*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786095 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5390 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 04:33:32 μμ »
Συνάδελφε/σα σε πληροφορώ ότι έχουμε αναλογιστεί και την συμπεριφορά μας και τις υποχρεώσεις απέναντι στο Υπουργείο και στην κοινωνία.(μήπως σε ξένισε το ούστ...μήπως δέν το θεωρείς sic;) Το Υπουργείο είναι αυτό που δέ σέβεται την συμπεριφορά του απέναντι σε έναν εργαζόμενο .Οταν μου λέει πρέπει να υπηρετείς μακρυά απο τα παιδιά σου και ας έχει κενά στην περιοχή που ζητάς αποσπαση..Οταν μου λέει άν θέλεις να σώσεις το τομάρι σου κάνε μετάταξη σε διοικητικές θέσεις και γίνε γραμματέας..Οταν εγώ σπούδασα αυτό που σπούδασα απο αγάπη και μεράκι και μόνο....να μου λέει έλα μωρε και τί εγινε...δουλειά θα εχεις και στο γραφείο..
Οταν έχουν απολυθεί συνάδελφοί μου....Οταν εχω χάσει αγαπημένους φίλους στο βωμό της ασφάλτου στο δρόμο για την οργανική τους(τροχαίο ατύχημα Σέρρες 2011) Ε τότε λοιπόν ας μη μένουμε στα προσχήματα αλλα ας κοιτάξουμε την ουσία...Και η ουσία είναι μία είναι ανάλγητοι και τα μέτρα τους μοιάζουν περισσότερο τιμωρητικά παρά δημοσιονομικά......
Σωστα τα λες....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:37:35 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5391 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 04:56:27 μμ »
Συνάδελφε/σα σε πληροφορώ ότι έχουμε αναλογιστεί και την συμπεριφορά μας και τις υποχρεώσεις απέναντι στο Υπουργείο και στην κοινωνία.(μήπως σε ξένισε το ούστ...μήπως δέν το θεωρείς sic;) Το Υπουργείο είναι αυτό που δέ σέβεται την συμπεριφορά του απέναντι σε έναν εργαζόμενο .Οταν μου λέει πρέπει να υπηρετείς μακρυά απο τα παιδιά σου και ας έχει κενά στην περιοχή που ζητάς αποσπαση..Οταν μου λέει άν θέλεις να σώσεις το τομάρι σου κάνε μετάταξη σε διοικητικές θέσεις και γίνε γραμματέας..Οταν εγώ σπούδασα αυτό που σπούδασα απο αγάπη και μεράκι και μόνο....να μου λέει έλα μωρε και τί εγινε...δουλειά θα εχεις και στο γραφείο..
Οταν έχουν απολυθεί συνάδελφοί μου....Οταν εχω χάσει αγαπημένους φίλους στο βωμό της ασφάλτου στο δρόμο για την οργανική τους(τροχαίο ατύχημα Σέρρες 2011) Ε τότε λοιπόν ας μη μένουμε στα προσχήματα αλλα ας κοιτάξουμε την ουσία...Και η ουσία είναι μία είναι ανάλγητοι και τα μέτρα τους μοιάζουν περισσότερο τιμωρητικά παρά δημοσιονομικά......

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες αλλά πραγματικά περιμένεις να σου πουν ότι η απόλυση σου έχει πολιτικό κόστος ενώ η εξώθηση σου σε παραίτηση είναι ευλογία για τα δημοσιονομικά της χώρας; Η' πραγματικά περιμένεις όταν θα αναλάβουν άλλοι να αποκαταστήσουν τις αδικίες του παρελθόντος;
Αναλογίσου μόνο ότι κάποιοι που είναι τώρα ακόμα και Δ/ντες Εκπαίδευσης κάποτε ήταν συνδικαλιστές των τοπικών ΕΛΜΕ και θα είχε ενδιαφέρον να βρείτε τι είχαν δηλώσει ως αντιπολίτευση....

Με λίγα λόγια οι ίδιοι βγάζουμε τα ματάκια μας χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5392 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 05:25:39 μμ »
Παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Σε σημερινό ενημερωτικό: http://www.doe.gr/index.php?categoryid=17&p2_articleid=10293 της ΔΟΕ αναφέρεται ότι θα ζητηθεί η ικανοποίηση των αποσπάσεων σε περιοχές που υπάρχουν κενά.Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Ότι θα εξεταστούν μόνο οι αιτήσεις των συναδέλφων που έχουν κάνει αίτηση επανεξέτασης ή όλες οι αιτήσεις των συναδέλφων που δεν πήραν απόσπαση; Για Β φάση αποσπάσεων δεν πρέπει να ξανακάνουμε αίτηση; Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Alfakapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5393 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 05:29:39 μμ »
Δεν διαφωνώ με αυτά που λες αλλά πραγματικά περιμένεις να σου πουν ότι η απόλυση σου έχει πολιτικό κόστος ενώ η εξώθηση σου σε παραίτηση είναι ευλογία για τα δημοσιονομικά της χώρας; Η' πραγματικά περιμένεις όταν θα αναλάβουν άλλοι να αποκαταστήσουν τις αδικίες του παρελθόντος;
Αναλογίσου μόνο ότι κάποιοι που είναι τώρα ακόμα και Δ/ντες Εκπαίδευσης κάποτε ήταν συνδικαλιστές των τοπικών ΕΛΜΕ και θα είχε ενδιαφέρον να βρείτε τι είχαν δηλώσει ως αντιπολίτευση....

Με λίγα λόγια οι ίδιοι βγάζουμε τα ματάκια μας χρόνια τώρα...

Δεν πηρα ποτε  θεση υπερ των συνδικαλιστών ...μακρυα απο μένα ...Αλλα επειδή παρακολουθώ τα πολιτικά πράγματα εχω αποψη για τρόπο που λειτούργησε το Υπουργείο Παιδείας(εξ ου και το μαθητευόμενοι μάγοι). Αν θυμάστε καλά όταν μπήκε το θεμα της κινητικότητας απο την τροικα επι τάπητος ο Σαμαράς κάλεσε σε σύσκεψη τους υπουργούς και ζήτησε αριθμό υπαλλήλων με τον οποίο θα "συνεισφέρουν''
στον ''εθνικό σκοπό".Υπήρξαν υπουργοί που δήλωσαν κατηγορηματικά ΟΧΙ (π.χ Παναγιωτόπουλος τότε εθν.αμυνας)Και καλοθελητές όπως ο Αρβανιτόπουλος που απο ένα τόσο ευαίσθητο υπουργείο δήλωσε οτι διαθετει πολλες χιλιάδες Ιφιγένειες...Τυχαίο ; δεν νομίζω .Γιατί η δημόσια παιδεία έπρεπε να διαλυθεί όπερ και εγένετο....Νόμιζε όμως ότι δεν θα άνοιγε μύτη και όλα θα ήταν καλά....Δεν γνώριζε όμως τον δαιδαλωδη κόσμο της εκπαίδευσης και το ένα λάθος διαδέχονταν νέο λάθος που δημιουργούσε και άλλο λάθος (εθελοντικές μετατάξεις,υποχεωτικές μετατάξεις,μετατάξεις νόμου 1824,μετατάξεις νόμου 4097,διαθέσεις στην πρωτοβάθμια υποχρεωτικές αποσπάσειεις κλπ κλπ)Και εγένετο μπάχαλο....Και αυτό το μπάχαλο αυτό το πληρωνουμε τώρα εμείς.....
Αν ηθελαν πραγματική επαιδευτική μεταρρύθμιση θα το εκαναν σε βάθος τριετίας και με διάλογο. Τα υπόλοιπα ειναι για φτηνή κατανάλωση...
Το στημένο παιχνίδι για την απαξίωση της δημόσιας εκπαίδευσης  προχωρά το "συστημα'' μόνο δεν τους βγήκε και εχουν εκτεθεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:37:35 »

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5394 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 05:36:16 μμ »
Παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Σε σημερινό ενημερωτικό: http://www.doe.gr/index.php?categoryid=17&p2_articleid=10293 της ΔΟΕ αναφέρεται ότι θα ζητηθεί η ικανοποίηση των αποσπάσεων σε περιοχές που υπάρχουν κενά.Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Ότι θα εξεταστούν μόνο οι αιτήσεις των συναδέλφων που έχουν κάνει αίτηση επανεξέτασης ή όλες οι αιτήσεις των συναδέλφων που δεν πήραν απόσπαση; Για Β φάση αποσπάσεων δεν πρέπει να ξανακάνουμε αίτηση; Ευχαριστώ πολύ.


Εχω και εγω την ιδια απορία!Επίσης με αυτο το εγγραφο εννοουν οτι θα οτι θα εξεταστουν και οι αιτησεις επανεξέτασεις?

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5395 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 05:44:40 μμ »
Η ανακοίνωση του Μπράτη αναφέρει ότι τα θέματα ημερήσιας διάταξης είναι η εξέταση των ενστάσεων επί των των αποσπάσεων α΄φάσης και παραιτήσεις. Στη συνέχεια του εγγράφου του ζητά την εξέταση των αιτήσεων απόσπασης των ειδικοτήτων.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5396 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 05:52:33 μμ »
Δεν πηρα ποτε  θεση υπερ των συνδικαλιστών ...μακρυα απο μένα ...Αλλα επειδή παρακολουθώ τα πολιτικά πράγματα εχω αποψη για τρόπο που λειτούργησε το Υπουργείο Παιδείας(εξ ου και το μαθητευόμενοι μάγοι). Αν θυμάστε καλά όταν μπήκε το θεμα της κινητικότητας απο την τροικα επι τάπητος ο Σαμαράς κάλεσε σε σύσκεψη τους υπουργούς και ζήτησε αριθμό υπαλλήλων με τον οποίο θα "συνεισφέρουν''
στον ''εθνικό σκοπό".Υπήρξαν υπουργοί που δήλωσαν κατηγορηματικά ΟΧΙ (π.χ Παναγιωτόπουλος τότε εθν.αμυνας)Και καλοθελητές όπως ο Αρβανιτόπουλος που απο ένα τόσο ευαίσθητο υπουργείο δήλωσε οτι διαθετει πολλες χιλιάδες Ιφιγένειες...Τυχαίο ; δεν νομίζω .Γιατί η δημόσια παιδεία έπρεπε να διαλυθεί όπερ και εγένετο....Νόμιζε όμως ότι δεν θα άνοιγε μύτη και όλα θα ήταν καλά....Δεν γνώριζε όμως τον δαιδαλωδη κόσμο της εκπαίδευσης και το ένα λάθος διαδέχονταν νέο λάθος που δημιουργούσε και άλλο λάθος (εθελοντικές μετατάξεις,υποχεωτικές μετατάξεις,μετατάξεις νόμου 1824,μετατάξεις νόμου 4097,διαθέσεις στην πρωτοβάθμια υποχρεωτικές αποσπάσειεις κλπ κλπ)Και εγένετο μπάχαλο....Και αυτό το μπάχαλο αυτό το πληρωνουμε τώρα εμείς.....
Αν ηθελαν πραγματική επαιδευτική μεταρρύθμιση θα το εκαναν σε βάθος τριετίας και με διάλογο. Τα υπόλοιπα ειναι για φτηνή κατανάλωση...
Το στημένο παιχνίδι για την απαξίωση της δημόσιας εκπαίδευσης  προχωρά το "συστημα'' μόνο δεν τους βγήκε και εχουν εκτεθεί.

Η απάντηση σε όλα τα παραπάνω που λες είναι ότι το αδελφό κράτος του Ιράν στην Ευρώπη είμαστε εμεις...αυτό θα σου εξηγήσει ότι δεν είναι θέμα Υπουργού αλλά γενικότερης πολιτικής κουλτούρας του τόπου μας γιατί κάποια πράγματα θεωρούνται ιερές αγελάδες και δεν τα πειράζουμε...ω ναι και εντός του Υπουργείου μας βεβαίως βεβαίως....αμήν....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2013, 05:54:34 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5397 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 05:53:06 μμ »
@alfakapa
Δεν υπάρχει πια περιθώριο χρόνου για 3ετίες και 5ετίες, για διαλόγους και δημόσιες διαβουλεύσεις.
Όταν τα κουκιά δε βγαίνουν -όπως έλεγε παλαιότερα κάποιος-οι κινήσεις είναι ραγδαίες και καταιγιστικές. Δε νομίζω ότι πρόκειται για μεταρρύθμιση όπως αυτή την εννοούσαμε μέχρι πρότινος, για προσπάθεια ποιοτικής βελτίωσης της εκπαίδευσης. Ο όρος πια χρησιμοποιείται δημοσιονομικά καθαρά. έχω τόσα σχολεία και τόσους εκπαιδευτικούς. Μια απλή διαίρεση. Τίποτε παραπάνω. 
Όσο για τη δική μας κατάσταση δεν είμαστε παρά παράπλευρη απώλεια. Και εννοώ πάντα τους μη βυσματίες διότι αυτοί είναι ήδη στα σπίτια τους....

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5398 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 05:59:12 μμ »
Δηλαδή, συνάδελφε Alfakapa, ο Αρβανιτόπουλος προσφέρθηκε εθελοντικά να θυσιάσει μερικές χιλιάδες καθηγητές στο βωμό της κινητικότητας/ διαθεσιμότητας, επειδή νόμιζε ότι δε θα άνοιγε ρουθούνι; Για να πιστεύει κάποιος κάτι τέτοιο, θα πρέπει να 'ναι αυτοκαταστροφικά αφελής και ηλίθιος. Όσον αφορά το πως οι εκπαιδευτικοί ενεπλάκησαν στην κινητικότητα/ διαθεσιμότητα, καλό είναι γενικά να κρατάμε μικρό καλάθι σε ό,τι λέμε, καθώς την αλήθεια δεν την ξέρουμε και μπορεί να μην τη μάθουμε και ποτέ. Ας μείνουμε στα δεδομένα της υπόθεσής μας. Ποια είναι αυτά;

α) Το επιτελείο του υπουργού αποτελείται από ερασιτέχνες, στην καλύτερη περίπτωση, ή από καρα...άσχετους, στη χειρότερη (προφανώς ισχύει το 2ο), οι οποίοι τα έχουν κάνει μαντάρα με την άγνοια, την ασχετοσύνη και την αφέλειά τους.

β) Ο γνώμονας που κατευθύνει κάθε κίνηση κι επιλογή του υπουργείου ακούει στη φράση 'δημοσιονομικό όφελος'. Σ' αυτό το πλαίσιο εντάσσονται οι μηδενικοί διορισμοί, η δραστική μείωση του αριθμού των αναπληρωτών, η αύξηση ωραρίου και το συνεπακόλουθο κόψιμο των αποσπάσεων (όλα αυτά πάνε πακετάκι, δε μπορείς να εξετάσεις το ένα δίχως το άλλο).
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5399 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 06:03:34 μμ »
Η ανακοίνωση του Μπράτη αναφέρει ότι τα θέματα ημερήσιας διάταξης είναι η εξέταση των ενστάσεων επί των των αποσπάσεων α΄φάσης και παραιτήσεις. Στη συνέχεια του εγγράφου του ζητά την εξέταση των αιτήσεων απόσπασης των ειδικοτήτων.
Στο ενημερωτικό καλεί να υπουργείο να προχωρήσει στην ικανοποίηση των αιτήσεων απόσπασης.Αυτό τι σημαίνει;Όποιος δεν έκανε αίτηση επανεξέτασης δεν θα εξεταστεί η αίτηση;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5400 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 06:11:56 μμ »
Δηλαδή, συνάδελφε Alfakapa, ο Αρβανιτόπουλος προσφέρθηκε εθελοντικά να θυσιάσει μερικές χιλιάδες καθηγητές στο βωμό της κινητικότητας/ διαθεσιμότητας, επειδή νόμιζε ότι δε θα άνοιγε ρουθούνι; Για να πιστεύει κάποιος κάτι τέτοιο, θα πρέπει να 'ναι αυτοκαταστροφικά αφελής και ηλίθιος. Όσον αφορά το πως οι εκπαιδευτικοί ενεπλάκησαν στην κινητικότητα/ διαθεσιμότητα, καλό είναι γενικά να κρατάμε μικρό καλάθι σε ό,τι λέμε, καθώς την αλήθεια δεν την ξέρουμε και μπορεί να μην τη μάθουμε και ποτέ. Ας μείνουμε στα δεδομένα της υπόθεσής μας. Ποια είναι αυτά;

α) Το επιτελείο του υπουργού αποτελείται από ερασιτέχνες, στην καλύτερη περίπτωση, ή από καρα...άσχετους, στη χειρότερη (προφανώς ισχύει το 2ο), οι οποίοι τα έχουν κάνει μαντάρα με την άγνοια, την ασχετοσύνη και την αφέλειά τους.

β) Ο γνώμονας που κατευθύνει κάθε κίνηση κι επιλογή του υπουργείου ακούει στη φράση 'δημοσιονομικό όφελος'. Σ' αυτό το πλαίσιο εντάσσονται οι μηδενικοί διορισμοί, η δραστική μείωση του αριθμού των αναπληρωτών, η αύξηση ωραρίου και το συνεπακόλουθο κόψιμο των αποσπάσεων (όλα αυτά πάνε πακετάκι, δε μπορείς να εξετάσεις το ένα δίχως το άλλο).

Συνάδελφε,

για τα κόκκινα γράμματα ένα σχόλιο και μόνο.
Η πάγια αντίληψη των υπηρετούντων από την θέση του Υπουργού τα τελευταία χρόνια είναι ότι είμαστε babysitters (όπου baby λίγο τραβηγμένο ηλικιακά μιας και μιλάμε από 6-18 ετών) όπου διαφέρουμε σε έναν αριθμό μετά το ΠΕ (τα ΤΕ και ΔΕ είναι πλέον σχεδόν είδος προς εξαφάνιση).
Οταν λοιπόν έχουν μια τέτοια αντίληψη (όπου αυτή εκφράζεται και από το γεγονός ότι ο καθένας που αναλάμβανε άλλαζε ωράρια και αναθέσεις) είναι εύκολο να καταλάβουμε το εξής. Κύριο μέλημα ήταν πως τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς θα τους κάνεις να δουλέψουν περισσότερο....

Αρχικά στέλνεις κάποιους στην διαθεσιμότητα (αδιάφορο αν αυτοί  θα ήταν 2000-3000 η 5000) μετά σπέρνεις τον φόβο και τον τρόμο. Κάνεις μετατάξεις (όπου το μόνο και κύριο μέλημα σου είναι να μην αδειάσουν οι "ευαίσθητες" περιοχές) και μάλιστα με πολλούς πρόθυμους και καταφέρνεις 3000 με 4000 καθηγητές να δουλεύουν 24 ώρες για 10 χρόνια και 23 για άλλα 10...και μάλιστα χωρίς να ανοίξει ρουθούνι...
Επίσης με την εφεύρεση των 12 ώρών και τις αποσπάσεις εντός περιφέρειας έχεις καταφέρει να κάνεις τους πάντες να ψάχνουν ώρες δεξιά και αριστερά και να σκοτώνονται μεταξύ τους....

Τελικά άμα τα βάλεις κάτω θα δεις ότι δεν προσπάθησαν και πολύ από το Υπουργείο και πέτυχαν "θαυμάσια" απότελέσματα....

Θα μους πεις και από ποιότητα εκπαίδευσης;;; Σιγά μην νοιάζονται. Και πότε νοιάστηκαν άλλωστε;

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5401 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 06:15:20 μμ »
Δηλαδή, συνάδελφε Alfakapa, ο Αρβανιτόπουλος προσφέρθηκε εθελοντικά να θυσιάσει μερικές χιλιάδες καθηγητές στο βωμό της κινητικότητας/ διαθεσιμότητας, επειδή νόμιζε ότι δε θα άνοιγε ρουθούνι; Για να πιστεύει κάποιος κάτι τέτοιο, θα πρέπει να 'ναι αυτοκαταστροφικά αφελής και ηλίθιος. Όσον αφορά το πως οι εκπαιδευτικοί ενεπλάκησαν στην κινητικότητα/ διαθεσιμότητα, καλό είναι γενικά να κρατάμε μικρό καλάθι σε ό,τι λέμε, καθώς την αλήθεια δεν την ξέρουμε και μπορεί να μην τη μάθουμε και ποτέ. Ας μείνουμε στα δεδομένα της υπόθεσής μας. Ποια είναι αυτά;

α) Το επιτελείο του υπουργού αποτελείται από ερασιτέχνες, στην καλύτερη περίπτωση, ή από καρα...άσχετους, στη χειρότερη (προφανώς ισχύει το 2ο), οι οποίοι τα έχουν κάνει μαντάρα με την άγνοια, την ασχετοσύνη και την αφέλειά τους.

β) Ο γνώμονας που κατευθύνει κάθε κίνηση κι επιλογή του υπουργείου ακούει στη φράση 'δημοσιονομικό όφελος'. Σ' αυτό το πλαίσιο εντάσσονται οι μηδενικοί διορισμοί, η δραστική μείωση του αριθμού των αναπληρωτών, η αύξηση ωραρίου και το συνεπακόλουθο κόψιμο των αποσπάσεων (όλα αυτά πάνε πακετάκι, δε μπορείς να εξετάσεις το ένα δίχως το άλλο).
Είμαστε απολύτως σίγουροι ότι είναι άσχετοί?δε δίνουμε καμιά πιθανότητα να είναι επαγγελματίες ικανότατοι να κάνουν αυτό που ζούμε δηλ??Δελτία τύπου, σιγή νεκρική και επίθεση?? Η αρχή μια νέας εποχής και μιας νέας πολιτικής. Το δημοσιονομικό όφελος είναι όντως ο μόνος γνώμονας, βλπ 25ευρω Αδωνη, και ρουθούνι δεν έχω δει ακόμα να ανοίγει. Αν ρουθούνι θεωρούνται οι απεργίες και οι καταλήψεις μεγάλη τους σκασίλα. Κέρδος έχουν από τις πρώτες και αφορμή για Προεδρικά διατάγματα από τις δεύτερες.
@nikita Δες το κι από αυτή την πλευρά του πρίσματος το θέμα και θα δεις κατά που το πάνε....

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5402 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 06:21:04 μμ »
Μας ζαλισατε με τις αμπελοφιλοσοφιες,εχετε κατι ουσιαστικο να πειτε ή μονο πως θα δουλεψετε σε σχολειο που ειναι στο ιδιο οικοδομικο τετραγωνο με το σπιτι σας.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5403 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 06:21:56 μμ »
Όταν λέω άσχετοι, εννοώ ως προς τον χειρισμό των θεμάτων της εκπαίδευσης, με την οποία δείχνουν να έχουν ελάχιστη, για να μην πω μηδενική, σχέση. Σίγουρα δεν είναι καθόλου άσχετοι ως προς τη χειραγώγηση, τα επικοινωνιακά παιχνιδάκια και το... καπέλωμα.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 876
Σύνολο: 878

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.