*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2687856 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4088 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 05:23:36 μμ »
Συνάδελφοι μόλις με κάλεσαν από ΙΕΚ για δύο ώρες.
Σε όσους έχουν καλέσει έχουν ζητήσει τα δικαιολογητικά; Έχετε υπογράψει κάποια σύμβαση;

ΝΑΙ, όλα τα δικαιολογητικά απο αυτά που φαίνονται στην αίτησή σου, ΜΑΖΙ με την αίτηση.
Σύμβαση ΘΑ υπογράψουμε μετά τα Χριστούγεννα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:20:43 »

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4089 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 05:43:31 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4090 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 09:14:02 μμ »
Είναι ξεκάθαρη η απάντησή σου.  Όμως δεν απαντάς στο ερώτημα μου:
'Το μέγιστο όριο ωρών που κάποιος μπορεί να εργαστεί σε ΔΙΕΚ είναι 20.  Εάν κάποιος εργάζεται παραπάνω από 20 ώρες (πχ 21), δεν πρόκειται να πληρωθεί για αυτές τις επιπλέον ώρες, εφόσον αντίκειται στο σχετικό κανονισμό του Ινεδιβιμ?'
Ευχαριστώ

Δηλαδη εσενα εφοσον σου λενε οτι 20 ειναι το νομιμο οριο για ανεργους παντα, γιατι πρεπει να παρεις 21? Ασε κανενα 2ωρο 3 ωρο και για κανεναν αλλον. Το προβλημα σου ειναι μη χασεις την μια ωριτσα? Μη χειροτερα...
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4091 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 10:13:16 μμ »
Γνωρίζει κανείς πόσες ώρες συνολικά μπορεί να έχει ένας μόνιμος εκπαιδευτικός; Αν π.χ. έχει 23 ώρες στη Δευτεροβάθμια, μπορεί να πάρει άλλες 4 στα ΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:20:43 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4092 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 10:31:54 μμ »
Γνωρίζει κανείς πόσες ώρες συνολικά μπορεί να έχει ένας μόνιμος εκπαιδευτικός; Αν π.χ. έχει 23 ώρες στη Δευτεροβάθμια, μπορεί να πάρει άλλες 4 στα ΙΕΚ;
Δεν έχουν σχέση οι ώρες στη δευτεροβάθμια με τις ώρες στα δημόσια ΙΕΚ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4093 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 10:53:20 μμ »
Δεν έχουν σχέση οι ώρες στη δευτεροβάθμια με τις ώρες στα δημόσια ΙΕΚ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Οκ, ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4094 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 12:44:16 πμ »
Γνωρίζει κανείς πόσες ώρες συνολικά μπορεί να έχει ένας μόνιμος εκπαιδευτικός; Αν π.χ. έχει 23 ώρες στη Δευτεροβάθμια, μπορεί να πάρει άλλες 4 στα ΙΕΚ;

Παράθεση
Ανώτατο όριο διδακτικών ωρών ανά εκπαιδευτή ενηλίκων σε όλες τις δομές Διά Βίου Μάθησης ορίζονται οι είκοσι (20) διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως συνολικά. Όταν ο εκπαιδευτής ενηλίκων έχει την δημοσιοϋπαλληλική ιδιότητα ή έχει πλήρη απασχόληση στον ιδιωτικό τομέα, ανώτατο όριο διδακτικών ωρών ορίζονται οι δέκα (10) διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως.

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4095 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 02:43:00 πμ »
Αν καποιος δουλευει σε ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ 20 ωρες ως ωρομισθιος, ποσες μπορει να παρει στα ΙΕΚ του Παιδειας και ποσες στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ;

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4096 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:26:38 πμ »
Αν καποιος δουλευει σε ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ 20 ωρες ως ωρομισθιος, ποσες μπορει να παρει στα ΙΕΚ του Παιδειας και ποσες στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ;

Παράθεση
Ιδιώτες ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι έχουν προσληφθεί στις ΕΠΑ.Σ. του ΟΑΕΔ με μειωμένο ωράριο ή ως αναπληρωτές στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού με μειωμένο ωράριο, ή σε δημόσια Ι.Ε.Κ., δύνανται να διδάξουν στα Ι.Ε.Κ. του ΟΑΕΔ μέχρι δέκα (10) διδακτικές ώρες με την προϋπόθεση ότι το συνολικό ωράριο διδασκαλίας που τους έχει ανατεθεί σε ΕΠΑ.Σ., δημόσια Ι.Ε.Κ., αναπληρωτές, δεν θα υπερβαίνει το μέγιστο ωράριο διδασκαλίας που προβλέπεται σε νεοδιόριστο εκπαιδευτικό του αντίστοιχου κλάδου.
http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/ya24233_13.htm

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4097 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 09:37:37 πμ »
Δηλαδη εσενα εφοσον σου λενε οτι 20 ειναι το νομιμο οριο για ανεργους παντα, γιατι πρεπει να παρεις 21? Ασε κανενα 2ωρο 3 ωρο και για κανεναν αλλον. Το προβλημα σου ειναι μη χασεις την μια ωριτσα? Μη χειροτερα...

Τις ώρες μου τις ανάθεσαν, διότι είμαι πρώτος στη λίστα μοριοδότησης μου, και ως εκ τούτου είναι υποχρεωμένοι να μου τις αναθέσουν.  Πρόκειται για πολύωρα εργαστήρια (του τύπου 6-, 8-ωρα), τα οποία όντως αθροιστικά δίνουν αρκετές ώρες, χωρίς να μπορώ να ελε΄γξω το τελικό αποτέλεσμα.
Επίσης, δεν κατανοώ, γιατί κάποιος που του αναθέτουν, δικαίως -επειδή τις αξίζει-, αρκετές ώρες, πρέπει να απολογείται?

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4098 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 09:47:07 πμ »
Αν καποιος δουλευει σε ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ 20 ωρες ως ωρομισθιος, ποσες μπορει να παρει στα ΙΕΚ του Παιδειας και ποσες στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ;

Άλλες 3 ακόμα σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ.
Στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ σου βάζουν να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν ξεπερνάς τις 23, έτσι και αλλιώς.
Άρα αν έχεις πάρει ήδη 3 και πάνω σε ΙΕΚ δημόσιο δε μπορείς να πάρεις σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ άλλες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2013, 02:05:46 μμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4099 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 10:00:36 πμ »
Τις ώρες μου τις ανάθεσαν, διότι είμαι πρώτος στη λίστα μοριοδότησης μου, και ως εκ τούτου είναι υποχρεωμένοι να μου τις αναθέσουν.  Πρόκειται για πολύωρα εργαστήρια (του τύπου 6-, 8-ωρα), τα οποία όντως αθροιστικά δίνουν αρκετές ώρες, χωρίς να μπορώ να ελε΄γξω το τελικό αποτέλεσμα.
Επίσης, δεν κατανοώ, γιατί κάποιος που του αναθέτουν, δικαίως -επειδή τις αξίζει-, αρκετές ώρες, πρέπει να απολογείται?

Γιατί αναφέρεται ότι δεν μπορείς να πάρεις πάνω από 20. Σωστό λάθος είναι άλλη συζήτηση. Αν θες πάρτες και ανέλαβε τις ευθύνες σου. Όταν λέει στην προκήρυξη ότι δεν μπορεί κάποος να υπερβεί τις 20, η μόνη περίπτωση να λυθεί η απορία σου είναι να πάρεις τις 21 ώρες και να μας πεις και εμάς στο τέλος αν θα πληρωθείς για να ξέρουμε και μεις να πάρουμε 30-40 ώρες στο άλλο εξάμηνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2013, 10:22:38 πμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4100 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 01:52:24 μμ »
Τις ώρες μου τις ανάθεσαν, διότι είμαι πρώτος στη λίστα μοριοδότησης μου, και ως εκ τούτου είναι υποχρεωμένοι να μου τις αναθέσουν.  Πρόκειται για πολύωρα εργαστήρια (του τύπου 6-, 8-ωρα), τα οποία όντως αθροιστικά δίνουν αρκετές ώρες, χωρίς να μπορώ να ελε΄γξω το τελικό αποτέλεσμα.
Επίσης, δεν κατανοώ, γιατί κάποιος που του αναθέτουν, δικαίως -επειδή τις αξίζει-, αρκετές ώρες, πρέπει να απολογείται?

Δεν είπα να απολογηθείς, αλλά να είσαι νόμιμος όσον αφορά το συνολο ωρών. Εξαλλου ζηταν να συμπληρωσεις υπευθυνη δηλωση. Εκει τι θα δηλωσεις ΥΠΕΥΘΥΝΑ;;;;
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4101 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 09:03:18 μμ »
παιδια με πηραν τηλεφωνο οτι ξεκιναμε απο ΙΕΚ δευτερα και ντε και καλα να τους πω ποιες ωρες μπορω ν α κανω αναπλήρωσεις για τις 3 εβδομαδες που χαθηκαν.Εδω ζοριστηκα να βρω τις 3 ωρες που μου εδωσαν και ξεκαθαρισα οτι αλλη αλλαγη στο προγραμμα δεν μπορω να κανω διοτι εργαζομαι και στο ΚΕΕ. Μου ειπαν οτι μεχρι την δυετερα πρεπει να τους εχω απαντησει. Τι να κανω? και γιαιτι επιμενουν να αρχισουμε αναπληρωση ωρων απο τωρα εφοσον το εξαμηνο τελειωνει τον Γεναρη?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 266
Σύνολο: 267

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.