*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688246 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5348 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 01:23:30 πμ »
Πέρυσι δεν είδα σε κανένα από τα ιεκ που πήγαινα, λίστα με τους τελικά προσληφθέντες εκπαιδευτές.  Το λέω αυτό γιατί, αν υπήρχε η σχετική λίστα, 8α πήγαινε ο οποιοσδήποτε να δει ποιους έχουν πάρει -δηλαδή να ελέγξει το σύστημα.  Οι διευθυντές παίρναν και θα πάρουν και εφέτος όποιους αυτοί γουστάρουν.  Πέρυσι -και υποθέτω και εφέτος- υπήρχαν αρκετοί, που ο διευθυντής 'επέλεξε' επειδή έτσι γούσταρε, ενώ ήταν αρκετά κάτω στη λίστα, παρακάμπτοντας αρκετούς από πάνω...

Μόνο εγώ το διαπίστωσα αυτό...?

Πολύ σωστή παρατήρηση και φυσικά δεν είσαι ο μόνος που το έχει διαπιστώσει. Τα τελευταία χρόνια έχει γίνει μια προσπάθεια για διαφάνεια και αντικειμενικότητα στη μοριοδότηση (όσοι ασχολούνται με τα Ι.Ε.Κ. από παλιά, σίγουρα θυμούνται τα όργια του παρελθόντος), με πισωγυρίσματα και αδυναμίες (μοριοδότηση όχι κεντρικά αλλά από τους κατά τόπους διευθυντές Ι.Ε.Κ., απουσία αναλυτικής μοριδότησης στους πίνακες), αλλά στις προσλήψεις η αδιαφάνεια συνεχίζει να βασιλεύει, αφού δεν υπάρχει κεντρική κατεύθυνση για την πολιτική στις προσλήψεις.

Πριν από καναδυό χρόνια είχα παρατηρήσει ότι σε κάποιο Ι.Ε.Κ. ο πρώτος στον πίνακα της ειδικότητας είχε πάρει όλες τις ώρες- ο διευθυντής μου δήλωσε ότι θεωρούσε δίκαιο ο καλύτερος  να παίρνει όσο το δυνατό περισσότερες ώρες (εγώ ήμουν ο επόμενος)- ενώ το ίδιο εξάμηνο σε άλλο Ι.Ε.Κ., όπου ήμουν πρώτος εγώ, ανέλαβα μόνο ένα μάθημα και τα υπόλοιπα τα πήραν συνάδελφοι που βρίσκονταν παρακάτω στη λίστα, διότι ο εκεί διευθυντής έκρινε ότι ήταν δικαιότερο να μοιραστούν, κατά το δυνατό, οι ώρες για να μειωθεί και η ανεργία και να βγάλουν όσο το δυνατό περισσότεροι ένα μικρό εισόδημα. Όταν ζήτησα γραπτά απ' το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. να μου γνωστοποιήσουν τις προσλήψεις της ειδικότητάς μου στα Ι.Ε.Κ. του νομού, με παρέπεμψαν στα κατά τόπους Ι.Ε.Κ.

Ένα ακόμη μελανό σημείο στην όλη διαδικασία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:43:03 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5349 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 01:34:29 πμ »
Η σελίδα του ΙΝΕΔΙΒΜ έχει πέσει...;  :-\
http://applications.inedivim.gr/
http://www.inedivim.gr/

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5350 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 08:01:42 πμ »
Μαρια1978 και Lasid σας ευχαριστώ πολύ.

Δυστηχως εγω ήμουνα επιτυχουσα στο κρατικό proficiency τον Μάιο του 2014 αλλα επειδή τα πτυχία θα αργήσουν η δευτεροβαθμια στην οποία ανήκω μου χορήγησε βεβαίωση ότι είμαι επιτυχουσα γ2 επιπέδου και ότι η βεβαίωση αυτή χρεισιμοποιειται μέχρι να έρθει το πτυχίο. Δυστηχως μου δώσανε μορια σαν να εχω lower! Δεν ειναι ότι παραβλέψανε την βεβαίωση, απλά δεν τους άρεσε το γ2 και το κάνανε β2!!!!
Επίσης δεν μου μετρήσαμε καθόλου προϋπηρεσία σε ΤΕΙ και ως αναπληρώτρια στην δευτεροβαθμια!


Εννοείται να κάνεις ένσταση! Θεωρώ ότι επειδή οι ενστάσεις γίνονται στο ινεδιβιμ (προϊστάμενη αρχή), το ιεκ θα θορυβηθεί αρκετά αν υπάρχουν πολλοί ενιστάμενοι!

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1578
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5351 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 08:02:36 πμ »
Και οι.... μόνιμοι καλά κρατούν στις πρώτες θέσεις!....
Διαβασα τις προκυρηξεις σε ΣΔΕ ΚΤΛ...σε ολες οι δημοσιοι υπαλληλοι βρισκονται τελευταιοι στην λιστα..στα ιεκ γιατι συμβαινει το αντιθετο..και μαλιστα σε περιοδο που χιλιαδες αναπληρωτες βρισκονται σε κατασταση εκτακτης αναγκης...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:43:03 »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5352 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 08:12:39 πμ »
Συγνώμη ρε παιδιά, όλοι αφιερώνουμε τόσο χρόνο για τις λίστες και τη μοριοδότηση, ενστάσεις...

Πιστεύω πως η λίστα έχει μόνο τυπικό χαρακτήρα.  Κρίνοντας από την περυσινή χρονιά, που το σύστημα μοριοδότησης ήταν το ίδιο έχω να πω τα εξής:

Πέρυσι δεν είδα σε κανένα από τα ιεκ που πήγαινα, λίστα με τους τελικά προσληφθέντες εκπαιδευτές.  Το λέω αυτό γιατί, αν υπήρχε η σχετική λίστα, 8α πήγαινε ο οποιοσδήποτε να δει ποιους έχουν πάρει -δηλαδή να ελέγξει το σύστημα.  Οι διευθυντές παίρναν και θα πάρουν και εφέτος όποιους αυτοί γουστάρουν.  Πέρυσι -και υποθέτω και εφέτος- υπήρχαν αρκετοί, που ο διευθυντής 'επέλεξε' επειδή έτσι γούσταρε, ενώ ήταν αρκετά κάτω στη λίστα, παρακάμπτοντας αρκετούς από πάνω...

Μόνο εγώ το διαπίστωσα αυτό...?


Συμφωνώ απόλυτα και νομίζω ότι αυτό είναι το κύριο ζήτημα που θα έπρεπε να μας απασχολεί.

Και κάτι άλλο: Ξέρουμε ποιοι είναι ψηλά σε κάθε ειδικότητα, αλλά ποιος αποφασίζει σε ποια ειδικότητα θα δωθεί το κάθε μάθημα; Είχα κάνει πριν χρόνια αίτηση σε κάποιο ΙΕΚ και όταν χθες μπήκα να δω τους επιτυχόντες του, είδα ότι εκείνος που μου είχε φάει τις ώρες ήταν άλλης ειδικότητας από εμένα!! Θεωρώ ότι τα ιεκ θα πρέπει να σέβονται τις Α και Β αναθέσεις της δευτεροβάθμιας (όπου φυσικά ο οδηγός ειδικότητας δεν ορίζει προσόντα εκπαιδευτών;
Επίσης στα περισσότερα ΙΕΚ που γνωρίζω το πρόγραμμα μαθημάτων με τα ονόματα των εκπαιδευτών ανακοινώνεται σε εμφανές σημείο, πολλές φορές και στο ίντερνετ. Όποιος θέλει μπορεί να τα δει.

Γνωρίζει κανείς όμως αν υφίσταται διαδικασία ενστάσεων κατά της επιλογής των προσληπτέων;

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5353 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 08:56:22 πμ »
" Τυχόν ενστάσεις κατά των προσωρινών αποτελεσ΅άτων υποβάλλονται σε
αποκλειστική προθεσ΅ία τριών (3) εργάσι΅ων η΅ερών από την επο΅ένη της
ανάρτησης των προσωρινών αποτελεσ΅άτων στην ιστοσελίδα του Ι.ΝΕ.∆Ι.ΒΙ.Μ. και
στα κατά τόπους ∆η΅όσια ΙΕΚ.
"

Επομένως, αφού τα αποτελέσματα δημοσιεύθηκαν  ΚΑΙ από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ  ΚΑΙ από τα ΙΕΚ χθες 6/10

τονίζω το ΚΑΙ
δεν έχουμε Ή
έχουμε ΚΑΙ

χθες δημοσιευθηκαν και απο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και από (όσα) ΔΙΕΚ

Οι ενστάσεις επομένως (αν μιλάμε όλοι τα ίδια ελληνικά) είναι από σήμερα (7/10) μέχρι και 9/10

Αποσυνδεδεμένος mtoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5354 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 09:15:16 πμ »
Διαβασα τις προκυρηξεις σε ΣΔΕ ΚΤΛ...σε ολες οι δημοσιοι υπαλληλοι βρισκονται τελευταιοι στην λιστα..στα ιεκ γιατι συμβαινει το αντιθετο..και μαλιστα σε περιοδο που χιλιαδες αναπληρωτες βρισκονται σε κατασταση εκτακτης αναγκης...
Αυτο ειναι τραγικο που συμβαινει στην χωρα μας. Εγω βγηκα τριτη στην καταταξη και οι δυο πρωτοι ειναι δημοσιοι υπαλληλοι και εγω μανα δυο παιδιων ανεργη, με δυο μεταπτυχιακα, επιμορφωσεις κτλ.

Οι ωρες για την ειδικοτητα μου ειναι δεκα, και εχω περιεργια να δω πως θα τις μοιρασει ο διευθυντης!

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5355 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 09:34:00 πμ »
Εχω ρωτήςει εδώ και ώρα πως γίνεται μια ένσταση, κανείς δεν γνωρίζει? Μπορώ να την γράψω απλά σε κολλά Α4?

ζήτα από έναν φίλο άνεργο δικηγόρο να σε βοηθήσει.



Αποσυνδεδεμένος CMA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5356 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 09:54:18 πμ »
΄Εχουν αναρτηθεί στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ; μπορεί κάποιος να γράψει το link;

Αποσυνδεδεμένος cupcake

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5357 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 10:09:11 πμ »
http://applications.inedivim.gr/welcome/default/index

δες στα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Αποσυνδεδεμένος CMA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5358 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 10:14:29 πμ »
Μάλλον κάτι δε βλέπω. Με βγάζει στις αιτήσεις και δεν υπάρχουν αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος cupcake

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5359 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 10:17:27 πμ »
θα μπεις στις αιτησεις και μετα στα αποτελεσματα

Αποσυνδεδεμένος CMA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5360 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 10:24:41 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1578
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5361 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 10:28:19 πμ »
Αυτο ειναι τραγικο που συμβαινει στην χωρα μας. Εγω βγηκα τριτη στην καταταξη και οι δυο πρωτοι ειναι δημοσιοι υπαλληλοι και εγω μανα δυο παιδιων ανεργη, με δυο μεταπτυχιακα, επιμορφωσεις κτλ.

Οι ωρες για την ειδικοτητα μου ειναι δεκα, και εχω περιεργια να δω πως θα τις μοιρασει ο διευθυντης!
Φιλη μου...Σε αυτη την χωρα ολα μπορουν να συμβουν.. και πιστεψε με.. δεν εχω τιποτα με τους μονιμους εκπαιδευτικους..και εγω αν ειμουν στη θεση τους μπορει να εκανα το ιδιο..Τα εχω με τους αρμοδιους του ινεδιβιμ που μια προκυρηξη που βγηκε πριν απο χρονια και αλλαζοντας μονο τις ημερομηνιες την βγαζουν καθε χρονο την ιδια..ΜΟΝΟ που σημερα ειμαστε στο 2014 ..και η ανεργια στους νεους ειναι στο 60%..Οπως αναφερεις εισαι ανεργη και μητερα δυο παιδιων ..και με δυο μεταπτυχιακα..Ποιος απο αυτους θα μπορεσει να δει οτι ενας νεος τελειωνοντας το πανεπιστημιο ..αγαπωντας το αντικειμενο που διαλεξε να σπουδασει θα καθισει 4 και 5 χρονια ακομη...για να τελειωσει μεταπτυχιακο και διδακτορικο..με δυο και τρεις ξενες γλωσσες ο καθενας..και μαλιστα στο διαστημα αυτο να εχει κανει και οικογενεια...και ως δια μαγειας ενας τετοιος επιστημονας σε αυτο το κρατος να μην μπορει να διδαξει ουτε στα ιεκ.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160634
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.