*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688619 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος κορφας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4774 στις: Ιούνιος 29, 2014, 06:45:13 μμ »
gpapage ακριβώς όπως τα λες τα έχω καταλάβει κι εγώ. αρχικά σκέφτηκα αν μπορώ να επιλέξω αεδ λόγω των κρατήσεων που σου είπαν κι εσένα, αλλά η διεύθυνση με ενημέρωσε ότι οι αναπληρωτές πλήρους ωραρίου θα έχουμε ικα.

Στο ΙΕΚ που εργάζομαι μου είπαν ότι οι αναπληρωτές πλήρους ωραρίου θα περαστούν με ΑΕΔ και μου ζήτησαν να τους προσκομίσω το σχετικό χαρτί από την οικεία Δ/νση Π.Ε. (βεβαίωση πλήρους απασχόλησης-ασφάλισης από τότε έως τότε...). Με ΑΕΔ δεν μας βγαίνουν περισσότερα χρήματα; Γιατί να μην επιμείνουμε και εμείς σε αυτή την κατάταξή μας; Σχεδόν 5 χρόνια είμαι με ΑΕΔ τι άλλαξε τώρα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:05:56 »

Αποσυνδεδεμένος Giorg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4775 στις: Ιούνιος 29, 2014, 07:45:22 μμ »
Στο ΙΕΚ που εργάζομαι μου είπαν ότι οι αναπληρωτές πλήρους ωραρίου θα περαστούν με ΑΕΔ και μου ζήτησαν να τους προσκομίσω το σχετικό χαρτί από την οικεία Δ/νση Π.Ε. (βεβαίωση πλήρους απασχόλησης-ασφάλισης από τότε έως τότε...). Με ΑΕΔ δεν μας βγαίνουν περισσότερα χρήματα; Γιατί να μην επιμείνουμε και εμείς σε αυτή την κατάταξή μας; Σχεδόν 5 χρόνια είμαι με ΑΕΔ τι άλλαξε τώρα;

κορφας συμφωνώ, η αεδ φαίνεται αποδοτικότερη επιλογή. Εγώ ρώτησα τον διευθυντή, μου είπε ότι μίλησε ο ίδιος με τα κεντρικά, του είπαν ότι πρέπει να δηλώσουμε την επιλογή 3 και ότι θα είμαστε με ικα.
Δεν μου ζήτησε βεβαίωση ότι απασχολούμαι με πλήρες ωράριο ικα.
Αν μάθεις κάτι, ενημέρωσε μας!

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4776 στις: Ιούνιος 30, 2014, 07:50:29 πμ »
Στο ΙΕΚ που εργάζομαι μου είπαν ότι οι αναπληρωτές πλήρους ωραρίου θα περαστούν με ΑΕΔ και μου ζήτησαν να τους προσκομίσω το σχετικό χαρτί από την οικεία Δ/νση Π.Ε. (βεβαίωση πλήρους απασχόλησης-ασφάλισης από τότε έως τότε...). Με ΑΕΔ δεν μας βγαίνουν περισσότερα χρήματα; Γιατί να μην επιμείνουμε και εμείς σε αυτή την κατάταξή μας; Σχεδόν 5 χρόνια είμαι με ΑΕΔ τι άλλαξε τώρα;

 Είναι σιγουρο ότι συμφερει η ΑΕΔ ;
 Ξερει κανεις ποσο βγαινει η ωρομισθια με ΙΚΑ ;

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4777 στις: Ιούνιος 30, 2014, 02:27:50 μμ »
Είναι σιγουρο ότι συμφερει η ΑΕΔ ;
 Ξερει κανεις ποσο βγαινει η ωρομισθια με ΙΚΑ ;
Κανείς δε ξέρει..Γιατί είναι τόσο έξυπνοι εκεί στο ινεδιβιμ που φρόντισαν όλες οι συμβάσεις να είναι πανομοιότυπες, είτε πληρώνεσαι με ΙΚΑ είτε χωρίς και να γράφουν και πάνω σύμβαση μίσθωσης έργου....
Πώς θα πάει αυτή η σύμβαση στον ΟΑΕΔ έτσι -για να πάρουμε επίδομα όσοι πάρουμε-δεν ξέρω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:05:56 »

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4778 στις: Ιούνιος 30, 2014, 02:31:50 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Μήπως πρέπει να απογραφούμε τώρα με το ΙΚΑ?...

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4779 στις: Ιούνιος 30, 2014, 02:33:59 μμ »
Φυσικα και όχι..Η σύμβασή σου έληξε σήμερα + του ότι ακόμα δεν είσαι περασμένος στην ΕΡΓΑΝΗ..Γιατί σε απασχολεί αυτό απορώ..

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4780 στις: Ιούνιος 30, 2014, 03:38:10 μμ »
Σχετικά με τις φορολογικές δηλώσεις... Τελικά στο σύστημα εντασσόμαστε στους επιτηδευματίες οι έχοντες ΑΕΔ; Πληρώνουμε τα μαλλιά της κεφαλής μας ή ισχύει όντως η ρύθμιση που είχε ακουστεί σχετικά με εμάς;

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4781 στις: Ιούνιος 30, 2014, 05:06:10 μμ »
Κανείς δε ξέρει..Γιατί είναι τόσο έξυπνοι εκεί στο ινεδιβιμ που φρόντισαν όλες οι συμβάσεις να είναι πανομοιότυπες, είτε πληρώνεσαι με ΙΚΑ είτε χωρίς και να γράφουν και πάνω σύμβαση μίσθωσης έργου....
Πώς θα πάει αυτή η σύμβαση στον ΟΑΕΔ έτσι -για να πάρουμε επίδομα όσοι πάρουμε-δεν ξέρω..

 Αν εχω καταλαβει σωστα , για πτυχιούχους 5ετους η ωρομισθια είναι :

 α) ΑΕΔ : 15ευρω μικτα - 20% παρακρατηση - 5% κρατησεις υπερ ΑΚΕΓΕ = 11,4ευρω

β) ΙΚΑ : ?

 Με ΑΕΔ εχεις και την επιστροφη φορου την επομενη χρονια (το 20% της παρακράτησης) , αλλα κινδυνεύεις να φορολογηθείς ως ελευθερος επαγγελματιας αν ξεπεράσεις ένα ποσο (περυσι τα 5000 ευρω) και να δωσεις τα μισα στην Εφορια.

 Με ΙΚΑ δεν εχεις θεμα με την εφορια , εχεις και τα ενσημα σου. Αν η ωρομισθια είναι καλυτερη από ΑΕΔ (εστω 1ευρω παραπανω) τοτε συμφερει το ΙΚΑ.

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4782 στις: Ιούνιος 30, 2014, 05:45:45 μμ »


 Με ΑΕΔ εχεις και την επιστροφη φορου την επομενη χρονια (το 20% της παρακράτησης) , αλλα κινδυνεύεις να φορολογηθείς ως ελευθερος επαγγελματιας αν ξεπεράσεις ένα ποσο (περυσι τα 5000 ευρω) και να δωσεις τα μισα στην Εφορια.

 

εγω γιατι καταλαβαινω οτι θεωρεισαι ελευθερος επαγγελματιας απο το 1 ευρω και οχι αφου περασεις τα 5000; και φορολογεισαι απο το 1 ευρω.
τι ισχυει τελικα;  ::)

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4783 στις: Ιούνιος 30, 2014, 06:25:48 μμ »
εγω γιατι καταλαβαινω οτι θεωρεισαι ελευθερος επαγγελματιας απο το 1 ευρω και οχι αφου περασεις τα 5000; και φορολογεισαι απο το 1 ευρω.
τι ισχυει τελικα;  ::)

 Αν εχεις ως 5000ευρω από παροχη υπηρεσιων φορολογείσαι με την κλιμακα των μισθωτων.

Αποσυνδεδεμένος Murdoch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4784 στις: Ιούνιος 30, 2014, 08:16:06 μμ »
εγω γιατι καταλαβαινω οτι θεωρεισαι ελευθερος επαγγελματιας απο το 1 ευρω και οχι αφου περασεις τα 5000; και φορολογεισαι απο το 1 ευρω.
τι ισχυει τελικα;  ::)

Εμένα πάντως που έχω κάτω από 5000 και με ΑΕΔ με φορολογεί σαν ελεύθερο επαγγελματία.
Το ποσό είναι στο πεδίο 507.
Βέβαια υπάρχει και το παρακάτω. Δεν έχω βγάλει άκρη...

Παράθεση
«Όταν το πραγματικό εισόδημα των φορολογουμένων κατά το οικονομικό έτος 2014 δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ ή το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ και εφόσον αυτοί δεν ασκούν ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα και δεν αποκτούν εισόδημα από ακίνητα, τα εισοδήματά τους αυτά φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών - συνταξιούχων.»

ΦΕΚ Α 107/5-5-2014, ν. 4261, άρθρο 184.

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4785 στις: Ιούνιος 30, 2014, 10:20:53 μμ »
 Πάντως , αν ξέρει κανείς πόσο βγαίνει η ωρομισθία με ΙΚΑ ας το γράψει για να υπολογίσουμε τι μας συμφέρει.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4786 στις: Ιούλιος 01, 2014, 09:01:01 πμ »
Συναδελφοι σας εχει τυχει να σας ζητηθει απο την διευθυνση να υπογραψετε για επιτηρηση αλλη ημερομηνια απο αυτη που την κανατε? διοτι σε εμας εχει  στειλει στο ΙΝΕΔΕΒΙΜ οτι καναμε επιτηρηση επαναληπτικης εξετασης τελος ΙΟυνη , που δεν εγινε ποτε- και μας ζητησαν να παμε αρχες Ιουλη που εχει ληξει η συμβαση μας. Εγω προσωπικα αρνηθηκα να παω, αλλα οι ωρες εχουν ηδη σταλει και φαινεται οτι εγιναν οι επαναληπτικες τελη ιουνη που ο μαθητης απουσιαζε. Μπορει να γινει θεμα και να βρουμε κανενα μπελλα? ειμαστε αρκετοι εκπαιδευτες...

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4787 στις: Ιούλιος 01, 2014, 06:26:12 μμ »
...να υπογραψετε για επιτηρηση αλλη ημερομηνια απο αυτη που την κανατε?  Μπορει να γινει θεμα και να βρουμε κανενα μπελλα?
Μόνο αν γίνει έγγραφη καταγγελία και διαταχθεί σχετική ΕΔΕ. Αλλά ποιός και γιατί να την κάνει; Δεν βλέπω και μεγάλη ζημία κανενός (εκτός απο προσωπική αντιζηλία). 

Σε κάθε περίπτωση οι προσωπικές μαρτυρίες των εκπαιδευτών που πιέστηκαν να υπογράψουν, θα μετρήσουν. Θέμα παράνομης αμοιβής δεν βλέπω, επειδή υπήρξε σχετικό έργο έστω και εκπρόθεσμα.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 941
Σύνολο: 950

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.