*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688552 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2100 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 02:13:14 μμ »
Α παρα πολυ ωραια!!!!! Καλα και πως δικαιολογουν τα χρηματα που θα δωσουν? Να ρωτησω κιολας ποσα ειναι με 2 ωρες την εβδομαδα? Ποσο ειναι η ωρα?

στο πρώτο δε ξέρω να απαντήσω, στο δευτερο εξαρτάται από βαθμίδα εκπαίδευσης άλλο πτυχίο πανεπιστημίου άλλο για μεταπτυχιακό διδακτορικό κλπ κλπ κλπ. Πχ για κάτοχο μεταπτυχιακού είναι 17,47 την ώρα .
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:41:13 »

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2101 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 02:17:40 μμ »
14.82 ΑΕΙ

Αποσυνδεδεμένος nicoolina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2102 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 02:20:16 μμ »
Εχω μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη αλλα δεν μετραει για ΙΕΚ. Ενα απλο φτωχο πτυχιο αγγλικης φιλολογιας εχω. Ποσο ειναι? Καθαρα ή μεικτα?

Αποσυνδεδεμένος nicoolina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2103 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 02:24:11 μμ »
14.82 καθαρα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:41:13 »

Αποσυνδεδεμένος geo_06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2104 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 02:29:22 μμ »
καλησπέρα κι από μένα. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Τον περιορισμό της αποδοχής μαθημάτων απο μόνο 2 ΙΕΚ που τον ξέρουμε επίσημα? Υπάρχει κάπου επίσημη αναφορά σε έγγραφο/προκήρυξη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
I am nobody... nobody is perfect... therefore, I must be perfect :P

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2105 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 03:25:53 μμ »
καλησπέρα κι από μένα. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Τον περιορισμό της αποδοχής μαθημάτων απο μόνο 2 ΙΕΚ που τον ξέρουμε επίσημα? Υπάρχει κάπου επίσημη αναφορά σε έγγραφο/προκήρυξη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Στο τέλος κάθε ηλεκτρονικής αίτησης αναγραφόταν.

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2106 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 04:10:12 μμ »
Η προυπηρεσία σημαίνει εμπειρία η οποία σιγουρα δεν ειναι αξιοτερη επ' ουδενι από την γνωση και την επιμόρφωση. Όπως προείπα ξερουν τι γραφουν στις προκυρηξεις. Ποιο σημαντικο ειναι να διορθωθει η μοριοδοτηση. Και σιγουρα να επαναφερουν τη σειρα προτίμησης των μαθημάτων ωστε σωστα όπως ειπωθηκε να μην παίρνει ο πρώτος 2 ωρες και ο τελευταιος στην αναθεση τις 8 ωρες.

Παράθεση
Η προυπηρεσία σημαίνει εμπειρία η οποία σιγουρα δεν ειναι αξιοτερη επ' ουδενι από την γνωση και την επιμόρφωση.

Kατά την άποψή σου. Όσο για το τί γνώση και τί επιμόρφωση δίνουν σε σεμινάρια 40 ωρών, που όποιος θέλει πηγαίνει πληρώνει και παίρνει κι ένα χαρτί, θα μου επιτρέψεις να έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου.
Σκιάχτηκα με τις διορθώσεις στην ορθογραφία...Ή θα έχουν πρόσβαση όλοι ή θα πολεμαν όλοι για μια ελιτ που θα βγαίνει πάντα πρώτη στη μοριοδότηση(αλήθεια δεν είναι αυτοί που συμμετείχαν ως εκπαιδευτές τα χρόνια της ύποπτης μοριοδότησης,αλλιώς πως έχουν τόσα μόρια σε διδακτική εμπειρία?)Γι αυτό η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ είναι ότι πιο σημαντικό για μενα.
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2107 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 04:12:15 μμ »
Ειδάλλως να αποκλειστεί η προυπηρεσία σε ΙΕΚ,ΚΕΚ κτλ της εποχής που δεν υπήρχε σωστη μοριοδότηση,συμφωνα με τα λεγόμενα κάποιων.Όλα δικά μας δεν γίνεται να ειναι.
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2108 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 04:17:28 μμ »
Και μιλάμε για επιμόρφωση άνω των 72 ωρων/συνέδριο διεθνως αναγνωρισμένα με άδεια της Ευρωπαικης Ένωσης που κοστίζουν πάνω από 300 €/συμμετέχοντα.Δεν μιλάω για σεμινάρια που ίσως να έχετε συμμετέχει της κάθε άγνωστης εταιρίας.
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος geo_06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2109 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 04:20:48 μμ »
καλησπέρα κι από μένα. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Τον περιορισμό της αποδοχής μαθημάτων απο μόνο 2 ΙΕΚ που τον ξέρουμε επίσημα? Υπάρχει κάπου επίσημη αναφορά σε έγγραφο/προκήρυξη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Στο τέλος κάθε ηλεκτρονικής αίτησης αναγραφόταν.
Στο τέλος της αίτησης που καταθέταμε? Εγώ δεν βλέπω κάτι...  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2013, 06:26:35 μμ από Lasid »
I am nobody... nobody is perfect... therefore, I must be perfect :P

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2110 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 04:22:14 μμ »
Η προυπηρεσία σημαίνει εμπειρία η οποία σιγουρα δεν ειναι αξιοτερη επ' ουδενι από την γνωση και την επιμόρφωση. Όπως προείπα ξερουν τι γραφουν στις προκυρηξεις. Ποιο σημαντικο ειναι να διορθωθει η μοριοδοτηση. Και σιγουρα να επαναφερουν τη σειρα προτίμησης των μαθημάτων ωστε σωστα όπως ειπωθηκε να μην παίρνει ο πρώτος 2 ωρες και ο τελευταιος στην αναθεση τις 8 ωρες.

Παράθεση
Η προυπηρεσία σημαίνει εμπειρία η οποία σιγουρα δεν ειναι αξιοτερη επ' ουδενι από την γνωση και την επιμόρφωση.

Kατά την άποψή σου. Όσο για το τί γνώση και τί επιμόρφωση δίνουν σε σεμινάρια 40 ωρών, που όποιος θέλει πηγαίνει πληρώνει και παίρνει κι ένα χαρτί, θα μου επιτρέψεις να έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου.
Σκιάχτηκα με τις διορθώσεις στην ορθογραφία...Ή θα έχουν πρόσβαση όλοι ή θα πολεμαν όλοι για μια ελιτ που θα βγαίνει πάντα πρώτη στη μοριοδότηση(αλήθεια δεν είναι αυτοί που συμμετείχαν ως εκπαιδευτές τα χρόνια της ύποπτης μοριοδότησης,αλλιώς πως έχουν τόσα μόρια σε διδακτική εμπειρία?)Γι αυτό η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ είναι ότι πιο σημαντικό για μενα.

Μόνο που ως δικαιοσύνη, φαίνεται να ορίζεις αυτό που σε συμφέρει κάθε φορά, αλλιώς δε θα τη διαχώριζες από την αξιοκρατία.

Παράθεση
αλήθεια δεν είναι αυτοί που συμμετείχαν ως εκπαιδευτές τα χρόνια της ύποπτης μοριοδότησης,αλλιώς πως έχουν τόσα μόρια σε διδακτική εμπειρία?

Τα χρόνια της ύποπτης μοριοδότησης είναι και τώρα, εκτός αν μπορείς να μας εξηγήσεις τις τεράστιες διαφορές (προς τα πάνω) που παρατηρούνται μεταξύ υποβληθείσας και αναγνωρισμένης μοριοδότησης, και που αυτή τη στιγμή αποτελούν ένα μυστήριο.
Όσο για την απορία σου για τα μόρια, υπήρχαν και εποχές που δίδονταν περισσότερες θέσεις στα ΙΕΚ. Ακόμα και τότε, μερικοί παίρναμε 1 τμήμα, κι αυτό μετά από ενστάσεις, ενώ άλλοι 2 και 3, πράγμα που δε βλέπω να έχει αλλάξει ούτε με το "καινούργιο" σύστημα.

Παράθεση
Ή θα έχουν πρόσβαση όλοι ή θα πολεμαν όλοι για μια ελιτ που θα βγαίνει πάντα πρώτη στη μοριοδότηση

Η θα κοιτάξουν αυτοί που έχουν λιγότερα μόρια να μαζέψουν προσόντα να φτάσουν τους άλλους. Αλλά φυσικά, όταν δε μπορούμε να ψηλώσουμε εμείς, κοιτάμε πώς να κοντύνουμε τους άλλους. Σύνηθες φαινόμενο στη σύγχρονη Ελλάδα.
Με τη λογική "ελεύθερη πρόσβαση σε όλους", άλλωστε καταλήξαμε στην υπερπροσφορά εργασίας στο πανεπιστημιακό επίπεδο, και ως εκ τούτου στη τωρινή κατάντια και απαξίωση του εκπαιδευτικού. Μου κάνει εντύπωση που εξακολουθεί να έχει υποστηρικτές αυτή η λογική.

Και μιλάμε για επιμόρφωση άνω των 72 ωρων/συνέδριο διεθνως αναγνωρισμένα με άδεια της Ευρωπαικης Ένωσης που κοστίζουν πάνω από 300 €/συμμετέχοντα.Δεν μιλάω για σεμινάρια που ίσως να έχετε συμμετέχει της κάθε άγνωστης εταιρίας.

μ' αρέσει που κατά τ' άλλα μιλάς ανερυθρίαστα για "ελεύθερη πρόσβαση σε όλους" όταν ταυτόχρονα δηλώνεις οτι τα μόριά σου βασίζονται σε σεμινάρια στα οποία εξ' ορισμού δε μπορεί να έχουν πρόσβαση όλοι, λόγω απαγορευτικού κόστους.

Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2111 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 04:28:23 μμ »
Ελευθερη πρόσβαση σημαίνει ακριβώς να επιλέγεις το που θα συμμετέχεις.Αν κάποιος έχει επιμόρφωση καλύτερη απο εμένα δεν με ενόχλησε ποτέ και δεν το έκανα ποτέ θέμα.Άλλος το έκανε.όσο για τα υπόλοιπα θα επαναλάβω.Αν θέλουμε τέλεια αξιοκρατία τότε πρώτα τα πτυχία και η γνώση και στο τέλος η προυπηρεσία και η διδακτική εμπειρία.ειδάλλως αυτοί που εχουν την μοριοδότηση που αυξάνεται καθε χρόνο λόγω αυξησης διδακτικης εμπειρίας και μόνο είναι το ίδιο μόνιμοι με αυτούς που κατηγορούν.
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2112 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 06:32:08 μμ »
Σας παρακαλώ συνάδελφοι μη στρέφεστε ο ένας εναντίον του άλλου. Αν έχετε να πείτε κάτι προσωπικό μπορείτε να το κάνετε με πμ. Αυτή η συζήτηση δεν προσφέρει κάτι στα μέλη και στους αναγνώστες του φόρουμ. Σκεφτείτε πριν γράψετε κάτι αν θα είναι χρήσιμο για τους άλλους. Τα γραπτά μένουν, για αυτό ας προσέχουμε τι γράφουμε και πώς το γράφουμε.

Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή που θα δείξετε!

Αποσυνδεδεμένος lida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2113 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 08:02:12 μμ »
Εμένα πάντως μου ανάθεσαν ένα μάθημα εκ των δύο που ήμουν πρώτη στον πίνακα με την αιτιολογία ότι ειναι στην ευχέρεια του διευθυντή να δώσει μέχρι 2.
Το θεμα είναι οτι αρνήθηκα την ανάθεση του συγκκεριμένου μαθήματος λόγω ωραρίου και ήθελα το άλλο...bad luck........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160662
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 765
Σύνολο: 777

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.