*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1783281 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GIDA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5348 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 11:08:35 μμ »
ο κ. pliroforikarios κάνει λαθη εσκεμμενα και επιδεικτικά άνευ λογικής και φρονήσεως. και αυτό γιατι:
α) ο εξορθολογισμός της εκπαίδευσης αποδεκτός, αλλά πλέον έχει ισοπεδωτικό χαρακτήρα
β) η εξουσία, η οποία ευθύνεται για τα κακώς κείμενα του συστηματος εξέθρεψε όλο το στρεβλό συστημα διορισμών και τοποθετήσεων προς άγραν ψήφων. επομένως, οι πολιτικοι είναι αυτοί που πρέπουν να κριθουν πρωτοι και να μην ρίχνουν την πετρα του αναθέματος σε υπαλλήλους οιοποίοι ακολουθούσαν ή "εκμεταλλεύονταν" τους νόμους ΠΟΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΨΗΦΙΖΑΝ με σκοπούς .... γνωστους.
γ) κανείς δεν μου έταξε να έρθω στο σπίτι μου, αλλά και κανείς δεν εφάρμοσε με αξιοκρατικά και δίκαια κριτήρια τον εξορθολογισμό του συστήματος αλλά ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ οι αποφάσεις λαμβάνονται με γνωμονα την εξυπηρετηση της πελατείας (και μην με αναγκασετε να παραθέσω πρδ. γνωστα τοις πασι)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:20 »

Αποσυνδεδεμένος GIDA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5349 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 11:09:58 μμ »
ο κ. pliroforikarios κάνει λαθη εσκεμμενα και επιδεικτικά άνευ λογικής και φρονήσεως. και αυτό γιατι:
α) ο εξορθολογισμός της εκπαίδευσης αποδεκτός, αλλά πλέον έχει ισοπεδωτικό χαρακτήρα
β) η εξουσία, η οποία ευθύνεται για τα κακώς κείμενα του συστηματος εξέθρεψε όλο το στρεβλό συστημα διορισμών και τοποθετήσεων προς άγραν ψήφων. επομένως, οι πολιτικοι είναι αυτοί που πρέπουν να κριθουν πρωτοι και να μην ρίχνουν την πετρα του αναθέματος σε υπαλλήλους οιοποίοι ακολουθούσαν ή "εκμεταλλεύονταν" τους νόμους ΠΟΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΨΗΦΙΖΑΝ με σκοπούς .... γνωστους.
γ) κανείς δεν μου έταξε να έρθω στο σπίτι μου, αλλά και κανείς δεν εφάρμοσε με αξιοκρατικά και δίκαια κριτήρια τον εξορθολογισμό του συστήματος αλλά ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ οι αποφάσεις λαμβάνονται με γνωμονα την εξυπηρετηση της πελατείας (και μην με αναγκασετε να παραθέσω πρδ. γνωστα τοις πασι)

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5350 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 11:14:20 μμ »
Και η θεωρία των άκρων με όλους τους συνακόλουθους στερεοτυπικούς αφορισμούς συνεχίζεται...Ποιοί είναι αυτοί οι πάραα πολλοί,φίλε μου,που έπαιρναν αποσπάσεις κτλ.Αυτή η συγκεκριμένη κατηγορία που την έχετε όλοι καραμέλα,ζήτημα να αριθμεί πάνω από 1000-2000 άτομα.Δηλαδή αυτοί φταίνε για όλα τα στραβά??Όχι οτι τους υπερασπίζομαι,αλλά κατάντησε αηδία αυτή η καραμέλα...

Φίλε john, μην απομονώνεις τις φράσεις που σε βολεύουν για να πεις αυτό που θέλεις. 2000 άτομα είναι πάρα πολλά άτομα. Και αυτοί είναι μια κατηγορία. Η αναφορά μου σε αυτούς ήταν ένα παράδειγμα. Υπάρχουν κι άλλοι. Δεν έχω καμιά όρεξη νυχτιάτικα να κάτσω να εξηγώ πράματα που ξέρουν ακόμα και οι πέτρες. Αν, παρ' όλα αυτά,  σε ενδιαφέρει να δεις πως οι 2.000 γίνονται πανεύκολα 4.000 και 5.000, κάνε τον κόπο να διαβάσεις την τελευταία ανάρτηση της bitch στο νήμα 'τοποθετήσεις'.

Ειλικρινά εύχομαι να ευοδωθούν όλες οι προσδοκίες σας. Και όσο για τις ταμπέλες που κολλάτε κάποιοι σε όσους λένε πράγματα που δε σας αρέσουν, θα τις αποδώσω στον εκνευρισμό σας.

Ετεροχρονισμένο Υ.Γ. Bitch, ότι σε μελετούσα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2013, 11:45:40 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5351 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 11:17:10 μμ »
δεν ειναι ακριβώς έτσι φίλε Γιάννη πε06....  1000 άτομα ( μην πω 2000 ) ειναι κατά μέσο όρο 3 χρονιές μεταθέσεων  (στις παλιές, καλές εποχές ) . Όλοι αυτοί έπαιρναν μεταθέσεις με άκλαυτα μόρια ... και φυσικά ο κύκλος δε σταμάτησε ποτέ στους 1000.... μόλις πηραν οι πρώτοι 300 μετάεθεση, αντικαταστάθηκαν άμεσα από άλλους 300 "νεωτέρας κοπής"... και όλοι αυτοί λοιπόν, που τσίμπησαν μοριάκια απ΄την αυλή του σπιτιού τους και βολεύτηκαν μια χαρά απογορεύουν σε σένα και τον οποιονδήποτε σαν εσένα, να έρθει επιτέλους σπιτι του ....  Γιατί τα "καλά κενά " πιάστηκαν, ανέβηκε και το ωράριο, μεγάλωσε ο αριθμός μαθητών του τμήματος, λιγόστεψαν τα σχολεία, άλλαξαν οι αναθέσεις και ενώ αυτοί είναι σχεδόν αλώβητοι ( λέω σχεδόν γιατί τους έπιασε κι αυτούς η αύξηση ωραρίου) εσύ βολοδέρνεις ακόμα στην κουκίδα του χάρτη.....
Εγώ πάλι πιστεύω οτι ακόμα και αυτοί να μην υπήρχαν,με τη τωρινή πολιτική των υπεράριθμων και πλεονασμάτων με μηδενικές αποσπάσεις-μεταθέσεις,πάλι δε μπορεί να πάει στο σπίτι του εκτός αν ρισκάρει...
Εγώ δηλαδή γιατί ρίσκαρα με τις μετατάξεις εν μέσω μιάς διαδικασίας λαιμητόμου και ήρθα κοντά στο τόπο μου??Πολλοί δεν τόκαναν από φόβο και έμειναν εκεί που ήταν...Όλα σχετικά και θέμα συγκυριών είναι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:20 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1715
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5352 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 11:21:22 μμ »
Για να βοηθήσω λίγο τη συζήτηση, Νόμος 1566/85:
Σε εξαιρετικές περιπτώσεις και για την αντιμετώπιση σοβαρότατων αναγκών, όπως βαριές και δυσίατες ασθένειες, συνυπηρέτηση συζύγων και εξαιρετικά σοβαροί οικογενειακοί λόγοι, είναι δυνατή η απόσπαση εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και της δευτεροβάθμιας σε άλλο νομό ή νομαρχιακό διαμέρισμα με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ύστερα από αιτιολογημένη γνώμη του αρμόδιου κεντρικού υπηρεσιακού συμβουλίου.
Συνεπώς δεχόμαστε ότι όλοι όσοι παίρνουν αποσπάσεις ανήκουν σε μία από τις παραπάνω κατηγορίες (εδώ γελάμε).

Για τις αποσπάσεις σε φορείς, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα γιατί τα έχουμε πει 100 φορές: Μόρια Λέρου με υπηρέτηση στην Κ.Υ. ή σε ΔΔΕ μεγάλης πόλης. Έλεος. Και όποιος θέλει (εννοώ όποιος ξέρει τον κατάλληλο άνθρωπο) πάει όπου θέλει. Αυτό δυστυχώς γίνεται ακόμη και τώρα (σε περιορισμένο βαθμό βέβαια).

Θεωρούμε δεδομένο ότι επειδή κάτι συνέβαινε για 20 χρόνια θα συμβεί και φέτος. Δηλαδή αφού πάντα δίνει αποσπάσεις θα δώσει και φέτος. Λάθος.
Θα δώσει μόνο όπου υπάρχουν κενά (άντε να δούμε) και όπου δεν μπορεί να πει "όχι" στον δικό του φίλο πολιτικό/δήμαρχο κ.λ.π. Και καλώς έδωσε για λόγους υγείας. Το καλαμπούρι με τους ένστολους πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή. Δηλαδή οι υπόλοιποι σύζυγοι τι είναι; Χαζοί; Άσε που μαζεύονται στα σύνορα (κοντά στα στρατά) και δεν ξέρουν τι να τις κάνουν!

Στις Κυκλάδες και στα Δωδεκάνησα έχουμε 7.000 εκπαιδευτικούς. Από αυτούς οι 3.000 (δική μου εκτίμηση, μάλλον παραπάνω είναι το σωστό) θέλουν κάθε χρόνο να φεύγουν (καλώς ή κακώς). Και μέχρι τώρα οι περισσότεροι το πετύχαιναν. Το ίδιο και στην ηπειρωτική Ελλάδα: Πρέπει τα 7/10 να ζήσουν σε 2 πόλεις. Γίνεται αυτό; Πώς θα λύσουμε αυτό το πρόβλημα λοιπόν; Μπείτε στη θέση του Υπουργού που πρέπει να έχει εκπαιδευτικούς παντού. Σκεφτείτε λύσεις. Κάποιος λέει να γίνουν όλα δυσπρόσιτα και να μη μπορείς να μετακινηθείς για 5 έτη. Από αυτό που έχουμε τώρα, για τα σχολεία σίγουρα θα είναι καλύτερο. Για τους εκπαιδευτικούς ας δώσει επίδομα, στέγη ή οτιδήποτε δεν ξέρω. Μόνο με εγκυμοσύνη να μπορείς να φύγεις.

Στο θέμα μας (τρόπος του λέγειν): Το Υπουργείο έκανε το τραγικό λάθος να δώσει μετατάξεις εκτός περιοχής/περιφέρειας ("υποχρεωτικές", στην ουσία εθελοντικές στην Α/θμια). Από τότε και μετά έχει μπλέξει μ' αυτό και δεν ξέρω πώς θα ξεμπλέξει. Αυτό καθυστερεί τα πάντα γιατί έχουν γίνει πολλές ενστάσεις (προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα τις εξετάσουν καν απλά ψάχνουν πώς θα το χειριστούν επικοινωνιακά). Άκουσα ότι είναι έτοιμη η εγκύκλιος για δεύτερες "υποχρεωτικές" μετατάξεις και μετά από αυτό θα εξετασθούν οι αποσπάσεις. Μάλιστα έχουν συγκεντρωθεί και τα πλεονάσματα ανά περιοχή (για μετατάξεις των κοινών ειδικοτήτων μιλάμε πάντα).




 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2013, 11:26:26 μμ από mackis »

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5353 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 11:22:49 μμ »
Φίλε john, μην απομονώνεις τις φράσεις που σε βολεύουν για να πεις αυτό που θέλεις. 2000 άτομα είναι πάρα πολλά άτομα. Και αυτοί είναι μια κατηγορία. Η αναφορά μου σε αυτούς ήταν ένα παράδειγμα. Υπάρχουν κι άλλοι. Δεν έχω καμιά όρεξη νυχτιάτικα να κάτσω να εξηγώ πράματα που ξέρουν ακόμα και οι πέτρες. Αν, παρ' όλα αυτά,  σε ενδιαφέρει να δεις πως οι 2.000 γίνονται πανεύκολα 4.000 και 5.000, κάνε τον κόπο να διαβάσεις την τελευταία ανάρτηση της bitch στο νήμα 'τοποθετήσεις'.

Ειλικρινά εύχομαι να ευοδωθούν όλες οι προσδοκίες σας. Και όσο για τις ταμπέλες που κολλάτε κάποιοι σε όσους λένε πράγματα που δε σας αρέσουν, θα τις αποδώσω στον εκνευρισμό σας.

Ετεροχρονισμένο Υ.Γ. Bitch, ό,τι σε μελετούσα...
Κανένα εκνευρισμό δεν έχω γιατί ούτε απόσπαση περιμένω ούτε μακριά από το σπίτι μου είμαι.Από την αρχή είπα οτι η αλήθεια είναι στη μέση,εσύ είσαι αυτός που υιοθετείς ακραίες και αντισυναδελφικές απόψεις...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5354 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 11:26:49 μμ »
το θέμα είναι πως αν τα πράγματα είχαν γινει σωστά εξ αρχής δε θα είχες τώρα τόσο κόσμο είτε "παγιδευμένο" σε αναζήτηση ωρών είτε μακριά απο το σπιτι του να βλέπει ότι υπάρχουν κενά και αποσπάσεις δεν γίνονται.  Θα είχες ίσως πολύ λιγότερο κόσμο -κόσμο που θα εμπεριέχετο στο λεγόμενο " στατιστικό + / - .
Τώρα όμως, με όλες τις στρεβλώσεις του παρελθόντος αντί για αρκετούς τέτοιους έχεις στρατιά ολόκληρη. Και ειδκά τώρα που παίζει και το σενάριο των διαθεσιμοτήτων, αυτό όλο φαντάζει ακόμα πιο επικίνδυνο από  ό,τι παλαιότερα.

Νικήτα.... πάντα συμβαίνει το .... "κατά φωνή.... " χαχαχα
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5355 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 11:37:02 μμ »
@John

Μου άρεσε η χρήση της φράσης 'στερεοτυπικοί αφορισμοί', ειδικά επειδή μερικά λεπτά μετά κάνεις ακριβώς το ίδιο. Αν η αλήθεια είναι ακραία και αντισυναδελφική άποψη, τότε μάλλον είμαι κακός συνάδελφος. Να μου επιτρέψεις όμως να έχω άλλη άποψη σχετικά με το τι είναι αντισυναδελφικό και τι δεν είναι. Στην προηγούμενη ανάρτησή μου, είπα ότι τους χαρακτηρισμούς και τις ταμπέλες από κάποιους που υποφέρουν τους/ τις δέχομαι και τις καταλαβαίνω. Στη δική σου περίπτωση όμως, καθ' ότι, όπως ο ίδιος ομολόγησες, δεν εμπλέκεσαι στις αποσπάσεις, τους/ τις αποδίδω σε άκρατη τάση για λαϊκισμό και δημαγωγία. Θα το κλείσω εδώ, γιατί οι υπόλοιποι έχουν που έχουν τον πόνο τους, δε φταίνε σε τίποτα ν' ακούνε και το παραλήρημα δυο... ξεκάρφωτων.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5356 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 12:34:16 πμ »
Εγώ πάλι πιστεύω οτι ακόμα και αυτοί να μην υπήρχαν,με τη τωρινή πολιτική των υπεράριθμων και πλεονασμάτων με μηδενικές αποσπάσεις-μεταθέσεις,πάλι δε μπορεί να πάει στο σπίτι του εκτός αν ρισκάρει...
Εγώ δηλαδή γιατί ρίσκαρα με τις μετατάξεις εν μέσω μιάς διαδικασίας λαιμητόμου και ήρθα κοντά στο τόπο μου??Πολλοί δεν τόκαναν από φόβο και έμειναν εκεί που ήταν...Όλα σχετικά και θέμα συγκυριών είναι...

μην ξεχνάς ότι πάρα μα πάρα πολλές ειδικότητες δεν είχαν ΚΑΝ την πολυτέλεια να υποβάλουν αίτηση μετάταξης στην α/θμια όπως εσύ. Επομένως δεν ειναι θέμα ρίσκου.
Αλλά ακόμα και για αυτούς που μπορούσαν και πήραν μετάταξη.... κάτι λέγανε παλιότερα... "μηδένα προ του τέλους μακάριζε".....
 and with that, I'll bid you goodnight.... it's gonna be a heck of a day tomorrow.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Pliroforikarios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5357 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 12:44:24 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2013, 06:14:10 μμ από Pliroforikarios »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5358 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 09:37:38 πμ »
Αν πραγματικά έστω και ένας πιστεύει ότι οι συνθήκες εξω είναι καλύτερες δεν νομίζω ότι τον κρατάει κανένας από το να τις διεκδικήσει πάντως.
Επίσης αρκετοί εδώ μέσα καιρός να παραδεχτείτε κάτι.
Αυτό που έσπασε είναι το προφορικό συμβόλαιο που κάνατε με αυτούς που σας έταξαν.
Και το άσχημο είναι ότι την πληρώνουμε πολλοί που είχαμε καταλάβει για το που πηγαίνει η βάρκα και δεν τους εμπιστευτήκαμε ποτέ..

επίσης με τέτοιες συνδικαλιστικές ηγεσίες καιρός να αναρωτηθούμε γιατί όλη η υπόλοιπη Ελλάδα δεν μας υπολογίζει...

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231266430

ΥΓ. Καλό βράδυ. Η αρχή της αλλαγής είναι η συνειδητοποίηση της τωρινής κατάστασης. Κάποιοι αργήσατε ίσως να ξυπνήσετε...οκ ποτέ δεν είναι αργα εξάλλου τα δύσκολα πέρασαν ετοιμαστείτε για τα χειρότερα...

και κερατας  και δαρμενος αισθανομαι με τα λεγομενα σου. Ενταξει, εμεις ειμαστε οι κοιμισμενοι γλυφτες του δημοσίου και εσυ απο εμενα προσωπικα λαμβανεις το βραβειου του πιο έξυπνου εκπαιδευτικου που περασε απο το ελληνικο σχολειο.Σ'ευχαριστουμε πολυ για την μουτζα φιλε /φιλη μου.
Αυτο θα πει ΣΥΝΑΔΕΡΦΙΚΗ ΑΛΛΗΛΛΕΓΓΥΗ!
RESPECT.....NOT!!!

Συναδέλφισσα.

κανένα σχόλιο. Δες απλά τα κόκκινα γράμματα.

Όσο για κάποιους που υποφέρουν (ενώ οι υπόλοιποι είμαστε στη χλίδα) να θυμίσω το εξής...Το κράτος είμαστε εμείς οι ίδιοι. Τουλάχιστον θα ήταν χρήσιμο κάποια στιγμή να το διαπιστώσουμε. Κανένας δεν μας αποτρέπει να φτιάξουμε κόμμα, να καταθέσουμε προτάσεις και να διεκδικήσουμε ψήφους. Παρακολουθω ένα ολόκληρο καλοκαίρι να γίνεται συζήτηση για το αν κάποιοι πήραν απόσπαση ενώ εμείς δεν πήραμε με στυλάκι όχι αν αυτοί το δικαιούνται αλλά γιατί να μην είμαστε και εμείς ειδική κατηγορία.
Κάποιοι υπολογίζετε κενά στην αβθμια και όταν δεν βγαίνουν τα νούμερα λέτε κακώς παίρνουν απόσπαση αυτοί που είναι ήδη στο οικείο ΠΥΣΔΕ. Δηλαδή σύμφωνα με την λογική σας πρέπει να πάρετε εσείς απόσπαση για εκεί και αυτοί να πάρουν την θέση σας;
Επίσης σας έγραψα και κάτι που δεν το καταλάβατε ή δεν θέλετε να το καταλάβετε. Υπάρχουν ολόκληρες κατηγορίες στο Δημόσιο που διορίστηκαν σε ακριτικά μέρη και δεν προβλέπεται να πάρουν απόσπαση, μετάθεση ή μετάταξη ίσως και για όλη τους την ζωή...δηλαδή αυτοί τι πρέπει να πονυ και τι να κάνουν. Μήπως θα έπρεπε και αυτοί να πάνε εκεί που θέλουν (ενώ υπάρχουν χιλιάδες κενά και σε αυτούς) και να πάρει συμβασιούχους στη θέση τους όπως εμάς έπαιρνε αναπληρωτές τόσα χρόνια;
Αν δεν έχετε καταλάβει κάτι ακόμα να σας το πω. Οταν κάνατε χαρτιά διορισμού επιλέξατε και την περιοχή που είσαστε τώρα και το κάνατε γιατί πολύ απλά δεν θα διορίζοσασταν.
Επίσης αν δεν το εχετε καταλάβει οι προσλήψεις γίνονται εκτός μεγάλων αστικών κέντρων για κάποιο λόγο. Προφανώς γιατί δεν βρίσκει άτομα να θέλουν να πάνε εκεί (τουλάχιστον τόσο μαζικά) και ίσως και αυτός να ήταν και ο λόγος που τόσα χρόνια πριμοδοτούσε τους αναπληρωτές με μόρια για να προσληφθούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2013, 09:40:40 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5359 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 09:55:23 πμ »
Για να βοηθήσω λίγο τη συζήτηση, Νόμος 1566/85:
Σε εξαιρετικές περιπτώσεις και για την αντιμετώπιση σοβαρότατων αναγκών, όπως βαριές και δυσίατες ασθένειες, συνυπηρέτηση συζύγων και εξαιρετικά σοβαροί οικογενειακοί λόγοι, είναι δυνατή η απόσπαση εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και της δευτεροβάθμιας σε άλλο νομό ή νομαρχιακό διαμέρισμα με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ύστερα από αιτιολογημένη γνώμη του αρμόδιου κεντρικού υπηρεσιακού συμβουλίου.
Συνεπώς δεχόμαστε ότι όλοι όσοι παίρνουν αποσπάσεις ανήκουν σε μία από τις παραπάνω κατηγορίες (εδώ γελάμε).

Για τις αποσπάσεις σε φορείς, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα γιατί τα έχουμε πει 100 φορές: Μόρια Λέρου με υπηρέτηση στην Κ.Υ. ή σε ΔΔΕ μεγάλης πόλης. Έλεος. Και όποιος θέλει (εννοώ όποιος ξέρει τον κατάλληλο άνθρωπο) πάει όπου θέλει. Αυτό δυστυχώς γίνεται ακόμη και τώρα (σε περιορισμένο βαθμό βέβαια).

Θεωρούμε δεδομένο ότι επειδή κάτι συνέβαινε για 20 χρόνια θα συμβεί και φέτος. Δηλαδή αφού πάντα δίνει αποσπάσεις θα δώσει και φέτος. Λάθος.
Θα δώσει μόνο όπου υπάρχουν κενά (άντε να δούμε) και όπου δεν μπορεί να πει "όχι" στον δικό του φίλο πολιτικό/δήμαρχο κ.λ.π. Και καλώς έδωσε για λόγους υγείας. Το καλαμπούρι με τους ένστολους πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή. Δηλαδή οι υπόλοιποι σύζυγοι τι είναι; Χαζοί; Άσε που μαζεύονται στα σύνορα (κοντά στα στρατά) και δεν ξέρουν τι να τις κάνουν!

Στις Κυκλάδες και στα Δωδεκάνησα έχουμε 7.000 εκπαιδευτικούς. Από αυτούς οι 3.000 (δική μου εκτίμηση, μάλλον παραπάνω είναι το σωστό) θέλουν κάθε χρόνο να φεύγουν (καλώς ή κακώς). Και μέχρι τώρα οι περισσότεροι το πετύχαιναν. Το ίδιο και στην ηπειρωτική Ελλάδα: Πρέπει τα 7/10 να ζήσουν σε 2 πόλεις. Γίνεται αυτό; Πώς θα λύσουμε αυτό το πρόβλημα λοιπόν; Μπείτε στη θέση του Υπουργού που πρέπει να έχει εκπαιδευτικούς παντού. Σκεφτείτε λύσεις. Κάποιος λέει να γίνουν όλα δυσπρόσιτα και να μη μπορείς να μετακινηθείς για 5 έτη. Από αυτό που έχουμε τώρα, για τα σχολεία σίγουρα θα είναι καλύτερο. Για τους εκπαιδευτικούς ας δώσει επίδομα, στέγη ή οτιδήποτε δεν ξέρω. Μόνο με εγκυμοσύνη να μπορείς να φύγεις.

Στο θέμα μας (τρόπος του λέγειν): Το Υπουργείο έκανε το τραγικό λάθος να δώσει μετατάξεις εκτός περιοχής/περιφέρειας ("υποχρεωτικές", στην ουσία εθελοντικές στην Α/θμια). Από τότε και μετά έχει μπλέξει μ' αυτό και δεν ξέρω πώς θα ξεμπλέξει. Αυτό καθυστερεί τα πάντα γιατί έχουν γίνει πολλές ενστάσεις (προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα τις εξετάσουν καν απλά ψάχνουν πώς θα το χειριστούν επικοινωνιακά). Άκουσα ότι είναι έτοιμη η εγκύκλιος για δεύτερες "υποχρεωτικές" μετατάξεις και μετά από αυτό θα εξετασθούν οι αποσπάσεις. Μάλιστα έχουν συγκεντρωθεί και τα πλεονάσματα ανά περιοχή (για μετατάξεις των κοινών ειδικοτήτων μιλάμε πάντα).

Ειδικά η τελευταία παράγραφος του μηνύματος με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Σε αναμονή μάλλον για β' φάση μετατάξεων και κατόπιν αποσπάσεων. Το θέμα θα πάρει και τον Οκτώβρη έτσι που πήγε...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5360 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 10:15:58 πμ »
john πε06 συγχαρητηρια για την μεταταξη.Εδεσες τον γαιδαρο σου μια και καλη 8).Για πιο ρισκο ομως αναφερεσαι? Εγω οσους ξενογλωσσους ξερω ειχαν κανει απο τους πρωτους αιτηση και αυτη τη στιγμη προσευχονται να γινει και β'φαση.Φυσικα κανενος η αιτηση δεν ικανοποιηθηκε.Ξερεις καποιον που μεταταχτηκε υποχρεωτικα σε πυσπε εκτος επιλογης του?
Δεν θεωρώ οτι έδεσα το γαιδαρο μου,δεν το είπα γιαυτό.Αυτό που είπα είναι οτι μπορούσε σχετικά εύκολα να έρθει κάποιος σπίτι του ή σε όμορο νομό με αυτό μέσω των μετατάξεων,ξέρω πολλούς που το έκαναν έτσι και χωρίς να έχουν τα τρελά μόρια.Αρα κάποιος από τις μετατακτέες ειδικότητες που τώρα περιμένει απόσπαση μη έχοντας κάνει αίτηση για μετάταξη,θεωρώ οτι έχει κανει μεγάλο προσωπικό λάθος και ο μόνος υπεύθυνος για τη τωρινή κατάσταση που βρίσκεται είναι ο ίδιος,δεν του φταίνε ούτε τα μνημόνια ούτε ο υπουργός ούτε η τρόικα ούτε κανείς...
Από την άλλη συμφωνώ με τη bitch στο οτι για κάποιες ειδικότητες δεν υπήρξαν ούτε μετατάξεις,ούτε πολλές αποσπάσεις.εκεί οκ,πάω πάσο.Επίσης πάντα ''μηδένα προ του τέλους μακαρίζω'' όπως ειπώθηκε από τη bitch,αφού ξέρω την αβεβαιότητα που υπάρχει για ΟΛΟΥΣ.Γιαυτό και ξαναλέω οτι δεν θεωρώ οτι έδεσα το γαιδαρο μου...
Ελπίζω όλοι να πάνε εκεί που θέλουν,απλά μη βάλουμε κατά δικαίων και αδίκων,ας σκεφτόμαστε κάποιες φορές με τη κοινή λογική...

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5361 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 10:49:45 πμ »
Δεν θεωρώ οτι έδεσα το γαιδαρο μου,δεν το είπα γιαυτό.Αυτό που είπα είναι οτι μπορούσε σχετικά εύκολα να έρθει κάποιος σπίτι του ή σε όμορο νομό με αυτό μέσω των μετατάξεων,ξέρω πολλούς που το έκαναν έτσι και χωρίς να έχουν τα τρελά μόρια.Αρα κάποιος από τις μετατακτέες ειδικότητες που τώρα περιμένει απόσπαση μη έχοντας κάνει αίτηση για μετάταξη,θεωρώ οτι έχει κανει μεγάλο προσωπικό λάθος και ο μόνος υπεύθυνος για τη τωρινή κατάσταση που βρίσκεται είναι ο ίδιος,δεν του φταίνε ούτε τα μνημόνια ούτε ο υπουργός ούτε η τρόικα ούτε κανείς...
Από την άλλη συμφωνώ με τη bitch στο οτι για κάποιες ειδικότητες δεν υπήρξαν ούτε μετατάξεις,ούτε πολλές αποσπάσεις.εκεί οκ,πάω πάσο.Επίσης πάντα ''μηδένα προ του τέλους μακαρίζω'' όπως ειπώθηκε από τη bitch,αφού ξέρω την αβεβαιότητα που υπάρχει για ΟΛΟΥΣ.Γιαυτό και ξαναλέω οτι δεν θεωρώ οτι έδεσα το γαιδαρο μου...
Ελπίζω όλοι να πάνε εκεί που θέλουν,απλά μη βάλουμε κατά δικαίων και αδίκων,ας σκεφτόμαστε κάποιες φορές με τη κοινή λογική...

Όχι, αγαπητέ μου. Για τους ΠΕ05 δεν ισχύει αυτό. Κανένας δεν μπόρεσε να πάει σπίτι του, αν αυτό ήταν Αττική ή Θεσσαλονίκη. Για τους άλλους νομούς δεν μπορούσαμε να μυρίσουμε και τα νύχια μας... (π.χ. αν θα άνοιγε το τάδε ΙΕΚ ή ο τάδε νομός), αφού  η επιλογή ήταν περιορισμένη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160176
  • Σύνολο θεμάτων: 19216
  • Σε σύνδεση σήμερα: 737
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.