*

Αποστολέας Θέμα: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)  (Αναγνώστηκε 113196 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 10:19:04 μμ »
loulou ξέχνα τα προηγούμενα πλασματικά. Βρίσκεις ανάλογα με τα χρόνια σου το κλιμάκιο που θα σε τοποθετήσουν και προσθέτεις 2 κλιμάκια (υπερβολικά τα βρίσκω όπως και τα 6 για τις άλλες περιπτώσεις).
Διακινδυνεύω να προβλέψω ότι τα +2 και τα +6 ΜΚ για μεταπτυχιακά-διδακτορικά ίσως γίνουν +2 και +6 χρόνια στο τελικό προς ψήφιση κείμενο,γιατί όντως είναι υπερβολικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2015, 10:30:35 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:23:30 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 10:41:08 μμ »
Διακινδυνεύω να προβλέψω ότι τα +2 και τα +6 ΜΚ για μεταπτυχιακά-διδακτορικά ίσως γίνουν +2 και +6 χρόνια στο τελικό προς ψήφιση κείμενο,γιατί όντως είναι υπερβολικά.
Το ίδιο αναρωτήθηκα κι εγώ πιο πριν. Πρέπει να έχουν κάνει λάθος, γιατί 2 ΜΚ= 4 επιπλέον πλασματικά χρόνια για το μεταπτυχιακό, ενώ 6 ΜΚ = 12 χρόνια για το διδακτορικό.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 10:47:23 μμ »
Τα 2 ΜΚ για μεταπτυχιακό δεν είναι κάτι παράλογο.
Σκεφτείτε μόνο ότι κάποτε έπαιρναν 2 ΜΚ όσοι προέρχονταν από σχολές 5ετούς-6ετούς φοίτησης.
Μηχανικοί, γιατροί κτλ. Ξεκινούσαν από το 16. Αργότερα από το 17, αλλά υπήρχε και το επίδομα μεταπτυχιακού.

Με πληρέστερη άποψη πλέον, θα έλεγα ότι θα ήταν μια καλή προσπάθεια αν φυσικά δεν υπήρχαν οι μεταβατικές διατάξεις.
Αν δηλαδή για να πάρουν τις αυξήσεις οι βαθμοί ΣΤ και Ε μονομιάς θα έπρεπε να μην υπάρχει (ή να υπάρχει με ποσοστό) η προσωπική διαφορά στους βαθμούς Δ0, Γ0, Β0-Β1 του 2011 (ενδεικτικά οι βαθμοί), τότε θα έπρεπε να γίνει.

Από την άλλη υπάρχει συνταγματική κατοχύρωση του βασικού μισθού, ο οποίος δε δύναται να μειώνεται.
Μην μπερδεύεστε, η μείωση που υπέστησαν οι ΣΤ και Ε ήταν 35-40% λόγω των επιδομάτων που καταργήθηκαν.
Η προκλητική αύξηση του μηνιαίου μισθού για τους συναδέλφους με πολλά χρόνια υπηρεσίας στο ΠΑΣΟΚομισθολόγιο του 2011 ήταν η ασπίδα τους στους αιώνες των αιώνων αμήν. Η επιτυχημένη προσπάθεια της πλέον γκαγκστερικής κυβέρνησης που γνώρισε ο τόπος, όσο κι αν οι επόμενοι προσπάθησαν με νύχια και με δόντια να τους φτάσουν, να διχάσει.

Αναμένω, όπως πολύ σωστά λέει και ο συνάδελφος, τις διατάξεις του ασφαλιστικού και τις κρατήσεις που θα αλλάξουν.
Αν και θα έπρεπε να τις επιμερίσουν στους παλιούς ασφαλισμένους ΚΑΙ ΜΟΝΟ, όχι ρεβανσιστικά, αλλά για να ισορροπίσουν λίγο την αδικία, πηγή της οποίας είναι το πασόκ.

Υ.Γ. Ένα ακόμα θέμα είναι τι θα  γίνει με τους αποφοίτους ΑΤΕΙ... Η διάταξη για τους Δ.Ε. δε γνωρίζω αν "πιάνει" τους ΠΕ18, ΠΕ20... Στη χειρότερη περίπτωση θα χάσουν το 1.04-1.033=0,07 αλλά θα κερδίσουν 1 επιπλέον ΜΚ δηλαδή 0,053.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2015, 11:03:18 μμ από rollo_tomassi »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 11:05:32 μμ »
Νομίζω το μπόνους +2 και +6 ΜΚ για Msc και Phd είναι στο πλαίσιο της και καλά επιβράβευσης των προσοντούχων υπαλλήλων για το οποίο πιέζει η τρόικα. Ξέρω είναι λίγο σιχαμένο αλλά αυτή είναι η ντιρεκτίβα (για να μην παραξηγούμε διαθέτω τα παραπάνω οπότε μην με βαρέσετε οι άλλοι κάτοχοι) και φυσικά αυτή η κυβέρνηση είναι η πιστότερη τροικανή που έχει υπάρξει μέχρι σήμερα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:23:30 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 11:40:02 μμ »
Νομίζω το μπόνους +2 και +6 ΜΚ για Msc και Phd είναι στο πλαίσιο της και καλά επιβράβευσης των προσοντούχων υπαλλήλων για το οποίο πιέζει η τρόικα. Ξέρω είναι λίγο σιχαμένο αλλά αυτή είναι η ντιρεκτίβα (για να μην παραξηγούμε διαθέτω τα παραπάνω οπότε μην με βαρέσετε οι άλλοι κάτοχοι) και φυσικά αυτή η κυβέρνηση είναι η πιστότερη τροικανή που έχει υπάρξει μέχρι σήμερα...
Πέρυσι, πάντως, όποιος τολμούσε στα σχολεία να πει ότι αυτή η κυβέρνηση θα υπογράψει μνημόνιο έτρωγε ξύλο. Να τα θυμόμαστε και αυτά! Επίσης, συγγνώμη, αλλά ιδιαίτερα οι εκπαιδευτικοί, κρυφά μεν, συνεχίζουν να την υποστηρίζουν. Εγώ στην ΕΛΜΕ που είμαι είδα να έχει άνοδο σε ψήφους η συνδικαλιστική τους παράταξη. Φαίνεται παντού και από δω μέσα ότι αντί να διεκδικούμε αναπλήρωση των απωλειών μετράμε αν και πότε θα πάρουμε κανένα ψιχουλάκι. Καληνύχτα!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 12:01:00 πμ »
παιδιά δεν είναι καθόλου υπερβολικό π.χ. το μεταπτυχιακό στο νυν μισθολόγιο-βαθμολόγιο σε στέλνει από ΣΤ σε Ε0
η διαφορά μικτά είναι 109 ευρώ, τα 2 ΜΚ με το νέο είναι 118 ευρώ, οπότε κερδίζει 9 ολόκληρα ευρώ (μικτά ε!) σιγά το υπερβολικό

το διδακτορικό σε τοποθετεί με το νυν στο Δ0
η διαφορά μικτά είναι 289 από το ΣΤ, τα 6 ΜΚ είναι 354 οπότε αύξηση 65 ευρώ, μικτά πάντα, περίπου 45 καθαρά ας πούμε... μην τρελαθούμε

Αποσυνδεδεμένος dorothea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 12:07:21 πμ »
ολα αυτά ισχύουν και για τους αναπληρωτές?πρέπει δηλαδή να καταθέσουμε το μεταπτυχιακό μας αν εχουμε/?γιατι όταν παρουσια΄στηκα μου είπαν δεν χρειάζεται ...
'

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 12:11:55 πμ »
ολα αυτά ισχύουν και για τους αναπληρωτές?πρέπει δηλαδή να καταθέσουμε το μεταπτυχιακό μας αν εχουμε/?γιατι όταν παρουσια΄στηκα μου είπαν δεν χρειάζεται ...
'

αν δεν είσαι ειδικής αγωγής δεν καταθέτεις γιατί δεν σου δίνουν τίποτα, με το νέο μισθολόγιο λογικά τα ίδιο θα κάνουν

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 12:16:09 πμ »
Οι εγκύκλιοι που εκδοθηκαν για την προσμετρηση των μτπχ και διδακτορικων των αναπληρωτων καθως και η προσμετρηση σε συτους μονο μεχρι 7 ετη αφορουσαν τον προηγουμενο νομο Τωρα λογικα θα πρεπει η να εκδοσουν νεες παρομοιες ή να ισχυσει ο νομος και να ειμαστε αναπληρωτες μονιμοι μισθολογικα τουλάχιστον ισοι

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 12:18:52 πμ »
απορία διαβάζοντας αυτό



σημαίνει ότι η υπερωρία αμείβεται μόνο για 20 ώρες μηνιαίως? δηλαδή βαριά 5 ώρες την εβδομάδα και ίσως κάποιους μήνες λιγότερο από 5 ώρες την εβδομάδα ? με άλλα λόγια όποιος πάρει πάνω από 5 ώρες υπερωρία δεν θα τις πληρωθεί ? κατάλαβα λάθος ?

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 12:30:08 πμ »
LK να σου θυμίσω πως εναλλακτική αυτής της κυβέρνησης είναι ο αδωνις κι ο μητσοτακης. Αρα λογικό είναι κάποιοι να την υποστηρίζουν ακόμη. Εκτός αν ξέχασες ποιοι γάβγιζαν στα κανάλια για το πόσο δουλεύουν οι τεμπέληδες, να απολυθουνε, να πάνε να βρούνε στον ιδιωτικό τομέα δουλειά, ποιοι βγάλαν διαθεσιμοτητες, ποιοι κάναν τις μετατάξεις, ποιοι έστελναν χαρτιά επιστράτευσης προτού καν προκηρυχθεί απεργία. Να σου θυμίσω πως ο μητσοτάκης είχε ήδη συμφωνήσει για εννιαίο με αρχικό 680 και ανάλογες μειώσεις σε όλους. 150 καθαρά θα χάναμε τουλάχιστον όλοι το μήνα.  Και μη μου πει κανείς πως θα αξιολογούνταν και θα άλλαζε βαθμό γιατί θα γελάσω!! Πάνω από 500 το χρόνο θα σήμαινε αυτό και κανείς δε θα το δεχόταν. Τουλάχιστον τώρα ειδικά οι πιο αδικημένοι του προηγούμενου εκτρώματος - μισθολογίου παίρνουμε έστω και κάτι λίγα αύξηση, και χωρίς να φοβόμαστε απολύσεις - διαθεσιμότητες - αποσπάσεις στου διαόλου τη μάνα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 12:39:18 πμ »
LK να σου θυμίσω πως εναλλακτική αυτής της κυβέρνησης είναι ο αδωνις κι ο μητσοτακης. Αρα λογικό είναι κάποιοι να την υποστηρίζουν ακόμη. Εκτός αν ξέχασες ποιοι γάβγιζαν στα κανάλια για το πόσο δουλεύουν οι τεμπέληδες, να απολυθουνε, να πάνε να βρούνε στον ιδιωτικό τομέα δουλειά, ποιοι βγάλαν διαθεσιμοτητες, ποιοι κάναν τις μετατάξεις, ποιοι έστελναν χαρτιά επιστράτευσης προτού καν προκηρυχθεί απεργία. Να σου θυμίσω πως ο μητσοτάκης είχε ήδη συμφωνήσει για εννιαίο με αρχικό 680 και ανάλογες μειώσεις σε όλους. 150 καθαρά θα χάναμε τουλάχιστον όλοι το μήνα.  Και μη μου πει κανείς πως θα αξιολογούνταν και θα άλλαζε βαθμό γιατί θα γελάσω!! Πάνω από 500 το χρόνο θα σήμαινε αυτό και κανείς δε θα το δεχόταν. Τουλάχιστον τώρα ειδικά οι πιο αδικημένοι του προηγούμενου εκτρώματος - μισθολογίου παίρνουμε έστω και κάτι λίγα αύξηση, και χωρίς να φοβόμαστε απολύσεις - διαθεσιμότητες - αποσπάσεις στου διαόλου τη μάνα κλπ.
Προς το παρον μας ''χρειαζονται'',τους ΔΥ.Πισω εχει η αχλαδα την ουρα ομως.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 12:43:50 πμ »
Δε διαφωνώ, απαντώ σε κάποια που απόρησε πως γίνεται να υποστηρίζουν οι εκπαιδευτικοί αυτή την κυβέρνηση ακόμη...

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 01:24:05 πμ »
Δε διαφωνώ, απαντώ σε κάποια που απόρησε πως γίνεται να υποστηρίζουν οι εκπαιδευτικοί αυτή την κυβέρνηση ακόμη...
Το καταλαβα.Τωρα ολος ο κοσμος λεει οτι οι τεμπεληδες πηραν αυξησεις χα χα.To καλοκαιρι,σε ουρα τραπεζας,capital control σε πληρη αναπτυξη,ενας μου ειχε επιτεθει γιατι ειμαι εκπαιδευτικος και ειμαι τεμπελης και εγω εφερα τα πραγματα εδω που εφτασαν,εγω και οι ομοιοι μου (χα χα χα) και γιατι δεν παω να δουλεψω στον ιδιωτικο τομεα,τα παιδια μου πανε 4ωρα και παρακαλανε μου λεγε,αλλα θες τη σιγουρια και το αραλικι.Ναι,πολυ αραλικι,εγω γινει Πολυφημος απο το διαβασμα,οσο για τον ιδιωτικο τομεα εκει ημασταν οι περισσοτεροι για χρονια,δεν μπηκαμε αλεξιπτωτιστες στο δημοσιο σχολειο.Κι ακομα τρεχω.
Τι να του πεις...εχασα κι εγω την ψυχραιμια μου με δαυτον τοτε.Κλεινει η παρενθεση.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 699
Σύνολο: 699

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.