*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1386499 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1316 στις: Μάιος 22, 2012, 12:36:11 πμ »
Lasid, τι αλλαγές γίνονται από 1/7; Μπορεί να έχεις ξανααναφερθεί σε αυτές..... Εγώ απολύομαι 30/6. Να υποθέσω ότι με πιάνουν, ε; Θα'χει πλάκα να το χάσω το επίδομα!!! :o :o :o Αν σου είναι εύκολο, παρέπεμψέ με κάπου να ξεστραβωθώ. Thanks.
Ναι, σε πιάνουν εφόσον θα κάνεις αίτηση μετά από την 1η Ιουλίου. Ωστόσο, πιστεύω ότι εσύ δε θα έχεις πρόβλημα επειδή έχεις ξαναπάρει ταμείο ανεργίας. Απλά πέρα από τα 125 ένσημα που ξέρεις, πρέπει να έχεις και 25 μέσα στο δίμηνο που λέμε ότι αφαιρείται. Επίσης, υπάρχει κάτι ακόμα που δεν θα επηρεάσει κανέναν τώρα, αλλά το πρόβλημα θα φανεί 2-3 χρόνια. Κανείς δε θα μπορεί να πάρει ταμείο ανεργίας αν στην τελευταία 4ετία θα έχει εισπράξει ήδη τους 16 μήνες επιδότησης που θα δικαιούται. Δηλαδή αν πάρεις για 3 χρόνια από 5 μήνες ταμείο ανεργίας, τον επόμενο χρόνο θα μπορείς να πάρεις μόνο ενά μηνιάτικο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:04 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1317 στις: Μάιος 22, 2012, 09:06:54 πμ »
Lasid, τι αλλαγές γίνονται από 1/7; Μπορεί να έχεις ξανααναφερθεί σε αυτές..... Εγώ απολύομαι 30/6. Να υποθέσω ότι με πιάνουν, ε; Θα'χει πλάκα να το χάσω το επίδομα!!! :o :o :o Αν σου είναι εύκολο, παρέπεμψέ με κάπου να ξεστραβωθώ. Thanks.
Ναι, σε πιάνουν εφόσον θα κάνεις αίτηση μετά από την 1η Ιουλίου. Ωστόσο, πιστεύω ότι εσύ δε θα έχεις πρόβλημα επειδή έχεις ξαναπάρει ταμείο ανεργίας. Απλά πέρα από τα 125 ένσημα που ξέρεις, πρέπει να έχεις και 25 μέσα στο δίμηνο που λέμε ότι αφαιρείται. Επίσης, υπάρχει κάτι ακόμα που δεν θα επηρεάσει κανέναν τώρα, αλλά το πρόβλημα θα φανεί 2-3 χρόνια. Κανείς δε θα μπορεί να πάρει ταμείο ανεργίας αν στην τελευταία 4ετία θα έχει εισπράξει ήδη τους 16 μήνες επιδότησης που θα δικαιούται. Δηλαδή αν πάρεις για 3 χρόνια από 5 μήνες ταμείο ανεργίας, τον επόμενο χρόνο θα μπορείς να πάρεις μόνο ενά μηνιάτικο!
Να'σαι καλά! Αν και μου'κανες την καρδιά περβόλι..... (όχι ότι φταις εσύ, βέβαια!)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1318 στις: Μάιος 22, 2012, 11:42:44 πμ »
Να'σαι καλά! Αν και μου'κανες την καρδιά περβόλι..... (όχι ότι φταις εσύ, βέβαια!)
Παρακαλώ panickos. Μην κάνεις έτσι...για σένα είναι μικρό το κακό. Ταμείο θα πάρεις κανονικά!

Αποσυνδεδεμένος andreas1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1319 στις: Μάιος 22, 2012, 12:51:15 μμ »
Ερώτηση: τα ένσημα των 2 τελευταίων μηνών μας τα δίνει η εκάστοτε διεύθυνση;πρέπει να θεωρηθούν απο το ίκα της περιοχής που εργαζόμαστε ή μπορούν να θεωρηθούν απο οποιοδήποτε ίκα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:04 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1320 στις: Μάιος 22, 2012, 01:21:27 μμ »
Το επίδομα δεν το χάνεις, αλλά τη θέλουν την ΑΠΔ στον ΟΑΕΔ. Η δευτεροβάθμια τις εκδίδει αν δεν απατώμαι.
Ρώτησε καλύτερα εκεί να σου πούνε πώς μπορείς να την ετοιμάσεις (αν χρειαστεί) για να βάλουν εκείνοι σφραγίδα.
Δεν άλλαξε κάτι φέτος από όσο ξέρω...εξακολουθεί να είναι απαραίτητη η σφραγίδα από το τοπικό ΙΚΑ.
Σε υπερευχαριστώ :) Τοπικό ΙΚΑ εννοείς αυτό στο οποίο ανήκει το σχολείο ή η Δευτεροβάθμια απ' την οποία πληρώνομαι;
Έχει χρόνια που ήμουν σε σχολείο του υπουργείου παιδείας και δε θυμάμαι καλά.
Αν είναι να πας εσύ για τη σφραγίδα στο ΙΚΑ, σίγουρα μιλάμε για το ΙΚΑ που ανήκει το σχολείο.
Πάντως δε θα χρειαστεί να τρέχεις στο ΙΚΑ που ανήκει η δευτεροβάθμια. Σε αυτήν την περίπτωση πιστεύω ότι αυτό θα το κάνουν αυτόματα από τη δευτεροβάθμια και η ΑΠΔ θα φτάσει σε σένα σφραγισμένη. Καλού κακού ρώτησέ τους.

Το αρμόδιο υποκατάστημα ΙΚΑ είναι αυτό που δέχεται τις ΑΠΔ του εργοδότη, δηλαδή της περιοχής της διεύθυνσης, στην περίπτωση μας. Ο λόγος είναι γιατί οι τα ένσημα των τελευταίων μηνών πιθανότατα να μην έχουν καταχωριστεί στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΙΚΑ και να τα βλέπει μόνο το συγκεκριμένο υποκατάστημα.
Όσο για το "αυτόματο" από τη διεύθυνση, ας μην είμαστε τόσο σίγουροι.

Υπερευχαριστώ :)Να δω πόσα χιλιόμετρα θα κάνω τη μέρα της απόλυσης.....

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1321 στις: Μάιος 22, 2012, 03:01:07 μμ »
Το αρμόδιο υποκατάστημα ΙΚΑ είναι αυτό που δέχεται τις ΑΠΔ του εργοδότη, δηλαδή της περιοχής της διεύθυνσης, στην περίπτωση μας. Ο λόγος είναι γιατί οι τα ένσημα των τελευταίων μηνών πιθανότατα να μην έχουν καταχωριστεί στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΙΚΑ και να τα βλέπει μόνο το συγκεκριμένο υποκατάστημα.
Όσο για το "αυτόματο" από τη διεύθυνση, ας μην είμαστε τόσο σίγουροι.

Υπερευχαριστώ :) Να δω πόσα χιλιόμετρα θα κάνω τη μέρα της απόλυσης.....

Παρακαλώ!  :)
Η απάντηση ισχύει και για τον andreas1987.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος andreas1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1322 στις: Μάιος 28, 2012, 01:15:46 μμ »
Σήμερα μίλησα με το ικα της περιοχής που εργάζομαι και μου είπαν οτι απο φέτος πάμε κατευθείαν στον οαεδ με τα ενσημα απο την πρωτοβάθμια/δευτεροβάθμια χώρις να πάρουμε την υπογραφή του ικα. Μίλησα και με οαεδ το επιβεβαίωσαν αλλα θα πρέπει να πάμε υποχρεωτικά στον οαεδ του τόπου εργασίας και δεν δέχονται και εξουσιοδότηση για να γλιτώσουμε την ταλαιπωρία. Τώρα για το τελευταίο έχω αμφιβολίες και δεν καταλαβαίνω γιατι να μην γίνεται να κάνουμε αυτο που θέλουμε σε όλους τους οαεδ ή να κάνουμε εξουσιοδότηση! Lasid αν έχεις άποψη για το τελευταίο...να την ακούσουμε!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1323 στις: Μάιος 28, 2012, 06:03:36 μμ »
αφου δεν εχουν συνδεθει ηλεκτρονικα ολες οι δημοσιες υπηρεσιες τρεχουμε οι χαζοι >:(

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1324 στις: Μάιος 28, 2012, 08:39:08 μμ »
andreas1987 και πέρυσι κάποιοι συνάδελφοι έλεγαν ότι δε χρειαζόταν υπογραφή από το ΙΚΑ, αλλά προφανώς δεν είχε εφαρμοστεί ακόμα σε όλους τους ΟΑΕΔ αυτή η αλλαγή. Στον ΟΑΕΔ Νεάπολης στη Θεσσαλονίκη χρειαζόταν σφραγίδα από το ΙΚΑ, αλλά εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα γιατί το ΙΚΑ είναι ακριβώς απέναντι από τον ΟΑΕΔ. Φέτος πιθανόν να μπορεί να δει ο ΟΑΕΔ μόνο ό,τι έχει κατατεθεί στο τοπικό ΙΚΑ, όπως παλιότερα δε μπορούσαν άλλα υποκαταστήματα ΙΚΑ (εκτός από το τοπικό) να βάλουν σφραγίδα σε μη οριστικοποιημένα ένσημα.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1325 στις: Μάιος 30, 2012, 11:26:19 πμ »
mporei kapoios na μου υπενθυμισει τι χαρτια χρειαζονται για την απολυση
και για το επιδομα ανεργιασ ?
ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1326 στις: Μάιος 30, 2012, 11:39:26 πμ »
Πηγή: http://www.oaed.gr/Repository/FI_2786.file

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
1.   Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
2.   Το έντυπο «Βεβαίωση Εργοδότη» το οποίο συμπληρώνει ο εργοδότης σύμφωνα με τις εγγραφές της ΑΠΔ (Αναλυτική Περιοδική Δήλωση που υποβάλλεται στο ΙΚΑ) του τελευταίου τριμήνου πριν από την καταγγελία της σύμβασης εργασίας. Το έντυπο αυτό θα φέρει πρωτότυπη σφραγίδα και υπογραφή του εργοδότη, χωρίς κάποια επιπλέον σφραγίδα επικύρωσης από το αρμόδιο κατάστημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.
3.   Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
4.   Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
5.   Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
6.   Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας του ασφαλισμένου (π.χ. λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ).
7.   Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.
8.   Λογαριασμό Εθνικής Τραπέζης (ΙΒΑΝ) στον οποίο είναι πρώτος δικαιούχος.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1327 στις: Μάιος 30, 2012, 01:04:16 μμ »
τα χαρια αυτα τα κανουμε στον οαεδ εργασιασ η στον οαεδ μονιμησ διαμονησ?

Αποσυνδεδεμένος natasaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1328 στις: Μάιος 30, 2012, 02:40:48 μμ »
    Δεν έχει σημασία σε ποιόν ΟΑΕΔ θα πάμε , όμως τα ένσημα που θα πάρουμε από την υπηρεσία μας πρέπει να τα πάμε στο τοπικό υποκατάστημα ΙΚΑ να μας τα επικυρώσει... Εμένα άλλη είναι η απορία μου::::::::: πόσο τελικά θα είναι το επίδομα ανεργίας γιατι διάφορα ακούγονται και δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να λυπηθώ. 8)

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1329 στις: Μάιος 30, 2012, 05:49:59 μμ »
    Δεν έχει σημασία σε ποιόν ΟΑΕΔ θα πάμε , όμως τα ένσημα που θα πάρουμε από την υπηρεσία μας πρέπει να τα πάμε στο τοπικό υποκατάστημα ΙΚΑ να μας τα επικυρώσει... Εμένα άλλη είναι η απορία μου::::::::: πόσο τελικά θα είναι το επίδομα ανεργίας γιατι διάφορα ακούγονται και δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να λυπηθώ. 8)

"Το έντυπο αυτό θα φέρει πρωτότυπη σφραγίδα και υπογραφή του εργοδότη, χωρίς κάποια επιπλέον σφραγίδα επικύρωσης από το αρμόδιο κατάστημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ."

361€ για άγαμο χωρίς τέκνα δεν είπαμε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160787
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.