*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786089 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5754 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 07:51:28 μμ »
εχω διατεθει "ανεπισημα" (χωρις πραξη ΠΥΣΔΕ) και τοποθετηθηκα προσωρινα με αποφαση προισταμενου Α/μιας σε δημοτικο σχολειο (χωρις πραξη ΠΥΣΠΕ) με τις ευλογιες του Περιφερειακου, διοτι στην Β/μια πλεοναζαμε και επρεπε να "βοηθησουμε" την κατασταση στα δημοτικα επειδη οι γονεις γκρινιαζανε για τα 5ωρα και 6ωρα που γινονταν αντι για τα 7ωρα.
Φυσικα αφου γινουν οι περιβοητες μεταταξεις και αποσπασεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ, τοτε θα μας διαθεσουν "επισημα" στην Α/μια....

Οκ, αλλά επίσημα έχει γίνει κάτι με πράξη ΠΥΣΔΕ για διάθεση και πράξη ΠΥΣΠΕ για τοποθέτηση σε λειτουργικό κενό;
Εχει γίνει με κανένα εκπαιδευτικό;

ΥΓ. Η πλάκα είναι ότι σε λίγο καιρό θα ξεκινήσουν και οι αιτήσεις μετάθεσης και εκεί θα πρέπει να υπολογιστούν και μόρια μετάθεσης...να δω τότε τι θα γράψει ο κάθε εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:56 »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5755 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 07:53:48 μμ »
Σχετικά με τις αποσπάσεις της δευτεροβάθμιας στο esos: http://esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/teleftaia-synedriash-kysde-apospaseis

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5756 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 07:59:00 μμ »
Μια καλή ερώτηση βέβαια είναι αν οι ΔΙΔΕ που έχουν δώσει κενά για ΔΙΠΕ έχουν προχωρήσει ήδη σε διαθέσεις των εκπιαδευτικών στην αβθμια και αν αυτοί οι εκπαιδευτικοί έχουν μπει στα Δημοτικά και κάνουν μάθημα ή περιμένουν σε κάποιο γραφείο της αβθμιας μέχρι να δουν οριστικά τι θα γίνει...Υπάρχει λοιπόν κανένας που έχει διατεθεί στην αβθμια από την ΔΙΔΕ που ανήκει και αν ναι έχει μπει σε τάξη Δημοτικού να κάνει μάθημα;
Εγώ διατίθεμαι από Δευτέρα 30/9 σε δημοτικό της περιοχής μου (δ' δωδ/σου) για 6 ώρες. (κανονικά έπρεπε να διατεθώ για 8 αλλά μου πάσαραν 2 ώρες ιστορία και 1 ώρα πρότζεκτ στην α' γυμν. ) Όταν ρώτησα "τι θα γίνει με τις 2 ώρες που έχει επιπλέον το δημοτικό (4 τμήματα συνολικά ε' και στ' τάξη) πήρα την απάντηση ότι αυτό δεν τους ενδιαφέρει. Δηλαδή κάποια τάξη ή η ε' ή η στ' αντί για 2ωρο μάθημα γαλλικών θα το κάνει μονόωρο. ΕΡΩΤΗΣΗ: ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ; ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ 2 ΩΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΕΝΩ Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΟΥΣΑ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ,  ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΑΚΑΛΥΠΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5757 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:03:19 μμ »
α) Κανονικά ως εκπαιδευτικός Ββθμιας συμπληρώνεις ωράριο στην Ββθμια και μετά διατίθεσαι μερικά στην αβθμια
β) το ότι η δ/ντρια σου δεν κάνει μάθημα προφανώς και είναι θέμα. Μπορείς να το θέσεις πουθενά όμως και να βρεις το δίκιο σου; Εδώ το βλέπουν από το survey τόσα χρόνια και κάνουν όλοι τα στραβά μάτια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:56 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5758 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:12:40 μμ »
α) Κανονικά ως εκπαιδευτικός Ββθμιας συμπληρώνεις ωράριο στην Ββθμια και μετά διατίθεσαι μερικά στην αβθμια
β) το ότι η δ/ντρια σου δεν κάνει μάθημα προφανώς και είναι θέμα. Μπορείς να το θέσεις πουθενά όμως και να βρεις το δίκιο σου; Εδώ το βλέπουν από το survey τόσα χρόνια και κάνουν όλοι τα στραβά μάτια...
Η οργανική μου είχε πάντα 12 ώρες γαλλικά και τις υπόλοιπες 8 τις έκανα στο δημοτικό. (Με ωράριο 21 έπαιρνα και 1 πρόγραμμα, οπότε είχα 1 ώρα υπερωρία και όταν έπεσα στις 19 έκανα και πάλι 1 ώρα υπερωρία. Φέτος που πήγα πάλι στις 21 ώρες, αντί να κάνω τις 12 γαλλικών της οργανικής και τις 8 του δημοτικού+ την μια ώρα του πρότζεκτ της α' γυμν. μου έδωσε ένα δίωρο ιστορίας γιατί περίσσευε από τις 3 φιλολογίνες. Η ερώτηση είναι ρητορική αλλά θα ήθελα να ξέρω. Κανονικά το δίωρο της ιστορίας πρέπει να το πάρω εγώ και όχι η δ/ντρια και να ζημιωθεί το δημοτικό που θα πρέπει να βρουν τη δευτέρα το πρωί λύση ποια τάξη θα κάνει μονόωρο;; Εννοώ θα ήθελα να ξέρω εάν μπορώ να βρω το δίκιο μου...Ευχαριστώ για την απάντηση. (Βάσει νόμου διάβασα ότι οι δ/ντές έχουν ωράριο και μάλιστα ανακοινώθηκε σαφώς από φέτος ανάλογα με τα τμήματα του γυμνασίου).
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5759 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:15:30 μμ »
Η οργανική μου είχε πάντα 12 ώρες γαλλικά και τις υπόλοιπες 8 τις έκανα στο δημοτικό. (Με ωράριο 21 έπαιρνα και 1 πρόγραμμα, οπότε είχα 1 ώρα υπερωρία και όταν έπεσα στις 19 έκανα και πάλι 1 ώρα υπερωρία. Φέτος που πήγα πάλι στις 21 ώρες, αντί να κάνω τις 12 γαλλικών της οργανικής και τις 8 του δημοτικού+ την μια ώρα του πρότζεκτ της α' γυμν. μου έδωσε ένα δίωρο ιστορίας γιατί περίσσευε από τις 3 φιλολογίνες. Η ερώτηση είναι ρητορική αλλά θα ήθελα να ξέρω. Κανονικά το δίωρο της ιστορίας πρέπει να το πάρω εγώ και όχι η δ/ντρια και να ζημιωθεί το δημοτικό που θα πρέπει να βρουν τη δευτέρα το πρωί λύση ποια τάξη θα κάνει μονόωρο;; Εννοώ θα ήθελα να ξέρω εάν μπορώ να βρω το δίκιο μου...Ευχαριστώ για την απάντηση. (Βάσει νόμου διάβασα ότι οι δ/ντές έχουν ωράριο και μάλιστα ανακοινώθηκε σαφώς από φέτος ανάλογα με τα τμήματα του γυμνασίου).

Κάποιοι θα σου πουν ότι βάσει νόμου έχεις απόλυτο δίκαιο και εγώ μαζί τους.
Από κει και πέρα θα σου πω ότι η πλειοψηφία των δ/ντων δεν κάνει το ωράριο της (με βάση τα σχολεία από τα οποία έχω πέρασει το συμπέρασμα) και οι περισσότεροι δεν μιλάνε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:18:18 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5760 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:18:06 μμ »
Maria2013 αυτα που είπες είναι γνωστά εδώ και καιρό και φυσικά είναι σωστά

Το ότι οι δάσκαλοι κοιμόντουσαν επίσης ήταν γνωστό, τώρα που ξύπνησαν είναι αργά.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αυτό το παραμύθι θα κρατήσει λίγο. Γιατί οι 210 που περισσεύανε δεν θα περισσεύουν για πολύ αφού διορισμοί δεν γίνονται αλλά συνταξιοδοτήσεις γίνονται. Οπότε πάλι τα κράτος θα χρειαστεί σύντομα κρατικές πιστώσεις. Εκτός και αν αρχίσει μαζικές συγχωνεύσεις σχολείων και γέμισμα τμημάτων και μεταφορές μαθητών. Εεεε ναι αυτό θα κάνουν και του χρόνου θα λέμε πάλι τα ίδια... ότι δηλαδή οι δάσκαλοι κοιμούνται... κλπ κλπ





Συμφωνω οτι οι δασκαλοι ως τωρα πιστευαν οτι δεν τους κουναει κανεις και τιποτα απο τη θεση τους και οτι οι πλεοναζοντες ηταν καθαρα στη Β/θμια εκπαιδευση.  Επισης χαρηκαν με την αυξηση του ωραριου στη Β/θμια (τουλαχιστον ατομα που εγω γνωριζω, ας μη το γενικευω).
Θα πλεοναζουν ομως κι  αυτοι και δεν θα χρειαστουν επιπλεον κρατικες πιστωσεις ακομη κι αν αρκετοι συνταξιοδοτηθουν πολλοι γιατι:
1. θα γινουν συγχωνευσεις - καταργησεις τμηματων
2. ψηφιστηκε το +10% των μαθητων στα τμηματα σε εξαιρετικες περιπτωσεις
3. τους εδιωξαν απο τα ολοημερα των ΕΑΕΠ
4. τα ολοημερα τα απαξιωνουν με σκοπο να τα καταργησουν (ετσι δειχνει) και θα πλεοναζουν και οι δασκαλοι στο κανονικο ολοημερο
5. αυξησαν το ωραριο σε εμας κατα 2 ωρες, αυξησαν στους πανεπιστημιακους κατα 2 ωρες και οι δασκαλοι θα ξεφυγουν; ανεκδοτο μου ακουγεται...γιατι θα τους φοβηθουν μηπως κυρηξουν παλι καμια περιφημη και λεβεντικη ...3ωρη σταση εργασιας για να πανε στην πορεια;
6. φευγουν πολλοι αλλοδαποι απο τη χωρα λογω ανεργιας. κι αυτοι εχουν 3-4 παιδια, οχι σαν εμας 1, αντε 2 με το ζορι
και πολλοι αλλοι λογοι βεβαια... εδω ακουγονται και φημες του τυπου να κατεβασουν το φιλολογο στην Αθμια να κανει ιστορια και γλωσσα, το θεολογο θρησκευτικα κλπ,σεναρια που τωρα μας φανταζουν απιθανα αλλα σκεφτειτε ποσο μας φαινοντουσαν σεναρια επιστημονικης φαντασιας περσι και τωρα τα βιωνουμε στο πετσι μας...

Αν το υπουργείο αποφασίσει να αφήσει κενά ειδικοτήτων σε εκατοντάδες δημοτικά σε όλη την Ελλάδα, τόσο σε αστικά κέντρα, όσο και σε περιφέρεια, δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να πει κανείς. Τότε γιατί πολλές διευθύνσεις β'θμιας προχωράνε σε διαθέσεις στην α'θμια; Και γιατί οι αιρετοί θεωρούν δεδομένο ότι επίκειται β' φάση μετατάξεων;

Nikitas, μαλλον θα μιλας για τον Πειραια. Δυστυχως τα κενα που βγαζουν οι διευθυνσεις και η ΔΟΕ δεν τα λαμβανει υποψη ο Υπουργος αλλα εχει δικο του εντυπο με πολυ λιγοτερα κενα βασει των οποιων γινονται οι αποσπασεις. Το ειχε ανεβασει στο fb κι ο Μρατης.
Και δυστυχως ναι, περσι στην Αθηνα πολλα δημοτικα λειτουργουσαν χωρις ειδικοτητες... μαλιιστα γινοταν και το εξης: τοποθετουσαν κοπελα γερμανικων στο σχολειο, γαλλικων δεν ειχαν, οποτε η κοπελα των γερμανικων καθοταν σπιτι και πληρωνοταν μεχρι να ερθει η γαλλικων γιατι ποιος θα κραταγε τα υπολοιπα παιδια... κατα το Μαρτιο, δοθηκε εντολη να ξεκινησει η γερμανικων και τα παιδια των γαλλικων να μοιραζονται...ε, ηρθαν οι γονεις και ζητησαν να αλλαξουν γλωσσα τα παιδια τους και να διαλεξουν γαλλικα (ετσι ωστε να μην κανουν τιποτα δηλαδη αφου δεν υπηρχε γαλλικου) γιατι ηταν κουρασμενα και δεν ηθελαν να φορτωθουν τη δευτερη γλωσσα στο προγραμμα τους!!!! Τι να λεμε τωρα, σκηνες απειρου καλλους.... κι ομως εγινε...
Ασε που θα καλυψουν και καποια απο αυτα τα κενα με τη β φαση μεταταξεων, ειτε αυτη νοειται ως δικαιωση ενστασεων ειτε νεα εγκυκλιος
Τωρα το αν μας διαθεσει και στην Αθμια στο νομο που ηδη ειμαστε, τι να το κανω, 400+ χλμ απο το σπιτι μου;;; Εγω αποσπαση θελω αλλα με την αυξηση του ωραριου στη Βθμια πλεοναζουμε παντου μου φαινεται...
Ευχομαι να κανω λαθος και να διαψευστω αλλα 4 αγγλικης, 3 γερμανικης, 2 γαλλικης, 2 γυμναστες ειναι αριθμος αποσπασεων σοβαρος;;;; Μας διελυσαν, μας εκοψαν τα ποδια...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5761 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:19:35 μμ »
Κάποιοι θα σου πουν ότι βάσει νόμου έχεις απόλυτο δίκαιο και εγώ μαζί τους.
Από κει και πέρα θα σου πω ότι η πλειοψηφία των δ/ντων δεν κάνει το ωράριο της και οι περισσότεροι δεν μιλάνε.
Εάν βάσει νόμου έχω δίκιο, με ένα τηλεφωνάκι στην ΚΥ την Δευτέρα δεν θα λυθεί το θεματάκι; Γιατί αν τηλ.στην Δ/νση στη Ρόδο δεν πρόκειται να με υποστηρίξει ο εκεί προιστάμενος. Σαφώς και θα υποστηρίξει την δικιά του εδώ στο κολονησι. Με ενδιαφέρει να μην νομίζει ότι είμαι ο μαλάκας αφενός και αφετέρου δεν θα ήθελα να συγκρουστώ με τη μαλακία τους εδώ ...έχω πικράν πείρα...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5762 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:23:50 μμ »
Εάν βάσει νόμου έχω δίκιο, με ένα τηλεφωνάκι στην ΚΥ την Δευτέρα δεν θα λυθεί το θεματάκι; Γιατί αν τηλ.στην Δ/νση στη Ρόδο δεν πρόκειται να με υποστηρίξει ο εκεί προιστάμενος. Σαφώς και θα υποστηρίξει την δικιά του εδώ στο κολονησι. Με ενδιαφέρει να μην νομίζει ότι είμαι ο μαλάκας αφενός και αφετέρου δεν θα ήθελα να συγκρουστώ με τη μαλακία τους εδώ ...έχω πικράν πείρα...

Με ένα τηλεφωνηματάκι έχεις δώσει τα στοιχεία σου και έχεις παρακάμψει την ιεραρχία. Η Δ/νση της Διδέ θα πει ότι έγινε λάθος και θα διορθωθεί σύντομα, ο Δ/ντης σου στο σχολείο και ο Δ/ντης στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση θα σε έχουν σταμπάρει. Προφανώς θα έχεις πετύχει μια μικρή νίκη. Το θέμα είναι τι θα έχεις χάσει...απλά σου λέω το ότι οι Δ/ντες δεν συμπληρώνουν ωράριο είναι εις γνώση των ίδιων των διευθυντών στην Ββθμια και των Περιφερειακών Δ/ντων...

ΥΓ. Τα παραπάνω που σου λέω είναι ένα ενδεχόμενο του τι μπορεί να συμβεί. Φυσικά είσαι ελεύθερη να κρίνεις μόνη σου το τι θα κάνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:26:47 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5763 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:31:13 μμ »
Με ένα τηλεφωνηματάκι έχεις δώσει τα στοιχεία σου και έχεις παρακάμψει την ιεραρχία. Η Δ/νση της Διδέ θα πει ότι έγινε λάθος και θα διορθωθεί σύντομα, ο Δ/ντης σου στο σχολείο και ο Δ/ντης στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση θα σε έχουν σταμπάρει. Προφανώς θα έχεις πετύχει μια μικρή νίκη. Το θέμα είναι τι θα έχεις χάσει...απλά σου λέω το ότι οι Δ/ντες δεν συμπληρώνουν ωράριο είναι εις γνώση των ίδιων των διευθυντών στην Ββθμια και των Περιφερειακών Δ/ντων...

ΥΓ. Τα παραπάνω που σου λέω είναι ένα ενδεχόμενο του τι μπορεί να συμβεί. Φυσικά είσαι ελεύθερη να κρίνεις μόνη σου το τι θα κάνεις.

Μα συμφωνώ μαζί σου 200%. Το τηλεφώνημα δεν θα γίνει για να δώσω τα στοιχεία μου αλλά για να μάθω επ' ακριβώς εάν έχω δίκιο. Ούτε θα αναφέρω από που τηλεφωνώ και λεπτομέρειες. Με ενδιαφέρει εάν έχει τηρηθεί η νομοθεσία (έχω κάνει στην ΚΥ και ξέρω από τέτοια τηλεφωνήματα...). Αλλά θέλω να ξέρω την αλήθεια για  να μην μου βγαίνουν από πάνω οι αδαείς με τους οποίους παιδεύομαι εδώ στην άγονη γραμμή. Απλά αυτό. Κι όταν με το καλό θα έχω φύγει δια παντός να τους το τρίψω στη μούρη, ότι δεν έτρωγα κουτόχορτο (γιατί γίνονται τα απίστευτα ευτράπελα εδώ στην εσχατιά...το φετινό δικό μου αγαπητέ δεν είναι το μοναδικό)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5764 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:35:39 μμ »
Μα συμφωνώ μαζί σου 200%. Το τηλεφώνημα δεν θα γίνει για να δώσω τα στοιχεία μου αλλά για να μάθω επ' ακριβώς εάν έχω δίκιο. Ούτε θα αναφέρω από που τηλεφωνώ και λεπτομέρειες. Με ενδιαφέρει εάν έχει τηρηθεί η νομοθεσία (έχω κάνει στην ΚΥ και ξέρω από τέτοια τηλεφωνήματα...). Αλλά θέλω να ξέρω την αλήθεια για  να μην μου βγαίνουν από πάνω οι αδαείς με τους οποίους παιδεύομαι εδώ στην άγονη γραμμή. Απλά αυτό. Κι όταν με το καλό θα έχω φύγει δια παντός να τους το τρίψω στη μούρη, ότι δεν έτρωγα κουτόχορτο (γιατί γίνονται τα απίστευτα ευτράπελα εδώ στην εσχατιά...το φετινό δικό μου αγαπητέ δεν είναι το μοναδικό)

Και να συμπληρώσω ότι το πρόβλημά μου σαφώς και δεν είναι το δίωρο της ιστορίας. Αλίμονο. Ακόμη και υπερωρία να μου έλεγαν να κάνω δεν είχα ποτέ τέτοια κολλήματα. Ευτυχώς που δεν γεννήθηκα Δ.Υ. Έχω φάει τον ιδιωτικό τομέα με το κουτάλι ...15ετία κλεισμένη πριν διοριστώ με ΑΣΕΠ. Βασικά γελάω με τις μπούρδες του δημοσίου σχολείου που κανείς δεν θέλει να κουνήσει το ποδάρι του 1 εκατοστό. Με αηδιάζει όμως να πιστεύουν κάποιοι ότι σε καπελώνουν και να γελάνε. Θέλω να τους πω όταν φύγω ότι εις γνώσιν μου καπελώνομαι και μάλιστα δεν έχω κανένα πρόβλημα γι'αυτό. Το θέμα είναι ότι τα παιδιά απολαμβάνουν και την ιστορία που κάνουμε μαζί και τα γαλλικά. Αυτή είναι επί της ουσίας η νίκη μου κι όχι για το αν η άσχετη προισταμένη μου εδώ κάθεται ολημερίς σε μια καρέκλα με ένα τσιγάρο στο χέρι.....
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5765 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:52:38 μμ »
Η αυξηση του 10% των μαθητων ανα τμημα δεν ισχυει γιατι αποτελει μια υπουργικη αποφαση που δεν υποσκελιζει ουτε καταργει το σχετικο νομο.
Μεταφερετε λαθος πληροφοριες.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5766 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:53:22 μμ »
Και να συμπληρώσω ότι το πρόβλημά μου σαφώς και δεν είναι το δίωρο της ιστορίας. Αλίμονο. Ακόμη και υπερωρία να μου έλεγαν να κάνω δεν είχα ποτέ τέτοια κολλήματα. Ευτυχώς που δεν γεννήθηκα Δ.Υ. Έχω φάει τον ιδιωτικό τομέα με το κουτάλι ...15ετία κλεισμένη πριν διοριστώ με ΑΣΕΠ. Βασικά γελάω με τις μπούρδες του δημοσίου σχολείου που κανείς δεν θέλει να κουνήσει το ποδάρι του 1 εκατοστό. Με αηδιάζει όμως να πιστεύουν κάποιοι ότι σε καπελώνουν και να γελάνε. Θέλω να τους πω όταν φύγω ότι εις γνώσιν μου καπελώνομαι και μάλιστα δεν έχω κανένα πρόβλημα γι'αυτό. Το θέμα είναι ότι τα παιδιά απολαμβάνουν και την ιστορία που κάνουμε μαζί και τα γαλλικά. Αυτή είναι επί της ουσίας η νίκη μου κι όχι για το αν η άσχετη προισταμένη μου εδώ κάθεται ολημερίς σε μια καρέκλα με ένα τσιγάρο στο χέρι.....
Mπράβο κορίτσι μου...Πες τα...Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα...Bon courage avec les idiots...

Αποσυνδεδεμένος chrysana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5767 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:54:14 μμ »
Ενα τηλεφωνακι στη Συμβουλο,ισως? Καποτε δεν με αφηναν να σχηματισω τμημα αν και ειχα τον απαιτουμενο αριθμο μαθητων. Μεσολαβησε η τοτε Συμβουλος κι ολα τακτοποιηθηκαν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 911
Σύνολο: 914

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.