*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 443648 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1834 στις: Μάιος 03, 2020, 02:17:33 μμ »
Θα έρθουν οδηγίες αργότερα για το τι ακριβώς θα περιλαμβάνει η προετοιμασία επαναλειτουργίας του σχολείου. Προφανώς χρειάζεται κάποια προετοιμασία, αλλά αυτό απαιτεί να είναι όλοι εκεί από την Τετάρτη 6/5 ακόμα κι αν έχουν μάθημα στις 18/5;

Ίσως αυτή η εγκύκλιος ζητά να είναι όλοι στα σχολεία νωρίτερα για να έρθουν πριν αρχίσουν τα μαθήματα και όσοι είχαν επιστρέψει στο μόνιμο τόπο κατοικίας τους. Δεν είναι τόσο απλό να γυρίσει ένας εκπαιδευτικός στα νησιά. Θέλει βεβαίωση από το σχολείο του, για να του επιτραπεί να ταξιδέψει. Επίσης, σε πολλά νησιά ζητάνε από τους εκπαιδευτικούς να παραμείνουν στο σπίτι τους κάποιες μέρες όταν φτάσουν και να πάνε αργότερα στα σχολεία τους (καραντίνα).
Εμένα μου έστειλε ο διευθυντής βεβαίωση, μιας και θα τη χρειαστώ για το καράβι. Ασχέτως της εγκυκλίου που ήρθε, είχα σκοπό να ταξιδέψω Δευτέρα, μιας και όλοι οι συνάδελφοι είναι ντόπιοι και μου το δήλωσαν ξεκάθαρα ότι με θέλουν 14 μέρες καραντίνα, για να μπω στα αυτοκίνητα τους. Το να είμαι Τετάρτη στο σχολείο χλωμό. Κανένας δε θα με πάρει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:56 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1835 στις: Μάιος 03, 2020, 02:19:36 μμ »
Σέβομαι την άποψή σου περί μάσκας στο σχολείο...έχω διαφορετική άποψη....τη θεωρώ ουσιαστικά άχρηστη - ίσως και επικίνδυνη - εφόσον δεν έχεις συμπτώματα (αν έχεις συμπτώματα κάθεσαι σπίτι) και κατά δεύτερο λόγο πιστεύω ότι μάθημα με μασκοφόρο καθηγητή δεν γίνεται....οι ειδικοί (όχι το υπουργείο όπως λες) δεν την καθιστούν υποχρεωτική στο σχολείο....οι διαφορετικές επιστημονικές απόψεις περί της χρήσης της μάσκας τους έκαναν προφανώς να την καταστήσουν υποχρεωτική μόνο στο ΜΜΜ....συνεπώς και των δυο μας η άποψη έχει επιστημονικά επιχειρήματα....όμως, όπως δεν θα τραβάω ζόρι εγώ που θα φοράς μάσκα εσύ, παρακαλώ να μην τραβήξεις ζόρι που δεν θα φοράω μάσκα εγώ....τις αποστάσεις θα τις κρατάω..οκ...
Τα πράματα δεν είναι τόσο απλά (Ιδιότητες==>Αποτελέσματα) γιατί έχουν λόγο ΠΑΝΤΑ και άλλοι παράμετροι που (ιδίως εμείς οι "δάσκαλοι" αγνοούμε και αναπαράγουμε και αυτή την απλουστευτική "λογική" που μας μάθαν στα σχολειά μας και στους μαθητές μας),
όπως πριν 1 μήνα λέγαν ότι "ΔΕ χρειάζεται μάσκα" για τους ίδιους λόγους που λες.
ΚΑΙ τώρα λένε άλλα (για άλλους λόγους).

ΔΕΝ είναι τόσο απλά τα πράματα (πχ "ατομική ευθύνη" ή άκουγα τώρα SKAI για οικονομικό πρόβλημα: "Όλοι μαζί έχουμε τα ίδια προβλήματα"  :o ) : Αυτός είναι ο νεοφιλελευθερισμός που ΔΕ μάθαμε άλλον όσοι είναι μικρότεροι από 40 χρονών.
Παίζουν και άλλοι παράμετροι πάντα όπως εδώ (ΚΑΙ δεν είναι η "ατομική ευθύνη", αλλά η κουλτούρα/νοοτροπία: Στην Ελλάδα ? ) :
Πέτυχε το πείραμα της Σουηδίας; Εγκώμια από τον ΠΟΥ

Όσον αφορά τη "νικοτίνη +κορωνοϊός" ΔΕΝ είναι σίγουρο €πιστημονικά (ό,ση εκτίμηση κι ΑΝ της δίνουμε οι Έλληνες για πάσα νόσο {ΚΑΙ μετά Μπεεεελόπουλος}) ότι είναι αυτή ο μηχανισμός (πρόσδεση ήδη τις νικοτίνης στους υποδοχείς εισόδου/"πόρτες" του κορονοϊού στα επιθηλιακά κύτταρα του αναπνευστικού κυττάρου).

ΑΝ θέλε κανείς να είναι ακριβής ΠΡΕΠΕΙ να μην παραγνωρίζει τις άλλες παραμέτρους ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ γράφει/λέει απλουστεύσεις.
ΑΝ δε θέλει: Απλά είναι "δάσκαλος": ΟΚ Δικαιολογείται.
Και περιμένει "άξιο διορισμό".... ;)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1837 στις: Μάιος 03, 2020, 02:28:52 μμ »
Επίσης είμαι καπνιστής και η νικοτίνη με προστατεύει ( ;) δεν το λέω εγώ, Γάλλοι ερευνητές το λένε - "Σε μελέτη ασθενών με κορονοϊό σε γαλλικό νοσοκομείο καταγράφηκε ότι μόνο το 4,4% από αυτούς ήταν καπνιστές, ενώ, με βάση τα στοιχεία της απογραφής του 2018 περίπου το 25% των Γάλλων είναι καπνιστές")....

Ε ναι, δεν θα πας από covid, αλλά από το τσιγάρο! ΧΑΠ, καρκίνος πνεύμονα κ.ο.κ. Διαλέγεις και παίρνεις..

Και μη φοράς μάσκα σε κλειστούς δημόσιους χώρους, μη σε πουν και καραγκιόζη.. Αλλά με κάτι ανεύθυνους σαν εσένα θα έχουμε ξανά αύξηση κρουσμάτων το προσεχές διάστημα, αν είστε πολλοί τέτοιοι.

Δεν φοράει κανένας μάσκα.. 95% πιθανότητα να κολλήσει, φοράνε και οι 2, 1,5-2% η πιθανότητα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:56 »

Αποσυνδεδεμένος chrpap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1838 στις: Μάιος 03, 2020, 02:30:48 μμ »
Αυτά ...τι άλλα νέα ?


sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1839 στις: Μάιος 03, 2020, 02:31:39 μμ »
Ε ναι, δεν θα πας από covid, αλλά από το τσιγάρο! ΧΑΠ, καρκίνος πνεύμονα κ.ο.κ. Διαλέγεις και παίρνεις..

Και μη φοράς μάσκα σε κλειστούς δημόσιους χώρους, μη σε πουν και καραγκιόζη.. Αλλά με κάτι ανεύθυνους σαν εσένα θα έχουμε ξανά αύξηση κρουσμάτων το προσεχές διάστημα, αν είστε πολλοί τέτοιοι.

Δεν φοράει κανένας μάσκα.. 95% πιθανότητα να κολλήσει, φοράνε και οι 2, 1,5-2% η πιθανότητα.

Συνεχίζονται οι υπεραπλουστεύσεις και οι (παρεπόμενοι) χαρακτηρισμοί, όταν τα πράματα ΔΕΝ είναι τόσο απλά ΚΑΙ μπορεί τίποτα από όσα γράφεις να μην ισχύει 100%.

Μήπως είσαι δάσκαλος;  ;D

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1840 στις: Μάιος 03, 2020, 02:45:09 μμ »
Εμένα μου έστειλε ο διευθυντής βεβαίωση, μιας και θα τη χρειαστώ για το καράβι. Ασχέτως της εγκυκλίου που ήρθε, είχα σκοπό να ταξιδέψω Δευτέρα, μιας και όλοι οι συνάδελφοι είναι ντόπιοι και μου το δήλωσαν ξεκάθαρα ότι με θέλουν 14 μέρες καραντίνα, για να μπω στα αυτοκίνητα τους. Το να είμαι Τετάρτη στο σχολείο χλωμό. Κανένας δε θα με πάρει.

Και θα δεχτείς να πας στο νησί και να μείνεις σε καραντίνα;
Το ενδεχόμενο να ζητήσεις να σου κάνουν τεστ κορονοϊου με έξοδα του δήμου του νησιού, ώστε να μην μπεις σε καραντίνα, δεν το εξετάζεις;
Εκτός και αν συνήθισες να είσαι φυλακισμένη, και δεν σε πειράζει να μείνεις άλλες 14 μέρες κλεισμένη στο σπίτι.
Ή μήπως στο πίσω μέρος του μυαλού σου είναι, καλύτερα φυλακισμένη στο σπίτι μου στο νησί, παρά με 15 κορονιασμένους εφήβους για 6 ώρες σε 35 τ.μ.
Αν είναι αυτό το τελευταίο, δικαιολογημένη είσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2020, 03:40:21 μμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1841 στις: Μάιος 03, 2020, 02:48:29 μμ »
Τί υστερία είναι αυτή που επικρατεί; Όσοι θέλουν ας φορέσουν μάσκες, ας πάρουν αναρρωτική άδεια, ας μη κουβαλήσουν θρανία. Οι υπόλοιποι απλώς έχουν άλλη άποψη. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1842 στις: Μάιος 03, 2020, 02:53:38 μμ »
Τί υστερία είναι αυτή που επικρατεί; Όσοι θέλουν ας φορέσουν μάσκες, ας πάρουν αναρρωτική άδεια, ας μη κουβαλήσουν θρανία. Οι υπόλοιποι απλώς έχουν άλλη άποψη. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο.

Θα σε παρακαλούσα αν θες να κυκλοφορείς χωρίς προφύλαξη, να ασφαλιστείς, έτσι ώστε αν προκαλέσεις θανάτους, να έχεις λεφτά να αποζημιώσεις αυτούς που θα σε μηνύσουν.

Δεν μπορεί να γίνει υποχρεωτική η μάσκα στα σχολεία, γιατί το κόστος είναι τεράστιο να βάλεις μάσκες σε όλα τα παιδιά.
Σκέψου, αν βάλεις σε ένα σχολείο 400 ατόμων μάσκα κάθε μέρα, με κόστος 2 ευρώ η μάσκα, είναι 800 ευρώ την ημέρα.
Με αυτά τα λεφτά, σε 1 μήνα, έχεις εξοπλίσει με υπολογιστές rasbery4 (κόστος 60 ευρώ) και τα 400 άτομα του σχολείου, και κάνεις τηλεκπαίδευση!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2020, 04:16:18 μμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1843 στις: Μάιος 03, 2020, 02:58:26 μμ »
Τί υστερία είναι αυτή που επικρατεί; Όσοι θέλουν ας φορέσουν μάσκες, ας πάρουν αναρρωτική άδεια, ας μη κουβαλήσουν θρανία. Οι υπόλοιποι απλώς έχουν άλλη άποψη. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο.

Ακριβώς: ΑΣ σκεφτεί ο καθείς...ΑΣ βάλει το μυαλό του να δουλέψει στο τι θα κάνει (Ιδιότητες) με βάση τον επιθυμητό σκοπό (Αποτέλεσμα): ΚΙ ας ελπίσουμε να μη συνεχίσει να είναι ο ίδιος όπως τόσους αιώνες στη χώρα μας (ατομική πάρτη).
ΑΣ σκεφτεί και για τις "άλλες παραμέτρους" που (μαζί με τη δράση/Ιδιότητες) θα επηρεάσει το Αποτέλεσμα.

ΑΣ σκεφτούμε: Μπορούμε: Κι ΑΣ απαλλαγούμε από τα αναπαραγόμενα ("λογικές") που μας μάθαν και αναπαράγουμε στους μαθητές μας.

Άκουγα τώρα στο ΣΚΑΙ:
"Αυξήθηκε η εμπιστοσύνη του κοινού στην επιστήμη στις μικρές χώρες σε σχέση με τις μεγάλες χώρες":

Σταθείτε και θα δούμε ΑΝ θα γίνει τελικά αυτό ή το ακριβώς ανάποδο (σε σχέση με τις "μεγάλες" χώρες) ΤΕΛΙΚΑ.

Αποφύγετε τα παπαγαλάκια (ειδικά του SKAI).

Υ.Γ.> Πχ εγώ δε θα σταματήσω ΠΟΤΕ να "βρίζω" στην τάξη: Όποιος "αξιολογητής" ΑΣ με προτείνει για απόλυση.
ΑΣ σκεφτούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2020, 03:00:03 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1844 στις: Μάιος 03, 2020, 03:08:23 μμ »
Κατα τ αλλα εσυ μπορεις να πιστευεις ο,τι θελεις. Δεν μπορεις ομως να απαγορευεις στον αλλο να εκφραζει τη γνωμη του για το θεμα, καθως εκτιθεσαι και βασει νομου αν δεν το γνωριζεις.

Ο καθένας μπορεί να πιστεύει όπου θέλει ή να μην πιστεύει πουθενά και είναι πράγματι αδιάφορο για τον άλλον τι κάνει ο διπλανός του, όπως έγραψες κι εσύ. Το να ειρωνεύεται όμως κάποιος τα πιστεύω ή τα μη πιστεύω του άλλου δεν είναι αδιαφορία, δεν είναι σεβασμός, είναι πρόκληση.
Οι ειρωνείες αρχίζουν εκεί που τελειώνουν τα επιχειρήματα, αν υπήρξαν ποτέ σε μερικούς!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1845 στις: Μάιος 03, 2020, 03:13:58 μμ »
Ο καθένας μπορεί να πιστεύει όπου θέλει ή να μην πιστεύει πουθενά και είναι πράγματι αδιάφορο για τον άλλον τι κάνει ο διπλανός του, όπως έγραψες κι εσύ. Το να ειρωνεύεται όμως κάποιος τα πιστεύω ή τα μη πιστεύω του άλλου δεν είναι αδιαφορία, δεν είναι σεβασμός, είναι πρόκληση.
Οι ειρωνείες αρχίζουν εκεί που τελειώνουν τα επιχειρήματα, αν υπήρξαν ποτέ σε μερικούς!

Χωρίς να θέλω να επιβάλλω τίποτα:

THE ROLE OF RELIGION IN HUMAN CULTURAL AND SOCIAL EVOLUTION

ΑΝ και δυσκολεύομαι να φανταστώ ότι έστω το 10% μας θα μπει στον κόπο έστω να το πατήσει.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1846 στις: Μάιος 03, 2020, 04:11:45 μμ »
Σέβομαι την άποψή σου περί μάσκας στο σχολείο...έχω διαφορετική άποψη....τη θεωρώ ουσιαστικά άχρηστη - ίσως και επικίνδυνη - εφόσον δεν έχεις συμπτώματα (αν έχεις συμπτώματα κάθεσαι σπίτι) και κατά δεύτερο λόγο πιστεύω ότι μάθημα με μασκοφόρο καθηγητή δεν γίνεται....οι ειδικοί (όχι το υπουργείο όπως λες) δεν την καθιστούν υποχρεωτική στο σχολείο....οι διαφορετικές επιστημονικές απόψεις περί της χρήσης της μάσκας τους έκαναν προφανώς να την καταστήσουν υποχρεωτική μόνο στο ΜΜΜ....συνεπώς και των δυο μας η άποψη έχει επιστημονικά επιχειρήματα....όμως, όπως δεν θα τραβάω ζόρι εγώ που θα φοράς μάσκα εσύ, παρακαλώ να μην τραβήξεις ζόρι που δεν θα φοράω μάσκα εγώ....τις αποστάσεις θα τις κρατάω..οκ...
Αυτό είναι σαν τη λογική ' αφού δεν έχω εγώ πρόβλημα που δεν καπνίζεις, δεν πρέπει να έχεις και εσύ πρόβλημα που καπνίζω μπροστά σου' .

Υπάρχουν άνθρωποι που ανήκουν σε ομάδες με κίνδυνο σοβαρών λοιμόξεων από ένα ιό όπως ο κοροναϊός. Ή μπορεί να ζουν με τέτοια άτομα στο σπίτι π.χ. καρκινοπαθής σύζυγος, παιδί με άσθμα. Αυτό σημαίνει κοινωνική ευθύνη. Η προαιρετική χρήση της μάσκας στα σχολεία πιστεύω ότι έγινε για οικονομικούς λόγους. Σκέψου να πρέπει να δίνουν 5οο μάσκες τη μέρα σε μαθητές σε ένα μεγάλο σχολείο. Ενώ όταν συνίσταται να χρησιμοποιηθεί, σε ενημερώνει ότι είναι καλό να χρησιμοποιηθεί, αλλά δεν φέρει ευθύνη το κράτος. Είναι το ίδιο και στα σχολικά λεωφορεία που δεν το έχει υποχρεωτικό, ενώ σε λεωφορείο ΜΜΜ που θα τηρούνται οι αποστάσεις πλέον (όπως λένε), σου λέει ότι είναι απαραίτητο και πληρώνεις πρόστιμο.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1847 στις: Μάιος 03, 2020, 04:18:08 μμ »
Αυτό είναι σαν τη λογική ' αφού δεν έχω εγώ πρόβλημα που δεν καπνίζεις, δεν πρέπει να έχεις και εσύ πρόβλημα που καπνίζω μπροστά σου' .

Έτσι ακριβώς είναι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160659
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 810
Σύνολο: 825

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.