*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3376353 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2352 στις: Απρίλιος 23, 2020, 01:01:36 μμ »
Καλησπέρα...που μπορεί να βρει κανείς αυτό που αναφέρετε για την κατάργηση μεταφοράς προϋπηρεσίας από κλάδο σε κλάδο?

Πουθενά δεν το λέει. Προφανώς ο συνάδελφος που το ανέφερε κάτι άλλο διάβασε και το ερμήνευσε έτσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:00:55 »

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2353 στις: Απρίλιος 23, 2020, 01:16:12 μμ »
Το ότι το κάνει για να καλύψει κενά είναι προφανέστατο. Όταν έγραφες να μη βγάζω συμπεράσματα τι εννούσες; Εκεί πήγαινε αυτό που έγραφα ότι θα επηρεάσει. Η αύξηση στην οποία αναφέρεσαι είναι πολύ μικρότερη απο την μείωση. Οπότε πάλι το υπουργείο κερδισμένο και μαθητές , εκπαιδευτικοί χαμένοι
Εννοώ ότι δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για το αν θα γίνουν διορισμοί, και πόσοι.
Που το ξέρεις ότι η αύξηση είναι λιγότερη;; Έχουν πει πόσες ώρες αυξάνονται π.χ τα αγγλικά; γιατί δε το πρόσεξα.
Τώρα, georgia το ότι το υπουργείο θα είναι κερδισμένο, αυτό ισχύει δεκαετίες τώρα.Ακόμα και όταν γίνονταν κάθε χρόνο διορισμοί. Το θέμα είναι να δούμε αν υπάρχει κάτι που να ευνοεί κι εμάς που θέλουμε να ασχοληθούμε και ασχολούμαστε χρόνια με το σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2354 στις: Απρίλιος 23, 2020, 01:22:19 μμ »
Εννοώ ότι δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για το αν θα γίνουν διορισμοί, και πόσοι.
Που το ξέρεις ότι η αύξηση είναι λιγότερη;; Έχουν πει πόσες ώρες αυξάνονται π.χ τα αγγλικά; γιατί δε το πρόσεξα.
Τώρα, georgia το ότι το υπουργείο θα είναι κερδισμένο, αυτό ισχύει δεκαετίες τώρα.Ακόμα και όταν γίνονταν κάθε χρόνο διορισμοί. Το θέμα είναι να δούμε αν υπάρχει κάτι που να ευνοεί κι εμάς που θέλουμε να ασχοληθούμε και ασχολούμαστε χρόνια με το σχολείο.

Μα δεν ανέφερα πουθενά το πόσοι διορισμοί θα γίνουν..Οτι η συγκεκριμένη ρύθμιση θα επηρεάσει αρνητικά εγραψα.Φυσικά και την πρόσεξα την αύξηση που λες...Ψίλοι στ'αχυρα. Καταλαβαίνουμε άραγε τι σημαίνει το οτι στα 7θσια δημοτικά δε μπορεί να λειτουργήσει τμήμα με κάτω απο 20 μαθητές; Πχ σε σχολείο με2 τάξεις Στ απο 18 παιδιά θα γίνει μια με 26 παιδιά και τα υπόλοιπα θα πρέπει να σκορπιστούν σε άλλα σχολεία...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2355 στις: Απρίλιος 23, 2020, 01:24:33 μμ »
Που το ξέρεις ότι η αύξηση είναι λιγότερη;; Έχουν πει πόσες ώρες αυξάνονται π.χ τα αγγλικά; γιατί δε το πρόσεξα.


όταν αυξάνει σε ένα δημοτικό απο μια ώρα σε Α και Β τάξη και την ίδια στιγμή καταργεί τα μισά του τμήματα δεν είναι προφανές ότι η αύξηση είναι τραγικά μικρότερη απο τη μείωση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:00:55 »

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2356 στις: Απρίλιος 23, 2020, 01:38:09 μμ »
Που το ξέρεις ότι η αύξηση είναι λιγότερη;; Έχουν πει πόσες ώρες αυξάνονται π.χ τα αγγλικά; γιατί δε το πρόσεξα.


όταν αυξάνει σε ένα δημοτικό απο μια ώρα σε Α και Β τάξη και την ίδια στιγμή καταργεί τα μισά του τμήματα δεν είναι προφανές ότι η αύξηση είναι τραγικά μικρότερη απο τη μείωση;
Εντάξει, αν καταργηθούν τα μισά τμήματα μπορεί να έχεις δίκιο.
 Οκ, εγώ μάλλον είμαι λίγο πιο αισιόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος nappet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2357 στις: Απρίλιος 23, 2020, 03:49:27 μμ »
Ίσως να έχει απαντηθεί κάτι παρόμοιο νωρίτερα αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι.


Στις 10/03/2020 είχα πάει  από τα γραφεία Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στη Πάτρα  για να κάνω επικαιροποίηση-συμπλήρωση κάποιων στοιχείων στον ηλεκτρονικό μου φάκελο στο ΟΠΣΥΔ.

Μέτα από λίγες ημέρες τα πρόσθετα δικαιολογητικά που είχα καταθέσει(πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και απόφαση ΚΕΠΑ για την αναπηρία της συζύγου καθώς και κάποια άλλα ), είχαν καταχωρηθεί στον ηλεκτρονικό μου φάκελο στο ΟΠΣΥΔ.

Από εχτές όμως που τυχαία μπήκα να κοιτάξω το φάκελο μου στο ΟΠΣΥΔ(μπορεί να είναι και από προηγούμενες ημέρες ), παρατήρησα ότι πλέον στα κοινωνικά κριτήρια δεν εμφανίζεται ούτε το όνομα της συζύγου, ούτε το ποσοστό αναπηρίας της και ούτε το 1 τέκνο που έχουμε.

Επικοινώνησα με τα γραφεία Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στη Πάτρα και μου είπαν ότι επειδή το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης που κατέθεσα, είχε εκδοθεί στις 3/3/2020 και όχι πριν τις 28/02/2020 δεν γίνονται δεκτές οι τροποποιήσεις-συμπληρώσεις και μου είπαν να απευθυνθώ στον ΑΣΕΠ.

Εντωμεταξυ είμαι παντρεμένος από το 2010 και έχω παιδί από το 2013!!!
Ποια η λογική να μην δέχονται το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης που κατέθεσα που έχει εκδοθεί στις 3/3/2020 και όχι πριν τις 28/02/2020???

Τι ακριβώς συμβαίνει?
Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω ώστε να καταχωρηθούν?
Στην αίτηση που έχω υποβάλει για την προκήρυξη 2ΓΕ/2019 δεν θα ληφθούν υπόψιν τα πρόσθετα αυτά στοιχεία?

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό ας απαντήσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2358 στις: Απρίλιος 23, 2020, 03:56:05 μμ »
Το 1. στο άρθρο 44.
Το 2.ουτε εγώ το βρίσκω.
κάπου εδω μέσα πρεέπει να είναι?? η μη μεταφορά προϋπηρεσίας απο κλάδο σε κλάδο

Θέματα διορισμού εκπαιδευτικών και μελών Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.)

Η παρ. 4 του άρθρου 62* του ν. 4589/2019 αντικαθίσταται ως εξής:

 «4. Ο διορισμός των εκπαιδευτικών και μελών Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π. διενεργείται με απόφαση του αρμοδίου οργάνου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, με τη σειρά των κλάδων ή ειδικοτήτων που αναφέρεται στην παρ. 2 του άρθρου 29 του ν. 4521/2018 (Α΄ 38), βάσει της σειράς κατάταξής τους στους τελικούς αξιολογικούς πίνακες, καθώς και των δηλωθεισών προτιμήσεων. Εκπαιδευτικός ή μέλος Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π. που διορίζεται κατά τα ανωτέρω, αποκλείεται από τους διορισμούς στους επόμενους κατά σειρά κλάδους ή ειδικότητες, όπου είναι υποψήφιος για διορισμό. Οι εκπαιδευτικοί των κοινών κλάδων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης διορίζονται στην πρωτοβάθμια ή στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ανάλογα με τις ανάγκες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.» Πηγή: www.especial.gr

https://www.especial.gr/diatakseis-thematwn-diorismou-proslipsis-anaplirwtwn-ekpaideftikwn-eep-evp-sto-sxedio-nomou-ypaith/?fbclid=IwAR1usoRLc3k8KlsI3cNWIDxA4WCaUvk2hHEGAoOCVC8gTV-CW5GxO8IfRrk

*4. Ο διορισμός των εκπαιδευτικών και μελών Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π. διενεργείται με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, βάσει της σειράς κατάταξής τους στους τελικούς αξιολογικούς πίνακες, καθώς και των δηλωθεισών προτιμήσεων. Οι εκπαιδευτικοί των κοινών κλάδων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης διορίζονται στην πρωτοβάθμια ή στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ανάλογα με τις ανάγκες του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2020, 04:01:39 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2359 στις: Απρίλιος 23, 2020, 04:07:49 μμ »
αν καταλαβαίνω σωστά ισχύει ότι αν σε παρουν αναπληρωτή στον ένα κλάδο, βγαίνεις αυτομάτως απο τον άλλο κλάδο που είναι υποψήφιος?
δε βλεπω καπου για μη μεταφορά προϋπηρεσίας

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2360 στις: Απρίλιος 23, 2020, 04:12:37 μμ »
αν καταλαβαίνω σωστά ισχύει ότι αν σε παρουν αναπληρωτή στον ένα κλάδο, βγαίνεις αυτομάτως απο τον άλλο κλάδο που είναι υποψήφιος?
δε βλεπω καπου για μη μεταφορά προϋπηρεσίας
Το ίδιο  πήγα να σου γράψω pasas μόλις τώρα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2361 στις: Απρίλιος 23, 2020, 04:15:22 μμ »
αν καταλαβαίνω σωστά ισχύει ότι αν σε παρουν αναπληρωτή στον ένα κλάδο, βγαίνεις αυτομάτως απο τον άλλο κλάδο που είναι υποψήφιος?
δε βλεπω καπου για μη μεταφορά προϋπηρεσίας

Ακριβώς αυτό που κατάλαβες λέει. Για μη μεταφορά δεν υπάρχει κάτι

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2362 στις: Απρίλιος 23, 2020, 04:27:55 μμ »
Ακριβώς αυτό που κατάλαβες λέει. Για μη μεταφορά δεν υπάρχει κάτι
μου εκανε εντύπωση που το έλεγε και το αλφαβήτα χτες, για τη μη μεταφορά προϋπηρεσίας απο κλάδο σε κλάδο

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2363 στις: Απρίλιος 23, 2020, 04:29:51 μμ »
μου εκανε εντύπωση που το έλεγε και το αλφαβήτα χτες, για τη μη μεταφορά προϋπηρεσίας απο κλάδο σε κλάδο
που το έλεγε το alfavita? Εγώ δεν είδα κάτι

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2365 στις: Απρίλιος 23, 2020, 04:50:41 μμ »
https://xenesglosses.eu/2020/04/proteinomeni-diataksi-epanaforas-apo-2020-21-tis-diplis-moriodotisis-proypiresias-gia-diorismous-kai-proslipseis-anapliroton/
Εδώ αναφερόταν.

Στο σχεδιο που ειναι σε διαβουλευση δεν γραφει κατι για μεταφορα προυπηρεσιας. Αυτο που αναφερει ρητα ειναι οτι αν σε παρουν στον εναν κλαδο εφυγες απο τον αλλο για προσληψη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 395

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.