*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 191677 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 07:44:25 μμ »
Ευχαριστώ arois!
Άρα, αν κατάλαβα σωστά δεν υπάρχει σχετικό υλικό (βιβλίο ή σημειώσεις) που σου δίνουν στα ΙΕΚ;;

Ωστόσο φρόντισε οι σημειώσεις να είναι σύμφωνες με την ύλη του εκάστοτε μαθήματος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, όπως αυτή περιγράφεται στον αναλυτικό οδηγό κάθε ειδικότητας.
Tip: Πολλές φορές η ύλη αυτή είναι ακριβές αντίγραφο από περιεχόμενα συγκεκριμένων βιβλίων, για παράδειγμα βιβλίων του ΕΠΑΛ ή βιβλίων που κυκλοφορούν στην αγορά, σε πρώτη φάση δεν χάνεις τίποτα να βάλεις ένα δυο κομμάτια της ύλης στο google να δεις τι θα σου βγάλει!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:13 »

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 11:59:52 μμ »
k.spyrou και Άστρο ζητάτε σημειώσεις για το ίδιο μάθημα! Μπορείτε να συνεργαστείτε για να μοιραστείτε τις ιδέες που έχετε για το μάθημα που σας έχει ανατεθεί! ;)

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 11:52:30 πμ »
Γειά σας!
Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος που μπορώ να βρω σχετικές σημειώσεις για το μάθημα των ΙΕΚ  "Δομές δεδομένων και Διαχείριση αρχείων";;;
Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο internet. ;)
Η ήδη υπάρχουσα βιβλιογραφία της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης είναι αρκετή (ανοιχτή σε πολλές περιπτώσεις τμημάτων) και στην Ελληνική Γλώσσα.
Αν και νομίζω πως η οργάνωση αρχείων έχει καταργηθεί στα περισσότερα, αν όχι σε όλα, τα τμήματα πληροφορικής-και μηχανικών υπολογιστών(διδασκόταν παλαιότερα). Ως διδακτικό αντικείμενο, ακολουθούσε μετά το μάθημα των δομών δεδομένων.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2013, 01:24:19 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος nicoolina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 04:57:10 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Μήπως έχει κανείς υλικό για "φυσικοθεραπεία";
Ορολογία ή ό,τι άλλο θα μπορούσα να διδαξω σε ΙΕΚ είναι ευπρόσδεκτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2013, 09:19:30 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:13 »

Αποσυνδεδεμένος birkbeck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 12:21:00 πμ »
Καλησπέρα παιδιά!
Με κάλεσαν να διδάξω αγγλικά στην ειδικότητα Ιατρικά και Βιολογικά Εργαστήρια: Βιοχημικό και Μικροβιολογικό. Έχει κανείς υπόψη του κάποιο βιβλίο ή που μπορώ να βρω σημειώσεις για το μάθημα; Σήμερα που πήγα τους έκανα ένα γενικό κείμενο με ιατρικό θέμα που βρήκα, αλλά χρειάζομαι κάτι πολύ περισσότερο εξειδικευμένο. Μου ανέφεραν οτι ο προηγούμενος καθηγητής τους μάθαινε λεξιλόγιο, π.χ. για τις ομάδες αίματος. Γενικά ψάχνοντας στο google δεν βρήκα τίποτα που να με ικανοποιεί.Please help.

Αποσυνδεδεμένος tryforthebest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Tomorrow's getting harder make no mistake
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 12:55:13 πμ »
Καλησπερα σας, μου έδωσαν σε δυο διαφορετικά ΙΕΚ δυο μαθήματα σεμιναριακα: Περιβαλλοντική Αγωγή και Παιχνίδι. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε πως θα πραγματοποιήσω το μάθημα, μου είπαν ότι θα κάνω και θεωρία και εργαστήριο. Στα εργαστήρια τι ακριβώς κάνουμε?

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 10:27:12 μμ »
Παιχνίδι
1η ημέρα
Θεωρία: Ατομικό παιδαγωγικό παιχνίδι
Εργαστήριο: Κατασκευές
2η ημέρα
Θεωρία: Ομαδικό παιδαγωγικό παιχνίδι
Εργαστήριο:  Κατασκευές
3η ημέρα
Θεωρία: Παραδοσιακό παιχνίδι
Εργαστήριο: Αναπαράσταση
4η και 5ημέρα
Δραστηριότητες σχετικές με το θέμα του σεμιναρίου σε εργασιακό χώρο

Περιβαλλοντική αγωγή
1η ημέρα
Θεωρία: Εισαγωγή σε βασικές οικολογικές έννοιες
Εργαστήριο: Ανακύκλωση χαρτιού, γυαλιού, αλουμινίου
2η ημέρα
Θεωρία: Περιβαλλοντική αγωγή/εκπαίδευση
Εργαστήριο: Γνωριμία του κόσμου γύρω μας (στη γειτονιά, πόλη, κοινότητα)
3η ημέρα
Θεωρία: Φυσιογνωστικές δραστηριότητες
Εργαστήριο: Δραστηριότητες (απλά πειράματα) γύρω από τα φαινόμενα (αέρας, βροχή, αστραπή, χιόνι, πάγος)
Συλλογή διαφορετικών αντικειμένων ν από το φυσικό περιβάλλον
4η και 5ημέρα
Δραστηριότητες σχετικές με το θέμα του σεμιναρίου σε εργασιακό χώρο

-Δηλαδή πολύ παιχνίδι και κατασκευές…. Άντε τυχερούλα και θα παίζεις και θα σε πληρώνουν!!! 8)
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος tryforthebest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Tomorrow's getting harder make no mistake
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:40:28 μμ »
Παιχνίδι
1η ημέρα
Θεωρία: Ατομικό παιδαγωγικό παιχνίδι
Εργαστήριο: Κατασκευές
2η ημέρα
Θεωρία: Ομαδικό παιδαγωγικό παιχνίδι
Εργαστήριο:  Κατασκευές
3η ημέρα
Θεωρία: Παραδοσιακό παιχνίδι
Εργαστήριο: Αναπαράσταση
4η και 5ημέρα
Δραστηριότητες σχετικές με το θέμα του σεμιναρίου σε εργασιακό χώρο

Περιβαλλοντική αγωγή
1η ημέρα
Θεωρία: Εισαγωγή σε βασικές οικολογικές έννοιες
Εργαστήριο: Ανακύκλωση χαρτιού, γυαλιού, αλουμινίου
2η ημέρα
Θεωρία: Περιβαλλοντική αγωγή/εκπαίδευση
Εργαστήριο: Γνωριμία του κόσμου γύρω μας (στη γειτονιά, πόλη, κοινότητα)
3η ημέρα
Θεωρία: Φυσιογνωστικές δραστηριότητες
Εργαστήριο: Δραστηριότητες (απλά πειράματα) γύρω από τα φαινόμενα (αέρας, βροχή, αστραπή, χιόνι, πάγος)
Συλλογή διαφορετικών αντικειμένων ν από το φυσικό περιβάλλον
4η και 5ημέρα
Δραστηριότητες σχετικές με το θέμα του σεμιναρίου σε εργασιακό χώρο

-Δηλαδή πολύ παιχνίδι και κατασκευές…. Άντε τυχερούλα και θα παίζεις και θα σε πληρώνουν!!! 8)

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος cyclops

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 09, 2013, 10:10:56 μμ »
Πάντως δε μπορώ να καταλάβω, για ποιο λόγο στα ΙΕΚ, σε συγκεκριμένες ειδικότητες/μαθήματα, συχνά δεν υπάρχει συγκεκριμένο βιβλίο ή σημειώσεις το οποίο θα μπορεί να συμβουλεύεται ο εκάστοτε εκπαιδευτής, ώστε να μπορεί να κάνει τη διδασκαλία πιο εύκολη και για εκείνον και για τους καταρτιζόμενους.
Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, έχω καταλάβει ότι το θέμα των σημειώσεων ή είναι ταμπού ή απλά ο αντίστοιχος φορέας αδιαφορεί. Ο ορισμός του άρπα-κόλα, όπως οι περισσότεροι τομείς σε οποιαδήποτε βαθμίδα του ταλαίπωρου εκπαιδευτικού μας συστήματος άλλωστε.
Προσωπικά έχω φτάσει πλέον στο σημείο να θεωρώ ότι το άγιο δισκοπότηρο αυτού που θέλει το σύστημα, και μοιραία και οι καταρτιζόμενοι, είναι οι απαντήσεις στις ερωτήσεις πιστοποίησης. Φτιάχνω λοιπόν τις όποιες σημειώσεις μου ως ένα μωσαϊκό απαντήσεων στις ερωτήσεις πιστοποίησης, όταν βρίσκω φυσικά, μετά από πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυο.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 10, 2013, 08:00:11 πμ »
πολλά ΙΕΚ στεγάζονται σε δημόσια σχολεία με κάποια από αυτά να διαθέτουν βιβλιοθήκη. Μπορείτε να κοιτάξετε και στις σχολικές βιβλιοθήκες. Κάποιο σχολείο της περιοχής θα έχει. Βρίσκεις πράγματα που δεν φανταζόσουν!

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 10, 2013, 11:57:30 πμ »
Πάντως δε μπορώ να καταλάβω, για ποιο λόγο στα ΙΕΚ, σε συγκεκριμένες ειδικότητες/μαθήματα, συχνά δεν υπάρχει συγκεκριμένο βιβλίο ή σημειώσεις το οποίο θα μπορεί να συμβουλεύεται ο εκάστοτε εκπαιδευτής, ώστε να μπορεί να κάνει τη διδασκαλία πιο εύκολη και για εκείνον και για τους καταρτιζόμενους.
Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, έχω καταλάβει ότι το θέμα των σημειώσεων ή είναι ταμπού ή απλά ο αντίστοιχος φορέας αδιαφορεί. Ο ορισμός του άρπα-κόλα, όπως οι περισσότεροι τομείς σε οποιαδήποτε βαθμίδα του ταλαίπωρου εκπαιδευτικού μας συστήματος άλλωστε.
Προσωπικά έχω φτάσει πλέον στο σημείο να θεωρώ ότι το άγιο δισκοπότηρο αυτού που θέλει το σύστημα, και μοιραία και οι καταρτιζόμενοι, είναι οι απαντήσεις στις ερωτήσεις πιστοποίησης. Φτιάχνω λοιπόν τις όποιες σημειώσεις μου ως ένα μωσαϊκό απαντήσεων στις ερωτήσεις πιστοποίησης, όταν βρίσκω φυσικά, μετά από πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυο.
Παλαιότερα έδιναν κάποιο φυλλάδιο με προτεινόμενη βιβλιογραφία.έχω την εμπειρία πριν από 10-15 χρόνια.
δεν γνωρίζω αν στις νέες ειδικότητες,στα προγράμματα σπουδών εκτός από την ύλη και το περιεχόμενο των μαθημάτων υπάρχουν αντίστοιχες προτάσεις βιβλιογραφίας(ρώτησε στο ΙΕΚ για κάθε ενδεχόμενο),αλλά σε όσα μαθήματα πρότειναν βιβλιογραφία αυτή ήταν ήδη παλαιά και ήταν αυτή που χρησιμοποιούνταν στα αντίστοιχα Πανεπιστημιακά τμήματα.
Δε νομίζω πως χρειάζεται να ψάχνεις για χειρόγραφη βιβλιογραφία, πιο εύκολα ψάχνεις και βρίσκεις μέσω internet και πιο εύκολα μετατρέπεται σε σημειώσεις. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2013, 03:47:27 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 12, 2013, 12:27:03 πμ »
Πάντως δε μπορώ να καταλάβω, για ποιο λόγο στα ΙΕΚ, σε συγκεκριμένες ειδικότητες/μαθήματα, συχνά δεν υπάρχει συγκεκριμένο βιβλίο ή σημειώσεις το οποίο θα μπορεί να συμβουλεύεται ο εκάστοτε εκπαιδευτής, ώστε να μπορεί να κάνει τη διδασκαλία πιο εύκολη και για εκείνον και για τους καταρτιζόμενους.
Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, έχω καταλάβει ότι το θέμα των σημειώσεων ή είναι ταμπού ή απλά ο αντίστοιχος φορέας αδιαφορεί. Ο ορισμός του άρπα-κόλα, όπως οι περισσότεροι τομείς σε οποιαδήποτε βαθμίδα του ταλαίπωρου εκπαιδευτικού μας συστήματος άλλωστε.
Προσωπικά έχω φτάσει πλέον στο σημείο να θεωρώ ότι το άγιο δισκοπότηρο αυτού που θέλει το σύστημα, και μοιραία και οι καταρτιζόμενοι, είναι οι απαντήσεις στις ερωτήσεις πιστοποίησης. Φτιάχνω λοιπόν τις όποιες σημειώσεις μου ως ένα μωσαϊκό απαντήσεων στις ερωτήσεις πιστοποίησης, όταν βρίσκω φυσικά, μετά από πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυο.
Από την εμπειρία μου (σχετικά παλαιά) όσες φορές εργάστηκα σε ΙΕΚ, μας ανέφεραν πως η βιβλιογραφία ήταν δικό μας θέμα και μάλιστα μια φορά (το 2005) είχαν ζητήσει να την παραδόσουμε σε κατάλληλη λίστα που μας έδωσαν οι ίδιοι.
Πολύ παλιά σε συνάντηση των καθηγητών με την διεύθυνση του ΙΕΚ, που οργάνωσαν οι ίδιοι, τα ερωτήματα που τέθηκαν ήταν τα ίδια περίπου με τα δικά σου.η απάντηση περίπου η ίδια.
πολυ παλιά σε ένα μάθημα ειδικότητας που δεν υπάρχει στα ΙΕΚ πλέον έδωσαν βιβλιογραφία η οποία ήταν παλαιή για την περίοδο που θα διδασκόταν το μάθημα.κλασσικό σύγγραμμα αυτό που πρότειναν,ναι μεν βέβαια,αλλά στην αρχαίζουσα καθαρεύουσα... :)
τότε το διαδίκτυο δεν ήταν τόσο ανεπτυγμένο,πλέον μπορείς να βρεις  σε αρκετές ειδικότητες/μαθήματα (όχι σε όλες/όλα βέβαια) υλικό.
Για το θέμα των ερωτήσεων πιστοποίησης έχεις δίκιο,μας το είχαν συστήσει και οι παλαιότεροι από εμάς.
καλυπτεις τις ερωτήσεις και από εκεί και πέρα ότι προλαβαίνεις και κρίνεις χρήσιμο για το μάθημα σου.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 13, 2013, 08:31:25 πμ »
και έστω ότι υπάρχει βιβλίο ή μάλλον βιβλία σχετικά με το αντικείμενό σου. Στους μαθητές τι θα δώσεις; Δεν μοιράζονται βιβλία στους μαθητές όπως στα σχολεία. οπότε πάλι δεν θα πρέπει να κατσεις να γράψεις κάποιες σημειώσεις μόνος σου, με αναφορά βέβαια σε διάφορα βιβλία, για να δώσεις στους μαθητές;

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 01:39:56 μμ »
Ασφαλώς και θα γράψεις σημειώσεις.με κάποιο τρόπο πρέπει να βγάλεις τον ελάχιστο αριθμό σημειώσεων που ορίζει ο κανονισμός.
στην χειρότερη των περιπτώσεων να χρησιμοποιήσεις υλικό από αντίστοιχα μαθήματα των ΕΠΑΛ,αν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160692
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.