*

Αποστολέας Θέμα: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.  (Αναγνώστηκε 12816 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 04:45:09 μμ »
Ναι εννοώ άδεια απομάκρυνσης που μάλλον πρέπει να έχεις επιπλέον από την αναρρωτική άδεια. Αλλά τι να πω, εάν σου ζητηθεί κάτι τέτοιο θα είναι ανήκουστα τυπικό :( Οπωσδήποτε μία αίτηση όπου θα εξηγείς το πρόβλημά σου και επισύναψη αποδεικτικών που να δείχνουν ότι επισκεύτηκες γιατρούς εκτός του νησιού προς την ΔΔΕ, θα βοηθούσαν. Εγώ πάντως θα το έκανα αυτό.

ουπς υπάρχει κ άδεια απομάκρυνσης απο τη διεύθυνση;;;;;;αυτο δε το ξερα ρε παιδια!!!πρωτη φορα το ακουω!!!τωρα που το λες να το έχω στα υπόψην μη κ χρειαστεί ξανα.......ξέρω γω τι γίνεται..... ελπίζω να μη φτάσουμε εκει τωρα.Αν κ τους έχω για όλα ικανους!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:46:43 »

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 04:48:28 μμ »
menmas καλό είναι να έχεις φωτοτυπία του πρώτου εισητηρίου και βεβαίωση από το Λιμεναρχείο για τις ημέρες της απεργίας.
Κάπου είχα δει ότι ζητούσαν αυτά τα δύο σε παρόμοια περίπτωση αλλά δεν μπορώ να το βρω.

ολα τα εχω. 5 εισιτηρια αλλαγες!!.ζητησα κ απο τον πειραια εγγραφο για μη αποπλου. αν βρεις αυτή την περίπτωση θα με βοηθούσε πάρα πολύ. Αν βρεις κάτι.... :)

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 04:50:41 μμ »
βγήκε έγγραφο που στάλθηκε στα σχολεία στις Κυκλάδες για την απεργία


όπως λέει κ ο jak  μπορείς να μας πεις τι λέει ή να ανεβάσεις φωτό;
έψαξα κ στην αθμια κ στη βθμια κυκλάδων κ δεν έχει αναρτηθει κάτι!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 04:54:07 μμ »
παραθέτω κ πάλι το αρχικό ποστ για να κάνω την διευκρίνηση ότι το πρόβλημα είναι ότι μου ζητείται να χρεωθω άδεια!!!!!!

το αν θα είναι ανευ αποδοχών ή κανονική δεν έχει σημασιά. Στην περίπτωση μου θα είναι 2 μερες κανονικη κ 3 ανευποδοχων. 

ΤΟ θεμα είναι αν πρέπει να χρεωνόμαστε άδεια!!!!!!Αν βρούμε άκρη με αυτό τοτε όλα λυνονται.!!!!!γιατι αλλιώς θα γυρίσουν κ θα σου πουν  (γενικά μιλάω) ότι ωραία να παιρνετε άδεια κανονική!!! (να σας θυμίσω ότι οι αναπληρωτες οταν παίρνουμε κανονική άδεια στο τελος της χρονιάς ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ απο την αποζημίωση της μη ληφθησας άδειας! οποτε κ παλι δεν το θελουμε.

ΘΕΜΑ ΔΕΝ ειναι να διαλλέξουμε τύπο άδειας!!!!ΘΕΜΑ είναι να δουμε κ να ξέρουμε αν πρέπει να υποχρεωθούμε σε άδεια.

Ελπίζω να είναι όλα πιο σαφη τώρα!!!

Το μόνο σαφές είναι ότι δεν έχεις καταλάβει τι σου γράφω! Φυσικά και έχει σημασία το τι άδεια θα χρεωθεί κάποιος διότι οι συνέπειες/απώλειες είναι διαφορετικές. Και όπως μας θυμίζεις τι αφαιρείται στο τέλος της χρονιάς εξ`αιτίας της κανονικής άδειας μπορώ να σου γνωστοποιήσω πολλά που αφαιρούνται εξ`αιτίας της άδειας άνευ αποδοχών, αλλά δεν ξέρω αν είναι χρήσιμο πια.
Εξ`άλλου από την αρχή σου έγραψα ότι η λύση της κανονικής άδειας θα πρέπει να είναι η τελευταία λύση.
Νομίζω ότι προσπάθησα πολύ για να σε βοηθήσω να βρεις άκρη, τόσο πολύ που δημιουργεί και απορίες σε μερικούς.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:46:43 »

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 04:56:11 μμ »
Ημουν εγω σε νησι. Μετα τις διακοπες του Πασχα επεστρεφα.  Ομως, 1απι τα τρια αεροπλανα πιυ επαιρνα ειχε καιυστερηση (το πρωτο) με αποτελεσμα να χασω τα αλλα δυο. Η (τοτε) Ολυμπθακη, μετα απο πολυ καυγα μου εδωσε εισητηριο για την επιμενη μερα πιυ ομως ηταν η πρωτη εσγασιμη μετα τος διακοπες. Στην πρωτοβαθμια με χρεωσαν με αδεια κανονικοτατα!

κατάλαβα......

εσενα όμως σου φάνηκε λογικό αυτό; δεν ρώτησες με βαση ποιες διατάξεις χρεώθηκες άδεια χωρίς να έχεις ευθυνη;

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 04:57:09 μμ »
Φυσικά και δεν τίθεται θέμα για το τι άδεια να διαλέξει κανείς στην προκειμένη περίπτωση. Από τη νομοθεσία που παρέθεσε ο jak_13 συμπεραίνει κανείς ότι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να χρεωθεί ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΑΔΕΙΑ και σε αυτό ακριβώς πρέπει να σταθούμε.

ΕΠΕΙΔΗ όμως η υπηρεσία θέτει τέτοιο ζήτημα για χορήγηση άδειας άνευ αποδοχών και ΕΠΕΙΔΗ έγινε και σχετική αναφορά από συνάδελφο παραπάνω, δόθηκε έμφαση στη διάκριση μεταξύ άδειας άνευ αποδοχών και όλων των άλλων αδειών. Γιατί αυτή η άδεια είναι, νομίζω, ό,τι χειρότερο σε σχέση με τις υπόλοιπες.

Άσε που από ό,τι έχω καταλάβει, δεν υπήρχε ούτως ή άλλως δυνατότητα λήψης άλλου είδους αδείας, καθώς πρέπει να έχουν εξαντληθεί όλες.

Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 05:03:55 μμ »
Το μόνο σαφές είναι ότι δεν έχεις καταλάβει τι σου γράφω! Φυσικά και έχει σημασία το τι άδεια θα χρεωθεί κάποιος διότι οι συνέπειες/απώλειες είναι διαφορετικές. Και όπως μας θυμίζεις τι αφαιρείται στο τέλος της χρονιάς εξ`αιτίας της κανονικής άδειας μπορώ να σου γνωστοποιήσω πολλά που αφαιρούνται εξ`αιτίας της άδειας άνευ αποδοχών, αλλά δεν ξέρω αν είναι χρήσιμο πια.
Εξ`άλλου από την αρχή σου έγραψα ότι η λύση της κανονικής άδειας θα πρέπει να είναι η τελευταία λύση.
Νομίζω ότι προσπάθησα πολύ για να σε βοηθήσω να βρεις άκρη, τόσο πολύ που δημιουργεί και απορίες σε μερικούς.
Συνάδελφε αισθάνομαι μια επίθεση κ δεν καταλαβαίνω το λόγο. Αν θεωρείς ότι δεν καταλαβαίνω τι μου γράφεις δε χρειάζεται να σπαταλας το χρόνο σου. Για σενα μπορεί να μην είμαι τοσο έξυπνη. δεν πειράζει δεν έχω πρόβλημα!!!

εκτιμώ κ ευχαριστώ για την βοήθεια σου μέχρι εδώ. καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 05:07:48 μμ »
Ο κώδικας είναι αστικός (δεν αφορά τους δυ), θεωρώ εύλογο όμως να υπάρχει αντίστοιχη αντιμετώπιση και στους δυ. Συνεπώς όπως είναι διατυπωμένος καλύπτει τον εργοδότη "... βάσει της καλής πίστεως και των συναλλακτικών ηθών, ότι καθιστά την παροχή της εργασίας ανέφικτη ή υπέρμετρα επαχθή για αυτόν, δηλαδή ότι δικαιολογεί τη μη παροχή της εργασίας. " ώστε να μην έχει και αυτός τυπικά προβλήματα. Αν κάποιος έχει φύγει με κανονική - αναρρωτική άδεια και δεν μπορεί να επιστρέψει με κάποιο φτηνό μέσο, προφανώς δεν έχει κάνει "κοπάνα" ούτε είναι λουφατζής.

Ο κώδικας είναι αστικός και καλύπτει και τις συμβάσεις ιδιωτικού δικαίου, όπως είναι οι συμβάσεις των αναπληρωτών εκπαιδευτικών. Γι`αυτό το ένα link που παρέθεσα αφορούσε την εφαρμογή του στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς.
Ο νόμος καλύπτει και τα δύο μέρη και το σημείο που αναφέρει για περιστατικά που καθιστούν την παροχή εργασίας ανέφικτη ή υπέρμετρα επαχθή μπορεί να αναχθεί στην περίπτωσή μας και στο αεροπορικό εισιτήριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2016, 05:17:44 μμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 05:12:17 μμ »
Φυσικά και δεν τίθεται θέμα για το τι άδεια να διαλέξει κανείς στην προκειμένη περίπτωση. Από τη νομοθεσία που παρέθεσε ο jak_13 συμπεραίνει κανείς ότι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να χρεωθεί ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΑΔΕΙΑ και σε αυτό ακριβώς πρέπει να σταθούμε.

ΕΠΕΙΔΗ όμως η υπηρεσία θέτει τέτοιο ζήτημα για χορήγηση άδειας άνευ αποδοχών και ΕΠΕΙΔΗ έγινε και σχετική αναφορά από συνάδελφο παραπάνω, δόθηκε έμφαση στη διάκριση μεταξύ άδειας άνευ αποδοχών και όλων των άλλων αδειών. Γιατί αυτή η άδεια είναι, νομίζω, ό,τι χειρότερο σε σχέση με τις υπόλοιπες.

Άσε που από ό,τι έχω καταλάβει, δεν υπήρχε ούτως ή άλλως δυνατότητα λήψης άλλου είδους αδείας, καθώς πρέπει να έχουν εξαντληθεί όλες.



όχι!δεν έχεις πρόσεξες καλα. Δεν είπα ΠΟΤΕ οτι η υπηρεσία ζήτησε να πάρω άδεια άνευ αποδοχών! Ειπα ότι η υπηρεσία ζήτησε να χρεωθώ ΑΔΕΙΑ για την απεργία της ΠΝΟ.

  Στην περίπτωση μου όμως η άδεια που περισσευει είναι 2 μερες κανονική (όλα τα άλλα έχουν εξαντληθεί) κ απομένως τις άλλες 3 μέρες θα τις παρω αναγκαστικά ανευ αποδοχων στην πείπτωση που επιμείνουν να χρεωθω αδεια για την απεργία.

Για αυτό κ τονιζω στην παρούσα φάση έχει σημασία αν πρέπει να χρεωθούμε άδεια ή οχι. αν όχι, λύθηκαν όλα! αν ναι, τοτε έχουμε πρόβλημα όλοι!!!!γιατι τότε ότι άδεια κ να παρεις θα έχεις κόστος είτε μεγάλο, είτε μικρό.


-------------
σορυ ξαναδιαβασα το ποστ σου κ κανω τροποποιηση: ακριβως το ίδιο λέμε...
ηθελα απλά να μη γίνει παρεξηγηση ότι ζήτησε ανευ  αποδοχων η υπηρεσια για αυτο κ τα ξαναανάφερα το θέμα.


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2016, 05:19:49 μμ από menmas »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 05:23:08 μμ »
Βρε Jak δεν αδικώ κανένα. εξέφρασα τα συμπεράσματα μου παρακολουθώντας τη συζητηση. αλλά κ συ που το λες δεν πρόσεξες τα λινκ που είχα ανεβάσει!!!! :)
ια!

Τα έχω προσέξει όλα και έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα.
Αλλιώς όμως είναι μια παράθεση από μια συζήτηση σε ένα forum και αλλιώς μια ανάλυση από ειδικούς, η μία μάλιστα με εφαρμογή στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 05:54:40 μμ »
Χρεώνεσαι άδεια κανονική λόγω ανυπαιτιου κωλύματος, έχει συμβεί και άλλες φορές.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2016, 05:57:01 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 06:21:19 μμ »
όχι!δεν έχεις πρόσεξες καλα. Δεν είπα ΠΟΤΕ οτι η υπηρεσία ζήτησε να πάρω άδεια άνευ αποδοχών! Ειπα ότι η υπηρεσία ζήτησε να χρεωθώ ΑΔΕΙΑ για την απεργία της ΠΝΟ.

Η ουσία δεν αλλάζει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 06:30:22 μμ »
Συνάδελφε αισθάνομαι μια επίθεση κ δεν καταλαβαίνω το λόγο. Αν θεωρείς ότι δεν καταλαβαίνω τι μου γράφεις δε χρειάζεται να σπαταλας το χρόνο σου. Για σενα μπορεί να μην είμαι τοσο έξυπνη. δεν πειράζει δεν έχω πρόβλημα!!!

εκτιμώ κ ευχαριστώ για την βοήθεια σου μέχρι εδώ. καλή συνέχεια.

Δεν κάνω επίθεση, προσπαθώ να βοηθήσω. Δε μίλησα καθόλου για εξυπνάδα. Από την αρχή προσπαθώ να εξηγήσω (και στο άλλο θέμα που είχες ανοίξει) ότι μπορείς να αποφύγεις τη χρέωση άδειας αφού δεν έλειψες με δική σου υπαιτιότητα και προσπάθησα να σου αποδείξω ότι σε καλύπτει ο νόμος, αφού δήλωνες αποφασισμένη να το ψάξεις.
Από την άλλη, επειδή τέθηκε θέμα αδειών προσπάθησα να σου εξηγήσω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στις συνέπειες από το είδος της άδειας. Μπορεί να μην το εξήγησα καλά και γι`αυτό να μην το κατάλαβες.
Προσπάθησαν βέβαια και άλλοι συνάδελφοι να βοηθήσουν και η αντιμετώπιση με αναφορές του τύπου "Νομιζω δεν εχετε διαβασει προσεκτικα. Αν θελετε ριξτε μια ματια στα προηγουμενα ποστ.
Δε θα ηθελα να δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις  περι της ηλεκτρονικης μου εικονας καθως κ γιατι με λαθος πληροφοριες δε θα μπορεσει να βοηθηθει κανεις συναδελφος κ κυριως δεν προκειται ετσι να βελτιωσουμε τα κακως κειμενα που συνανταμε κ αναγνωριζουμε κ απλα θα θα δεχομαστε σα τα προβατα οτι να ναι"
δε νομίζω να φανερώνουν μεγάλη εκτίμηση γι`αυτό.
Σου εύχομαι ωστόσο να ξεμπερδέψεις εύκολα και πιστεύω ότι το δείχνω έμπρακτα. Επίσης καλή συνέχεια.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 07:00:08 μμ »
κατάλαβα......

εσενα όμως σου φάνηκε λογικό αυτό; δεν ρώτησες με βαση ποιες διατάξεις χρεώθηκες άδεια χωρίς να έχεις ευθυνη;

Να σου πω. Εμενα μου φανηκε λογικο, και ακομα μου φαινεται λογικο, καθως ημουν εκτος υπηρεσιας σε εργασιμη μετα. Εαν ξατι γινοταν, ποιος θα αναλαμβανε την ευθυνη; Δηλδη, αν εμενα με χτυπουσε ενα αυτοκινητο στην Αυηνα, πώς θα δικαιολογουσα το οτι ημουν στην Αθηνα και δεν φαινομουν οτι λειπω απο την υπηρεσια μου;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159936
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.