*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786063 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5180 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:41:34 μμ »
Συνάδελφοι για επανεξέταση αίτησης απόσπασης χρειάζεται μόνο μια απλή αίτηση?Υπάρχει ενδεχόμενο αυτή η αίτηση να χαθεί και να μην εξεταστεί ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:53 »

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5181 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:42:50 μμ »
νεοτερα για αποσπασεις καθηγητων β/μιας απο το  esos


http://www.esos.gr/article/axiologisi-panepisthmion-tei-sxedio-athina/mono-gia-koinonikoys-logoys-epomenes-apospaseis-kathigiton
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5182 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:49:00 μμ »
Το έλεγα αυτό προηγουμένως! Θα είναι αυστηρά τα κριτήρια αποσπάσεων! Δεν θα αφήσουν τα νησιά χωρίς καθηγητές...........
  

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5183 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:56:14 μμ »
νεοτερα για αποσπασεις καθηγητων β/μιας απο το  esos


http://www.esos.gr/article/axiologisi-panepisthmion-tei-sxedio-athina/mono-gia-koinonikoys-logoys-epomenes-apospaseis-kathigiton
Χαμηλόβαθμος εκπαιδευτικός, χωρίς να ερωτηθεί, δήλωσε κατενθουσιασμένος στο άκουσμα της είδησης.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:53 »

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5184 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:57:44 μμ »
Χαμηλόβαθμος εκπαιδευτικός, χωρίς να ερωτηθεί, δήλωσε κατενθουσιασμένος στο άκουσμα της είδησης.

Υπάρχει άνθρωπος που χαιρεται όταν ακούει κάτι τέτοιο????

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5185 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:59:45 μμ »
<a href="http://www.youtube.com/v/vDDF2k14W98" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/vDDF2k14W98</a>

Εξαιρετικά αφιερωμένο σε όσους συναδέλφους έχουν γνωρίσει, ή γνωρίζουν τώρα, τα νησιά μας. Η διαμονή σε αυτά έχει κάποια στραβά, ειδικά αν κάποιοι είναι μακριά από την οικογένεια, αλλά έχει και πολλά καλά. Αν δε ζούσαμε την κ@λοκατάσταση που ζούμε, από οικονομικής άποψης, θα σας έλεγα να χαλαρώσετε και να το απολαύσετε. Πουθενά δεν έχω ξαναδεί συναδελφική αλληλεγγύη πιο δυνατή και αγνή από αυτή που αναπτύσσεται μεταξύ εκπαιδευτικών στο νησί. Εγώ πάντως θυμάμαι τη δική μου εμπειρία με πολλή νοσταλγία και πολλή αγάπη.

Υ.Γ. Ποιος ξέρει, μπορεί σύντομα να βρεθώ να την ξαναζώ.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5186 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:14:32 μμ »
<a href="http://www.youtube.com/v/vDDF2k14W98" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/vDDF2k14W98</a>

Εξαιρετικά αφιερωμένο σε όσους συναδέλφους έχουν γνωρίσει, ή γνωρίζουν τώρα, τα νησιά μας. Η διαμονή σε αυτά έχει κάποια στραβά, ειδικά αν κάποιοι είναι μακριά από την οικογένεια, αλλά έχει και πολλά καλά. Αν δε ζούσαμε την κ@λοκατάσταση που ζούμε, από οικονομικής άποψης, θα σας έλεγα να χαλαρώσετε και να το απολαύσετε. Πουθενά δεν έχω ξαναδεί συναδελφική αλληλεγγύη πιο δυνατή και αγνή από αυτή που αναπτύσσεται μεταξύ εκπαιδευτικών στο νησί. Εγώ πάντως θυμάμαι τη δική μου εμπειρία με πολλή νοσταλγία και πολλή αγάπη.

Υ.Γ. Ποιος ξέρει, μπορεί σύντομα να βρεθώ να την ξαναζώ.


Δεν είναι τόσο ιδεώδη τα πράγματα...Συναδελφική αλληλεγγύη δεν υπάρχει σώνει και καλά στα νησιά...Εξαρτάται από το σύλλογο πάντα. Και φυσικά εξαρτάται και από το νησί. Αλλο Κρήτη και άλλο Καστελόριζο και Τήλος! Και τα δύο νησιά είναι, μην το ξεχνάμε αυτό! Υπάρχει και η Σαλαμίνα ε; νησί είναι κι αυτό! Παρηγοριά στον άρρωστο μέχρι να βγει η ψυχή του! Ας μου έδιναν τα τριπλάσια χρήματα...με τίποτα άγονη γραμμή...κουραστήκαμε πια!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5187 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:24:39 μμ »
@ nikitas
Καλά το πήγαινες αλλά το νταλάρα τι τον ήθελες;
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5188 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:30:46 μμ »
Όσο πιο μικρό, δυσπρόσιτο, άγονο το νησί, τόσο πιο μεγάλη η συναδελφική αλληλεγγύη. Στην Κρήτη, που θα μπορούσε να 'ναι ένα κράτος μόνη της, μπορεί και να μην καταλάβεις κακουχίες και να περνάς καλύτερα απ' ότι στο σπίτι σου, στην Τήλο όμως, αν δε στηριχτείς στους συναδέλφους σου, σε ποιους θα στηριχτείς;Εγώ πάντως ξέρω ότι όταν ήμουν στο νησί, το ανέκδοτο της Παρασκευής άκουγε στη φράση 'καλό σαββατοκύριακο'. Τη λέγαμε και λυνόμασταν στα γέλια, αφού ξέραμε ότι όλο το σαββατοκύριακο θα είμαστε συνέχεια μαζί.

Παρ' όλα αυτά, κήρυγμα δεν κάνω σε κανέναν, γιατί δε μπορώ να ξέρω με ποιο τρόπο δοκιμάζονται οι αντοχές καθενός.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5189 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:31:43 μμ »
@ nikitas
Καλά το πήγαινες αλλά το νταλάρα τι τον ήθελες;

Να σου πω τώρα ότι το σκέφτηκα! Ήθελα όμως το συγκεκριμένο τραγούδι κι αυτή η ερμηνεία είναι η πιο γνωστή.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5190 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:42:22 μμ »
Όσο πιο μικρό, δυσπρόσιτο, άγονο το νησί, τόσο πιο μεγάλη η συναδελφική αλληλεγγύη. Στην Κρήτη, που θα μπορούσε να 'ναι ένα κράτος μόνη της, μπορεί και να μην καταλάβεις κακουχίες και να περνάς καλύτερα απ' ότι στο σπίτι σου, στην Τήλο όμως, αν δε στηριχτείς στους συναδέλφους σου, σε ποιους θα στηριχτείς;Εγώ πάντως ξέρω ότι όταν ήμουν στο νησί, το ανέκδοτο της Παρασκευής άκουγε στη φράση 'καλό σαββατοκύριακο'. Τη λέγαμε και λυνόμασταν στα γέλια, αφού ξέραμε ότι όλο το σαββατοκύριακο θα είμαστε συνέχεια μαζί.

Παρ' όλα αυτά, κήρυγμα δεν κάνω σε κανέναν, γιατί δε μπορώ να ξέρω με ποιο τρόπο δοκιμάζονται οι αντοχές καθενός.

Δεν είναι θέμα αντοχών! Μάλλον δεν διάβασες σωστά τα γραφόμενά μου. 8 χρόνια στην άγονη γραμμή και σε 2 διαφορετικά νησιά, αυτό που λες δεν υπάρχει. Μάλλον ήσουν τυχερός! Εν πάσει περιπτώσει καλά κάνεις και κάνεις χιούμορ...Δεν θα μας πτοήσει ούτε ο ηλίθιος σύλλογος, ούτε ο άχρηστος διευθυντής, ούτε οι προβληματικοί συνάδελφοι...στο κάτω κάτω δεν έχουμε ανάγκη να κάνουμε παρέα με όλους. 2-3 φτάνουν και περισσεύουν! Καλό ξημέρωμα και καλή εβδομάδα! (ΥΣ. Είμαι άγονη γραμμή για 9ο συναπτό έτος)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5191 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:49:30 μμ »
Δεν είναι θέμα αντοχών! Μάλλον δεν διάβασες σωστά τα γραφόμενά μου. 8 χρόνια στην άγονη γραμμή και σε 2 διαφορετικά νησιά, αυτό που λες δεν υπάρχει. Μάλλον ήσουν τυχερός! Εν πάσει περιπτώσει καλά κάνεις και κάνεις χιούμορ...Δεν θα μας πτοήσει ούτε ο ηλίθιος σύλλογος, ούτε ο άχρηστος διευθυντής, ούτε οι προβληματικοί συνάδελφοι...στο κάτω κάτω δεν έχουμε ανάγκη να κάνουμε παρέα με όλους. 2-3 φτάνουν και περισσεύουν! Καλό ξημέρωμα και καλή εβδομάδα! (ΥΣ. Είμαι άγονη γραμμή για 9ο συναπτό έτος)

Δεν έκανα καθόλου χιούμορ. Αν έκανα χιούμορ με το... κανάλι που περνάνε οι άλλοι, θα ήμουν κακοήθης. Θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαι. Τα 9 χρόνια πρέπει να είναι πανελλήνιο ρεκόρ. Σου εύχομαι καλή δύναμη και καλό κουράγιο. Πάντα υπάρχουν αυτοί οι δυο-τρεις καλοί, που μας στηρίζουν και τους στηρίζουμε. Οι υπόλοιποι μπορεί να είναι κακοί, περίεργοι ή, στην καλύτερη περίπτωση, αδιάφοροι που απλά τους ανεχόμαστε. Καλή σου νύχτα.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5192 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 12:28:22 πμ »
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

Δεν θα γίνουν άλλες αποσπάσεις εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, μ' εξαίρεση των καθηγητών Φυσικής Αγωγής στα ΤΕΦΑΑ και περίπου 50  εκπαιδευτικών που έχουν κάνει αιτήσεις για κοινωνικούς λόγους.
Τη δήλωση αυτή έκανε το esos υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου Παιδείας, απαντώντας σε σχετική ερώτηση που του θέσαμε.


Ισχύει αυτό;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Είναι δυνατόν;;;;;;;;;;;;;
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5193 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:16:46 πμ »
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

Δεν θα γίνουν άλλες αποσπάσεις εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, μ' εξαίρεση των καθηγητών Φυσικής Αγωγής στα ΤΕΦΑΑ και περίπου 50  εκπαιδευτικών που έχουν κάνει αιτήσεις για κοινωνικούς λόγους.
Τη δήλωση αυτή έκανε το esos υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου Παιδείας, απαντώντας σε σχετική ερώτηση που του θέσαμε.


Ισχύει αυτό;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Είναι δυνατόν;;;;;;;;;;;;;
Καλά τώρα! Να δεις που πάλι θα δούμε αποσπάσεις σε μητροπόλεις, ΑΕΙ, ΤΕΙ κτλ. Την παρασκευή δεν απέσπασαν νέους καθηγητές στα εκκλησιαστικά σχολεία; Από ανάκληση άλλων αποσπάσεων ήταν, αλλά εξακολουθεί να είναι νέα απόσπαση!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 945
Σύνολο: 954

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.