*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786061 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fmargaritis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/margaritis.filippos/photos_albums
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6734 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 05:08:24 μμ »
.....και οι αποσπάσεις ( μια) απο περιοχές με 0κο ισοζύγιο ; θα δοθούν; γνωρίζει κανείς κάτι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:55:40 »

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος humblezero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6736 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 06:00:39 μμ »
Και στη δική μου Δ/νση ο προϊστάμενος δυστυχώς εμμένει στη θέση του και στο χθεσινό έγγραφο του Υπουργείου που καλεί τους Διευθυντές να δηλώσουν εκ νέου τα πραγματικά πλεονάσματα κι ελλείμματα, εκείνος σήμερα δήλωσε μηδέν και στα δύο για μία ακόμη φορά (ενώ γνωρίζουμε πως υπάρχουν αρκετά πλεονάσματα). Σύμφωνα με όσα μου είχε πει ο αιρετός του ΚΥΣΔΕ πριν αρκετές μέρες (τότε που φημολογούταν πως ο Υπουργός θα έδινε 227 επιπλέον αποσπάσεις), θα δοθεί στη νέα συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ απόσπαση σε 1 μόνο άτομο από κάθε μη πλεονασματικό ΠΥΣΔΕ (σ' αυτόν/αυτή που συγκεντρώνει τα περισσότερα μόρια απ' όλους της ειδικότητάς του που ζητάνε απόσπαση από εκείνο το ΠΥΣΔΕ). Για τα μη ελλειμματικά ΠΥΣΔΕ δεν μου είπε κάτι ο αιρετός. Τώρα αν άλλαξε κάτι, δεν το γνωρίζω. Αυτό που συνεχώς μας λένε, είναι ότι γίνεται προσπάθεια να πεισθεί ο Υπουργός να εγκρίνει όσο το δυνατόν περισσότερες αποσπάσεις. Να δούμε τι μας επιφυλάσσει η νέα συνεδρίαση.... Φέτος πια κατάντησε σήριαλ το θέμα των αποσπάσεων... Και πολύ φοβάμαι πως από εδώ και πέρα, κάθε χρόνο θα βλέπουμε και έναν νέο κύκλο του σήριαλ αυτού, δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6737 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 06:14:33 μμ »
Παιδιά, μια απορία για όποιον ξέρει. Φίλη πήρε απόσπαση από δευτεροβάθμια για πρωτοβάθμια σε νομό γειτονικό με τον τόπο κατοικίας της, αλλά δυστυχώς πολύ μεγάλο, δηλαδή καποια μέρη στον νομό είναι στα 50 χλμ από το σπίτι της, κάποια στα 200. Στη χθεσινή της κουβέντα με τον προϊστάμενο, της είπε ότι θα πάρει τα κοντινά και ένα σχολείο από τα λίγο πιο μακρινά. Σήμερα στο ένα σχολείο, της ειπε η δ/ντρια (του σχολείου και μέλος του ΠΥΣΠΕ) ότι θα πάει στα ακόμα πιο μακρινά σχολεία, γιατί τα κοντινά αυτοεξαιρέθηκαν της β' ξένης γλώσσας, επειδή δεν υπήρχε καθηγήτρια. Τους ζήτησε να κάνει αίτηση προτίμησης και της είπαν ότι θα πρέπει πρώτα να τοποθετηθεί και μετά να κάνει αίτηση θεραπείας. Παράλογα και εντελώς παράτυπα δεν ακούγονται αυτά; Τι να της προτείνω να κάνει; Γιατί η γυναίκα βρέθηκε σε χειρότερη κατάσταση απ' ο΄τι ήταν στο ΠΥΣΔΕ της. Πολύ φοβάμαι ότι μάλλον κράτάνε τα κοντινά για κάποιον δικό τους και τα μακρινά για τον αποσπασμένο... Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:55:40 »

Αποσυνδεδεμένος redarmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει…
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6738 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 06:33:02 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι ,
φτάσαμε 1 Νοέμβρη και το Υπουργείο χάριν παιδείας εξακολουθεί να προκαλεί με τις αποσπάσεις.Αμάν πια εμείς που δεν πήραμε απόσπαση και είμαστε στα σχολεία μας τι είμαστε ?Οι αποσπάσεις πρέπει να γίνονται για σοβαρούς λόγους(υγείας , οικογενειακοί) και βεβαίως όχι και καλά για τις ανάγκες της υπηρεσίας.Δηλαδή δεν υπάρχουν ικανοί συνάδελφοι τοποθετημένοι στα ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΠΕ για να κάνουν δουλειά αλλά θέλουμε τον γυμναστή ή τον φιλόλογο που είναι στην Κέρκυρα ή κάπου αλλού?Αφού είναι τόσο ικανοί κάποιοι ας προσφέρουν τις υπηρεσίες τους εκεί που διορίστηκαν.Και όπως έλεγε και ο Ντε Γκωλ
“Τα νεκροταφεία είναι γεμάτα αναντικατάστατους.”

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6739 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 10:55:12 μμ »
Αποσπάσεις εκπαιδευτικών σε ΔΔΕ και ΠΔΕ

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CE%B4%CE%B4%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B4%CE%B5

Βαρέθηκα πια με τις αποσπάσεις σε φορείς!Αφήνουν ένα σωρό κενά στα σχολεία αλλά αυτό δεν τους νοιάζει!Ούτε το αν φεύγουν από ελλειμματικές περιοχές τους νοιάζει!Έλεος! Κανένα περισσευόμενο βύσμα κανεις? Μα τόσες χιλιάδες πια έχουν μπάρμπα στην Κορώνη?

Αποσυνδεδεμένος jordandim1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6740 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 08:07:07 πμ »
        Η απάντηση των αιρετών του ΚΥΣΔΕ στην απόκρυψη των πλεοναζόντων ήταν πως αυτό είναι παράβαση καθήκοντος των διευθυντών ΔΕ. και να κάνουμε κατάληψη λέει στο γραφείο του όλοι μαζί με την ΕΛΜΕ. Ο πρόεδρος της ΕΛΜΕ συμφωνεί όμως με τον διευθυντή διότι θεωρεί έτσι πως «προστατεύει τους πλεονάζοντες συναδέλφους από τον χαρακτηρισμό αυτό για συνολικό καλό του κλάδου»!!!  Είναι φανερό πως όσο καθυστερεί η απόδοση του πραγματικού αριθμού εκπαιδευτικών, οι πλεονάζοντες συνεχώς μειώνονται και η διαδικασία των αποσπάσεων – μετατάξεων θα σταματήσει. Εγώ εκτός από το έγγραφο για την απόκρυψη που έστειλα σε όλα τα αρμόδια γραφεία του υπουργείου το έστειλα και στην περιφέρεια. Η απάντηση του περιφερειάρχη ήταν (στις 1/1/2013) πως δεν τους δηλώνουμε γιατί υπάρχουν κενά στην περιφέρεια !!!
      Μια λύση θα ήταν να ΕΝΩΘΟΎΜΕ όλοι οι ενδιαφερόμενοι και να πάμε σε δικηγόρο και σύντομα !!!

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6741 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 09:23:05 πμ »
Πολύ φοβάμαι ότι μάλλον κράτάνε τα κοντινά για κάποιον δικό τους και τα μακρινά για τον αποσπασμένο...
Εννοείται!!!!
Πάντως και με το νόμο, οι αποσπασμένοι τοποθετούνται τελευταίοι, οπότε...
Προσοχή όμως: οι αποσπασμένοι εντός και εκτός ΠΥΣΔΕ συγκρίνονται μεταξύ τους βάση μορίων. Γιατί στο δικό μας ΠΥΣΔΕ πήγαν να μας πουν ότι πάνε πρώτα οι εντός και μετά οι εκτός...  :o

Αποσυνδεδεμένος humblezero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6742 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 06:08:00 μμ »
Εγώ πάντως στην ένσταση που υπέβαλα χθες προς το ΚΥΣΔΕ (για την επόμενη συνεδρίασή του περί νέων αποσπάσεων - όποτε κι εάν αυτή γίνει) μεταξύ άλλων έγραψα και για το γεγονός ότι παρόλο που όλοι στο ΠΥΣΔΕ μου γνωρίζουν πως υπάρχουν πλεονάζοντες, ο Διευθυντής δεν δηλώνει κανέναν στο Υπουργείο. Και αυτό που με εξοργίζει είναι πως η τοπική ΕΛΜΕ συντάσσεται μαζί του, για τους γνωστούς λόγους που αναφέρθηκαν και παραπάνω. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, αλλά η συνείδησή μου αυτό μου έλεγε. Κατηγορήθηκα από μία 'βολεμένη' συνάδελφο πως εκθέτω και ξεμπροστιάζω τον Προϊστάμενο. Όμως κι αυτός δεν κρατάει σε ομηρία εμένα και τόσους άλλους συναδέλφους, οι οποίοι παρόλο που έχουμε σοβαρότατους οικογενειακούς λόγους ή αποδεδειγμένα προβλήματα υγείας δεν μπορούμε να πάρουμε απόσπαση ενώ τη δικαιούμαστε; Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας, συνάδελφοι. Έχω πάνω από 50 μόρια απόσπασης και ήρθαν στο ΠΥΣΔΕ της επιλογής μου άλλοι με 20. Κρίμα κι άδικο δεν είναι; Στο φινάλε, εγώ εκθέτω τον προϊστάμενο ή εκείνος παρανομεί στις επιταγές του Υπουργείου;

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6743 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 06:26:33 μμ »
Εγώ πάντως στην ένσταση που υπέβαλα χθες προς το ΚΥΣΔΕ (για την επόμενη συνεδρίασή του περί νέων αποσπάσεων - όποτε κι εάν αυτή γίνει) μεταξύ άλλων έγραψα και για το γεγονός ότι παρόλο που όλοι στο ΠΥΣΔΕ μου γνωρίζουν πως υπάρχουν πλεονάζοντες, ο Διευθυντής δεν δηλώνει κανέναν στο Υπουργείο. Και αυτό που με εξοργίζει είναι πως η τοπική ΕΛΜΕ συντάσσεται μαζί του, για τους γνωστούς λόγους που αναφέρθηκαν και παραπάνω. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, αλλά η συνείδησή μου αυτό μου έλεγε. Κατηγορήθηκα από μία 'βολεμένη' συνάδελφο πως εκθέτω και ξεμπροστιάζω τον Προϊστάμενο. Όμως κι αυτός δεν κρατάει σε ομηρία εμένα και τόσους άλλους συναδέλφους, οι οποίοι παρόλο που έχουμε σοβαρότατους οικογενειακούς λόγους ή αποδεδειγμένα προβλήματα υγείας δεν μπορούμε να πάρουμε απόσπαση ενώ τη δικαιούμαστε; Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας, συνάδελφοι. Έχω πάνω από 50 μόρια απόσπασης και ήρθαν στο ΠΥΣΔΕ της επιλογής μου άλλοι με 20. Κρίμα κι άδικο δεν είναι; Στο φινάλε, εγώ εκθέτω τον προϊστάμενο ή εκείνος παρανομεί στις επιταγές του Υπουργείου;

Κατά τη γνώμη μου υπεύθυνο για την όλη κατάσταση είναι αποκλειστικά το Υπουργείο. Εάν έδινε αποσπάσεις προς οποιαδήποτε περιοχή με βάση τα κενά και χωρίς το κριτήριο του πλεονάσματος, τότε ό,τι κι αν έκανε ο κάθε προϊστάμενος θα ήταν άνευ σημασίας. Ωστόσο νομίζω ότι θα έπρεπε οι προϊστάμενοι στη δεύτερη αυτή απόπειρα να γίνουν αποσπάσεις να δώσουν τα πλεονάσματα, εφόσον αυτά θα αξιοποιηθούν για τις αποσπάσεις και μόνο. Οποιαδήποτε άλλη συμπεριφορά είναι αντισυναδελφική και αξιοκατάκριτη. Προσωπικά δεν έχω τα λεφτά για να μείνω φέτος χώρια από τη γυναίκα και το μωράκι μας και βρίσκω γελοίες τις δικαιολογίες κάποιων ΕΛΜΕ και προϊσταμένων. Οφείλουν να βοηθήσουν τους συναδέλφους με προβλήματα κι όχι να τους κρατούν ομήρους. Αν δεν θέλουν πλεονάσματα ας τα διώξουν με αποσπάσεις. Τα πλεονάσματα άλλωστε αυτοί τα δημιούργησαν, όταν έφερναν στους νομούς τους 50 αγγλικούς ή γυμναστές για να πάρουν τον 51ο που ήταν "ντόπιος".

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6744 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 01:12:31 μμ »
Σήμερα θα μάθουμε για τις υπόλοιπες 220;
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος fmargaritis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/margaritis.filippos/photos_albums
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6745 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 01:49:58 μμ »
Δημήτρης Μπράτης
πριν από 4 λεπτά από κινητό
Συνεδριάζει σήμερα το ΚΥΣΔΕ για αποσπάσεις.Αύριο θα ζητηθούν τα κενά ειδικοτήτων της αθμιας.

Αποσυνδεδεμένος Pliroforikarios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6746 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 01:52:20 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2013, 06:28:11 μμ από Pliroforikarios »

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6747 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 03:00:49 μμ »
Όντως το ΚΥΣΔΕ συνεδριάζει για αποσπάσεις σήμερα, αυτό ήταν γνωστό από τη παρασκευή...καλή επιτυχία σε όλους όσους το έχουν ανάγκη...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 960
Σύνολο: 968

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.