*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786045 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5922 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:45:28 μμ »
πόσα χρόνια μπορείς να πάρεις άδεια άνευ αποδοχών?
Για ανατροφη τεκνου εως 6 ετων μπορεις 3 χρονια. Ηταν 2 και το αυξησαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:12 »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5923 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:46:08 μμ »
Για όποιον ενδιαφέρεται Λειτουργικά κενά και πλεονάσματα Κεντρική Μακεδονία

http://sykpeve.files.wordpress.com/2013/09/27_9_litourgikakenakm.pdf
τα κενά αυτά (για μία περιοχή που ξέρω) είναι υπολογισμένα και μετά τις διαθέσεις από β/θμια και έχει πολύ καιρό που ο αριθμός είναι σταθερός. Υποψιάζομαι ότι, αν ποτέ καλυφθούν, θα καλυφθούν ωραιότατα από αναπληρωτές μέσω εσπα και θα γελάμεεε??!!!?
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5924 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:47:02 μμ »
Πολλά τα κενά! Για Β/θμια υπάρχουν στοιχεία;
  

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5925 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:48:23 μμ »
Ρε παιδια,βοηθειστε,αν ξεκινησω την αδεια ανευ αποδοχων για ανατροφη τεκνου και σ
το μηνα πανω παρω την γ...αποσπαση θα μου την κοψουν;
ρώτησα και μου ειπε η υπευθυνη των αδειων, οτι φετος επειδη το ερωτημα εχει γινει απο πολλους σε πολλές διευθυνσεις ηρθε συγκεκριμενη οδηγια απ'το υπουργειο που λεει ότι αποφασίζει εκείνος που την εγκρίνει εξάρχης την αδεια. Στην προκειμενη περιπτωση επειδη αφορα ανατροφη τεκνου, θα αποφασισει ο Διευθυντης εκπαιδευσης σου.
(Δεν νομιζω να ειναι τοσο...... και να μην εγκρινει την διακοπη της....)
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:12 »

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5926 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:50:32 μμ »
τα κενά αυτά (για μία περιοχή που ξέρω) είναι υπολογισμένα και μετά τις διαθέσεις από β/θμια και έχει πολύ καιρό που ο αριθμός είναι σταθερός. Υποψιάζομαι ότι, αν ποτέ καλυφθούν, θα καλυφθούν ωραιότατα από αναπληρωτές μέσω εσπα και θα γελάμεεε??!!!?
Παντως το θετικο(για εμας τους μονιμους) ειναι οτι τουλαχιστον ακομα δεν εχουν παρει αναπληρωτες πε06.Κατι δε δειχνει αυτο? Καποιες ισχνες ελπιδες μας τις αφηνει, δε μπορεις να πεις!?!  :-\

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5927 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:54:32 μμ »
τα κενά αυτά (για μία περιοχή που ξέρω) είναι υπολογισμένα και μετά τις διαθέσεις από β/θμια και έχει πολύ καιρό που ο αριθμός είναι σταθερός. Υποψιάζομαι ότι, αν ποτέ καλυφθούν, θα καλυφθούν ωραιότατα από αναπληρωτές μέσω εσπα και θα γελάμεεε??!!!?

Μια ερώτηση. Μπορούν οι αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ να δουλέψουν στο ημερήσιο σχολείο ή μόνο στο ολοήμερο; Γιατί οι δάσκαλοι-αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ προσλήφθηκαν για τα ολοήμερα, εξ όσων γνωρίζω.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5928 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:55:35 μμ »
ρώτησα και μου ειπε η υπευθυνη των αδειων, οτι φετος επειδη το ερωτημα εχει γινει απο πολλους σε πολλές διευθυνσεις ηρθε συγκεκριμενη οδηγια απ'το υπουργειο που λεει ότι αποφασίζει εκείνος που την εγκρίνει εξάρχης την αδεια. Στην προκειμενη περιπτωση επειδη αφορα ανατροφη τεκνου, θα αποφασισει ο Διευθυντης εκπαιδευσης σου.
(Δεν νομιζω να ειναι τοσο...... και να μην εγκρινει την διακοπη της....)
Η λογικη λεει οτι δεν κερδιζουν κατι να μην στην κοψουν αφου ειτε εχεις αδεια ειτε εχεις αποσπαση δε θα δουλευεις στη ΔΙΔΕ σου αρα ποια η διαφορα για αυτους? Τωρα επειδη ποτε δεν ξερεις γιατι να μη συνεννοηθεις απευθειας και εκ των προτερων?

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5929 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 11:00:55 μμ »
Μια ερώτηση. Μπορούν οι αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ να δουλέψουν στο ημερήσιο σχολείο ή μόνο στο ολοήμερο; Γιατί οι δάσκαλοι-αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ προσλήφθηκαν για τα ολοήμερα, εξ όσων γνωρίζω.
Παίζει τα κενά αυτά να είναι στα ολοήμερα, με κάθε επιφύλαξη
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5930 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 11:01:53 μμ »
Μια ερώτηση. Μπορούν οι αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ να δουλέψουν στο ημερήσιο σχολείο ή μόνο στο ολοήμερο; Γιατί οι δάσκαλοι-αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ προσλήφθηκαν για τα ολοήμερα, εξ όσων γνωρίζω.
Περισυ παιρναν πε06 μεσω ΕΣΠΑ για τα ΕΑΕΠ, αρα ναι,δουλευουν και στο ημερησιο.Για δασκαλους δεν ξερω!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5931 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 11:47:21 μμ »
Σε οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί πρόγραμμα επιχορηγούμενο μέσω Ε.Ε. μπορεί να δουλέψουν αναπληρωτές ΕΣΠΑ...

Και για να μην μιλάω σαν τον μικρό Βούδα...οτιδήποτε θεωρείται πιλοτικό και ενισχυτικό στο κυρίως πρόγραμμα μια χαρά κολλάει το ΕΣΠΑ...

Για αβθμια κοιτάξτε εδώ

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/anaplirotes-oromisthioi/387-proswrinoi-anaplhrvtes-prwtovathmia-ekpaidevsh.html

Για ββθμια κοιτάξτε εδώ

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/anaplirotes-oromisthioi/339-diorismoi-anaplhrwtes-deyterobathmia-ekpaidevsh.html

(περιέχει και κανονικές και ΕΣΠΑ).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2013, 11:56:20 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5932 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:25:46 πμ »
Για όποιον ενδιαφέρεται Λειτουργικά κενά και πλεονάσματα Κεντρική Μακεδονία

http://sykpeve.files.wordpress.com/2013/09/27_9_litourgikakenakm.pdf
:o τι γίνεται εδώ???με τόσα κενά γιατί είμαι 600χλμ (και όχι μόνο εγώ φαντάζομαι) από το σπίτι μου με 0 ώρες????

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5933 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:47:21 πμ »
:o τι γίνεται εδώ???με τόσα κενά γιατί είμαι 600χλμ (και όχι μόνο εγώ φαντάζομαι) από το σπίτι μου με 0 ώρες????

Για να σε μετακινησει υποχρεωτικα στην περιφερειακη διευθυνση....για να απελπιστείς και να κανεις αιτηση για ανευ αποδοχων... για να πιστεψεις οτι ο μονος τροπος να γυρισεις σπιτι σου ειναι η υποχρεωτικη μεταταξη... για να παρει αναπληρωτες ΕΣΠΑ στη θεση σου που δεν του κοστιζουν και τον Ιουνιο να πει φετος 5.000 καθηγητες ειχαν μηδενικο ωραριο, πλεοναζαν και τους πληρωναμε τζαμπα με ο,τι συνεπαγεται αυτο...για χιλιους δυο λογους που κανουν το ιδιο και σε ολους εμας και δεν δινουν την αποσπαση ενω τα σχολεια ειναι αδεια διπλα στο σπιτι μου κι εγω ειμαι στην αλλη ακρη...και με βλεπω να παραμενω, διπλα στο σπιτι μου θα παρει αναπληρωτες, στανταρ...Βασικα, δεν θελουν να μας δωσουν αποσπαση, δεν θελουν να μας εξυπηρετησουν φετος αν και δεν θα τους επιβαρυναμε με την αποσπαση, παλι θα δουλευαμε σε κενα.... ε, ρε τι τραβαμε, για μια ρημαδα αποσπαση φετος...
Με ολη την ταλαιπωρια, τις υποχρεωτικες αποσπασεις, τις υποχρεωτικες μεταθεσεις του χρονου, το ωραριο 8-2 κλπ θελουν να καταστησουν το επαγγελμα του εκπαιδευτικου ψυχοφθορο, μεσα στην ανασφαλεια και την υποχρεωτικη περιπλανηση ετσι ωστε να μην ειναι πλεον ελκυστικο και να το εγκαταλειπουμε μονοι μας....  :'(

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5934 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 01:07:35 πμ »
Και για οσους ελπιζουμε σε αποσπαση σε ΠΥΣΠΕ, οριστε και ο πινακας των κενων που εδωσε το υπουργειο, αρκετα διαφοροποιημενος βεβαια απο αυτον που δινουν οι διευθυνσεις εκπαιδευσης...λιγοτερα τα κενα...
http://mpratis.gr/013/pin3001913.pdf

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΑ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τέρας υπομονής
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5935 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 08:50:20 πμ »
στην αίτηση επανεξέτασης βάζουμε και τον αριθμό πρωτοκόλου της αρχικής αίτησης απόσπασης και τους λέμε και πόσα μόρια είχαμε;

Βάζες τον αρχικό και άν η διαφορά αφορά στα μόρια τότε τα βάζεις. Αλλιώς βάζεις τους ιδιαίτερους λόγους για επανεξέταση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 951
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 928
Σύνολο: 942

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.