυστηρά κοινωνικά κριτήρια. Και δε το θεωρώ καθόλου τυχαίο.

Μακάρι να είναι αλλιώς τα πράγματα, αλλά αυτά που πιάνουν οι κεραίες μου μόνο ενθαρρυντικά δεν είναι - κι εγώ δεν έχω καμιά όρεξη αντί για 23 ώρες να υποχρεωθώ να διδάξω 25 και 27...Πολλά θα κριθούν και από τις κινητοποιήσεις μας βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #892 στις: Αύγουστος 22, 2013, 02:51:16 μμ »
Ρε παιδια για να καταλαβω:οι αποσπασεις δεν δινονται με τα μορια;παιζει ρολο απο ποιο πυσδε εισαι;δηλαδη αν καποιος απο  α πειραια θελει να παει β αθηνας κ εχει λιγοτερα μορια απο μενα που ειμαι απο α δωδεκανησου πχ αλλα εχω περισσοτερα μορια απ αυτον, θα παει αυτος ή εγω;δεν εχω καταλαβει!!!!!

αυτή την απορία έχω κι εγώ, αν και νομίζω πως λογικά δεν πρέπει να μετράει το πυσδε προέλευσης. Αν κάποιος ξέρει, ας μας πληροφορήσει.

Δεν παίζει πλέον ρόλο από ποιο πύσδε προέρχεσαι αλλά μόνο τα μόρια. Μία χρονιά μόνο είχανε κάνει πρώτα αποσπάσεις όλων αυτών που πλεόναζαν, έστω και με λίγα μόρια, και μετά όλων των υπολοίπων βάση μορίων. Προκλήθηκαν μεγάλες αντιδράσεις και δεν ξανάγινε.
ευχαριστώ gumus!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #893 στις: Αύγουστος 22, 2013, 02:54:05 μμ »
Δυστυχώς Ρωξάνη, εμείς στη Δ΄ Δωδεκανήσου είτε βγούνε τέλη Αυγούστου είτε αρχές Σεπτέμβρη είτε στα μέσα οι αποσπάσεις, οφείλουμε να περιμένουμε αντικαταστάτη σύμφωνα με το νόμο που αφορά στα δυσπρόσιτα. Και μάλιστα στο δυσπρόσιτο που είμαι εγώ, ακόμη και αν πάρω απόσπαση, δεν πιστεύω ότι θα βρεθεί τρελός που να θέλει να με αντικαταστήσει. 90φιλολόγους κάλεσαν πέρυσι μέχρι να βρεθεί αντικαταστάτης. Κάποιοι διάλεγαν άλλα κενά και κάποιοι απλώς αρνούνταν. Και γιατί να δεχτούν; Με τι κίνητρο πλέον;
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #894 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:05:43 μμ »
Μολις πηρα τηλ στο υπυργειο! Μου ειπε δεν υπαρχει κανενας προγραμματισμος για τις αποσπασεις. Δεν ηξερε καθολου τι γινεται! Της λεω ειμαστε σε τεραστιο οικονομικο αδιεξοδο και μου λεει δε μπορω να κανω κατι! Θα πατε στην οργανικη! Πολυ ευγενικη κυρια αλλα....

Σοβαρά? Κανένας προγραμματισμός? Είναι απίστευτοι οι άνθρωποι...

Αφού τελειώσουν με τις μετατάξεις θα αρχίσουν να...προγραμματίζουν. Οι χιλιάδες εκπαιδευτικοί απαγορεύεται να προγραμματίσουν τη ζωή τους.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #895 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:16:53 μμ »
Ρε παιδια για να καταλαβω:οι αποσπασεις δεν δινονται με τα μορια;παιζει ρολο απο ποιο πυσδε εισαι;δηλαδη αν καποιος απο  α πειραια θελει να παει β αθηνας κ εχει λιγοτερα μορια απο μενα που ειμαι απο α δωδεκανησου πχ αλλα εχω περισσοτερα μορια απ αυτον, θα παει αυτος ή εγω;δεν εχω καταλαβει!!!!!

αυτή την απορία έχω κι εγώ, αν και νομίζω πως λογικά δεν πρέπει να μετράει το πυσδε προέλευσης. Αν κάποιος ξέρει, ας μας πληροφορήσει.

Δεν παίζει πλέον ρόλο από ποιο πύσδε προέρχεσαι αλλά μόνο τα μόρια. Μία χρονιά μόνο είχανε κάνει πρώτα αποσπάσεις όλων αυτών που πλεόναζαν, έστω και με λίγα μόρια, και μετά όλων των υπολοίπων βάση μορίων. Προκλήθηκαν μεγάλες αντιδράσεις και δεν ξανάγινε.

Από μια άποψη λοιπόν (που ειλικρινά μακάρι να μη γίνει έτσι) δε συμφέρει το υπουργείο να κάνει πολλές αποσπάσεις γιατί στις νησιωτικές περιοχές θα συναντήσει μεγάλο πρόβλημα λόγω έλλειψης αναπληρωτών!
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160663
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 966
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 952
Σύνολο: 962

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.