*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2012-2013  (Αναγνώστηκε 51944 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christina09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας παιδιά!
Γνωρίζει κανείς πότε θα βγει η προκύρηξη για πρόσληψη εκπαιδευτικών στις ΕΠΑΣ του Οαεδ? Πέρσι είχε βγει μέσα στο Μάιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Μόνο πέρυσι είχε βγει Μάιο. Τις προηγούμενες χρονιές έβγαινε τον Ιούνιο. Ακόμα παλιότερα η προκήρυξη έβγαινε εφόσον είχαμε απολυθεί. Πάντως τώρα με όλα αυτές τις εκκρεμότητες με τις εκλογές, δεν το θεωρώ και πολύ πιθανό να βγει Μάιο. Αυτό είναι προσωπική άποψη... Θα δούμε!

Αποσυνδεδεμένος Angelcrow

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συγνώμη συνάδελφοι αλλά εγώ που είμαι πρόσφατη στο κλάμπ..δηλαδή ορκίστηκα το 2010 τον Δεκέμβρη , δικαούμαι να κάνω τα χαρτιά μου? Και αν ναι τι χρειάζομαι?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Angelcrow όλοι μπορούν να κάνουν αίτηση για να εργαστούν ως ωρομίσθιοι στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ.
Όταν βγει η προκήρυξη θα δεις τι απαιτείται, δεν είναι δύσκολο να κάνεις τα χαρτιά σου.

Βασικά μπορούσες να τα κάνεις και το καλοκαίρι του 2011 εφόσον έχεις πτυχίο από το Δεκέμβριο του 2010.
Αυτό ισχύει και για τον ΟΑΕΔ και για το υπουργείο παιδείας. Παρακολούθησε τις προκηρύξεις φέτος και κάνε αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Καλησπέρα.........γνωρίζει κανένας τι θα γίνει με την προκήρυξη στον ΟΑΕΔ; Θα παραμείνει η ίδια ή θα υπάρξουν αλλαγές; Τι κυκλοφορεί γενικά στα σχολεία; 
Ένα μονάχα κράτησε και ξέχασέ τα όλα,
βαθιά ψυχή να τα χωράει όλα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Το πιο πιθανό είναι ότι θα παραμείνει η ίδια προκήρυξη, επειδή είναι και το τελευταίο έτος που ισχύει για τον ΟΑΕΔ το παλιό καθεστώς προσλήψεων. Φυσικά με βεβαιότητα θα γνωρίζουμε μόνο όταν δημοσιοποιηθεί η προκήρυξη, γιατί πάντα μας κρύβουν μικρές εκπλήξεις...όπως πέρυσι με τον περιορισμό της δήλωσης μόνο ενός Νομού.

Αποσυνδεδεμένος andreas1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Γιατί απο του χρόνου τι ακούγεται οτι θα αλλάξει στις αιτήσεις;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Γιατί απο του χρόνου τι ακούγεται οτι θα αλλάξει στις αιτήσεις;
Νομίζω ότι αυτή είναι η τελευταία χρονιά που δόθηκα στον ΟΑΕΔ παράταση του παλιού τρόπου προσλήψεων.
Αυτό που αναμέναμε ήταν ότι οι προσλήψεις πλέον θα γίνονται σε όλα τα σχολεία από τον ίδιο φορέα, δηλαδή το υπουργείο Παιδείας...όπως λέει και ο 3848 και το νομοσχέδιο για το Τεχνολογικό Λύκειο. Για αυτό λέω ότι μάλλον είναι και η τελευταία φορά που βγάζει δική του προκήρυξη ο ΟΑΕΔ. Η μοναδική δυνατότητα να ζητάει με προκήρυξη εκπαιδευτικούς ο ΟΑΕΔ είναι αν το υπουργείο Παιδείας δε διαθέτει πίνακες με εκπαιδευτικούς κάποιας ειδικότητας ή αν θέλει να έχουν ειδίκευση σε κάποιον τομέα (π.χ. PLC, CNC κλπ) ή επαρκή επαγγελματική προϋπηρεσία για να μεταδίδουν "βιωματικές" γνώσεις όχι μόνο θεωρητικά!

Θα δούμε... Δεν ξέρουμε τι μας περιμένει... Υπομονή! Εγώ πάντως θεωρώ πολύ πιθανό να μην ξαναδουλέψω στον ΟΑΕΔ από του χρόνου, παρόλο που έχω προϋπηρεσία εκεί από το 2003.

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Κάτι πήρε το αυτί μου από Νότια Ελλάδα,  ότι η νέα  Διευθύντρια Εκπαίδευσης  έθεσε θέμα ότι η  επαγγελματική προϋπηρεσία  θα έπρεπε να αυξηθεί από 15 χρόνια σε 20 και πλέον.

Αναφέρει το μνημόνιο για περικοπές ωρομισθίων με εκπαιδευτική προϋπηρεσία εκτός από μισθούς; χααχαχχαχαχαχχαχαχααχα
Ένα μονάχα κράτησε και ξέχασέ τα όλα,
βαθιά ψυχή να τα χωράει όλα.

Αποσυνδεδεμένος Angelcrow

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστώ Lasid που μου απάντησες και συγνώμη για την δική μου με καθυστέρηση απάντηση..
Η αλήθεια είναι πως δεν το ήξερα γιατί γενικά τα έχω λίγο χαμένα με τις επιλογές μετα το πτυχιο..
Μπορεί κάποιος με 2 λόγια χωρίς να τον πολυ-κουράζω να μου εξηγήσει τι συμβαίνει ακριβώς με τον ΟΑΕΔ?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρακαλώ angelcrow. Στον ΟΑΕΔ διδάσκουν μόνο τεχνικές ειδικότητες (έχει και κάτι λίγες ώρες για αγγλικά και γαλλικά). Υπάρχουν και ΕΠΑ.Σ. και ΙΕΚ τα οποία βγάζουν προκηρύξεις ξεχωριστά σε διαφορετικές ημερομηνίες.

Η προϋπηρεσία δεν αναγνωρίζεται από το υπουργείο Παιδείας, παρά μόνο μισθολογικά. Τα τμήματα μειώνονται τελευταία κάθε χρόνο, οπότε ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. Εκτός από την εκπαιδευτική προϋπηρεσία προσμετράται και η επαγγελματική, ενώ υπάρχει και ο περιορισμός να κάνεις αίτηση μόνο για σχολικές μονάδες ενός νομού.
Αυτά ξέραμε μέχρι πέρυσι...αν αλλάξει κάτι φέτος θα το δούμε όταν βγει η προκήρυξη μετά τις εκλογές.

Αποσυνδεδεμένος Angelcrow

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@Lasid
Αρα ουσιαστικά ΟΑΕΔ,ΕΠΑ.Σ και ΙΕΚ όταν προσλαμβάνεσαι,πηγαινεις σαν ένας καθηγητής τύπου ιδιωτικού,δεν έχεις καμία σχέση με το Δημόσιο,σωστά κατάλαβα? Απλά δουλεύεις(το πιο σημαντικο) και προσμετράται όταν μπεις στο Δημοσιου μισθολογικά μόνο αυτο..και οι προκυρήξεις βγαίνουν προφανώς Ιούνιο...
Μπορουν όμως να ξανα βγουν και εμβόλιμα κάποια στιγμή κατα τη διαρκεια της χρονιας κτλ ?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Όχι δεν είναι ιδιωτική εργασία...είναι δημόσιο και η προϋπηρεσία σου είναι δημόσια και μετράει για το μισθολογικό κλιμάκιο ακόμα κι αν προσληφθείς ως αναπληρωτής στο υπουργείο παιδείας (δε μετράει μόνο όταν είσαι μόνιμος). Απλά δε μετράει για τους πίνακες αναπληρωτών του Υπουργείου Παιδείας για να μπορέσεις να διεκδικήσεις καλύτερη θέση για αναπλήρωση. Αν και τώρα που οι πίνακες του υπουργείου παιδείας είναι κλειδωμένοι όσον αφορά στην προϋπηρεσία, ούτε η προϋπηρεσία που έχει κάποιος σε σχολεία του υπουργείου παιδείας από 30/6/2010 και μετά μετράει.

Οι προκηρύξεις βγαίνουν συνήθως Ιούνιο, αλλά μπορεί και Ιούλιο...ανάλογα με τη χρονιά. Πρέπει να ενημερώνεσαι από το pde, την alfavita κλπ για κάθε προκήρυξη που βγαίνει για εκπαιδευτικούς...για να μη χάσεις τις προθεσμίες. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς δε βγαίνουν προκηρύξεις (εκτός αν θέλουν δασκάλους αναπληρωτές...έχει συμβεί να βγάλουν δυο φορές μέσα στο σχολικό έτος). Για τα ΙΕΚ βγαίνει προκήρυξη στη μέση της χρονιάς για το δεύτερο εξάμηνο του σχολικού έτους.

Αν ανατρέξεις σε κάθε ανάλογο θέμα του pde (ανάλογα ποια ειδικότητα και ποια βαθμίδα εκπαίδευσης σε ενδιαφέρει) σε περσινές ημερομηνίες θα δεις πότε είχε βγει κάθε προκήρυξη...απλά θέλει υπομονή και διάθεση για ψάξιμο και θα λύσεις πολλές από τις απορίες σου!

Αποσυνδεδεμένος kaizer12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπερα. Ισως να μην ειναι το καταλληλο μερος να ρωτησω αλλα μιας και σκεφτομαι να γραφτω εχω μερικες αποριες σχετικα με τις επας, και εσεις σιγουρα ξερετε μερικα πραγματα απο πρωτο χερι.
Η πρακτικη ασκηση ειναι εξασφαλισμενη, ή ενα μικρο μονο μερος των μαθητων κανει πρακτικη? Καταλαβαινω οτι σε πιο τεχνικες ειδικοτητες (πχ. μαγειρικη) ισως ειναι πιο ευκολο να βρεθει εργοδοτης αλλα τι γινεται σε αλλες περιπτωσεις πχ. γραφιστικη?
Τι ωρες γινονται τα μαθηματα?
Και τελος το επιπεδο σπουδων. Αξιζει τελικα ή ειναι χαμενος χρονος?
Αυτα και ελπιζω καποιος να βοηθησει, αν γινεται και με pm.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159989
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.