*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 443258 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrpap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1022 στις: Απρίλιος 22, 2020, 07:52:04 μμ »
Αγαπητέ δεν έχουν νόημα οι εκλογές πλέον στην Ελλάδα...και ο λογος είναι απλος...με  3 εκατομμύρια συνταξιούχους (σε μερικά χρονια) που ζουν αλλά δυο εκατομμύρια (εμμέσως)... και 700.000 ΔΥ ...αυτοι θα ψηφίζουν τα μνημονιακα κόμματα που τους εξασφαλίζουν ένα πιάτο φαγητό...Θλιβερό μεν αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα... 8)

Γιατί πάλι το ίδιο κόμμα δεν θα βγει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:00 »

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1023 στις: Απρίλιος 22, 2020, 07:57:08 μμ »
Τα μη μνημόνιακα είναι χειρότερα ώρες ώρες... Είναι σαν να ακούς άλλες εκδοχές Λιακοπουλου, ξέρεις αριστερή έκδοση, δεξιά έκδοση κτλπ..

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chrpap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1024 στις: Απρίλιος 22, 2020, 08:20:42 μμ »
Δείτε τι λέει ο Αμερικάνος ειδικός και βγάλτε συμπεράσματα... ::)


Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1025 στις: Απρίλιος 22, 2020, 08:29:27 μμ »
Δείτε τι λέει ο Αμερικάνος ειδικός και βγάλτε συμπεράσματα... ::)


Ισως, λοιπόν, τα γνωρίζει αυτά ο κ. Τσιόδρας και επιμένει να τα "ανοίξει" όλα τώρα (κι όχι σταδιακά), ώστε να αποκτήσουμε την περίφημη "ανοσία αγέλης" κι όταν τα πράγματα χειροτερέψουν το φθινόπωρο (COVID 19, & γρίπη), να μη βγει το ΕΣΥ εκτεθειμένο και κατ' επέκταση ούτε οι κυβερνώντες. Οψόμεθα...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:00 »

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1026 στις: Απρίλιος 22, 2020, 08:33:35 μμ »
Ισως, λοιπόν, τα γνωρίζει αυτά ο κ. Τσιόδρας και επιμένει να τα "ανοίξει" όλα τώρα (κι όχι σταδιακά), ώστε να αποκτήσουμε την περίφημη "ανοσία αγέλης" κι όταν τα πράγματα χειροτερέψουν το φθινόπωρο (COVID 19, & γρίπη), να μη βγει το ΕΣΥ εκτεθειμένο και κατ' επέκταση ούτε οι κυβερνώντες. Οψόμεθα...
Τι εκτεθειμένο; το ΕΣΥ;
Αυτό είναι τελειωμένο από χέρι έτσι και αυξηθούν τα κρούσματα... Με λίγα λόγια βγάλτε τα φτυάρια... Αρχίζει δουλειά...

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2020, 08:53:24 μμ από angarato_surion »

Αποσυνδεδεμένος chrpap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1027 στις: Απρίλιος 22, 2020, 08:45:40 μμ »
Οι ειδικοί...Νο2


sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1028 στις: Απρίλιος 22, 2020, 08:48:01 μμ »
Ισως, λοιπόν, τα γνωρίζει αυτά ο κ. Τσιόδρας και επιμένει να τα "ανοίξει" όλα τώρα (κι όχι σταδιακά), ώστε να αποκτήσουμε την περίφημη "ανοσία αγέλης" κι όταν τα πράγματα χειροτερέψουν το φθινόπωρο (COVID 19, & γρίπη), να μη βγει το ΕΣΥ εκτεθειμένο και κατ' επέκταση ούτε οι κυβερνώντες. Οψόμεθα...

sapore, μακάρι να είχα την αισιοδοξία σου. Εγώ πάλι πιστεύω ότι ελλείψει τεστ δεν ξέρουμε τι συμβαίνει, μόνο υποθέσεις κάνουμε. Επίσης, σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να θεωρηθώ ρατσίστρια, αλλά θέλω να θέσω ένα ερώτημα: στην Ελλάδα έχουμε πολλά γκέτο, όχι μόνο προσφύγων και μεταναστών. Έχουν ελεγχθεί εκ των προτέρων όπως θα έπρεπε; Αν είχαν ελεγχθεί, πόσα θα ήταν τα κρούσματα;

Δυστυχώς αγαπητή μου erietta, ΔΕΝ είμαι καθόλου "αισιόδοξος": Προσπαθώ να βλέπω τα πράματα αντικειμενικά πέρα από τα θέλω μου.
Τί θέλω; Καραντίνα διά παντώς κ "να σκέφτομαι με την δημιουργική τεμπελιά μου"!! Ειλικρινά.

Αλλά "δυστυχώς", το "ελάττωμα" του Homo Sapiens είναι ότι σκέφτεται με "νοητικές κατηγορίες", προσπαθώντας να τα εντάσσει όλα τα παρατηρούμενα "κάτω από ομπρέλλες" και έτσι να "συμπεραίνει" και να "προβλέπει", αναλαμβάνοντας δράσεις.
Όπως κ ο Τσιόδρας, που προφανώς δεν είναι ο μόνος "έτσι" ή €τσι για να απαντήσω στη gia96 κι "δικαιολογείται".

Πραφανώς ακατανόητα τα παραπάνω για τον "απλό" Homo Sapiens που δεν έχει αποστασιοποιηθεί μελετώντας το "γιατί ο Homo Sapiens σκέφτεται έτσι", μετά την εποχή του Διαφωτισμού ή την σημερινή €ποχή:
Εντάσσει τα πάντα σε νοητικές κατηγορίες, ακόμα και ο "θεός" να κατέβει: Παρ'αυτά συνεχίζει να τον πιστεύει (με τις ιδιότητες που του προσδίδει): Είναι γεμάτο αντιφάσεις ο τρόπος σκέψης του και κάνει διαρκώς λάθη:
Όπως από δω κ πέρα θα γίνουν στη χώρα μας.
Όπως οι γενετιστές ΜΗ ασχολούμενοι με την "πρωτεομική ανάλυση", επιμ€νοντας στα "εμβόλια".
Όπως ο άλλος λέει ότι είπα ότι "έχουμε ανοσία", ενώ το ακριβώς ανάποδο λέω τόσα posts, ΜΗ καταλαβαίνοντας καν.
Όπως η άλλη λέει ότι "Είναι σαφές σε όλες τις περιπτώσεις.." κ τπτ δε τις αλλάζει τις "νοητικές κατηγορίες" που (της έχουν) κατασκευάσει (στο σχολείο που πήγε).

Ο ρόλος του σχολείου είναι "ύπουλος" για να καταλήξω (ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΠΩΣ ΤΟ ΠΕΤΑΩ ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ) και οι νυν εκπαιδευτικοί της χώρας μας δεν είναι πια "ικανοί" να το "αναπαράγουν":

Τελικά (ΜΑ τελείως άσχετο!!! ): Κανένα "διορισμό" δε χρειάζεται η χώρα μας.

ΑΑΑΑ και το αποτέλεσμα θα κρίνει ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ,
άσχετα με το αν κατάλαβαν "οι άλλοι" (99%) το "πως κ γιατί" κατέληξε κάποιος σε κάποιο συμπέρασμα.
"Αφηγήματα"πολλά: Όλα δικαιολογημένα: ΚΑΙ της PEAT και του  tiel και "δικαιολογημένα":
Νοητικές κατηγορίες που του "έφτιαξαν" τα σχολεία: Λόγος να αισθάνεται "ωραία" που ανήκει στο 99% αλλά και λόγος αποτυχίας του:
ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ μετράει και θα το δούμε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1352
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1030 στις: Απρίλιος 22, 2020, 10:25:45 μμ »

@ Sapore
"Αφηγήματα"πολλά: Όλα δικαιολογημένα: ΚΑΙ της PEAT και του  tiel και "δικαιολογημένα":
Νοητικές κατηγορίες που του "έφτιαξαν" τα σχολεία: Λόγος να αισθάνεται "ωραία" που ανήκει στο 99% αλλά και λόγος αποτυχίας του:

Συνάδελφε, αν γίνεται μετάφραση θα το εκτιμούσα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1031 στις: Απρίλιος 22, 2020, 10:33:56 μμ »
@ Sapore
"Αφηγήματα"πολλά: Όλα δικαιολογημένα: ΚΑΙ της PEAT και του  tiel και "δικαιολογημένα":
Νοητικές κατηγορίες που του "έφτιαξαν" τα σχολεία: Λόγος να αισθάνεται "ωραία" που ανήκει στο 99% αλλά και λόγος αποτυχίας του:

Συνάδελφε, αν γίνεται μετάφραση θα το εκτιμούσα.

Δυστυχώς κανένα "κατσαβίδι" (Νοητικές κατηγορίες {τρόπος δλδ} που μας μάθαν να σκεφτόμαστε [έστω για το 99% για να μην είμαι απόλυτος])
ΔΕΝ μπορεί να "φτιάξει" με "κατσαβίδι".
ΑΝ δεν έχεις άλλο "εργαλείο" είσαι καταδικασμένος να χρησιμοποιείς το "κατσαβίδι" που σου μάθαν (στα σχολειά) ως το θάνατό σου.
Οι επόμενες γενιές έχουν μια ελπίδα για άλλο "κατσαβίδι".

Sorry, ΔΕ γίνεται πιο λιανά ΑΝ δεν έχεις φάει χρόνια σκέψης πάνω σε αυτό (δλδ το αν το "κατσαβίδι" που σου μάθαν είναι αποτελεσματικό ή θα έπρεπε να το αλλάξεις).
Τα ίδια τα αποτελέσματα (πραγματικά γεγονότα) ή σε "αφήνουν" να το χρησιμοποιείς για χρόνια (το "βέλτιστο" θα ήταν ως το θάνατό σου) ή θα αναγκαστείς (γιατί δε γίνεται από μόνος σου να αναρωτηθείς: "Ρεεε μπας κ θα έπρεπε να χρησιμοποιώ άλλο "εργαλείο" ; ) να το αλλάξεις , αφού θα "σπάζει" διαρκώς [όπως πχ μπορεί να γίνει με την €ποχή του κορωνοϊού, αλλά και να μη γίνει τώρα θα γίνει το 2150μΧ].

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1032 στις: Απρίλιος 22, 2020, 10:39:42 μμ »
Σκέφτομαι ότι θα βγει κάποιος ένα ωραίο απόγευμα και θα πει "ευχαριστούμε για την υποχρεωτική συμμετοχή σας στο μεγαλύτερο κοινωνικό πείραμα όλων των εποχών. Τώρα ακολουθεί το επιστημονικό πείραμα. Η συμμετοχή είναι επίσης υποχρεωτική προς όφελος της δημόσιας υγείας".
Sapore, συγνώμη αλλά βρίσκω την θεωρία σου πολύ προσβλητική για την ικανότητα σκέψης του καθενός μας.
Επίσης διαφωνώ με οποιαδήποτε ανθρώπινη θυσία στο όνομα της όποιας προόδου και επιστήμης. Θυσιαζω κάτι μόνο αν μου ανήκει. Οι ζωές των άλλων δεν μας ανήκουν.
(Ο ρόλος του σχολείου είναι "ύπουλος" για να καταλήξω (ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΠΩΣ ΤΟ ΠΕΤΑΩ ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ) και οι νυν εκπαιδευτικοί της χώρας μας δεν είναι πια "ικανοί" να το "αναπαράγουν")
Κρατάω και συμφωνώ με αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2020, 10:50:41 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1033 στις: Απρίλιος 22, 2020, 10:59:10 μμ »
Δυστυχώς κανένα "κατσαβίδι" (Νοητικές κατηγορίες {τρόπος δλδ} που μας μάθαν να σκεφτόμαστε [έστω για το 99% για να μην είμαι απόλυτος])
ΔΕΝ μπορεί να "φτιάξει" με "κατσαβίδι".
ΑΝ δεν έχεις άλλο "εργαλείο" είσαι καταδικασμένος να χρησιμοποιείς το "κατσαβίδι" που σου μάθαν (στα σχολειά) ως το θάνατό σου.
Οι επόμενες γενιές έχουν μια ελπίδα για άλλο "κατσαβίδι".

Sorry, ΔΕ γίνεται πιο λιανά ΑΝ δεν έχεις φάει χρόνια σκέψης πάνω σε αυτό (δλδ το αν το "κατσαβίδι" που σου μάθαν είναι αποτελεσματικό ή θα έπρεπε να το αλλάξεις).
Τα ίδια τα αποτελέσματα (πραγματικά γεγονότα) ή σε "αφήνουν" να το χρησιμοποιείς για χρόνια (το "βέλτιστο" θα ήταν ως το θάνατό σου) ή θα αναγκαστείς (γιατί δε γίνεται από μόνος σου να αναρωτηθείς: "Ρεεε μπας κ θα έπρεπε να χρησιμοποιώ άλλο "εργαλείο" ; ) να το αλλάξεις , αφού θα "σπάζει" διαρκώς [όπως πχ μπορεί να γίνει με την €ποχή του κορωνοϊού, αλλά και να μη γίνει τώρα θα γίνει το 2150μΧ].

Και ποιο εργαλείο προτείνεις, αν δε γίνομαι αδιάκριτη; Αν και δε νομίζω ότι ανήκω στο 99%.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1034 στις: Απρίλιος 22, 2020, 11:14:29 μμ »
Σύμφωνα με τα τελευταία νέα, στις 11 του μήνα θα ανοίξουν τα σχολεία για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου κι αν τα πράγματα πάνε καλά, σε 10-15 μέρες θα μπουν στις τάξεις κι οι υπόλοιποι μαθητές της Δευτ/θμιας. Τα Δημοτικά & τα νηπιαγωγεία, από το Σεπτέμβριο πάλι. Οι προαγωγικές μάλλον δε θα γίνουν φέτος & οι Πανελλαδικές πάνε το πιθανότερο για τις 22/6 μέχρι τα μέσα Ιουλίου.
Μένει να το μάθουμε κι επισήμως.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος koshl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1035 στις: Απρίλιος 22, 2020, 11:26:07 μμ »
Το Dunning–Kruger effect έχει χτυπήσει κόκκινο με τον covid-19.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160552
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 837
Σύνολο: 845

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.