*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786093 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #966 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:08:46 μμ »
Ας βρουν μια λυση για να μην κατεβουμε! Που να τα βρουμε τοσα λεφτα?Μολις ηρθε και το εκκαθαριστικο της εφοριας............ Θα τρελαθω!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:07 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #967 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:32:27 μμ »
http://mpratis.gr/index.php/2010-09-03-17-59-29/838-2013-08-23-13-08-23

Θέμα : Άμεση ανάγκη εξέτασης των αιτήσεων για απόσπαση των εκπαιδευτικών Π.Ε.από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ


Κύριε Υπουργέ,

Τα ασφυκτικά, πλέον, χρονικά περιθώρια και η αγωνία χιλιάδων συναδέλφων μου, της οποίας καθημερινά γίνομαι αποδέκτης ως αιρετός εκπρόσωπός τους στο ΚΥΣΠΕ , με αναγκάζουν να επανέλθω, για άλλη μια φορά, στο επιτακτικό αίτημα για άμεση εξέταση των αιτήσεων απόσπασης των εκπαιδευτικών Π.Ε. από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ.

Η πρωτοφανής καθυστέρηση στην ανακοίνωση των αποσπάσεων θα έχει δυσμενέστατες επιπτώσεις στην ομαλή λειτουργία των σχολείων τον Σεπτέμβρη, αφού μια σειρά από υπηρεσιακές μεταβολές δεν μπορούν να γίνουν ( τοποθετήσεις- προσλήψεις αναπληρωτών κτλ), αν δεν ολοκληρωθεί η διαδικασία των αποσπάσεων. Ταυτόχρονα χιλιάδες εκπαιδευτικοί υποβάλλονται σε μεγάλη ταλαιπωρία και κρατούνται όμηροι όλο το καλοκαίρι, μη γνωρίζοντας σε ποιο σχολείο θα διδάσκουν τη νέα σχολική χρονιά.

Κύριε Υπουργέ,

Σε χθεσινές σας δηλώσεις , μεταξύ άλλων , τονίσατε και τα εξής: " ...Θέλω ακόμη να πω ότι, επειδή σήμερα η ελληνική οικογένεια σηκώνει αρκετά βάρη και περνάει δυσκολίες, το τελευταίο που πρέπει να κάνουμε είναι να προσθέτουμε βάρη, αγωνίες και ανασφάλεια, ιδίως όσον αφορά στο εκπαιδευτικό σύστημα..." (Δελτίο Τύπου/22-08-13). Ακριβώς αυτό συμβαίνει στην περίπτωση των αποσπάσεων των εκπαιδευτικών. Εάν οι αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ δεν ανακοινωθούν ως την 1η του Σεπτέμβρη, χιλιάδες εκπαιδευτικοί θα είναι υποχρεωμένοι να μετακινηθούν στους τόπους της οργανικής τους θέσης με ό,τι αυτό συνεπάγεται (έξοδα μετακίνησης, διαμονής και διατροφής κτλ). Στη δύσκολη οικονομική συγκυρία που διανύουμε, την οποία οι εκπαιδευτικοί βιώνουν με τον πιο τραγικό τρόπο, αδυνατώντας να αντιμετωπίσουν ακόμη και στοιχειώδεις ανάγκες διαβίωσης, είναι αδιανόητο να υποβάλλονται σε "πρόσθετα βάρη , αγωνίες και ανασφάλεια ", όπως κι εσείς αναφέρετε στις δηλώσεις σας .

Έστω και τώρα, κύριε Υπουργέ, οφείλετε να δώσετε εντολή στις αρμόδιες υπηρεσίες,  προκειμένου να ξεκινήσουν οι διαδικασίες για να εξεταστούν άμεσα από το ΚΥΣΠΕ οι αιτήσεις απόσπασης των εκπαιδευτικών, από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, ώστε να ανακοινωθούν μέσα στην επόμενη εβδομάδα.

Σε διαφορετική περίπτωση, αν δηλ. οι αποσπάσεις ανακοινωθούν μετά την 1η του Σεπτέμβρη, είναι αυτονόητο ότι πρέπει να διευκολυνθούν με κάθε τρόπο οι εκπαιδευτικοί που υπέβαλαν αίτηση για απόσπαση, έτσι ώστε να μη χρειαστεί να μεταβούν στην οργανική τους θέση και ύστερα από λίγες μέρες να παρουσιαστούν στη νέα θέση, όπου θα έχουν αποσπασθεί.

Μπράτης Δημήτρης
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2013, 04:34:51 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #968 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:39:29 μμ »
http://mpratis.gr/index.php/2010-09-03-17-59-29/838-2013-08-23-13-08-23

Θέμα : Άμεση ανάγκη εξέτασης των αιτήσεων για απόσπαση των εκπαιδευτικών Π.Ε.από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ


Κύριε Υπουργέ,

Τα ασφυκτικά, πλέον, χρονικά περιθώρια και η αγωνία χιλιάδων συναδέλφων μου, της οποίας καθημερινά γίνομαι αποδέκτης ως αιρετός εκπρόσωπός τους στο ΚΥΣΠΕ , με αναγκάζουν να επανέλθω, για άλλη μια φορά, στο επιτακτικό αίτημα για άμεση εξέταση των αιτήσεων απόσπασης των εκπαιδευτικών Π.Ε. από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ.

Η πρωτοφανής καθυστέρηση στην ανακοίνωση των αποσπάσεων θα έχει δυσμενέστατες επιπτώσεις στην ομαλή λειτουργία των σχολείων τον Σεπτέμβρη, αφού μια σειρά από υπηρεσιακές μεταβολές δεν μπορούν να γίνουν ( τοποθετήσεις- προσλήψεις αναπληρωτών κτλ), αν δεν ολοκληρωθεί η διαδικασία των αποσπάσεων. Ταυτόχρονα χιλιάδες εκπαιδευτικοί υποβάλλονται σε μεγάλη ταλαιπωρία και κρατούνται όμηροι όλο το καλοκαίρι, μη γνωρίζοντας σε ποιο σχολείο θα διδάσκουν τη νέα σχολική χρονιά.

Κύριε Υπουργέ,

Σε χθεσινές σας δηλώσεις , μεταξύ άλλων , τονίσατε και τα εξής: " ...Θέλω ακόμη να πω ότι, επειδή σήμερα η ελληνική οικογένεια σηκώνει αρκετά βάρη και περνάει δυσκολίες, το τελευταίο που πρέπει να κάνουμε είναι να προσθέτουμε βάρη, αγωνίες και ανασφάλεια, ιδίως όσον αφορά στο εκπαιδευτικό σύστημα..." (Δελτίο Τύπου/22-08-13). Ακριβώς αυτό συμβαίνει στην περίπτωση των αποσπάσεων των εκπαιδευτικών. Εάν οι αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ δεν ανακοινωθούν ως την 1η του Σεπτέμβρη, χιλιάδες εκπαιδευτικοί θα είναι υποχρεωμένοι να μετακινηθούν στους τόπους της οργανικής τους θέσης με ό,τι αυτό συνεπάγεται (έξοδα μετακίνησης, διαμονής και διατροφής κτλ). Στη δύσκολη οικονομική συγκυρία που διανύουμε, την οποία οι εκπαιδευτικοί βιώνουν με τον πιο τραγικό τρόπο, αδυνατώντας να αντιμετωπίσουν ακόμη και στοιχειώδεις ανάγκες διαβίωσης, είναι αδιανόητο να υποβάλλονται σε "πρόσθετα βάρη , αγωνίες και ανασφάλεια ", όπως κι εσείς αναφέρετε στις δηλώσεις σας .

Έστω και τώρα, κύριε Υπουργέ, οφείλετε να δώσετε εντολή στις αρμόδιες υπηρεσίες,  προκειμένου να ξεκινήσουν οι διαδικασίες για να εξεταστούν άμεσα από το ΚΥΣΠΕ οι αιτήσεις απόσπασης των εκπαιδευτικών, από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, ώστε να ανακοινωθούν μέσα στην επόμενη εβδομάδα.

Σε διαφορετική περίπτωση, αν δηλ. οι αποσπάσεις ανακοινωθούν μετά την 1η του Σεπτέμβρη, είναι αυτονόητο ότι πρέπει να διευκολυνθούν με κάθε τρόπο οι εκπαιδευτικοί που υπέβαλαν αίτηση για απόσπαση, έτσι ώστε να μη χρειαστεί να μεταβούν στην οργανική τους θέση και ύστερα από λίγες μέρες να παρουσιαστούν στη νέα θέση, όπου θα έχουν αποσπασθεί.

Μπράτης Δημήτρης

και επειδή το είπε ο Μπράτης ...!!πφφφφ
από την άλλη σκέφτομαι  αυτοί ειναι ικανοί να λένε ότι θα αργήσουν οι αποσπάσεις ..για να φανεί οτι κανει σωστα την δουλειά του ο 'κυριος' Μπρατης ..Ότι ενδιαφέρεται για εμάς...και να τα έχουν ολα ηδη οργανωμένα...
ΤΟΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟ ΜΟΥ ΜΕΣΑ!!!συγγνωμη για το ύφος μου!απλα τα νευρα μου εχουν σπασει
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #969 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:42:40 μμ »
Σταχτη στα ματια ριχνουν! Μονο επιστολες ξερει να στελνει... Αληθεια ο Παληγιαννης που ειναι?????????????? Διακοπες????  Εχει επικοινωνησει κανεις μαζι του?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:07 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #970 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:47:00 μμ »
Παιδιά δεν ξέρω για την α/βάθμια (εκεί υπάρχει τουλάχιστον και ένας κάποιος Μπράτης να γράφει καμιά επιστολή) αλλά στη β/βάθμια, αν βγάλουν χαρτί να αναλάβουμε υπηρεσία στην πλησιέστερη του τόπου κατοικίας μας διεύθυνση προς διευκόλυνσή μας, ένα μόνο πράγμα θέλω να ρωτήσω: Ποιος θα κάνει τις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου;;; Ειδικά σε απομακρυσμένες νησιωτικές/ορεινές περιοχές παίζει να μην πάει και κανείς!!!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #971 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:50:49 μμ »
Συνάδελφε, γιατί το λες αυτο;Δε θα βγουν οι αποσπάσεις και τα λειτουργικά κενά την άλλη βδομάδα;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #972 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:51:25 μμ »


και επειδή το είπε ο Μπράτης ...!!πφφφφ


Αυτό σκέφτηκα και εγώ...

Παιδιά δεν ξέρω για την α/βάθμια (εκεί υπάρχει τουλάχιστον και ένας κάποιος Μπράτης να γράφει καμιά επιστολή)


Και που έγραψε την επιστολή, θα αλλάξει κάτι;;;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #973 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:52:58 μμ »
Συνάδελφε, γιατί το λες αυτο;Δε θα βγουν οι αποσπάσεις και τα λειτουργικά κενά την άλλη βδομάδα;

Για να βγουν, θα πρέπει να έχει ορισθεί συμβούλιο για το ΚΥΣΠΕ και το ΚΥΣΔΕ και από όσο ξέρω, κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει...Μακάρι να κάνω λάθος....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #974 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:54:39 μμ »
Συνάδελφε, γιατί το λες αυτο;Δε θα βγουν οι αποσπάσεις και τα λειτουργικά κενά την άλλη βδομάδα;
Μακάρι να βγουν!!!Όλοι αυτό θέλουμε!Αν δε βγουν όμως, αποκλείεται οι της β/βαθμιας να διευκολυνθούμε με τον τρόπο που προτείνει(και καλά κάνει)ο Μπράτης γιατί, απλούστατα ποιος θα κάνει τις εξετάσεις;;;Αυτό λέω.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #975 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:55:40 μμ »
Παιδιά δεν ξέρω για την α/βάθμια (εκεί υπάρχει τουλάχιστον και ένας κάποιος Μπράτης να γράφει καμιά επιστολή) αλλά στη β/βάθμια, αν βγάλουν χαρτί να αναλάβουμε υπηρεσία στην πλησιέστερη του τόπου κατοικίας μας διεύθυνση προς διευκόλυνσή μας, ένα μόνο πράγμα θέλω να ρωτήσω: Ποιος θα κάνει τις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου;;; Ειδικά σε απομακρυσμένες νησιωτικές/ορεινές περιοχές παίζει να μην πάει και κανείς!!!

To χαρτί που όριζε την διευκόλυνση αφορούσε την 30η Ιούνη, ημέρα λήξης των μαθημάτων
και ανάληψης υπηρεσίας οργανικά ανηκόντων.

Δεν θυμάμαι να έχει βγει ποτέ αντίστοιχο για την έναρξη του σχολικού έτους - κοινώς Σεπτέμβρη.

Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #976 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:57:14 μμ »
Παιδιά δεν ξέρω για την α/βάθμια (εκεί υπάρχει τουλάχιστον και ένας κάποιος Μπράτης να γράφει καμιά επιστολή) αλλά στη β/βάθμια, αν βγάλουν χαρτί να αναλάβουμε υπηρεσία στην πλησιέστερη του τόπου κατοικίας μας διεύθυνση προς διευκόλυνσή μας, ένα μόνο πράγμα θέλω να ρωτήσω: Ποιος θα κάνει τις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου;;; Ειδικά σε απομακρυσμένες νησιωτικές/ορεινές περιοχές παίζει να μην πάει και κανείς!!!

To χαρτί που όριζε την διευκόλυνση αφορούσε την 30η Ιούνη, ημέρα λήξης των μαθημάτων
και ανάληψης υπηρεσίας οργανικά ανηκόντων.

Δεν θυμάμαι να έχει βγει ποτέ αντίστοιχο για την έναρξη του σχολικού έτους - κοινώς Σεπτέμβρη.
Το γνωρίζω. Την αναφορά αυτή έκανα γιατί αυτό προτείνει ο Μπράτης στο τέλος της επιστολής του. Στη β/βάθμια όμως, λόγω των εξετάσεων, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό, αυτό λέω.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #977 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:58:46 μμ »
Ούτε εφικτό είναι, ούτε υπηρεσιακό...
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #978 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:59:25 μμ »
Ούτε εφικτό είναι, ούτε υπηρεσιακό...
Συμφωνώ.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #979 στις: Αύγουστος 23, 2013, 05:25:58 μμ »
Αν θελουν ολα μπορουν να γινουν....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 913
Σύνολο: 915

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.