*

Αποστολέας Θέμα: ολοήμερο τρίτη-έκτη δημοτικού  (Αναγνώστηκε 2425 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος linda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
ολοήμερο τρίτη-έκτη δημοτικού
« στις: Νοέμβριος 09, 2009, 08:29:31 μμ »
Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα με το ένα από τα σχολεία που πηγαίνω και θέλω τα φώτα σας. Ο υπεύθυνος μου έχει βάλει τρίτη με έκτη(όλα τα παιδιά μαζί) με τη δικαιοιλογία ότι πέμπτη και έκτη είναι 3 παιδιά μόνο. Ελα όμως που η τρίτη και η τετάρτη έχουν πάρα πολλά παιδιά και έχω καταλήξει να κάνω μάθημα σε 26 παιδιά. στην αρχή μου είχε πει ο υπεύθυνος κάτι του στυλ βοήθα λίγο την κατάσταση, έλειπε η άλλη δασκάλα με άδεια μητρότητας και ήταν μόνος του. Γύρισε όμως η δασκάλα κι εγώ παλι κάνω μάθημα σε 26 παιδιά.΄κατέληξα λοιπόν οτι ο τύπος απλά δε θέλει να κουράζεται και να έχει μόνο τα πρωτοδευτεράκια.υπάρχει κάπου κάποια νομοθεσία που να λέει οτι είναι παράνομο να έχω τις 4 τάξεις μαζί?τι μπορώ να κάνω? επίσης τώρα που ήρθε η άλλη δασκάλα μπορώ να έχω τις ώρες μαζεμένες, βολεύει το πρόγραμμα. μέχρι στιγμής έτρεχα σαν το Βέγγο, πήγαινα μια  ώρα κάθε μέρα σ'αυτό το σχολείο και μετά έτρεχα σε άλλο. Και σήμερα που του το είπα να με βάλει μια μέρα 3 ώρες για να μην τρέχω δηλαδή ασ πούμε την πέμπτη 1η, 3η και 4η ώρα(γίνεται σύμφωνα με το πρόγραμμα) μου είπε οτι είναι παράνομο να έχω 3 ώρες στο ίδιο σχολείο την ίδια μέρα.ισχύει αυτό? Please help!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ολοήμερο τρίτη-έκτη δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:46:47 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο τρίτη-έκτη δημοτικού
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 08:44:29 μμ »
Κλασσικό φαινομένο στα περισσότερα δημοτικά! Παιδί μου ορισμένοι δάσκαλοι έχουμε αναφέρει πολλάκις φορές εδώ μέσα είναι συνεχώς καβάλα σε ένα καλάμι! Έχουν μόνο δικαιώματα και εμείς οι ωρομίσθιοι τις υποχρεώσεις! Τους εξυπηρετούμε κ βολεύονται αλλά όταν ζητάμε εμείς κάτι είναι παράνομο
Βάλε χέρι τώρα που είναι νωρίς!
Βέβαια μέτα δεν θα σου μιλούν οι ΄"συνάδελφοι" σου αλλά χ@@@ες.
Του χρόνου δεν ξαναδηλώνεις το συγκεκριμένο σχολείο
Λοιπόν,
Ζήτα  το τηλ. του σύμβουλου των δασκάλων του νομού σου και πάρτον τηλέφωνο. Περιέγραψε την κατάσταση όπως έχει!
ή
Πές το στον προϊστάμενο της Α/βάθμιας!

Πέρυσι για παρόμοιο λόγο ζήτησα την παραίτηση μου αλλά ο προϊστάμενος μου ζήτησε να κάνω υπομονή....

(Ο υπεύθυνος που λες , είναι και ο διευθυντής του σχολείου;;; )
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2009, 08:47:37 μμ από anneta »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος linda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο τρίτη-έκτη δημοτικού
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 09:21:55 μμ »
Οχι δεν είναι ο διευθυντής, είναι ο υπεύθυνος του ολοήμερου. Ενας άλλος δάσκαλος. Οποτε εχω απευθυνθει στο διευθυντή μου λέει οτι ο συγκεκριμένος "κύριος"είναι αρμόδιος, όχι ο ίδιος ο διευθυντής για το πρόγραμμα.Κι εγώ αυτό σκέφτηκα σαν την ύστατη λύση , να πάω στην Αβαθμια, αλλά ήθελα να ξέρω πρώτα τι ισχύει σύμφωνα με τη νομοθεσία, για να μπορώ να υποστηρίξω οτι θα τους πω. Τhanks anneta. Οποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας παραθέσει κι εκείνος τις πληροφορίες του γιατί τις χρειάζομαι. Thanks.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο τρίτη-έκτη δημοτικού
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 09:57:46 μμ »
Όταν πρωτοδούλεψα σε ολοήμερα μου έδωσαν από τη διεύθυνση ένα έντυπο με το πρόγραμμα των αγγλικών στο ολοήμερο σχολείο (σε ποιες τάξεις κάνουμε κλπ). Ζήτα το απ'τη διεύθυνσή σου ή μπορεί λογικά να υπάρχει και στο ypepth.gr. Πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ έλεγε ότι κάνουμε σε Γ-Δ και Ε ΣΤ. Μου'τυχε κι εμένα πέρσυ που ο δάσκαλος βαριόταν να μπει στην τάξη και έκανα κάποιες φορές και Α-Β!!!
Όσο για το 3ωρο, πράγματι κι εμένα μου το είχαν πει αυτό παλιά κάποιοι διευθυντές ευθυνόφοβοι αλλά όταν είδαν ότι δεν έβγαινε αλλιώς το πρόγραμμα, πίεσαν τον σύμβουλο και το υπέγραψε. Πάντως, τις μια χρονιά κι εγώ έτρεχα από σχολείο σε σχολείο.
Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά πατάνε στο ότι εσύ είσαι σε ανάγκη (μόρια γαρ) κι ότι από μια σύγκρουση η χαμένη θα είσαι εσύ. Καλό κουράγιο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ολοήμερο τρίτη-έκτη δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:46:47 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο τρίτη-έκτη δημοτικού
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 10:09:43 μμ »
κι ότι από μια σύγκρουση η χαμένη θα είσαι εσύ. Καλό κουράγιο!

Τι λες βρε συνάδελφε; Γιατί θα ναι χαμένη; Επειδή θα σταματήσει να παριστάνει τον ....της υπόθεσης;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο τρίτη-έκτη δημοτικού
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 11:07:44 μμ »
Εγώ έτσι το βλέπω. Μάλλον, για να το θέσω καλύτερα, όταν πέρσυ ένας διευθυντής με απείλησε με καταγγελία σύμβασης αν δε δεχόμουν το "χώσιμο" που μου επέβαλε.............αναγκάστηκα να το δω έτσι. Παρ'όλ'αυτά, όταν φέτος είδα πάλι να αδικούμαι, μίλησα αλλά.......τζάμπα το σάλιο. Μας χτυπάνε παλαμάκια κι εμείς χορεύουμε. Αλλά που θα πάει.....θα γυρίσει ο τροχός, θα ... κι ο φτωχός!

Αποσυνδεδεμένος linda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο τρίτη-έκτη δημοτικού
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 11:50:38 μμ »
αν επιτρέπεται panickos τι χώσιμο σου επέβαλλε? σαν το δικό μου? φέτος είναι καλύτερο το πρόγραμμα σου? πας  σε ένα σχολείο τη μέρα η πάλι τρέχεις?θέλω να πιστεύω οτι στο μέλλον θα είναι καλύτερα τα πράγματα γιάυτό σε ρωτάω.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο τρίτη-έκτη δημοτικού
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 06:28:24 μμ »
Αναφέρομαι σε άλλου είδους "χώσιμο". Υπηρεσίες 2 από τις 3 μέρες που ήμουν εκεί (ενώ, εκτός του ότι οι ωρομίσθιοι δεν κάνουν υπηρεσίες, ήμουν και σε 5 σχολεία), επιτήρηση κάθε μέρα των εξετάσεων και οι μόνιμοι να μην πατάνε κλπ κλπ. Τους παραδέχομαι, πάντως, τους διευθυντές. Είναι ευφάνταστοι! Ο καθένας βρίσκει και κάτι διαφορετικό για να μας βασανίζει.  ;D ::) :-X >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο τρίτη-έκτη δημοτικού
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 10:03:45 μμ »
σε ένα απο τα σχολεία που δουλεύω γίνεται ακριβώς το ίδιο πράγμα. με τον ισχυρισμό ότι πέμπτη και έκτη είναι καθε φορά 1-2 παιδάκια (έχω και τελευταίες ώρες στο ολοήμερο και φεύγουν βλέπετε), κάνω όλες τις ώρες όλες τις τάξεις μαζί από τρίτη μέχρι και έκτη. βέβαια δεν έχω τόσα πολλά παιδιά, μαζεύονται κάθε φορά 15 περίπου αλλα γίνεται ένας πανικός όντως και δουλειά όχι πολύ. αν είναι δυνατόν να κάνεις μάθημα σε παιδάκια επιπέδου απο a junior μεχρι C senior η και παραπάνω. ελεος δηλαδή. η ώρα περνάει με εμένα να τρέχω σαν τρελή στις επικλήσεις του τύπου ΄κυρίαααα' απο δω κ απο κεί...Αυτό έγινε κατά τον υπεύθυνο του ολοημέρου εντελώς νόμιμα, αφού για να το κάνει συννενοήθηκε πρώτα με το σύμβουλο (κατά τα λεγόμενα του ιδιου...) και αυτός του έδωσε την άδεια. σημειωτέον ότι αυτό έγινε αφού ο ίδιος προσπάθησε από την αρχή να μου δίνει όλα τα παιδάκια και τις 4 ώρες που έχω εκεί (πιστεύοντας ότι είμαι μικρή και άμαθη....) και αφού του πήγα το νομοσχεδιο που λεει ότι αυτό δεν γίνεται... λοιπόν το δέχτηκα και τέλος. αν νομίζεις ότι η κατάσταση δεν πάει με τόσα πολλά παιδιά και αφού δεν έχεις στοιχεία ότι αυτό το υπέδειξε ΟΝΤΩΣ κάποιος ανώτερος, π.χ. σύμβουλος σε συμβουλέυω να συννενοηθείς με το σύμβουλο η ακόμα και με τον προιστάμενο. στο κάτω κάτω ρώτα αν είναι θεμιτό δε χρειάζεται να τσακωθείς. ελπίζω να βηθήσα λίγο. καλή τύχη.
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161003
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.