*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 248660 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konstantinat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #1148 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 12:55:47 μμ »
Συνάδελφε,δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις,αλλά και τους αναπληρωτές θεολόγους εγώ τους βλέπω στο φόρουμ κάθε χρόνο μόνο στις παραμονές των φάσεων αναπλήρωσης.Οταν ολόκληρο τον υπόλοιπο χρόνο οι θεολόγοι δεν συμμετέχουν στις συζητήσεις,τις ζυμώσεις,τις διαλεκτικές αντιπαραθέσεις,τους όποιους αγώνες του κλάδου των εκπ/κών,μην περιμένετε ούτε από την διοικούσα Εκκλησία,ούτε από τον οποιοδήποτε πολιτικό να παλέψει για τα δίκαιά σας.Εδώ μέσα,για παράδειγμα,πως ελπίζετε σε σεβασμό της ειδικότητάς μας,όταν δεν υπάρχει επαρκής ,τεκμηριωμένος, επιστημονικός λόγος (από τους πλέον αρμόδιους γι'αυτό και ειδικά από τους νεώτερους και,υποτίθεται,πιο δυναμικούς θεολόγους) απέναντι στην ημιμάθεια και την προκατάληψη που το σημερινό μιντιακό κατεστημένο προωθεί όσον αφορά στη θρησκευτική εκπ/ση;Πως ελπίζουμε σε βελτίωση της κατάστασης,όταν μας ενδιαφέρει μόνο ο δικός μας διορισμός;Προσέξτε:δεν κατακρίνω κανέναν,είναι λογικό να τρέχεις περισσότερο όταν καίγεσαι για δουλειά.Εάν,όμως,διορίζονταν τώρα οι 50-60 πρώτοι στον πίνακα,πιστεύω πως αυτόματα η πρόσφατη κινητοποίηση θα έπαυε.Λες και θα λυνόταν το πρόβλημα.Μα,συγνώμη,εάν πρόκειται μόνο για 50-60 άτομα,τότε γιατί να ενδιαφερθεί κάποιος πέρα από τους άμεσα θιγόμενους;Εάν παρατηρήσετε,οι φιλόλογοι π.χ. έχουν δουλέψει αρκετά τα τελευταία χρόνια για να καταφέρουν τα φετινά αποτελέσματα.

Εύχομαι,λοιπόν,συνάδελφοι να προσληφθείτε όσο το δυνατό πιο γρήγορα,αλλά από εκεί που θα είστε εύχομαι επίσης να μην εφησυχάσετε και να πλαισιώνετε τουλάχιστον τις ενώσεις θεολόγων,την ΠΕΘ,τον Καιρό.Εχει ανάγκη η πατρίδα και η Εκκλησία νέους και δυναμικούς θεολόγους με ανιδιοτελή κίνητρα.

Εξαιρετικός-για μία ακόμη φορά!!! Νομίζω πως ο συνάδελφος τα είπε όλα.
Υ.Γ. Να μην ξεχνάμε και το Σύνδεσμο Θεολόγων Μακεδονίας-Θράκης που επίσης κάνει καλή δουλειά όσον αφορά τα αιτήματα του κλάδου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:40:56 »

Αποσυνδεδεμένος mrtheo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #1149 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 11:50:03 μμ »
Η κίνηση δεν γίνεται για το διορισμό μόνο, αλλά και για τη θέση του μαθήματός μας και κυρίως για τα χρόνια που αφιερώσαμε τρέχοντας στην επαρχία για ένα κομμάτι ψωμί και προϋπηρεσία, κάνοντας ακριβώς την ίδια δουλειά με έναν μόνιμο.....με αξιοκρατία!Βλέπετε συνάδελφοι, εμείς δεν είχαμε την τύχη να βολευτούμε σε κάποια θεσούλα σε μητρόπολη ή παν/μιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2012, 11:58:08 μμ από mrtheo »
ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΟΙΡΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΔΙΝΩ ΚΙ Ο,ΤΙ ΨΑΧΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ.

Αποσυνδεδεμένος mrtheo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #1150 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 11:51:55 μμ »
Συνάδελφε,δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις,αλλά και τους αναπληρωτές θεολόγους εγώ τους βλέπω στο φόρουμ κάθε χρόνο μόνο στις παραμονές των φάσεων αναπλήρωσης.Οταν ολόκληρο τον υπόλοιπο χρόνο οι θεολόγοι δεν συμμετέχουν στις συζητήσεις,τις ζυμώσεις,τις διαλεκτικές αντιπαραθέσεις,τους όποιους αγώνες του κλάδου των εκπ/κών,μην περιμένετε ούτε από την διοικούσα Εκκλησία,ούτε από τον οποιοδήποτε πολιτικό να παλέψει για τα δίκαιά σας.Εδώ μέσα,για παράδειγμα,πως ελπίζετε σε σεβασμό της ειδικότητάς μας,όταν δεν υπάρχει επαρκής ,τεκμηριωμένος, επιστημονικός λόγος (από τους πλέον αρμόδιους γι'αυτό και ειδικά από τους νεώτερους και,υποτίθεται,πιο δυναμικούς θεολόγους) απέναντι στην ημιμάθεια και την προκατάληψη που το σημερινό μιντιακό κατεστημένο προωθεί όσον αφορά στη θρησκευτική εκπ/ση;Πως ελπίζουμε σε βελτίωση της κατάστασης,όταν μας ενδιαφέρει μόνο ο δικός μας διορισμός;Προσέξτε:δεν κατακρίνω κανέναν,είναι λογικό να τρέχεις περισσότερο όταν καίγεσαι για δουλειά.Εάν,όμως,διορίζονταν τώρα οι 50-60 πρώτοι στον πίνακα,πιστεύω πως αυτόματα η πρόσφατη κινητοποίηση θα έπαυε.Λες και θα λυνόταν το πρόβλημα.Μα,συγνώμη,εάν πρόκειται μόνο για 50-60 άτομα,τότε γιατί να ενδιαφερθεί κάποιος πέρα από τους άμεσα θιγόμενους;Εάν παρατηρήσετε,οι φιλόλογοι π.χ. έχουν δουλέψει αρκετά τα τελευταία χρόνια για να καταφέρουν τα φετινά αποτελέσματα.

Εύχομαι,λοιπόν,συνάδελφοι να προσληφθείτε όσο το δυνατό πιο γρήγορα,αλλά από εκεί που θα είστε εύχομαι επίσης να μην εφησυχάσετε και να πλαισιώνετε τουλάχιστον τις ενώσεις θεολόγων,την ΠΕΘ,τον Καιρό.Εχει ανάγκη η πατρίδα και η Εκκλησία νέους και δυναμικούς θεολόγους με ανιδιοτελή κίνητρα.

Εξαιρετικός-για μία ακόμη φορά!!! Νομίζω πως ο συνάδελφος τα είπε όλα.
Υ.Γ. Να μην ξεχνάμε και το Σύνδεσμο Θεολόγων Μακεδονίας-Θράκης που επίσης κάνει καλή δουλειά όσον αφορά τα αιτήματα του κλάδου.
Μη φοβάστε, δεν χάνετε τα μέλη σας!
ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΟΙΡΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΔΙΝΩ ΚΙ Ο,ΤΙ ΨΑΧΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ.

Αποσυνδεδεμένος mrtheo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #1151 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 02:35:40 μμ »
Η κίνηση δεν γίνεται για το διορισμό μόνο, αλλά και για τη θέση του μαθήματός μας και κυρίως για τα χρόνια που αφιερώσαμε τρέχοντας στην επαρχία για ένα κομμάτι ψωμί και προϋπηρεσία, κάνοντας ακριβώς την ίδια δουλειά με έναν μόνιμο.....με αξιοκρατία!Βλέπετε συνάδελφοι, εμείς δεν είχαμε την τύχη να βολευτούμε σε κάποια θεσούλα σε μητρόπολη ή παν/μιο.
Μεγαλύτερη πληρωμή για εμάς, είναι το βλέμμα αγάπης και αναγνώρισης από τους μαθητές μας.
Απλά λόγια, χωρίς ακαδημαϊσμό και ευσεβισμό.
ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΟΙΡΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΔΙΝΩ ΚΙ Ο,ΤΙ ΨΑΧΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:40:56 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #1152 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 03:09:52 μμ »
@mrtheo

Μόλις ανακοινώσατε πέρυσι την ίδρυση του συλλόγου αδιόριστων θεολόγων έσπευσα κι εγώ ως συνάδελφος και ως μέλος του φόρουμ να εκδηλώσω τη συμπαράσταση και τη χαρά μου,αφού άλλωστε έχω και πολλούς φίλους ανάμεσά σας.Ελπίζω να το θυμάσαι.Τώρα έγραψες τρία συνεχόμενα μηνύματα πετώντας κατηγορίες και αφήνοντας υπόνοιες γενικά κι αόριστα,επειδή μάλλον δυσαρεστήθηκες από μια καλοπροαίρετη κριτική,η οποία δεν απευθυνόταν προς το σύλλογό σας.Δεν θεωρώ ότι αναφερόσουν σε εμένα,γιατί έτσι κι αλλιώς δεν με αφορούν αυτά που έγραψες.Ωστόσο θεωρώ πως μπορούμε να διεξάγουμε έναν ψύχραιμο διάλογο στηριζόμενοι στα γεγονότα.Εσύ η ίδια είσαι ικανοποιημένη από τη συμμετοχή των θεολόγων στις διεκδικήσεις ή στις διάφορες ενώσεις τους;Εάν ανατρέξεις λίγες σελίδες πιο πίσω θα δεις ότι αρκετοί συνάδελφοι αναρωτιούνται για το τί έκαναν και πού ήταν τόσο καιρό.Μακάρι η κινητοποίησή σας να συνεχιστεί και να μην ξεθυμάνει.Αυτό είπα μόνο και τίποτα άλλο.Από εκεί και πέρα,είναι κατανοητή η αγωνία και η πίκρα που μπορεί να αισθάνεσαι από την εκμετάλλευση και την αδικία,την οποία υπομένεις,αλλά ας μη βλέπουμε παντού εχθρούς που δεν υπάρχουν. :)

Αποσυνδεδεμένος mrtheo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #1153 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 10:32:04 πμ »
@mrtheo

Μόλις ανακοινώσατε πέρυσι την ίδρυση του συλλόγου αδιόριστων θεολόγων έσπευσα κι εγώ ως συνάδελφος και ως μέλος του φόρουμ να εκδηλώσω τη συμπαράσταση και τη χαρά μου,αφού άλλωστε έχω και πολλούς φίλους ανάμεσά σας.Ελπίζω να το θυμάσαι.Τώρα έγραψες τρία συνεχόμενα μηνύματα πετώντας κατηγορίες και αφήνοντας υπόνοιες γενικά κι αόριστα,επειδή μάλλον δυσαρεστήθηκες από μια καλοπροαίρετη κριτική,η οποία δεν απευθυνόταν προς το σύλλογό σας.Δεν θεωρώ ότι αναφερόσουν σε εμένα,γιατί έτσι κι αλλιώς δεν με αφορούν αυτά που έγραψες.Ωστόσο θεωρώ πως μπορούμε να διεξάγουμε έναν ψύχραιμο διάλογο στηριζόμενοι στα γεγονότα.Εσύ η ίδια είσαι ικανοποιημένη από τη συμμετοχή των θεολόγων στις διεκδικήσεις ή στις διάφορες ενώσεις τους;Εάν ανατρέξεις λίγες σελίδες πιο πίσω θα δεις ότι αρκετοί συνάδελφοι αναρωτιούνται για το τί έκαναν και πού ήταν τόσο καιρό.Μακάρι η κινητοποίησή σας να συνεχιστεί και να μην ξεθυμάνει.Αυτό είπα μόνο και τίποτα άλλο.Από εκεί και πέρα,είναι κατανοητή η αγωνία και η πίκρα που μπορεί να αισθάνεσαι από την εκμετάλλευση και την αδικία,την οποία υπομένεις,αλλά ας μη βλέπουμε παντού εχθρούς που δεν υπάρχουν. :)
Συνάδελφε, δεν αναφερόμουν προσωπικά σε εσένα.Η κίνησή μας προχωράει φέτος δυναμικά, με τη συνεργασία πολλών φορέων.
ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΟΙΡΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΔΙΝΩ ΚΙ Ο,ΤΙ ΨΑΧΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ.

Αποσυνδεδεμένος kouts

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #1154 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 11:33:16 πμ »
Παιδιά, προχωράμε δυνατά...Να δείτε που θα δικαιωθούμε!!!

Αποσυνδεδεμένος mrtheo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #1155 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 08:51:44 πμ »
http://www.kairosnet.gr/joomla/
Υπάρχουν και άλλες κινητοποιήσεις λεπτομέρειες στην ομάδα του συντονιστικού στο fb.
ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΟΙΡΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΔΙΝΩ ΚΙ Ο,ΤΙ ΨΑΧΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ.

Αποσυνδεδεμένος Phaios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Sol omnibus lucet
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #1156 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 09:12:05 μμ »
Καλησπέρα σας ,

οι συνάδελφοι που εκκρεμεί ο διορισμός τους απο τον ΑΣΕΠ και δεν έχουν προσφύγει νομικά κατα το προηγουμπενο διάστημα καλο θα ήταν να προστρεξουν στη συνδρομή κάποιου νομικού ώστε να πληροφορηθούν τις δυνατότητες που τους δίδονται απο τη νομοθεσία ( λέμε τώρα ) σχετικά με την προληπτική έστω διεκδίκηση των δικαιωμάτων τους .....

Επίσης η περιπτωση των διαγωνισμών των εκπαιδευτικων έχει την ιδιαιτερότητα σε σχέση με άλλους ΑΣΕΠ διότι είναι γραπτός και όχι συγκέντρωσης δικαιολογητικών και μορίων και επιπρόσθετα ίσως και πιο σημαντικό είναι το γεγονός ότι διαδικασία προσλήψεων έχει ήδη ξεκινήσει έστω και τμηματικά όλα αυτα τα χρόνια .

Τέλος παντων αυτα τα κρίνουν οι νομικοί και όχι εμείς ..... Αν κάποιος επιθυμεί στοιχεία δικηγόρων με pm .
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2012, 03:55:44 μμ από Phaios »

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #1157 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:04:59 πμ »
Καλημέρα!να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί λίγο,βγήκε καινούρια λίστα αναπληρωτών μηδενικής προϋπηρεσίας;

Αποσυνδεδεμένος aura77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #1158 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:45:18 πμ »
Συνάδελφος από το φόρουμ των πε 06 ανέφερε οτι σε τηλεφωνική επικοινωνία με το υπουργείο έμαθε από σπόντα οτι θα πάρουν 30 θεολόγους......... η φάση μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας......

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: ’ντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #1159 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:45:33 μμ »
Συνάδελφος από το φόρουμ των πε 06 ανέφερε οτι σε τηλεφωνική επικοινωνία με το υπουργείο έμαθε από σπόντα οτι θα πάρουν 30 θεολόγους......... η φάση μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας......

Εγώ το έγραψα και δεν είμαι ΠΕ06. Το γνωρίζω εδώ και κανα 10ήμερο (από φίλη φίλης στο υπουργείο θεολόγο)... Η φάση (αν δεν αλλάξει κάτι) είναι προγραμματισμένη για 7-8 Νοέμβρη και θα έχει ακριβώς 30 θεολόγους μετά από πολλές πιέσεις... Καλό διορισμό...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Phaios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Sol omnibus lucet
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #1160 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 02:13:00 μμ »
Εννοείται οτι ευχαριστούμε τους συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων που μας ενημερώνουν ...


Ναι συνάδελφοι θεολόγοι επαναπαυθείτε με τα 30 κενούλια που θα καλύψουμε , πάρτε και καμία πετσέτα για τον ιδρώτα.......

Έχουμε καταλάβει που πάει το πράγμα ?

’υριο έχει πανελλαδική συγκέντρωση στο Υπουργείο με την πρωτοβουλία συναδέλφων και επιστημονικών ενώσεων άλλων ειδικοτήτων για τα ίδια ζητήματα που απασχολούν και τον δικό μας κλάδο αυτή την εποχή.   

ΕΜΕΙΣ?    ΤΊΠΟΤΑ?    ΜΟΥΓΚΑ?


Ας κοιμηθούμε λοιπόν .......


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2012, 10:17:02 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος kouts

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Θεολόγων, αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #1161 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 04:51:00 μμ »
Πέστα!!!!!!!!!!!!!!!

Όλοι αύριο στο υπουργείο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.