*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786096 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2492 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:01:12 μμ »
Κατά τη γνώμη μου η μισθολογική μας εξαθλίωση από τη μία και οι παράλογα αυξημένες φορολογικές και άλλες οικονομικές υποχρεώσεις μας από την άλλη έχουν κάνει την κατάσταση ανυπόφορη. Αλλιώς είναι αν τα οικονομικά σου είναι (σχετικά) καλά κι αλλιώς όταν δεν βγαίνει ο μήνας και πρέπει να συντηρείς δυο σπίτια. Η απόσπαση είναι η μόνη λύση για αξιοπρεπή διαβίωση. Ή μήπως έχουμε καμία διευκόλυνση όπως άλλοι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:03 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2493 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:01:36 μμ »
@spiridoula
αίτηση για αμοιβαία μετάθεση όντως δεν μπορείς να κάνεις - σου έγραψα όμως για αμοιβαια απόσπαση - εκεί ίσως να ειναι πιο ελαστικοί διότι δεν "τρως" την θέση απο κάποιον άλλον. Προφανώς βέβαια πρέπει να τοποθετηθεις πρωτα κάπου - και το ζευγάρι σου επισης - ώστε να ζητάς απόσπαση απο συγκεκριμένο σχολειο σε συγκεκριμένο σχολείο.  Και πάλι σου γράφω ότι η διαδικασία δεν προβλέπεται τυπικά αλλά ίσως - αν ειναι τόσο δομημένη και συγκεκριμένη - να γινει οριακά δεκτή. Ψάξτο!

@LK
εφόσον μιλάς για αποσπάσεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ ( δηλαδή από σχολειο σε σχολειο ) τότε θα ξερεις φαντάζομαι ότι αυτές γίνονται βάσει μορίων. Άρα δεν τίθεται θέμα αναγκών των βυσμάτων, έτσι δεν ειναι ;
Αν πάλι μιλάς για αποσπάσεις σε φορείς τότε σαφέστατα θα έπρεπε ο κλάδος να θέσει ζήτημα αφενός της αντικειμενικής μοριοδότησης για τις συγκεκριμένες θέσεις και αφετέρου της αναδρομικής τακτοποίησης των μορίων σε ένα και μοναδικό μόριο ανά έτος απόσπασης σε φορέα. Εφ όσων γνωρίζω όμως, τέτοιο ζήτημα ουδέποτε ετέθη είτε σε γενική συνέλευση απο το σύνολο των εκπαιδευτικών, είτε από ΕΛΜΕ/ΟΛΜΕ , είτε από τους απανταχού αιρετούς.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2494 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:07:10 μμ »
Bitch, δεν έχω καμιά αντίρρηση σε όσα γράφεις. Εγώ δεν εκπροσωπώ την ΟΛΜΕ. Εγώ απάντηση σε αυτό που έθεσες ότι "η υπηρεσία κοιτά πρώτα της ανάγκες της". Ε, όχι δα! Το αξίωμα το θυμάται και το εφαρμόζει σε όσους πάνε με το σταυρό στο χέρι. Αυτή τη στιγμή στο θέμα των υπηρεσιακών μεταβολών έχουμε πάθει ό,τι έχουμε πάθει μόνο όσοι με μόρια έχουν ζητήσει απόσπαση. Δε γίνεται αυτή η υπηρεσία να έχει δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος mg_eagle

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2495 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:10:05 μμ »
Bitch, δεν έχω καμιά αντίρρηση σε όσα γράφεις. Εγώ δεν εκπροσωπώ την ΟΛΜΕ. Εγώ απάντηση σε αυτό που έθεσες ότι "η υπηρεσία κοιτά πρώτα της ανάγκες της". Ε, όχι δα! Το αξίωμα το θυμάται και το εφαρμόζει σε όσους πάνε με το σταυρό στο χέρι. Αυτή τη στιγμή στο θέμα των υπηρεσιακών μεταβολών έχουμε πάθει ό,τι έχουμε πάθει μόνο όσοι με μόρια έχουν ζητήσει απόσπαση. Δε γίνεται αυτή η υπηρεσία να έχει δύο μέτρα και δύο σταθμά.

συμφωνω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:03 »

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2496 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:13:15 μμ »
Επίσης, δεν μπορεί να σκύβει επιλεκτικά στο προσωπικό πρόβλημα των βυσμάτων και σ' εμάς που θέλουμε απόσπαση στο σχολείο να λέει "θυσιάσου για τις ανάγκες της υπηρεσίας".  Δε γίνεται!

+++++++

--------------------
Προς τον φίλο που δεν θυμάμαι το nickname του αλλα απευθύνθηκε σε εμένα-->
 θεωρούσα ως εύλογο χρονικό διάστημα που θα παρέμενα στην δική μου εξορία,αυτό που υπολόγιζα με βάση τα μόρια που έπαιρνα εκεί και που κατα μέσο όρο χρειαζόταν για να πάω πιο κοντά στο σπίτι μου τω καιρώ εκείνω. Κάτι που έχει καταρρεύσει πιά.
Το να συγκρίνεις την πορεία της εκπαιδευτικής καριέρας κάποιου με τον τζόγο- αποδεικνύει απλά και καθαρά πόσο παράλογο είναι το σύστημα τοποθετήσεων και όλων των εκπαιδευτικών μεταβολών στην Ελλάδα. Και όχι, κάτι τέτοιο εμένα δεν με ικανοποιεί, ούτε θα το αποδεχτώ,πόσο μάλλον να το δικαιολογήσω ή να το χειροκροτήσω στην χειρότερη.

μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας- 'ανάγκες της υπηρεσίας' και άλλα τέτοια εγω τα ακούω βερεσέ. Το σύστημα μια χαρά βολεύει τις πελατειακές σχέσεις των πολιτικών με τους πιθανούς ψηφοφόρους τους.

καλη επιτυχία σε όλους και καλή φώτιση.
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

Αποσυνδεδεμένος Spiridoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2497 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:19:07 μμ »
@spiridoula
αίτηση για αμοιβαία μετάθεση όντως δεν μπορείς να κάνεις - σου έγραψα όμως για αμοιβαια απόσπαση - εκεί ίσως να ειναι πιο ελαστικοί διότι δεν "τρως" την θέση απο κάποιον άλλον. Προφανώς βέβαια πρέπει να τοποθετηθεις πρωτα κάπου - και το ζευγάρι σου επισης - ώστε να ζητάς απόσπαση απο συγκεκριμένο σχολειο σε συγκεκριμένο σχολείο.  Και πάλι σου γράφω ότι η διαδικασία δεν προβλέπεται τυπικά αλλά ίσως - αν ειναι τόσο δομημένη και συγκεκριμένη - να γινει οριακά δεκτή. Ψάξτο!

εννοεις φανταζομαι μετα το περας των κανονικων αποσπασεων η οχι?δηλ. να τοποθετηθω σε σχολειο πρωτα και μετα να βρω καποιον για αμοιβαια....παντως ειμαι αρκετα ατυχη σε ολα αυτα...ο συζυγος  μου ειναι ενστολος και περυσι εκανα ενσταση για να την παρω την υποτιθεται  κατα προτεραιοτητα  αποσπαση ...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2498 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:19:15 μμ »
Τωρα αν βγει ο PA (και προσωπικά δεν κάνω καμία πλάκα) και σας τα χώσει άλλη μια φορά θα φταίει;

Πάντως για του λόγου το αληθές ας πούμε μερικά πράγματα.
Οι περισσότεροι έχετε δίκιο.
Πλην όμως επειδή υπηρετούμε σε Δημόσια σχολεία το μεγαλύτερο δίκιο το έχει ο Ελληνας Φορολογούμενος που πληρώνει για να έχει αυτός και τα παιδιά του Παιδεία.
Το αν η κυβέρνηση εκτελεί παλινδρομική κίνηση επί του άξονα (αποσπάσεις, μεταθέσεις, μετατάξεις) ή αν ο εκπαιδευτικός δεν θέλει να πάει εκεί που εργάζεται (για οποιοδήποτε λόγο δίκαιο ή αδίκο) ο πολίτης έχει κάθε δικαίωμα να καταψηφίσει την Κυβέρνηση και να ζητήσει κατά πλειοψηφία και άλλες απομακρύνσεις Δ.Υ.

Απλά ενημερωτικά και καθόλου μικροκομματικά...απλά ότι σπέρνεις θερίζεις...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2499 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:19:53 μμ »
Επίσης, δεν μπορεί να σκύβει επιλεκτικά στο προσωπικό πρόβλημα των βυσμάτων και σ' εμάς που θέλουμε απόσπαση στο σχολείο να λέει "θυσιάσου για τις ανάγκες της υπηρεσίας".  Δε γίνεται!

+++++++

--------------------
Προς τον φίλο που δεν θυμάμαι το nickname του αλλα απευθύνθηκε σε εμένα-->
 θεωρούσα ως εύλογο χρονικό διάστημα που θα παρέμενα στην δική μου εξορία,αυτό που υπολόγιζα με βάση τα μόρια που έπαιρνα εκεί και που κατα μέσο όρο χρειαζόταν για να πάω πιο κοντά στο σπίτι μου τω καιρώ εκείνω. Κάτι που έχει καταρρεύσει πιά.
Το να συγκρίνεις την πορεία της εκπαιδευτικής καριέρας κάποιου με τον τζόγο- αποδεικνύει απλά και καθαρά πόσο παράλογο είναι το σύστημα τοποθετήσεων και όλων των εκπαιδευτικών μεταβολών στην Ελλάδα. Και όχι, κάτι τέτοιο εμένα δεν με ικανοποιεί, ούτε θα το αποδεχτώ,πόσο μάλλον να το δικαιολογήσω ή να το χειροκροτήσω στην χειρότερη.

μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας- 'ανάγκες της υπηρεσίας' και άλλα τέτοια εγω τα ακούω βερεσέ. Το σύστημα μια χαρά βολεύει τις πελατειακές σχέσεις των πολιτικών με τους πιθανούς ψηφοφόρους τους.

καλη επιτυχία σε όλους και καλή φώτιση.
Μη χαλιέσαι, βρε συνάδελφε. Ποιοι κάνουν τα κηρύγματα στα σχολεία; Μα οι πιο αραχτοί και βολεμένοι. Ακόμα δεν έχεις πάρει το μάθημά σου; Απαιτούν από τον...(μπιπ) να μείνουν στην επαρχία με τρεις και εξήντα, αλλά οι ίδιοι σφάζουν αν τους ζητήσεις να κάνουν μια γιορτή ή μια εφημερία. Μη μασάμε! Ο εργαζόμενος δεν έχει μόνο υποχρεώσεις, έχει και δικαιώματα, πώς να το κάνουμε!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2500 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:21:51 μμ »
Επίσης, δεν μπορεί να σκύβει επιλεκτικά στο προσωπικό πρόβλημα των βυσμάτων και σ' εμάς που θέλουμε απόσπαση στο σχολείο να λέει "θυσιάσου για τις ανάγκες της υπηρεσίας".  Δε γίνεται!

+++++++

--------------------
Προς τον φίλο που δεν θυμάμαι το nickname του αλλα απευθύνθηκε σε εμένα-->
 θεωρούσα ως εύλογο χρονικό διάστημα που θα παρέμενα στην δική μου εξορία,αυτό που υπολόγιζα με βάση τα μόρια που έπαιρνα εκεί και που κατα μέσο όρο χρειαζόταν για να πάω πιο κοντά στο σπίτι μου τω καιρώ εκείνω. Κάτι που έχει καταρρεύσει πιά.
Το να συγκρίνεις την πορεία της εκπαιδευτικής καριέρας κάποιου με τον τζόγο- αποδεικνύει απλά και καθαρά πόσο παράλογο είναι το σύστημα τοποθετήσεων και όλων των εκπαιδευτικών μεταβολών στην Ελλάδα. Και όχι, κάτι τέτοιο εμένα δεν με ικανοποιεί, ούτε θα το αποδεχτώ,πόσο μάλλον να το δικαιολογήσω ή να το χειροκροτήσω στην χειρότερη.

μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας- 'ανάγκες της υπηρεσίας' και άλλα τέτοια εγω τα ακούω βερεσέ. Το σύστημα μια χαρά βολεύει τις πελατειακές σχέσεις των πολιτικών με τους πιθανούς ψηφοφόρους τους.

καλη επιτυχία σε όλους και καλή φώτιση.
Μη χαλιέσαι, βρε συνάδελφε. Ποιοι κάνουν τα κηρύγματα στα σχολεία; Μα οι πιο αραχτοί και βολεμένοι. Ακόμα δεν έχεις πάρει το μάθημά σου; Απαιτούν από τον...(μπιπ) να μείνουν στην επαρχία με τρεις και εξήντα, αλλά οι ίδιοι σφάζουν αν τους ζητήσεις να κάνουν μια γιορτή ή μια εφημερία. Μη μασάμε! Ο εργαζόμενος δεν έχει μόνο υποχρεώσεις, έχει και δικαιώματα, πώς να το κάνουμε!

Ο εργαζόμενος έχει και υποχρεώσεις όμως. Και αν θυμάμαι καλά δεν μας παρακάλεσε κανένας να πάμε να δουλέψουμε κάπου. Οταν πήγαμε δεχτήκαμε κάποια πράγματα και ξέραμε "φαντάζομαι"  που πηγαίναμε. Ή για να το πω αλλιώς αν είμασταν στους ευνοημένους θα γράφαμε εδώ μέσα ότι ευνοηθήκαμε;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:24:07 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2501 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:23:32 μμ »
Τωρα αν βγει ο PA (και προσωπικά δεν κάνω καμία πλάκα) και σας τα χώσει άλλη μια φορά θα φταίει;

Πάντως για του λόγου το αληθές ας πούμε μερικά πράγματα.
Οι περισσότεροι έχετε δίκιο.
Πλην όμως επειδή υπηρετούμε σε Δημόσια σχολεία το μεγαλύτερο δίκιο το έχει ο Ελληνας Φορολογούμενος που πληρώνει για να έχει αυτός και τα παιδιά του Παιδεία.
Το αν η κυβέρνηση εκτελεί παλινδρομική κίνηση επί του άξονα (αποσπάσεις, μεταθέσεις, μετατάξεις) ή αν ο εκπαιδευτικός δεν θέλει να πάει εκεί που εργάζεται (για οποιοδήποτε λόγο δίκαιο ή αδίκο) ο πολίτης έχει κάθε δικαίωμα να καταψηφίσει την Κυβέρνηση και να ζητήσει κατά πλειοψηφία και άλλες απομακρύνσεις Δ.Υ.

Απλά ενημερωτικά και καθόλου μικροκομματικά...απλά ότι σπέρνεις θερίζεις...
Άμα ο πολίτης θέλει καλή παιδεία για τα παιδιά του, να διεκδικήσει μαζί με όλη την κοινωνία αύξηση δαπανών για την παιδεία. Δηλαδή, τα σχολεία θα είναι άδεια από Σεπτέμβρη λόγω του ότι ο κάθε φουκαράς από εμάς θέλει να πάει κοντά στο σπίτι του; Μήπως θα οφείλεται αλλού; Εγώ πέρυσι που ήμουν σε μεγάλο αστικό κέντρο, δεν καθόμουν, εργαζόμουν και έκανα και απλήρωτες υπερωρίες.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2502 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:23:55 μμ »
Lk & mgerf

το σκεπτικό σας έχει βάση όμως δείτε λίγο και την άλλη μεριά :
έχεις μια διοικηση που έχει ελάχιστους διοικητικούς - και άρα για να λειτουργήσει χρειάζεται ΑΜΕΣΑ να αποσπάσει εκπαιδευτικούς.

από την άλλη έχεις σχολεία που για να λειτουργήσουν χρειάζονται μόνο ή κατά κύριο λογο εκπαιδευτικούς - και απο αυτούς έχεις αρκετούς. 

άρα , εκ των πραγματων οι "ανάγκες της υπηρεσίας" προέχουν στην πρώτη περίπτωση γιατί δεν έχει πλεόνασμα απο αυτούς που ζητάει.
Ως εδώ, τα πράγματα έχουν έτσι και φαντάζομαι θα συμφωνήσετε ότι οι αποσπάσεις στους φορείς ειναι αναγκαίες.

Από εδώ και κάτω βέβαια αρχίζουν τα ωραία :
α. γιατί δεν μπαίνει μοριοδότηση και στις αποσπάσεις στους φορείς ( όμως μοριοδοτηση σχετική με το αντικείμενο , όχι με τα λοιπά "κοινωνικά κριτήρια"όπως στις αντίστοιχες αποσπάσεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ - διότι πχ ουδεμία σχέση έχει το πλήθος των τέκνων με την διοικητική επάρκεια κάποιου).

β. γιατί δεν ανακοινώνονται όλες οι αποσπάσεις εγκαίρως ( αυτό ειναι όντως μεγάλο ζητημα ). Θα έλεγα ότι στο άμεσο μέλλον θα πρέπει να ενημερώνεται επακριβώς το survey  ( και το επόμενο από αυτό, σαφώς πιο εξελιγμένο και πλήρες myschool ) ώστε να υπάρχει πλήρης εικόνα του ποιος κάνει τι και πού. Αυτό ειναι πολύ σημαντικό αν θέλουμε τα κενά, οι μεταθέσεις, οι αποσπάσεις να βγαίνουν στην ώρα τους και με χειρουργική ακρίβεια.
Τόσα χρονια πατούσε ο καθένας ό,τι να ναι ( 21 ώρες γ.υ. για να μη φανεί ότι δεν κάνει μάθημα, αποσπαση ως ....Πάρεδρος του Π.Ι. ή ως...Υπουργός !!!! , ασυμπλήρωτα προγράμματα κοκ...) Αυτές τις παθογένειες πληρώνει ο κλάδος τώρα! Καλό ειναι αυτό να εκλείψει.

αν την επόμενη χρονιά - γιατί για φέτος ειναι αργά -θέλετε να βγουν όλα στην ώρα τους βοηθήστε να συπληρωθούν σωστά και άμεσα τα στοιχεία και να επικαιροποιούνται κάθε τόσο στα συστήματα καταγραφής. Δεν ειναι φακέλωμα είναι η καταγραφή της πραγματικότητας. Αν αυτό δεν συμβεί τότε μην περιμένετε το υπουργείο να βγάλει σωστά και άμεσα αποτελέσματα - γιατί τότε θα έχουν βάλει το χεράκι τους αυτοί που αποτελούν τα πραγματικά βύσματα !
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2503 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:25:11 μμ »
Επίσης, δεν μπορεί να σκύβει επιλεκτικά στο προσωπικό πρόβλημα των βυσμάτων και σ' εμάς που θέλουμε απόσπαση στο σχολείο να λέει "θυσιάσου για τις ανάγκες της υπηρεσίας".  Δε γίνεται!

+++++++

--------------------
Προς τον φίλο που δεν θυμάμαι το nickname του αλλα απευθύνθηκε σε εμένα-->
 θεωρούσα ως εύλογο χρονικό διάστημα που θα παρέμενα στην δική μου εξορία,αυτό που υπολόγιζα με βάση τα μόρια που έπαιρνα εκεί και που κατα μέσο όρο χρειαζόταν για να πάω πιο κοντά στο σπίτι μου τω καιρώ εκείνω. Κάτι που έχει καταρρεύσει πιά.
Το να συγκρίνεις την πορεία της εκπαιδευτικής καριέρας κάποιου με τον τζόγο- αποδεικνύει απλά και καθαρά πόσο παράλογο είναι το σύστημα τοποθετήσεων και όλων των εκπαιδευτικών μεταβολών στην Ελλάδα. Και όχι, κάτι τέτοιο εμένα δεν με ικανοποιεί, ούτε θα το αποδεχτώ,πόσο μάλλον να το δικαιολογήσω ή να το χειροκροτήσω στην χειρότερη.

μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας- 'ανάγκες της υπηρεσίας' και άλλα τέτοια εγω τα ακούω βερεσέ. Το σύστημα μια χαρά βολεύει τις πελατειακές σχέσεις των πολιτικών με τους πιθανούς ψηφοφόρους τους.

καλη επιτυχία σε όλους και καλή φώτιση.
Μη χαλιέσαι, βρε συνάδελφε. Ποιοι κάνουν τα κηρύγματα στα σχολεία; Μα οι πιο αραχτοί και βολεμένοι. Ακόμα δεν έχεις πάρει το μάθημά σου; Απαιτούν από τον...(μπιπ) να μείνουν στην επαρχία με τρεις και εξήντα, αλλά οι ίδιοι σφάζουν αν τους ζητήσεις να κάνουν μια γιορτή ή μια εφημερία. Μη μασάμε! Ο εργαζόμενος δεν έχει μόνο υποχρεώσεις, έχει και δικαιώματα, πώς να το κάνουμε!

Ο εργαζόμενος έχει και υποχρεώσεις όμως.
Πού είδες να το αρνούμαι;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2504 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:26:16 μμ »
Επίσης, δεν μπορεί να σκύβει επιλεκτικά στο προσωπικό πρόβλημα των βυσμάτων και σ' εμάς που θέλουμε απόσπαση στο σχολείο να λέει "θυσιάσου για τις ανάγκες της υπηρεσίας".  Δε γίνεται!

+++++++

--------------------
Προς τον φίλο που δεν θυμάμαι το nickname του αλλα απευθύνθηκε σε εμένα-->
 θεωρούσα ως εύλογο χρονικό διάστημα που θα παρέμενα στην δική μου εξορία,αυτό που υπολόγιζα με βάση τα μόρια που έπαιρνα εκεί και που κατα μέσο όρο χρειαζόταν για να πάω πιο κοντά στο σπίτι μου τω καιρώ εκείνω. Κάτι που έχει καταρρεύσει πιά.
Το να συγκρίνεις την πορεία της εκπαιδευτικής καριέρας κάποιου με τον τζόγο- αποδεικνύει απλά και καθαρά πόσο παράλογο είναι το σύστημα τοποθετήσεων και όλων των εκπαιδευτικών μεταβολών στην Ελλάδα. Και όχι, κάτι τέτοιο εμένα δεν με ικανοποιεί, ούτε θα το αποδεχτώ,πόσο μάλλον να το δικαιολογήσω ή να το χειροκροτήσω στην χειρότερη.

μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας- 'ανάγκες της υπηρεσίας' και άλλα τέτοια εγω τα ακούω βερεσέ. Το σύστημα μια χαρά βολεύει τις πελατειακές σχέσεις των πολιτικών με τους πιθανούς ψηφοφόρους τους.

καλη επιτυχία σε όλους και καλή φώτιση.

Συμφωνώ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2505 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:27:43 μμ »
Βρε Bitch, θα μας τρελάνεις; Οι αποσπάσεις καθυστερούν γιατί δεν ενημερώθηκε εγκαίρως το ηλεκτρονικό αρχείο; Οι μετατάξεις που έγιναν στο παρά πέντε και το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο που αλλάζει τα δεδομένα δε μας λέει κάτι; Το υπουργείο τα έχει κάνει ρόιδο για να μην πω καμιά βαριά έκφραση και όχι οι συνάδελφοι στα σχολεία που εγκαίρως έχουν στείλει κενά κτλ.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 876
Σύνολο: 879

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.