*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 767692 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dkerami

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #266 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 08:33:36 μμ »
καθιστε να τσακώνοστε για αλλη μια φορα για το δέντρο (διπλασιασμος μορίων νέων - κατα τη γνωμη μου τοσο δικαιος οσο και η παλαιοτερη μοριοδοτηση σε φορεις του υπουργειου με μορια οργανικης) και να χανετε το δάσος, δηλαδή των ελάχιστο αριθμό μεταθέσεων λόγω των εφαρμοζόμενων πολιτικών
πάντα άξιοι...τα βρίσκουν και τα κάνουν
και με αυτα που βλέπουν, θεωρώ πως και πολύ λίγα κάνουν
τους παίρνει να κανουν και πιο πολλά και χωρις να κάνουν το πείραμα του βατράχου
+++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:20:06 »

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #267 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 08:37:10 μμ »
αυτο με το δεντρο....το εχω ξανα ακουσει, δια ζωσης.κι ομως....
κοπτεστε περι ισονομιας οταν επι σειρα ετων, αποσπασεις και μορια αρχικης τοποθετησης πηγαιναν μαζι.
δεν με ενδιαφερουν οι φιλοδασικες πονησεις, κ το γεγονος οτι εγω σε φαση που πραγματικα πνιγομουν ΔΕΝ μπορουσα να κανω καν αιτηση για αποσπαση διακινδυνευοντας την υγεια του παιδιου μου με κανουν να ειμαι απολυτη.  ουτε καν αδεια ανευ αποδοχων!!! φιλια συναδελφοι, κι οποιος δεν καταλαβαινει, δεν ξερει που πατα κ που πηγαινει

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #268 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 08:38:54 μμ »

H υπαρξη αυτής της διάταξης για τους διοριστέους του 2010 και 2011, για διπλασιασμό των μορίων της τρίτης χρονιάς αποτελεί ευνοϊκη μεταχείριση! Οι περισσότεροι διορισμένοι παλαιότερων ετών, παραμένουν στην περιοχή της πρώτης τοποθέτησης, παρά το γεγονός ότι είχαν δικαίωμα να αιτηθούν μετάθεση. Γιατί; Γιατί απλούστατα, από το 2011 άλλαξε ο τρόπος που το Υπουργείο, "έβλεπε" τα κενά σε κάθε περιοχή, και πλέον τα κενά αυτά έπρεπε να είναι οργανικά (κάτι που ούτως ή άλλως ήταν στη νομοθεσία, αλλά δεν εφαρμοζόταν!
Είναι λογικό, συνάδελφος, που παρουσιάστηκε στο σχολείο που υπηρετω εγώ τόσα χρόνια, και μαζεύω μόρια, να παίρνει για 2 χρόνια, διπλάσια μόρια, απλά και μόνο γιατί ήταν διορισμένος το 2010 και 2011; Ισονομία και ισοπολιτεία, κύριοι και κυρίες!!
Όσο για τα 2,5 μόρια ("μπόνους" σε παλαιότερους συνάδελφους;;;;), ΤΙ ΝΑ ΠΩ; Ισχύουν για όλους, και όχι μόνο για τους πιο παλιούς!
Καλά κάνει η ΟΛΜΕ και εισηγείται την κατάργηση της ρύθμισης, που ήταν αστεία, ευθύς εξαρχής!!

Συνάδελφε σόρι αλλά τα μαθηματικά μου λένε ότι ένας με 10ετία αυξάνει τα μόριά του κατά 5 σε σχέση με ένα νεοδιόριστο, μόνο και μόνο από το 2,5άρι !!! Κιαυτή η διαφορά παραμένει. Το καταλαβαίνεις έτσι;  Μην τρελαθούμε κιόλας δηλαδή!
 Η ΟΛΜΕ τους παλιούς και βολεμένους θα κοιτάξει. Οι άλλοι να πάνε να...... 
Όταν έπαιρναν κάποιοι τα μόρια του Αϊ Στράτη στους .... Αμπελοκήπους ήταν καλά;;;;;   να αποσυρθούν κι αυτά λοιπόν! Αφήστε το τώρα...Καλή τρόϊκα λοιπόν στους φιλοτομαριστές....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2012, 08:41:18 μμ από Commando »
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #269 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 08:49:06 μμ »
στην ολμε ειναι κατι πεπαλαιωμενοι πατερουληδες που ανησυχουν μην χασουν τα συδικαλιστικα τους προνομια, γυρνανε απο σχολειο σε σχολειο κ λενε "συναδελφοι πρεπει να απεργησουμε" .
οταν διοριστηκα το 10 κ επικοινωνησα  για το θεμα της τριετιας με μελος τησ ολμε, (το τηλ το βρηκα απο το διαδικτυο) πηρα σαν απαντηση...και τι να κανει η ολμε....ειναι νομος του κρατους....δεν το ξερατε οταν κανατε αιτηση διορισμου?
μετα διαπιστωσα οτι θα ακουγα διαφορετικη απαντηση αναλογα με το χρωμα του πατερουλη......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:20:06 »

Αποσυνδεδεμένος dsm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #270 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 09:10:04 μμ »
Διορίστηκα το 2010. Πέρυσι δεν είχα το δικαίωμα μετάθεσης, αν και θα μπορούσα να πάρω κοντά σχετικά στον τόπο μου. Αποφασίσαμε λοιπόν να μετακομίσουμε οικογενειακώς (με μικρά παιδιά) στο ακριτικό νησί που βρίσκομαι τώρα, με σκοπό να εκμεταλλευτούμε και το διπλασιασμό των μορίων. Τώρα πληροφορούμαι ότι πιθανόν να μην ισχύσει. Κατανοώ ότι είναι άδικο για όσους διορίστηκαν ένα χρόνο πριν, αλλά αυτοί είχαν το δικαίωμα μετάθεσης. Όσοι έχουν την πρεμούρα τώρα, τότε που η Διαμαντοπούλου θέσπιζε όλα αυτά κανένας δε φώναζε. Κι επιτέλους, ας εφαρμόζοναι οι νόμοι. Διορίστηκα μ' αυτό τον νόμο και αυτός θα ισχύει. Τι το παράλογο;
Βέβαια, όλα αυτά είναι μικρότητες μπροστά σ' αυτά που ετοιμάζονται με την αύξηση του ορίου και την κατάργηση στην πράξη των μεταθέσεων.
Η ΟΛΜΕ για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται πολύ κατώτερη των περιστάσεων....

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #271 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 09:22:11 μμ »
Η ΟΛΜΕ θα μπορούσε να προτείνει να ισχύσει για φέτος και μόνο για φέτος ο διπλασιασμός, γιατί κάποιοι όντως έκαναν τον φετινό προγραμματισμό τους με βάση τον διπλασιασμό. Αλλά από κει και πέρα συμφωνώ κι εγώ ότι είναι ένα άδικο μέτρο.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #272 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 09:58:58 μμ »
Ή για να είμαστε πραγματικά δίκαιοι να ισχύσει μόνο για όσους δεν υπέβαλαν καν αίτηση απόσπασης. Αυτοί μάλιστα, έχουν θεωρητικά το δικαίωμα.(αν και δε βλέπω το λόγο γιατί η τριετία δεν ίσχυσε ποτέ. αντίθετα η διετία ισχύει από το 2010 και μετά τόσο για διορισμούς όσο και για μεταθέσεις-βελτιώσεις θέσεων-που είναι το άδικο λοιπόν;;; Όσοι όμως υπέβαλαν αίτηση και έτυχε να μην πάρουν, επέλεξαν συνειδητά να παραμείνουν στον τόπο διορισμού;;;Άλλο επέλεξα να μείνω, άλλο ξέμεινα (όπως εκατοντάδες άλλοι παλαιότεροι που δεν έχουν καταφέρει να πάρουν ούτε απόσπαση ποτέ - γιατί για μετάθεση δε μιλάω)
 Ο διπλασιασμός είναι μία κατάφωρη αδικία και πρέπει να αρθεί. Ή μάλλον, δεν έπρεπε να είχε θεσπιστεί ποτέ.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #273 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 10:13:54 μμ »
οι διορισμένοι το 2010 και εφεξής για τα πρώτα δύο χρόνια διορισμού τους δεν είχαν καν το δικαίωμα να υποβάλουν αίτηση απόσπασης. Αντίθετα όποιος μετατέθηκε ή έλαβε βελτίωση θέσης απο το 2010 και μετά μπορεί βέβαια να έπρεπε να παραμείνει διετία στο νέο τόπο μετάθεσης αλλά είχε δικαίωμα να αποσπασθεί και απλά να "χρωστάει" την οργανική. Είναι εμφανές λοιπον πως δεν πρόκειται για ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Όσο για την κατάφωρη αδικία, αν ήταν η μοναδική ίσως προσωπικά να σας έδινα δίκαιο.Είναι όμως;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #274 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 10:15:25 μμ »
Νομίζω πως δεν οδηγούν πουθενά όλες αυτές οι αντιπαραθέσεις... θυμάμαι (το 2010) πλήθος συναδέλφων, οι οποίοι δεν υπέβαλλαν καν αίτηση μετάθεσης, γιατί τότε οργίαζαν οι φήμες περί απολύσεως σε περίπτωση μη κατοχής οργανικής... τώρα?... τώρα σου λένε "δεν σε απολύουμε αλλά... σε μετακινούμε"... σήμερα άκουγα συναδέλφους στο σχολείο που έχουν οργανική οι οποίοι δεν θα υποβάλουν αίτηση για να μην απωλέσουν την οργανική τους... αλλά στον έναν, σήμερα κιόλας, του ανακοίνωσαν πως πρέπει να πάει σε άλλο σχολείο 15 χιλιόμετρα μακριά για να συμπληρώνει 2 ώρες... και στο κάτω κάτω πολύ φοβάμαι πως τα επόμενα χρόνια θα αγανακτήσουμε τόσο πολύ από το τρέξιμο με αυτοκίνητο (ποδήλατο μάλλον εκεί που έχει φτάσει η βενζίνη) σε 3 έως 4 σχολεία την εβδομάδα για να συμπληρώσουμε ωράριο που θα παρακαλάμε να πάμε σε κανά μικρό νησί με λίγους μαθητές και μικρό ωράριο... εξόριστος μεν αλλά πιο ήρεμος... ε τι διάολο πια? Θα βάλουν super puma  να σε μεταφέρει για συμπλήρωση ωραρίου από την Τήλο στην Κάλυμνο? Γιατί πολύ φοβάμαι εκεί θα φτάσουμε... Θα παρακαλάμε να μας στείλουν Κυκλάδες...

albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #275 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 10:28:27 μμ »
Και με την ευκαιρία... μια μικρή συμπλήρωση... το έχω οργανική δεν σημαίνει ότι δεν θα μετακινηθώ και απαραίτητα... Σε αρκετές ειδικότητες η οργανική μεταφράζεται σε 11 ή 13 ώρες διδασκαλίας στο σχολείο στο οποίο έχεις τοποθετηθεί οριστικά... τις υπόλοιπες (μέχρι τις 23 με την αύξηση του ωραρίου από του χρόνου) θα ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΣΑΙ για να τις συμπληρώνεις... μπορεί να είσαι στην διάθεση ΠΥΣΔΕ για παράδειγμα αλλά να σε τοποθετούν σε ολόκληρο κενό και να μην τρέχεις... ενώ κάποιος με οργανική σε σχολείο, μπορεί να τρέχει και σε δύο άλλα επιπλέον για συμπλήρωση ωραρίου... Το έχω λοιπόν οργανική ή δεν έχω δεν σημαίνει τίποτε... και μην κολλάτε στο "δεν έχω οργανική άρα... φεύγω" ή στο "έχω οργανική άρα... δεν μετακινούμαι"... το παν είναι να συμπληρώνεις πλήρες ωράριο... από κει και πέρα όλα είναι πιθανά... η bitch το είπε πολύ σωστά... το να είσαι υπεράριθμος σε ένα σχολείο αλλά έχεις 9 ώρες διδασκαλίας δεν σημαίνει πως θα σε διώξουν σε νησί και στις ώρες αυτές θα φέρουν κάποιον άλλον... απλά θα τρέχεις στα γύρω της περιοχής σχολεία να συμπληρώσεις ωράριο για να μην πάρουν αναπληρωτές... άρα? Δεν θα μετακινηθείς μια και καλή σε κάποιο νησί ΑΛΛΑ θα μετακινείσαι καθημερινά για συμπλήρωση ωραρίου...

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #276 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 10:44:16 μμ »
οι διορισμένοι το 2010 και εφεξής για τα πρώτα δύο χρόνια διορισμού τους δεν είχαν καν το δικαίωμα να υποβάλουν αίτηση απόσπασης. Αντίθετα όποιος μετατέθηκε ή έλαβε βελτίωση θέσης απο το 2010 και μετά μπορεί βέβαια να έπρεπε να παραμείνει διετία στο νέο τόπο μετάθεσης αλλά είχε δικαίωμα να αποσπασθεί και απλά να "χρωστάει" την οργανική. Είναι εμφανές λοιπον πως δεν πρόκειται για ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Όσο για την κατάφωρη αδικία, αν ήταν η μοναδική ίσως προσωπικά να σας έδινα δίκαιο.Είναι όμως;


Δε νομίζω να ίσχυε αυτό. Αναφέρεται στο νόμo; 

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #277 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 10:55:47 μμ »
οι διορισμένοι το 2010 και εφεξής για τα πρώτα δύο χρόνια διορισμού τους δεν είχαν καν το δικαίωμα να υποβάλουν αίτηση απόσπασης. Αντίθετα όποιος μετατέθηκε ή έλαβε βελτίωση θέσης απο το 2010 και μετά μπορεί βέβαια να έπρεπε να παραμείνει διετία στο νέο τόπο μετάθεσης αλλά είχε δικαίωμα να αποσπασθεί και απλά να "χρωστάει" την οργανική. Είναι εμφανές λοιπον πως δεν πρόκειται για ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Όσο για την κατάφωρη αδικία, αν ήταν η μοναδική ίσως προσωπικά να σας έδινα δίκαιο.Είναι όμως;


Δε νομίζω να ίσχυε αυτό. Αναφέρεται στο νόμo;

αντιγράφω από την εγκύκλιο αποσπάσεων έτους 2011-2012  ( αναλόγως ίσχυε και για την προηγούμενη χρονιά, αρκεί να αλλάξεις τις χρονολογίες ) :

3. ΔΙΚΑΙΩΜΑ-ΚΩΛΥΜΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ
Δικαίωμα υποβολής αίτησης απόσπασης έχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, με εξαίρεση όσους:
α) διορίστηκαν στα δυσπρόσιτα σχολεία και διανύουν την υποχρεωτική υπηρεσία στα σχολεία αυτά, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 21 του Ν.3328/2005 (ΦΕΚ 80/1-4-2005 τ.Α') σε συνδυασμό με την παρ. 4 του άρθρου 4 του Ν.3848/2010 (ΦΕΚ 71/19-5-2010 τ.Α'),
β) διορίστηκαν το σχολικό έτος 2011-2012 και διανύουν την διετή υπηρεσία τους σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 4 του Ν. 3848/2010 (ΦΕΚ 71/19-5-2010 τ. Α΄), όπως τροποποιήθηκαν με τις όμοιες του άρθρου 33 παρ. 2 του Ν. 4038/2012 (ΦΕΚ 14/2-2-2012 τ.Α’).
Εξαιρούνται οι νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί που εντάσσονται σε ειδική κατηγορία, εφόσον διατηρείται σε ισχύ, σύμφωνα με τη διάταξη της παρ. 2 του άρθρου 30 του 3848/2010 (ΦΕΚ 71/19-5-2010 τ. Α΄), η διάταξη της παραγράφου 4 του άρθρου 8 του Π.Δ. 50/1996 που αναφέρει ότι «δεν απαιτείται η συμπλήρωση ενός έτους στην οργανική θέση στις περιπτώσεις της μετάθεσης ειδικών κατηγοριών».
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #278 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 11:15:30 μμ »
γ) Με απόσπαση –εντός ή εκτός περιοχής τοποθέτησης- διακόπτεται η ενιαία     υπηρέτηση και ο χρόνος απόσπασης δεν θεωρείται χρόνος διανυθείς στην θέση τοποθέτησης, για να τύχει του ευεργετήματος του διπλασιασμού των μορίων, καθόσον πραγματοποιείται έπειτα από αίτηση του εκπαιδευτικού.


Είναι απόσπασμα από άλλη διευκρινιστική εγκύκλιο του υπουργείου. Εγώ καταλαβαίνω ότι κάποιος έιχε δικαίωμα απόσπασης....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #279 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 11:18:57 μμ »
δικαιωμα απόσπασης κατά την περίοδο της κρίσιμης διετίας  είχαν μόνο οι ανήκοντες σε ειδικές κατηγορίες . Προφανώς για αυτούς δεν ισχύει ο διπλασιασμός των μορίων.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160127
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 410
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.